PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : aynaları kullanma

salpaslan
18 Şubat 2006, 19:34
şehir içi trafiğinde özellikle şerit değiştirme işini çok sert manevralarla yapan "hızlı şoförleri" hesaba kattığımızda ayna ayarlarımızın çok iyi olması ve aynadaki görüntüyü hızlı şekilde tahlil edebilmemiz büyük önem kazanıyor

camadan
10 Nisan 2006, 11:26
Henüz motorum yok ama yolda giderken motorsiklet kullananları kollayarak kullanıyorum arabamı.

cengosfer
07 Mayıs 2006, 12:32
AYNALAR olmazsa olmaz özellikle sert frende mutlaka bakmak lazım...

gazkesmes
07 Mayıs 2006, 12:36
CENGOSFER haklısın ayna olmassa olmaz trafikte ençok işimize yarayan aynalar ve sinyallerdir

nevZAT150
08 Mayıs 2006, 19:40
ben aynalı kask almayı düşünüyorum böylece motordaki aynaları arkama bakmak için kullanmıycam, bu yüzden aynaları birazdaha açıp kör noktaları görebilmeyi hedefliyorum... böylece oturduğum koltukta 360 derecenin 320 derecesini görmeyi hedefliyorum yani.

tabi bunları yapmak için biraz para gerek, artık maddiyat herşey olmuş, fakat inş hedeflediğiimi yapıcam ileride...

ylmzzz
08 Mayıs 2006, 19:45
arabada ve motorda çok kullanırım aynaları. bazı bilmezler aynalarına hiç bakmazlar ve milletin özellikle motorcuların önüne kırarlar.

TAVCI
08 Mayıs 2006, 19:55
aynaları kullanmak cok onemlı gercekten.ama ıstanbulda adamlar oyle araba kullanıyorlar kı aynayla yakalamak bıle mumkun olmuyor.

juniyear
08 Mayıs 2006, 20:31
kesinlikle katılıyorum... motorumu alalım daha 10 gün olmadı ama aynalar arkayı tam göstermiyor... bu gün kamyonun arkasından 85km hızla seyir halindeydim... sollayayım mı diye düşünürken bi anda vvvuuuvvvv diye bi ses geldi adamı aynalardan görmemiştim... sağ taraftaki ayna koluma çarptı.. eğer bu durumu arkamdaki arabalar fark etmeyim fren atamsalardı şu an hastanedeydim.... motoru yolda çok zor zaptettim....

neyse hemen gidip aynaları değiştirdim ve kurtuldum....

artık bende diyorum önlemlerimizi alalım... (nedense söylendiğinde yapsak olacak)

vipseyahat
02 Haziran 2006, 11:16
Geçen bir arkadaşım yaptırmış çok hoşuma gitti valla arka fren lambasının olduğu yere tam arkayı alabilecek şekilde geniş açılı kamera ve sol dikiz aynasının üstüne de seyyar LCD ekran koymuş arkayı komple gösteriyor mükemmel hoşuma gitti yanındaki aracı bile görebiliyosun. Ama benim motora değmez ama belki ilgilenenler olur diye yazıyım istedim.

nevZAT150
02 Haziran 2006, 15:28
harika fikir yaf,, arkadaşının motorundan biraz resimler çekip buraya koyarmısın dostum. görsel olarakda kafada canlandırmak istiyorum... belki yarım böyle birşey...

computercii
11 Haziran 2006, 12:57
böle bişi kaça mal olmuş bence mükkemmel bi şi motordan pahalı değilse yaptıracağıma emin olabilirsin ama arkadaşında sölediği gibi bi iki resim koyabilirmisin

-majesty-
28 Haziran 2006, 14:15
Şu arabalar için olan küçük LCD ekran'lar 100-150Ytl civarında hadi bunun daha küçüğü olsa daha da ucuzdur , kamera da 30-50ytl civarında. Aşağı yukarı 150Ytl filandır herhalde bunun masrafı belkide daha düşük...

