PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : gaz vermeyi bırakınca gelen titreme sesi

PEKTAS
01 Haziran 2011, 01:25
anlamadım motorda gaz vermeyi bıraktığımda aynen böyle uzun bi teli gerip bıraktığınızda çıkan sesten geliyo çok sesli değil ama insan kafaya takınca batıyo bazen. birde herseferinde olmuyo bazen oluyo. sizce neden olabilir motor daha 200 km de ayrıca

RunemagicK
01 Haziran 2011, 01:46
gaz telinin bağlı olduğu yaydan geliyo desem normal bir insan o sesi duyabilirmi bilmiyorum:)

PEKTAS
01 Haziran 2011, 01:49
valla normal bi insanım sanırsam ama emin değilim tabi:D bende onu düşündüm yalnız o zaman mantıken her gaz vermeyi bıraktığımda olması gerekmiyomu. tel gerilmeyi bıraktığında?

RunemagicK
01 Haziran 2011, 02:19
belki bazen takılı kalıyodur ama o zamanda gazı bıraktığın halde motorun gitmesi lazım yine

PEKTAS
01 Haziran 2011, 02:36
bilemiyorum ya ben belki zamanla geçer hani motorun parça uyumuyla ilgili olabilir diye umuyorum bikaçyüz km daha yapıyım eğer geçmezse bi servise giderim artık.

gokmenkurt
01 Haziran 2011, 18:51
gelen ses nereden geliyor ? yani salınım yapacak hiçbir organ öyle insan kulağına gelecek kadar ses çıkarmaz plastikler dışında. bu olay olurken mtoor titriyormu ? yokuş çıkışlarında durduğunda kesilip inişlerde durduğunda motor sönüyormu ?

bassturbin
01 Haziran 2011, 19:32
Aldığın yere veya neresi bakıyorsa servisine götür tüm vidalarını sıksınlar.Motorun sanırım sukutır tipinde varyatör kayışı var onlarda yükten çıkınca motor yani tekerleği döndürmeyince gazı kısınca o kayış bahsettiğiniz gibi düşük devire geçince balans yapar yalpalar gibi ses oradanda geliyor olabilir o ses normal ama yinede bir baktırın motorunuza.

Aynen sizin dediğiniz gibi kayış iki taraflı lastiği çekip bırakmışsınız gibi titreşir düşük devire geçerken.İki kayış arasında rezonans oluşur su musluklarını açıp kaparken bazen anormal sesler titreme sesleri gelirya onun gibi.

Şu linkte kayış resmi var en alttaki resimlerin ilki:

http://www.motosiklet.net/forum/mt-atolye-teknik-servis/38775-bu-kadar-cok-yakmasinin-sebebi-nedir-lutfen-bi-bakin.html

PEKTAS
03 Haziran 2011, 00:05
gelen ses nereden geliyor ? yani salınım yapacak hiçbir organ öyle insan kulağına gelecek kadar ses çıkarmaz plastikler dışında. bu olay olurken mtoor titriyormu ? yokuş çıkışlarında durduğunda kesilip inişlerde durduğunda motor sönüyormu ?

galiba gidondan geliyo sağ gidondan ama bugün daha çok sanki yokuş aşağı giderken gaz vermeyi bıraktığımda daha çok geliyormuş gibi geldi.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:05 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:01 ----------

Aldığın yere veya neresi bakıyorsa servisine götür tüm vidalarını sıksınlar.Motorun sanırım sukutır tipinde varyatör kayışı var onlarda yükten çıkınca motor yani tekerleği döndürmeyince gazı kısınca o kayış bahsettiğiniz gibi düşük devire geçince balans yapar yalpalar gibi ses oradanda geliyor olabilir o ses normal ama yinede bir baktırın motorunuza.

Aynen sizin dediğiniz gibi kayış iki taraflı lastiği çekip bırakmışsınız gibi titreşir düşük devire geçerken.İki kayış arasında rezonans oluşur su musluklarını açıp kaparken bazen anormal sesler titreme sesleri gelirya onun gibi.

Şu linkte kayış resmi var en alttaki resimlerin ilki:

http://www.motosiklet.net/forum/mt-atolye-teknik-servis/38775-bu-kadar-cok-yakmasinin-sebebi-nedir-lutfen-bi-bakin.html

hocam evet tam tarif ettiğiniz gibi bir ses musluktan gelen gibi çok sağolun hemen ilk fırsatta gidicem servise. söyliyim varyatör kayışını yoksa servisin imkanı yok aklına gelmez gibime geliyo:D

orcax
03 Haziran 2011, 00:08
Benim motordanda geliyordu gaz verip keserken zirildama yapiyordu debriyaj kolundanmis gevsemis ayarladilar gecti bir bak istersen sallaniyorsa o yapabilir.

PEKTAS
03 Haziran 2011, 00:13
Benim motordanda geliyordu gaz verip keserken zirildama yapiyordu debriyaj kolundanmis gevsemis ayarladilar gecti bir bak istersen sallaniyorsa o yapabilir.

otomatik ya benim motor ama çok sağol :)

orcax
03 Haziran 2011, 00:18
otomatik ya benim motor ama çok sağol :)

gozumden kacmis pardon:P