PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : hava ayarı sorunu ..

tezcan23
05 Haziran 2011, 12:05
s.a 125 scooter motorum var ve son zamanlarda stop etmeye başladı rolantide normal şekilde sayarken rolanti düşüyor ve stop ediyor hava ayarındandır dedim ayar zaten yarım turda 2,5 3 çıkardım bu sefer motor teklemeye düzensiz çalışmaya başladı vidayı sonuna kadar sıktım motor normal çalışmaya başladı normalde sonuna kadar sıkınça stop etmesi lazım değilmi ?? bu durumu nasıl düzeltirim

eby78
05 Haziran 2011, 12:36
sorun hava ayarının vidasında yalama olabilir,ayar tutmuyordur..bunun dışında karbüratörün otomatik jıgleli bildiğim kadarı ile..otomatik jigle de arıza yapmış olma ihtimali çok yüksek..

artiiist
05 Haziran 2011, 12:56
s.a 125 scooter motorum var ve son zamanlarda stop etmeye başladı rolantide normal şekilde sayarken rolanti düşüyor ve stop ediyor hava ayarındandır dedim ayar zaten yarım turda 2,5 3 çıkardım bu sefer motor teklemeye düzensiz çalışmaya başladı vidayı sonuna kadar sıktım motor normal çalışmaya başladı normalde sonuna kadar sıkınça stop etmesi lazım değilmi ?? bu durumu nasıl düzeltirim

evet normalde sonuna kadar sıkınca stop etmesi lazım motorunun..ama karburatörün pislenmiş olabilir..istersen bi temizlet..benzin akışında sorun var gibi duruyor...

piranha dört
05 Haziran 2011, 13:22
Sonuna kadar sıkınca stop etmeye bilir,rölanti yüksekse stop etmez.Manifolt yırtık olabilir ki sonuna kadar sıktım düzeldi demeniz havanın fazla geldiği anlamına gelir.Filtre yi çıkardıysanız düzensiz çalışabilir.

pc-kopat
05 Haziran 2011, 13:28
eğer rölantide ritm düzgünse yani düzgün saydırıyorsa silindirde fazla konikleşmeden dolayı da olabilir. ama anlattığın şey karışım sorununa benziyor

tezcan23
05 Haziran 2011, 15:37
karbratör monifordundan çıkan bir boru var o boru ya ek olarakta bi benzin otomatiğinden geliyo sonrada krbratötün sağ tarafında bir yere giriyor o boruyu çıkarınça motor güzel çalışmaya başlıyo tekrar yerine takınça gene rolanti düşerek stop ediyor bu ne iş anlamadım

tezcan23
06 Haziran 2011, 14:11
bunun sebebi nedir bilen yokmu ??

Arjantinli69
06 Haziran 2011, 14:24
karbüratör kütügünden çıkan hortum benzin vakum parçasına gider,benzin akışını sağlamak için.
bak bu sayfada senin işine yarayacak bilgiler ve resim mevcut.
http://www.motosiklet.net/forum/mt-atolye-teknik-servis/48612-mondial-150zat-karburator-ayari-5.html

tezcan23
06 Haziran 2011, 16:26
karbüratör kütügünden çıkan hortum benzin vakum parçasına gider,benzin akışını sağlamak için.
bak bu sayfada senin işine yarayacak bilgiler ve resim mevcut.
http://www.motosiklet.net/forum/mt-atolye-teknik-servis/48612-mondial-150zat-karburator-ayari-5.html
yardım için çok sağolda öyle bişey var benim hava ayarı yarım turdaydı ve motor çok güzel çalışıyodu son zamanlarda rolantide stop etmeye başlayınça hava ayarını artırayım dedim önceden hava ayarını arttırınca rolantide artıyordu şimdi ise tam tersi yarım turu 3 veya ikiye çıkarınca motor stop ediyor normalde vidayı sonuna kadar sıkınca stop ediyordu ama simdi etmiyor bu ne iştir ne olduda böğle oldu?[COLOR="Silver"]

karbüratör kütügünden çıkan hortumu çıkarınça motoru neden çalışması normale dönüyor kasıntılı çalışan motor sanki birden rahatlıyor ve çok güzel çalışıyor önçeden o hortum hep takılıydı ne olduda böğle oldu

maxi97
06 Haziran 2011, 17:03
motorunda egzozu manifoldu ve hava filtresini birbirine bağlayan bir sistem varsa onu iptal et. ben sadece egzozu iptal ettim ve motor çok rahatladı. bir dahaki serviste manifoltla hava filtresini de kapatacağım. sen de bir dene.

senin yazını okudum. aynı şeyden bahsediyoruz. zamanla buboruların içi egzozun kurumu ile doluyor ve motor hava alamıyor. kör tıpa ile kapat hepsini.

tezcan23
06 Haziran 2011, 17:13
motorunda egzozu manifoldu ve hava filtresini birbirine bağlayan bir sistem varsa onu iptal et. ben sadece egzozu iptal ettim ve motor çok rahatladı. bir dahaki serviste manifoltla hava filtresini de kapatacağım. sen de bir dene.

senin yazını okudum. aynı şeyden bahsediyoruz. zamanla buboruların içi egzozun kurumu ile doluyor ve motor hava alamıyor. kör tıpa ile kapat hepsini.

nereyi kapatayım tam olarak anlayamadım ve bende egzozla bi bağlantı yok karbratör monifordu ,benzin otomatiği ve karbratör birbirine bağlı şekilde karbıratör boğazındaki hortumu çıkarınca motor rahatlıyor ve o boğazdan hava giriş çıkışı oluyor

Naci63
06 Haziran 2011, 17:24
hava ayarını sonuna kadar sıktığınızda motor istop etmiyorsa, mutlaka karbüratöre hava götüren bir hortum yırtık veya kelepçesi gevşemiştir. Yani motor gereğinden fazla hava alıyordur. Selamlar.

tezcan23
06 Haziran 2011, 17:26
hava ayarını sonuna kadar sıktığınızda motor istop etmiyorsa, mutlaka karbüratöre hava götüren bir hortum yırtık veya kelepçesi gevşemiştir. Yani motor gereğinden fazla hava alıyordur. Selamlar.

bence alamıyor monifort hortumunu çıkarınca niye normale dönsünki

tezcan23
11 Haziran 2011, 14:42
sorun hala devam ediyo karbratör temiz baktım ama stop etme hala devam ediyo bi el atında düzeltelim şunu be ustalar