PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : gaz kestiğimde gelen ses

ekremz
05 Haziran 2011, 15:59
özellikle virajlı inişlerde gazdan elimi çektiğim zamanlarda çok sık değil ama bazen hani vites atarken ayırma tam oturmaz da tak diye hafif bi ses verir buna benzer bi ses geliyor sol orta ile arka arasından bi yerde tam tespit edemedim. motorda bi zorlanma veyahut başka bi sorun yok görünürde motor devrindeyken gaz açıkken de herhangi bir sorun yok sadece gaz kestiğim bazı zamanlarda çıkıyor bu ses.500 bakımında servise sordum, zincir ve dişliden kaynaklanıyordur zamanla geçer dedi ama sanki biraz artış bile var aynı sorunu yaşayan bi arkadaş varmı gerçi sorun mu onuda bilmiyorum ya

bu arada motor 2011 TVS Apache Rtr 150

şimdiden teşekkürler

yakamoz043
05 Haziran 2011, 23:36
bende aynı sekılde dıcektım ,dişli zincir uyumundan kaynaklanuıyordur dıye servıste aynısını solemıs ,ancak yavaslama zamanlarında bunu yapması zincir dişli olmasını desteklıyor ,cunkı suratlı ve devırlı ıken motor egerkı zıncır uzerınde hata varsa bunu gormeyebılır dişli ,seri bir biçimde gectıgı ıcın,bu aksamlara bak bakalım sorna yıne devam ederız sorun cozulmezse

endaga
05 Haziran 2011, 23:41
özellikle virajlı inişlerde gazdan elimi çektiğim zamanlarda çok sık değil ama bazen hani vites atarken ayırma tam oturmaz da tak diye hafif bi ses verir buna benzer bi ses geliyor sol orta ile arka arasından bi yerde tam tespit edemedim. motorda bi zorlanma veyahut başka bi sorun yok görünürde motor devrindeyken gaz açıkken de herhangi bir sorun yok sadece gaz kestiğim bazı zamanlarda çıkıyor bu ses.500 bakımında servise sordum, zincir ve dişliden kaynaklanıyordur zamanla geçer dedi ama sanki biraz artış bile var aynı sorunu yaşayan bi arkadaş varmı gerçi sorun mu onuda bilmiyorum ya

şimdiden teşekkürler

vibrasyon varmı yeni apache'lerde

sey_47
05 Haziran 2011, 23:59
dostum bence egsoz patlaması o; benimkindede yokuş aşağı inerken motosiklet viteste iken gazı kestimmi homurtular geliyor egsoz dan;
yazını tekrar okudumda tespitim yanlış heralde kardeşim ya, hani yokuş aşağı gaz kesme falan diyince direk aklıma egsoz patlaması geldide ;)

@endaga ybr nin daha az vibrasyonu var diye biliyorum;

kartalizma07
06 Haziran 2011, 00:04
vibrasyon varmı yeni apache'lerde

var arkadaşım az ama hissediliyor

mterayes26
06 Haziran 2011, 00:35
Zincir dişli takımından veya egszodan gelıyorda fark etmıyorsan , karbüratör ayarı veya bujiden olabilir ama sakınnnn subablarını elletme o motorun servis diye gecınenler bıle iki sıkıyor iki gevsetıyor subabları mahvedıyorlar

zion1
06 Haziran 2011, 01:02
bende de oluyo zincir dişli uyumsuzlugu veya benim ki gibi gaz kestigimde zincir salınımı gevşeyip zincir korumaya çarpıyodur...

ekremz
06 Haziran 2011, 22:45
kusura bakmayın işlerin yoğunluğundan bakamadım. sorun büyük ihtimal zircir ve dişli uyumsuzluğu anlaşılan peki bunun bi zararı olur mu olursa riskler nelerdir ve sorunu gidermek için yapabileceğimiz birşeyler var mı arkadaşlar?

Acil112
06 Haziran 2011, 22:54
bugün manavgat erdem motora gelen bir arkadaş gaz kesince sağ arka taraftan ses geliyor demişti. Acaba o sen misin diye girdim ve motorunuz da aynı:)
Zincir gergilerinin orda kapak şeklinde saç var. O gevşekti. Ses ondan geliyor diyorlardı...

ekremz
06 Haziran 2011, 23:03
ben marmaris teyim ama sıkıntı aynı olabilir tek farkla ben sesi sol taraftan algılıyorum tabiki yanılıyor da olabilirim sürüş anında yatabileceğim kadar yatıyorum yerini tespit için ama henüz başarabilmiş değilim. benim algıladığım sol orta ile sol arka arasında

Acil112
07 Haziran 2011, 01:29
arkadaş amortisörden geliyor diyordu ama dediğim gibi en son ayar vidasında takılı olan, somunlarla sabitlenen dikdörtgen saca bakıyorlardı sonra ben ayrıldım...

