PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Vites Takılı Kalıyor Gibi... ?

AzRaİL42
08 Haziran 2011, 10:14
Arkadaşlar Cbr125 le Bazen Yüksek Vitesten Boşa Düşerken Vites Sanki Takılı Kalıyor Gibi Oluo Debriyajı Bi Salıyorum Motor Stop Ediyor Sonra Vites Kütük Gibi Oluyor Ne Aşşa Ne Yukarı Oynuyor Sonra Tekrar Çalıştırıyorum Ara Gaz Yapıyorum Debriyajı Sıkıca Asılıyorum Düzeliyor Arkadaşlara Sordum Debriyaj Balatan Bitiyo Olabilir Dediler Yinede Ben Sizlere Sormak İstedim Böyle Bi Sorunla Karşlılaşan Varsa Bana Yardımcı Ola Bilir Mi ?

inanck
08 Haziran 2011, 11:01
yağı en son ne zaman değiştirdin? motorda yeterli yağlama olmayınca vites geçişleri sertleşiyor bende

AzRaİL42
08 Haziran 2011, 11:04
yağı en son ne zaman değiştirdin? motorda yeterli yağlama olmayınca vites geçişleri sertleşiyor bende

Yok Sertleşme Gibi Değil Bu Yolda Giderken Mesela 5.Vitesten Boşa Vitese Kadar Düşüyorum 2 Vites Düştükten Sonra Felan Debriyajı Salınca Motor STOP Ediyor Yolun Ortasında Pat Die Sonra Vitesler Kıpırdamıo Tekrar Çalıştırıyorum Devriyaj Vs Yapıyorum Tekrar Boş Vitesi BUlup Devam Ediyorum Bunu Her Zaman Yapmıyor Ama Arada Bi Yapıyor...

151rsfa
08 Haziran 2011, 11:13
debriyajlarda problem var.

AzRaİL42
08 Haziran 2011, 11:20
debriyajlarda problem var.

Bende Öyle Tahmin Ediyorum Ama Yinede Size Danışmanın Faydası Var Saolun Cevap İçin.

airhead
08 Haziran 2011, 11:24
Bu durumda debriyaj balatası bitme sinyalini vermiştir.Ayarı yükseltirsen epeyce idare eder.

AzRaİL42
08 Haziran 2011, 11:28
Bu durumda debriyaj balatası bitme sinyalini vermiştir.Ayarı yükseltirsen epeyce idare eder.

Evet hocam bende Öyle yapmıyı planlıyorum birazdaha idare etsin yeter durumum müsait deil şuan cevabın için saol.

Sinan Aksu
08 Haziran 2011, 11:51
Debriyaj da bi sorun yok.
Yani olabilir ama bu sorunun sebebini biraz karaliyim.
Yuksek viteste gidebilmek icin yükse süratte olmak gerekir.
Debriyaj cekili iken, şanzuman motordan tam olarak ayrilmiyor.
Debriyaj kendi icinde yine görevini yapiyor, vites carklari kucukten büyüge dogru ilerliyor,
Vites düsürürkende, carklar büyükten kücüge dogru düsüyor.

Vites büyütürken bu durum bir sorun teskil etmez.
Fakat yüksek viteste giderken, 3 saniye icinde en kücük vitese düsecegim derseniz, o sirada şanzuman icinden, takir, tukur, catir, cutur sesler duyarsiniz.
Cünkü her vitesinin şanzuman icinde kendine ait dairesel bir çark'i vardir.
Volan dislisi bu çarka oturana kadar bellirli bir miktar dönmek zorundadir.
Ve bu dönme esnasinda da, yukarida bahsettigim catir cutur sesler gelir.
Yani sizin bahsettiginiz bu sorunun ana sebebi budur.

Vites degistirirken, o vites icin uygun oldugunu düsündügünüz devirde vites degistirirseniz bir daha benzer sorunlar yasamazsiniz.

Mesela otomobil'de de bu böyledir.
Debriyaj basili halde, vitesi 3'ten, 1'e atmayi deneyin..
Veya yüksek devirde 2'den 1'e atmayi deneyin...
1. Vites'in devrini bulana kadar, vites gecmeyecektir..

Teksoy
08 Haziran 2011, 14:11
Sinan aksuya katılıyorum.Arabalarda Sekromeç denilen elemanlar var.Yuksek vitesten düsük vitese atılıp Sanzumana zarar vermesin diye görev alırlar.Aynı sekilde bizim motorlrada Tam olarak sekromec oldugunu bilmiyorum.fakat her vites deistirdiginde ki bu 5 ten 2 ye düsürmede mutlaka 2 viteste bir Debriyajı bırakmalısın bu sayede vites dişlileri Dier dişlilere geçmesi kolaylaşır aksi taktirde vites dislisi yerine oturma yapmaz yada oturur 2-3 snye sonra kacırır ve disliyi sıyırabilir.

Acil112
08 Haziran 2011, 14:12
Debriyaj tam ayırmıyordur.