slope
29 Haziran 2006, 13:01
bu daha önce bir scooterda uygulandı. yani bir firma bunu ürettiği motorlarda kullanıyordu. ama bu haberi okuduğumun üstünde 1-1,5 yıl geçtiği için tam hatırlamıyorum.
neyse, bu şekilde ucuza mal edilip tüm motorcuların kullanması çok güzel.
maalesef benim motorum için de biraz fazla.

stunc
01 Temmuz 2006, 23:23
slm arkadaşlar
motosiklette 2 adet ayna şarttır
sağdaki ayna arkayı görmek için ayarlanmalıdır.
soldaki ayna ise sağdaki aynanın bitiminden sonra arka sol tarafını görebilmek için ayarlanmalıdır.
selamlar.

hasan soner açıkgöz
24 Temmuz 2006, 08:28
motosunuz ıcın degmıyor anladım ama sızın ıcınde mı degmez?

watercolours
24 Ağustos 2006, 04:49
Sağ ayna arkayı göstermek için ayarlanmalı diyorsunuz da Türkiye'de sağlama diye sık kullanılan bir şey var. Avrupa'da tehlike anında sağa kırsanız %90 sizden daha hızlı bir arabanın altında kalmazsınız. Türkiye'de ise tam tersi. Hal böyleyken sağ tarafın da sol kadar önemli olması gerekmez mi?

SuperDude
24 Ağustos 2006, 05:41
ben aynalı kask almayı düşünüyorum böylece motordaki aynaları arkama bakmak için kullanmıycam, bu yüzden aynaları birazdaha açıp kör noktaları görebilmeyi hedefliyorum... böylece oturduğum koltukta 360 derecenin 320 derecesini görmeyi hedefliyorum yani.

tabi bunları yapmak için biraz para gerek, artık maddiyat herşey olmuş, fakat inş hedeflediğiimi yapıcam ileride...

Aynalı kask nasıl oluyor, ciddi misin kafa mı buluyosun.. bi resmi var mı? Merak ettim..

thebarbarian
24 Ağustos 2006, 08:27
istanbul trafiğinde aynada fayda etmiyor

watercolours
24 Ağustos 2006, 14:10
Aynalı kask var. Bir ara resmi de yayınlanmıştı. Kaskın iç yüzünde bir ayna sistemi var, ibrkaç ayna yardımı ile arkayı görebiliyorsun. Forumda onunla ilgili bir de topik vardı.

goya
24 Ağustos 2006, 16:05
sağ yan aynamı kırdılar korlastan parça bekliyordum geldi ve aldım inanın akşam takıcam.2 gündür ayna yüzünden binemediğim motorumu çok özledim.meğer ne kadar da önemliymiş ya bu aynalar.insan bazı şeylerin değerini onu kaybedince daha iyi anlıyor.

merttunax
24 Eylül 2006, 23:40
:queen: :queen: :queen:
Bisiklete bile ayna takıolar motosiklette olmazsa YUH!!!! artık
:queen: :queen: :queen:

babaçi
25 Eylül 2006, 20:05
ben her iki tarafada kör nokta aynası taktım.fena olmadı gibi

balayyusuf
13 Ocak 2007, 04:57
ben motorumun aynalarının yanına birer ayna daha monte ettim nalburdan aldığım iki tane kelepçe ile olay super oldu şimdi arkamı 4 aynadan birden takip ediyorum hem super oldu hemde çok dikkat çekici.

Tanis
07 Mayıs 2007, 19:49
Söylediklerinizde çok haklısınız bende katılıyorum size. Motorumu alalı 1 hafta oldu düz yolda U dönüşü yapmam gerekiyordu. Sol aynam ayarı değildi ve ters dönmüştü bende sol aynaya baktım hiçbir araç gelmiyor. Bende direksiyonu sola kırdım ve malesef araç sol arkadaymış ve sağ ayndan göremedim. Tabi ikinci hatam durup arkaya bakmamaktı.. Neyse önden vurdu bana neyseki toparladım yatmadan ama bir saniye erken gaza bassam tam orta göbekden vururdu bana. Tabi bu olayda diğer sorun trafik tecrübemin olmaması. Herkese kazasız belasız sürüşler diliyorum..