kefeeee
07 Haziran 2011, 01:32
lastikte göbekte takozlar var içerde plastik. onlar yalan omuş olabilir

ekremz
07 Haziran 2011, 01:44
lastikte göbekte takozlar var içerde plastik. onlar yalan omuş olabilir

biraz daha açıklayıcı olurmusun

onyr
07 Haziran 2011, 20:43
ben'mde yapio yuksek iht'mal z'nc'rden yapio

yakamoz043
08 Haziran 2011, 23:12
zıncır bakla sayısını bılıyorsanız sızı yonlendırıcem bu konuda hesaplı yerler var satıs yapan servıslere göre,dedıgım gıbı zıncır dişli takımı degısırse duzelır

mert961
08 Haziran 2011, 23:56
bende bizzat egzos patlıyor yokuş aşagı gazı kestiğimde inerken ufak ufak gaz verince sıkıntı yapmıyor ama frenleme yaparken gaz vermek ne derece sağlıklı orası düşündürücü :)

iyi forumlar.

ekremz
10 Haziran 2011, 13:45
peki bu durumun bi zararı olurmu misal bu ay sonu marmaristen izmire gideceğim ort. 400 km desek yolda sıkıntı yaratırmı

myword1
02 Temmuz 2011, 00:38
ya benım motorda da var o ses zıncırden gelıyo boşa at yavas yavas yuruduğunde gırt gırt ses gelıyor bakalım bende yarın servıse goturucem ama yınede bılen var mı ferahlatmak amacıyla

apache_48
02 Temmuz 2011, 01:08
arkadaşlar bende apache istiyorum şu an ehliyet alıyorum ama yıllardır makina kullanıyorum fakat apache titreşim yani vibrasyon olayı canımı sıkıyor sizce ne yapmam gerek ?

VeNoM26
02 Temmuz 2011, 01:47
Konuyu görünce şaşırdım çünkü 2 gündür bendede aynı sıkıntı var. Ve bu ses zincir dişliyi değiştirdiğim andan itibaren başladı yani büyük ihtimalle zincir dişliden kaynaklanıyor.Fakat uyum konusunda ne yapabiliriz bilmiyorum sıfır zincir ve dişli aldım uyum dediğinizi nasıl sağlayacağım ki ? sonuçta cbf 150 standart dişli 126 bakla zincir daha ne ayar yapılabilirdi ki ?

Bunun bir zararı var mı peki yada zamanla geçecek mi bir bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim.

ekremz
02 Temmuz 2011, 01:51
gaz kestiğimde gelen ses - 05-06-2011, 14:59

şimdiden teşekkürler

Kaynak: http://www.motosiklet.net/forum/mt-atolye-teknik-servis/90007-gaz-kestigimde-gelen-ses.html#ixzz1QtPthxBz
motorum şuan 2400 civarı ve hemen hemen düzeldi sayılır yada sese alıştım ben farketmiyorum artık:P

ciddi anlamda artık zincir kısmından öyle bir ses duymuyorum yüksek devirde motor freni yaptığımda artık tek duyduğum ses egzoz sesi:)

VeNoM26
02 Temmuz 2011, 01:53
Hmm ozaman zincir rodajı tamamlandıktan sonra düzelecek demekki.Teşekkür ederim kazasız belasız iyi sürüşler dilerim.

ekremz
02 Temmuz 2011, 01:57
Hmm ozaman zincir rodajı tamamlandıktan sonra düzelecek demekki.Teşekkür ederim kazasız belasız iyi sürüşler dilerim.

cümlemize kazasız belasız bol keyifli sürüşler inş

anaconda84
02 Temmuz 2011, 18:28
kardeşim sen bu yeni model apache'den memnun musun bende yukimi satıp almayı düşünüyorum bu yeni modellerden. birde kaça aldın ayıptır sorması bizim burada 3950 peşin fiyat veriyorlar plaka ruhsat hariç.

myword1
03 Temmuz 2011, 00:45
valla anlamadım sıfır motor 50 km de daha boyle ses yapıyor

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:45 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:43 ----------

anakonda nerde oturuyorsun kı bu kadar fıyat cekıyorlar

ekremz
03 Temmuz 2011, 11:17
kardeşim sen bu yeni model apache'den memnun musun bende yukimi satıp almayı düşünüyorum bu yeni modellerden. birde kaça aldın ayıptır sorması bizim burada 3950 peşin fiyat veriyorlar plaka ruhsat hariç.

ben memnunum arkadaş yakıtı güzel gidişi güzel dengesi ve yol tutuşu güzel ama mümkünse orjinal lastiği değiştirmek gerekiyor ani firenlerde çok cabuk kitleniyor. vibrasyon var ama kesinlikle rahatsız edici düzeyde değil. motorumun trafiğe çıkışı haziranın 3 ü bugün temmuzun 3ü 1 ayda 2600 km yol yaptım

myword1
04 Temmuz 2011, 00:07
ön dişli tarafında gelıyor motoru orta sehpaya al arkaya cevırınce ses yok one cevırınce ses yapıyor demı hıç elleme servısıne gıt goster derım garantılı değilmi zaten

SipahiTurk
30 Nisan 2012, 03:03
Arkadaşlar motordaki bir sorunu tespit etmek için tabi ki önce motoru görmek lazım. Şu anda okuyacaklarınız olası sorunların bir sıralaması olacak. 1. Zincir gevşemiş olabilir. zincir gergi aparatından ayarlanabilir. 2 zincirin kendisi gevşemiş olabilir o da ayarlanabilir zincir üstündeki ayar kısmından ya da zinciri değiştirin. 3 Zincir dişlisi aşınmış olabilir. 4 dişlinin teker göbeğinin içinde kalan o plastik kaplin denen takozlar işlevini yitirmiş olabilir. 5 Dandik bir motorunuz vardır HEMEN SATIN.