PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : motosikletime emisyon ölçümü yaptırabilir miyim?

GÜNTEKİN
03 Haziran 2011, 13:18
Arkadaşlar; 2010 Honda CBF 150 motorum var, artık kafayı yiyeceğim. Forumda birkaç defa yazdım cevap bulamadım. Motorum 10 lt ile 300 km gidiyor. Soruyorum 400 km, 450 km. yapan var. Buji yi değiştirdim, hava filtresini değiştirdim sonuç aynı son çare karbüratör hava ayarı. onu da ikide bir açıyorum kapatıyorum ayar tutturamadım. Son çare emisyon ölçümü aklıma geldi, acaba mantıklı mı? olabilir mi? yaptıran var mı? bilen arkadaşların yardımını bekliyorum. Teşekkürler.

istanbulccc
03 Haziran 2011, 15:01
Arkadaşlar; 2010 Honda CBF 150 motorum var, artık kafayı yiyeceğim. Forumda birkaç defa yazdım cevap bulamadım. Motorum 10 lt ile 300 km gidiyor. Soruyorum 400 km, 450 km. yapan var. Buji yi değiştirdim, hava filtresini değiştirdim sonuç aynı son çare karbüratör hava ayarı. onu da ikide bir açıyorum kapatıyorum ayar tutturamadım. Son çare emisyon ölçümü aklıma geldi, acaba mantıklı mı? olabilir mi? yaptıran var mı? bilen arkadaşların yardımını bekliyorum. Teşekkürler.

ilginç biz 18,19lt ile 200km'yi zor görüyoruz.

GÜNTEKİN
03 Haziran 2011, 23:23
ilginç biz 18,19lt ile 200km'yi zor görüyoruz.

Sevgili kardeşim VFR 800 sanırım, müsade et olsun o kadar. Bizimkisi CBF 150 emsallerim 420 km den aşağı yok.

myagdi
05 Haziran 2011, 17:24
arkadaşım, hesap yapılınca 100 km'de 3.3 litreye karşı geliyor.
cbf 150'nin biraz daha düşük tükettiği söyleniyor; ancak bu rakam çok aşırı da değil. aşağıda örneklediğim bazı kullanım şartlarından dolayı tüketimi bu rakamlara çıkabilir.
- sürekli sıkışık trafikte gitmek, 4-5 vitesleri nadiren kullanabilmek
- sürekli artçılı kullanmak veya performanslı kullanmak
- gidilen yoldaki kırmızı ışıklar, kavşaklardan dolayı fazla dur-kalk
- kısa mesafelerde kullanmak; çünkü motor soğukken fazla tüketir. henüz motor yeni ısınırken gideceğiniz yol bitiyor ve stop ediyorsanız gayet normaldir.
-ölçüm şeklinizden bile, bu miktarda fark ortaya çıkabilir. bazı arkadaşlar 10 litre benzin alıp göstergeyi sıfırlar, rezerve düşene kadar kullanır ve kaç km gitmişse ona göre tüketim hesaplar. bence en doğru yöntem depoyu ağzına kadar doldurmak, kullanmak ve tekrar benzin alırken ağzına kadar doldurmaktır.

çok fazla kafanıza takmayın ve motorun orasını-burasını gereksiz yere kurcalatmayın derim. kafanıza çok takılıyorsa depoyu doldurup uzun yola çıkın 70-80 km ile düz bir yolda 100 km gidin ve dönün. bakalım tüketimin makul rakamlara düştüğünü görecek misiniz?