pre_lude
08 Mayıs 2007, 13:44
Allah korumus aman dikkat gecmiş olsun.. aynalar cok önemli kör nokta olayının cözümünü ben bulamadım galiba arada arkaya hafif bakmak lazım :)

Luxor
08 Mayıs 2007, 14:26
Arkayı gösteren kask şu şekilde oluyor

Reevu Firmasının Linki (http://www.reevu.com/)

http://www.reevu.com/images/blackmetal500.jpg
http://www.reevu.com/images/br.jpg
http://www.reevu.com/images/airflow.gif

no_name
03 Ağustos 2008, 13:09
ufak bişi gibi duruo ama çok işe yarıo

rafel
03 Ağustos 2008, 13:16
benım ıcın sadece ıkı gözum olan aynalarımdır körnokta bıle kulanıyorum onun için

no_name
03 Ağustos 2008, 13:21
bu kask ne kadar acaba kafamdan kaskı çıkarmam böle kask olsun

sanARTsal
03 Ağustos 2008, 13:39
Söylediklerinizde çok haklısınız bende katılıyorum size. Motorumu alalı 1 hafta oldu düz yolda U dönüşü yapmam gerekiyordu. Sol aynam ayarı değildi ve ters dönmüştü bende sol aynaya baktım hiçbir araç gelmiyor. Bende direksiyonu sola kırdım ve malesef araç sol arkadaymış ve sağ ayndan göremedim. Tabi ikinci hatam durup arkaya bakmamaktı.. Neyse önden vurdu bana neyseki toparladım yatmadan ama bir saniye erken gaza bassam tam orta göbekden vururdu bana. Tabi bu olayda diğer sorun trafik tecrübemin olmaması. Herkese kazasız belasız sürüşler diliyorum..

Öncelikle geçmiş olsun arkadaş.

Evet aynasız nasıl araba kullanmıyorsak motorda kullanmamamız lazım.
Bu bana göre içgüdüsel bir alışkanlık ve gözler ister istemez kayıyor zaten.

ShowDown
03 Ağustos 2008, 14:24
bu reevu kasklar yeteri büyüklükte göstermiyor diye duymuştum...

D C R
03 Ağustos 2008, 14:57
Konu hortlamış ama şu olaya bişey yazmadan edemedim :)
Hasta oldum şu kask olayına;

http://www.reevu.com/images/br.jpg

Üretimdemi acaba bu kask ? 2 sene geçmiş konunun üstünden ama hala Türkiye'ye gelmediği kesin galiba :P

muratx22
03 Ağustos 2008, 15:07
ayna gerekli bence baska sürücüleri bilmem ama ayna lazım oluyor görüyoruz aynısız sehir alındeler kendi secimleri ayna gerekli diye düşünüyorum.

blackcbr125
22 Kasım 2008, 16:01
ben antalyada yaşıorm özellikle yaşadığım bölgede fazla trafik yok istanbula ilk gidişimde karşıdan karşıya geçmekte bile zorluk çektim bnmde her zaman bi gözüm aynada bi gözüm yolda olur

Levsy
22 Kasım 2008, 16:37
Ama benim motora değmez ama belki ilgilenenler olur diye yazıyım istedim.

Burada önemli olan motora değip değmemesi mi ??? Bu mükemmel fikir bence bisiklete bile uygulanmalı gerekirse. Altımızdaki motora değil, onun üstündeki cana değip değmeyeceği önemli bence. Ben bu konuyu araştıracağım, motorlara ne saçma aksesuarlar takıyoruz canımız istediğinde, hangisi böyle birşeyden önemli olabilir ki?

teknoali
22 Kasım 2008, 17:28
ayna gerekli fakat kullanmasını bilenler için , qecen aynalı motor kullandım hiç bakmadım bile :) yine aynı dewam...

Deryali
22 Kasım 2008, 17:40
Aynalı kask harikaymış. Biz türkler niye akıl edemedik tam türk işi bu :)

barsus
07 Eylül 2009, 22:59
aynalar olmassa olmz bazıları sırf daa artist görünmek için aynalarını çıkartıyorlar ama çok yannış..