Sinan Aksu
08 Haziran 2011, 14:50
Sinan aksuya katılıyorum.Arabalarda Sekromeç denilen elemanlar var.Yuksek vitesten düsük vitese atılıp Sanzumana zarar vermesin diye görev alırlar.Aynı sekilde bizim motorlrada Tam olarak sekromec oldugunu bilmiyorum.fakat her vites deistirdiginde ki bu 5 ten 2 ye düsürmede mutlaka 2 viteste bir Debriyajı bırakmalısın bu sayede vites dişlileri Dier dişlilere geçmesi kolaylaşır aksi taktirde vites dislisi yerine oturma yapmaz yada oturur 2-3 snye sonra kacırır ve disliyi sıyırabilir.

Evet Teksoy.
Tam olarak Sektomec'ten bahsediyorum.

Dönen bir milin hareketini ayni dogrultuda diğer bir mile iletmek veya hareketi kesmek icin kullanilan bir mekanizma.
Otomobillerde de, motosikletler de de daima vites kutusu ile motor arasinda bulunuyor.

Resimdeki Sekromec, otomobiller icin üretilmis bir parca.

Tam olarak bu parca ;
http://img687.imageshack.us/img687/87/gear1t.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/687/gear1t.jpg/)

Mesela otomobillerde bazi durumlarda motoru cok zorladiginiz zaman, eski tip kuru şanzumanlarda vitesi kendi kendine atar, genellikle boşa atiyor. Bunun sebebide aşınan disliler yüzünden volan dislisinin sıyrılıp iki vites arasindaki bos vitese geciyor.

zaferkarizma
08 Haziran 2011, 15:08
yalnıs bilgilendirme yapmayalım vitesli motosikletlerde senkromeç resimdeki 13 nuramaralı parçadır vites ayları üstündedir..

http://www.mondialonline.com/_files/ugurmondialyp.com/urun/09._vites_degistirme_grubu_12560.jpg

ayrıca sizin resimde gösterdiğiniz ana vites dişileri veya karşılıklarıdır. senkromeç vitese basıldıgında (aşşağı yukarı) çubuk yardımı ile senkromeçin en ucunda bulunan yıldızı çevirir çevirmesiyle beraber senkromeçin üstündeki aylar yer değiştirir çoğunlukla bu aylar 2-3 tanedir ayların yer değiştirmesiyle beraber dişli oranını değiştirmiş olursunuz.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 14:08 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 14:03 ----------

azrail arkadışımızın sorunun çözümü ise kaliteli yağ ve kaliteli debriyaj balatası değişimiyle sorun gidebilir.unutmayalımki eger duracak ve motoru boşa atacak isek 1. vitesden boşa değil her zaman 2. vitesten boşa atmaya çalışın.

Sinan Aksu
08 Haziran 2011, 15:18
Yazdiklarimi dikkatli okursaniz, ben zaten o parcanin otomobil icin üretilmis bir parca oldugunu söyledim. Zaten o kadar büyük parcayi motorun neresine koyucak adam :)

Ayrica o vites dislisi degil.
Vites dislisi assagidaki resimdeki parca :)
http://img694.imageshack.us/img694/5158/mustafaoeyukselaydintar.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/694/mustafaoeyukselaydintar.jpg/)

AzRaİL42
09 Haziran 2011, 01:07
Arkadaşlar Cevaplar İçin Saolun Yanlız...

Bende Vitesi Patır Kütür Düşmüyorum Mesela 5.Vitesteyim İlerden U Dönüşü Yapıcamı Farz Edelim 2.Vitese Düşmek İstiyorum 5'Den 4'e Atıyorum Hafif Ara Gaz Yaparak Alttaki Vitese Hazırlıyorum Ve 3.e Düşürüyorum Vitesi Tekrar Aynı Hareketleri Yaparak 2.Vitese Düşürüyorum Yani Pat Pat Düşürmek Yerine Hafif Devir Düşmesini Bekleyerek Birazda Ara Gazla Alttaki Vitese Hazırlıyorum Ama Benim Kanımca Debriyaj Balatasından Kaynaklanan Bir Sorun Gibime Geliyor...

kashmar54
09 Haziran 2011, 01:32
yalnıs bilgilendirme yapmayalım vitesli motosikletlerde senkromeç resimdeki 13 nuramaralı parçadır vites ayları üstündedir..

http://www.mondialonline.com/_files/ugurmondialyp.com/urun/09._vites_degistirme_grubu_12560.jpg

13 numaralı parça vites tamburu sekromeç değil

Aspiretr
25 Haziran 2011, 20:37
Debriyajın yeterli yağ aktarımını sağlayamıyor hortumları kontrol et tıkanıklık olabilir.

Mr.Ottoo
18 Şubat 2021, 20:57
Ben de cbr125r kullanıyorum ve aynı sorunu yaşıyorum Acaba bu vites takılma sorununu nasıl çözdün ?