PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : neden ikarus??

cbr 125'm
01 Haziran 2011, 18:55
ikarus sendromunu araştırıyodum, şöyle bir yazı buldum;

Adının Ikarus sendromu olmasının sebebi mitolojik bir hikayedir. Rodos adasındaki bir hapishanede babası ile beraber esir tutulan Ikarus'un babasının yaptığı ve vücuduna balmumu ile yapıştırdığı kanatları ile hapishaneden kaçıp uçmaya başlar. Yere inmek yerine içinden gelen sesi dinleyerek uçsuz bucaksız göklere doğru yükselir. Güneşe yaklaştığında balmumundan kanatları eriyince yükseklerden denize düşer ve ölür.

Dünya'da yükseldikçe hava soğur. Yani yanlış bilgi.

Doğrusunu bilen var mı?

Volkan Serezli
01 Haziran 2011, 18:59
Sen ilkokulamı gidiyordun ?

BBelt
01 Haziran 2011, 19:09
Şaka di mi?

Slayerrr
01 Haziran 2011, 19:11
Tam bir Nasreddin Hoca Kazan hikayesi :mrgreen:

________
01 Haziran 2011, 19:18
Kendine, techizata vs. duyulan aşırı guven sebebiyle ağır risk almak ve kaçınılmaz olarak da kaza yapmak anlamina geliyor. Pilotlar/Paraşütcüler kullanmış sonra motorculara geçmiş bir deyim.

Hava ısısı deniz yüzeyinden 11nci kilomereye kadar her 1000 mt de 6-7 derece düşer (11000 mt de ortalamama "-50" olur).

Daha sonra ozon tabakasında (11000-48000mt) yükseldikçe ısınır "0" dereceye kadar. 48000 - 88000 mt arasında gene düşüşe geçer "-80" dereceye kadar.

88000 mt sonra yeniden artışa geçer uzay boşuğunda doğrudan güneş görüyorsanız "120"dereceye çıkarsınız. Güneş görmeyen yerlerde de "-156" dereceye kadar ısı düşer.

Güneşin yüzeyine kadar giderseniz, yüzeyde "5000". Yüzeyin altında "20000000" dereceye kadar ısı artar.

syclla
01 Haziran 2011, 19:42
derhal atın bunu dışarı

eray_uluyazı
01 Haziran 2011, 19:46
biraz sıcak oluyo gaabaa güneşin oralar :D

gokmenkurt
01 Haziran 2011, 21:21
hapishanede kanat yapması normal.
kanadı bal mumu ile vucüduna yapıştırması normal.
sonra bu kanatla "uçabilmesi" normal de;
bir tek bal mumunun erimesimi ters =)

KUVVETMİRA
01 Haziran 2011, 21:24
otobüs tanrısı değil mi la ikarus?

Zippo's
01 Haziran 2011, 21:28
Get out my ship Fiko

Samet Ağır
01 Haziran 2011, 21:28

galiba...ama belediye otobüsü...körüklüsü bile var....:queen::queen::queen:

KUVVETMİRA
01 Haziran 2011, 21:30
galiba...ama belediye otobüsü...körüklüsü bile var....:queen::queen::queen:

made in hungary :)

Samet Ağır
01 Haziran 2011, 21:34
made in hungary :)

olsun..genede belediye işte!!!:queen::queen::queen:

hiç şehirlerarası yada özel bir şahısta yada servis aracı olarak gören oldumu????:cat::queen:

ama çok pis gider haa.....:cat::queen:

takendy
01 Haziran 2011, 21:41
ya kardeşim verilmek istenen mesajı almaa çalışsanıza ,

hemen geyiğe sarıyorsunuz eli havada üyede yoktu ortalıkta kafamız rahattı , bu foruma insanlar birşeyler öğrenmek için giriyor...

güneş ne kadar uzak , güneş ışınları hangi açıyla düşer , nerelerden yansır , ozon tabakası filan....

otobüsçü müsünüz , fordcu musunuz bilelim safımızı arkidiş

vlad1462
01 Haziran 2011, 21:53

Doğrusunu bilen var mı?

kazanın doğurduğuna inanıyorsunda öldüğünemi inanmıyorsun.:silent:

adamın balmumundan, kuş tüyünden kanat yapıp uçtuğu kısmına kadar sorun yokta, güneşe yaklaşıp balmumun erimesimi ters geliyo.:)

ikarus sendromunun felsefesi senin düşündüğünden farklı boyutlardadır.
http://donald.hypermart.net/MCWeb/Literature/Ikarus.htm

buradan doğru bilgiyi edinebilirsin.

ama yok ben işin hala atmosfer ısı değerleri kısmına taktım kafayı dersen bişey diyemem:)

BLCKSNRTY
02 Haziran 2011, 00:11
Atinalı mimar Deadalos ve oğlu İkarus, Kral Minos'un emriyle Labyrinthos'a kapatılır. Daidalos kendisi ve oğlu için bu labirentten kaçmaya yarayacak iki çift kanat yapar ve balmumuyla sırtlarına yapıştırır. Babası; Ikarus'a uçarken zevkten kaçınması gerektiği ve uçmanın coşkusuyla güneşe yaklaşmamasını aynı zamanda da denize yakın uçup kanatların nemlenmesini engellemesi gerektiğini söyler. İkarus uçabilme özgürlüğü ile babasını dinlemez ve güneşe fazla yaklaşınca balmumu erir ve Ege Denizi'ne düşerek hayatını kaybeder.

bu olaydan esinlenilerek verilms bir isim ikarusun yaptıgıyla ikarus sendromu benzerlik gostermektedir dikkat edersen yoksa herkes biliyor ısının dustugunu :)

sanırım ismi neden ikarus diye sordun yoksa ben mi yanlıs anladım

Sergeant
02 Haziran 2011, 00:32

Doğrusunu bilen var mı?

:D ısı bilgisi yanlışta mitolojik tarafı doğrumuki sanki kardeş :)

RunemagicK
02 Haziran 2011, 00:36
ikarus sendromu budur

http://img501.imageshack.us/img501/2179/cubabus1hg4.jpg

-unnamed-
02 Haziran 2011, 00:40
hmmmm....
bu adam peki mumya evini izlemişmi?

alp_tunay
02 Haziran 2011, 00:43

Gençliğimizin sendromu.... Hergün 4 sefer binerdik.. . Körük kısmının oynak yerindeki demirlere oturmak lunaparkta hissetmemizi sağlardı.. :P:P:P
Çok yaman otobüstü.. Hele otobüs özel yolu vardı.... Adamlar karşılıklı 2 körüklü otobüs geçerken aynaları teğet geçerdi.... Heyt be... Nerde o eski ikarus şöferleri....:P:P:P

Ama çok pis duman atarlardı... Daha sonra doğalgaz motoruluları yaptılar ama motorları dayanmadı gariplerimin... :queen::queen::queen::queen: