PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : yamaha ybr 125 dayanıklılık testi

Sayfa : [1] 2

ademacar1963
19 Mayıs 2011, 02:22
arkadaşlar bu yazıyı başka bir sitede gördüm sizlerle paylaşmak istedim özellikle motora yeni başlayacak arkadaşlar okumalı ve dıkkate almalılar

Ekim 2003 tarihinde Türkiye pazarında satışa sunulan YBR125 kısa sürede sınıfında en çok satılan ve aranan model oldu. Aynı YBR125 Ekim 2002 tarihinde de Çin pazarında satışa sunulmuştu ve ilk senesinde 100.000 adet satarak zaten güvenirliğini ve sağlamlığını kanıtlamıştı.2003 senesinde Yamaha Mühendisleri YBR125’in dayanıklılığını ve sürüş kabiliyetini en zor şartlarda test etmeye karar verdiler. Yamaha çalışanlarından bir ekip üç YBR125 ile dünyanın en yüksek dağı olan Himalayalar’ın 5.250 metredeki, zirveye tırmanacak dağcıların konakladığı son nokta olan, “ana kamp” bölgesine gideceklerdi...

Üç YBR125’ten öncü motosikleti, oldukca fazla yarış tecrübesi olan, Yamaha Sürüş Okulu eğitmenlerinden Mr.Nomoto kullanacaktı. İkinci motosikleti, bir çok yarış motosikletinin geliştirilmesinde çalışmış Mr.Shiohara, üçüncü motosiketi ise Yamaha Çin Fabrikasının servis bölümü şefi ve YBR125’i baştan sona çok iyi tanıyan biri olan Mr.Takeda kullanacaktı.

Çin fabrikasından üç YBR125 bu seyahat sırasında karşılaşılacak yüksek rakım ve bozuk yol şartlarına göre ufak değişiklikler yapılmak üzere Japonya fabrikasına gönderildi. Yamaha mühendisleri bu değişiklikleri yaparken motosikletlerin mümkün olduğu kadar standartlarını bozmamaya çalıştılar. Bu üç motora sadece; yüksekliğe göre otomatik olarak karbüratör ayarı yapan bir sistem, toprak lastikleri, daha geniş gidonlar, ön süspansiyona hava yastıkları ve karter muhafazaları takıldı. Daha sonra YBR125’ler Çin fabrikasına, oradan da Tibet’in başkenti Lhasa’ya gönderildi.

15 Ekim 2003, saat 11.00’de üç maceracı Japon YBR125’lerle Potale Palace’ın önündeki meydandan Everest’e doğru yola çıktılar. Yükseklik arttıkca bitki örtüsü azalıyordu. 3500 metreye gelindiğinde ise yerde sadece ince bir ot örtüsü kalmıştı. Sürücüler rüzgarın kaldırıp savurduğu tozdan korunmak için kasklarının altına çift kat maske takmışlardı. Zaman ilerledikce ve yükseklik arttıkca, YBR125’ler hiç problemsiz yollarına devam ediyorlardı ama sürücülerde sağlık problemleri baş göstermeye başladı. Sürücüler sık sık durup tıbbi destek almak zorunda kalıyorlardı.

Üçüncü gün sonunda şartlar iyice zorlaşmış ve sürücüler için tehlikeli bir hal almıştı. YBR125’lerin yapılan kontrolleri sırasında ise sadece ve sadece hava filitreleri değiştirildi, motosikletlerin herşeyi mükemmel çalışıyorduDördüncü gün daha hava ağarmadan yola çıkıldı. Hava sıcaklığı –5 dereceydi, taşlarla kaplı zeminde ilerlemek çok zor oluyordu ve sürücüler sadece 2. ve 3. vitesi kullanabiliyorlardı. Saat 8.00 sıralarında ekip hedefledikleri ana kampa varmaya başardı. Hava açıktı ve bir tarafta 8.848 metredeki Everest tepesi, diğer taraftaysa, yamaçların altında Nepal gözüküyordu. Sürücüler normal nefes alabilmek için bir süre oksijen maskeleri taktılar. Daha sonra kahvaltı eden sürücüler hep beraber bir anı fotoğrafı çektirerek dönüşe geçtiler.

Dünyanın en üst noktasından geri dönmek, o noktaya gitmek kadar zordu. Daha yolculuğa başlamadan Mr.Tomoto çadırında baygın bulundu ve oksijen çadırına kondu, dönüş yolunda Mr.Takeda oksijen yetersizliğinden bir an gözleri kararınca düştü. Bütün bu zorlukları aşan ekip sonunda planlandığı gibi 20 Ekim günü başlangıç noktalarına döndüler

1.370 km.’lik 6 gün süren bu yolculuk sırasında doğa şartlarına dayanmakta zorluk çeken ve zaman zaman ilerleyemeyecek duruma düşen insanların yanında YBR125’ler bütün seyahat boyunca hiç problemsiz çalıştılar, hem de hiç ciddi bir bakım görmeden. Böylelikle Yamaha ürünlerinin kalitesi - ister Japonyada üretilsin, ister Çin fabrikasında üretilsin- bir kez daha kanıtlanmış oldu.

KRAL1146
19 Mayıs 2011, 02:31
bu adamlara helal olsun hepside gerçek maceracı motosikletçilermiş. ybr kral motor.......kim ne dersedesin... verdiğin paranın hakkını veren ender makinalardan....

F54
19 Mayıs 2011, 15:10
bu yazıyı başka bi sitede de okumuştum güzel test yapılmış birde yurdum kurye leri ne verseler birde onlar denese sağlamlığını test etse

utkan35
19 Mayıs 2011, 15:39
güzel bir test

Unique693
19 Mayıs 2011, 16:10
Gerçekden bunu bizzat test ediyorum motora kadar suya dalıyorum hala çalışıyor :mrgreen: (Şaka değil gerçek) Etrafımdakiler asfaltta kullan şu motoru alacan eline desede ybr yüzümü kara çıkartmadı şimdiye kadar.

imza
19 Mayıs 2011, 16:48
bosuna sinifinin lideri payesini almiyor. dayaniklilik ve sorunsuzluk söz konusu ise ybr 125 bu sinifin lideridir.

ozgurakman
19 Mayıs 2011, 17:20
hmm. motorumu sevesim geldi :) biraz daha güçlü olsa... başka bişey istemezdim.
not: dayanıklı olacak tabiki. 125 cc. 4 zamanlı tek silindir motorlardan 15 bg. e kadar güç alınabilirken ybr 125 sadece 10.5 beygir... tabiki sağlam olucak çünkü tam performansta çalışmıyor.
şimdi diyeceksiniz ki ybr sohc motora sahip... yeni cbr 125 te sohc ama arada 3 bg var. fark bu işte, örneğin HD motosikleri de motor hacmine göre çok güçlü değildir ancak motor ömrü çok uzundur.

herşeye rağmen benzini bitmesi dışında beni yolda bırakmayan motorumu seviyorum.

kanucan
19 Mayıs 2011, 18:05
Dayanıklılığına denilicek söz yok.
Ah birde 15 beygir olaymış. :pale:

Ramazan Can
19 Mayıs 2011, 18:10
boşunamı ybr 125 sahibiyiz.... seviyoruz bu aleti...

K o r @ y
09 Ağustos 2012, 19:32
horrrtttttttt :sunny:
ulem ne biçim motorum varmış beyaa :cherry:

beyazit60
09 Ağustos 2012, 19:37
Mc-xi satıp ybr mi alsam acaba :)

K o r @ y
09 Ağustos 2012, 19:43
İzmitte samimi bir arkadaşımın dayısı (65yaş) 1000rr ve ybr 125 sahibi..
her hafta izmire ybr ile gidip geliyor.. huzur bunda diyor.. keyifli diyor.. km si 97000 de.. :sunny: 80000 de baskıyı değişmiş..
isteyenide çok ama satmam diyor..:cherry:

ygk
09 Ağustos 2012, 19:56
yine muahelefetlik gibi olacak ama;
motoru kullanmayı bilen, bırakın kullanmayı bilmeyi, işleri motor tasarlamak olan 3 kişinin eline mobilet versen de o yolu çıkarlardı. demekki motoru zorlamamışlar, yerinde kullanmışlar.
yamaha ybr kullandığımda rahatlığıyla beni cezbetmişti, onun dışında beni cezbeden başka hiçbişeyi yok. yakıtı bile sınıfında en az değil.
aynı testi motor kullanmayı bilmeyen ya da çok kötü kullanan 3 kişiyle yapsalar, bence güvenilir test o zaman olurdu.

ERROR88
09 Ağustos 2012, 20:12
Apacheyi satıp ybrr alıyim hemen tabiki şaka şaka

K o r @ y
09 Ağustos 2012, 20:22
Apacheyi satıp ybrr alıyim hemen tabiki şaka şaka

abi imzanda inazuma bekliyorum diyosun :cherry:... karar vermek bitirmenin yarısıdır al ybr ortayı bulalım :P

ethemm76
09 Ağustos 2012, 20:35
abi imzanda inazuma bekliyorum diyosun :cherry:... karar vermek bitirmenin yarısıdır al ybr ortayı bulalım :P

Biz cbf lerle uludağa zirveye çıkmıştık be, oda bişeymi :) Rakım 2000 mi neydi :) Arazi taşıtının bile ilerleyemeyeceği kadar kötü bi yoldan, taşların kayaların üstünden zirverye çıkmıştık.

Ben bu yazıyı ilk kez okuyorum, ybr yi bi kez daha kutluyorum.

Ulen bi Uludağ yapalım diyorum, acaba diyorsun, bizim cbf lerle çekinmemiz gerekirken :) Cbf ler aptallaşıyor rakım 2000 li rakımları gördü mü. Sesi soluğu çekişi mekişi gidiyor. Baksana ybr lere bişeycik olmuyomuş :)

muhammet_195
09 Ağustos 2012, 20:35
K o r @ y benim ön kafadan bi ses geliyo far tıtryo bı tıkırtı gelıyor acaba far mı oynuyor ? :S

K o r @ y
09 Ağustos 2012, 20:41
Biz cbf lerle uludağa zirveye çıkmıştık be, oda bişeymi :) Rakım 2000 mi neydi :) Arazi taşıtının bile ilerleyemeyeceği kadar kötü bi yoldan, taşların kayaların üstünden zirverye çıkmıştık.

Ben bu yazıyı ilk kez okuyorum, ybr yi bi kez daha kutluyorum.

Ulen bi Uludağ yapalım diyorum, acaba diyorsun, bizim cbf lerle çekinmemiz gerekirken :) Cbf ler aptallaşıyor rakım 2000 li rakımları gördü mü. Sesi soluğu çekişi mekişi gidiyor. Baksana ybr lere bişeycik olmuyomuş :)

Yaparız abi, sen iste yeter ki... :)

K o r @ y benim ön kafadan bi ses geliyo far tıtryo bı tıkırtı gelıyor acaba far mı oynuyor ? :S

Eğer ön kafanın vidaları sıkılmış vaziyette is, kesinlikle önden ses alamazsın.. vidaları kontrol etmeni öneririm.. cam vidaları dahil :cat:

muhammet_195
09 Ağustos 2012, 20:43
Yaparız abi, sen iste yeter ki... :)

Eğer ön kafanın vidaları sıkılmış vaziyette is, kesinlikle önden ses alamazsın.. vidaları kontrol etmeni öneririm.. cam vidaları dahil :cat:
kafayı sökmem gerek o zaman dimi ?

K o r @ y
09 Ağustos 2012, 20:46
kafayı sökmem gerek o zaman dimi ?

yok yok kafayı sökme... sağ, sol ve altta far ayar vidalarını güzelce sık.. eğer camda gevşeklik varsa kafayı sök.. sonra kafanın içinde 2 adet yıldız vida var onları sök ... far kafası eline gelecek.. camı tutan vidaları arkadan sık.. plastik olduğu için kesinlikle önden torna vida ile müdahale etme.. arkadan 8 veya 10 numara açık ağız anahtarla sık

rain planet
09 Ağustos 2012, 20:47
yamaha mı aldığımda arkadaşlar çok kötü payladılar.."ah be tvs alsaydın yok honda cbf al dedik sana"..falan filan...cılız alet bilmemne alet...

bugün ki deneyimlerim şudurki...valla güle güle binmek deyimini yaşadım yemin ediyorum keyiften kudurmak budur herhalde:)...

altımda taş gibin alet var..sağlamlığı bir tarafa..çok rahat çok keyifli..bide hakkaten "altın elbiseli adamın dediği gibi".. alet basıncada güzel gidiyo ...ama rodajda 60 ı geçmedim...

uzun yol gideceğim fırsatım oldukça...ve bu motorun sağlamlığına güveniyorum , bu kadarlık tecrübemle.

muhammet_195
09 Ağustos 2012, 20:50
yok yok kafayı sökme... sağ, sol ve altta far ayar vidalarını güzelce sık.. eğer camda gevşeklik varsa kafayı sök.. sonra kafanın içinde 2 adet yıldız vida var onları sök ... far kafası eline gelecek.. camı tutan vidaları arkadan sık.. plastik olduğu için kesinlikle önden torna vida ile müdahale etme.. arkadan 8 veya 10 numara açık ağız anahtarla sık

ya kendim ugrasmak ıstemıyorum simdi bişi olur en iyisi servise götrmek :S

K o r @ y
09 Ağustos 2012, 20:50
yamaha mı aldığımda arkadaşlar çok kötü payladılar.."ah be tvs alsaydın yok honda cbf al dedik sana"..falan filan...cılız alet bilmemne alet...

bugün ki deneyimlerim şudurki...valla güle güle binmek deyimini yaşadım yemin ediyorum keyiften kudurmak budur herhalde:)...

altımda taş gibin alet var..sağlamlığı bir tarafa..çok rahat çok keyifli..bide hakkaten "altın elbiseli adamın dediği gibi".. alet basıncada güzel gidiyo ...ama rodajda 60 ı geçmedim...

uzun yol gideceğim fırsatım oldukça...ve bu motorun sağlamlığına güveniyorum , bu kadarlık tecrübemle.ne mutlu sana.... biz günü birlik 500 km lik geziler yapıyoruz, hiç yorgunluk yok..

muhammet_195
09 Ağustos 2012, 20:52
ne mutlu sana.... biz günü birlik 500 km lik geziler yapıyoruz, hiç yorgunluk yok..
benim daha dün 1 bugün 2 88 km olmus ya :) 2 günde bu kadar gezecegım aklıma gelmezdı windy s varken bundan önce 2 yılda 13 km yapmısım dusunun artık :)

K o r @ y
09 Ağustos 2012, 20:58
benim daha dün 1 bugün 2 88 km olmus ya :) 2 günde bu kadar gezecegım aklıma gelmezdı windy s varken bundan önce 2 yılda 13 km yapmısım dusunun artık :)

ybr nin en kötü özelliği ki yıllardır motor sürerim ve çeşitli cc lerde motorlarım oldu.. tecrübeme güvenirim yani..dediğim gibi ybr nin tek eksisi benzinle çalışıyor :queen:

---------- Post added at 19:58 ---------- Previous post was at 19:56 ----------

ya kendim ugrasmak ıstemıyorum simdi bişi olur en iyisi servise götrmek :S

tabii öyle imkan bulursan en garantisi olur.. belki duyduğun ses ön kafadan değildir.. onlar bulur.. :cat:

muhammet_195
09 Ağustos 2012, 20:59
ybr nin en kötü özelliği ki yıllardır motor sürerim ve çeşitli cc lerde motorlarım oldu.. tecrübeme güvenirim yani..dediğim gibi ybr nin tek eksisi benzinle çalışıyor :queen:

---------- Post added at 19:58 ---------- Previous post was at 19:56 ----------

tabii öyle imkan bulursan en garantisi olur.. belki duyduğun ses ön kafadan değildir.. onlar bulur.. :cat:

bi su tıkırtı olmasa bide benzinle çalışmasa tam olucak :)

gk070
09 Ağustos 2012, 21:01
ybr hiç bişeye benzemez usta

K o r @ y
09 Ağustos 2012, 21:03
hıh ybr nin apaçileri teker teker düşüyo buraya :P
sedatla ramazan eksik :queen:

rain planet
09 Ağustos 2012, 21:06
ne mutlu sana.... biz günü birlik 500 km lik geziler yapıyoruz, hiç yorgunluk yok..

süpersiniz süper :) ah bi ehliyeti alayım sen o zaman gör..:) bi gün çanakkale, bi gün bursa da bigün antalyadayım :queen:

şaka bi yana . ilginçtir motoru alırken mağzada bitane ybrsi olan adamla tanıştım..adam "çok iyi seçim yaptın kesinlikle doğru tercih" "ybr 1 numara"falan filan konuştuk ...

adam ybr ile yakınlarda resmen türkiye gezisine çıkmış..

adam birkere de antalya bodrum iç anadolu gezmiş gelmiş istanbula....motoruda 5000 deydi....telefonundan resimleride göstermişti..il tabelalarını..vay dedim helal

forumdanmısın abi diye sordum...."yok ben bilmem forum morum" dedi...

valla şunu biliyorumda... yani forumla alakası olmayıp bu motorun limitlerini ciddi ciddi keşfeden insanlarda var dışarda..

tabi sadece ybr ile değil çin malı motorlarlarla da yapanlar var.....helal o insanlara :)

satoyama
09 Ağustos 2012, 21:11
bence istanbul trafiğindeki kuryelerin testi daha zorludur..

sedat_57
09 Ağustos 2012, 21:33
külliyen yalan bi yorum 500 km yol yaptıktan sonra eve geldimi 3 saat kendinden geçersin hacı oturduğun yerde uyursun tecrübee:queen:

K o r @ y
09 Ağustos 2012, 21:38
külliyen yalan bi yorum 500 km yol yaptıktan sonra eve geldimi 3 saat kendinden geçersin hacı oturduğun yerde uyursun tecrübee:queen:

sen yaşlanmışsın kanka.. vallahi 1 ay önce manyas yaptık ..bizim pis cbf ciler janta düştü, bende tık yok ...aha buradaysa onlar yazsınlar :queen: tork makinası tork ... gidiyo mübarek aslanım :queen:

sedat_57
09 Ağustos 2012, 21:40
sen yaşlanmışsın kanka.. vallahi 1 ay önce manyas yaptık ..bizim pis cbf ciler janta düştü, bende tık yok ...aha buradaysa onlar yazsınlar :queen: tork makinası tork ... gidiyo mübarek aslanım :queen:
herkes senin gibi sporcu değil adamım birakta o kadar farkın olsun:P kendi adıma konuşayım ben 500 kmden sonra tatlı bi uyku çöküyor sanki yavaş yavaş donuyorum:queen:

gk070
09 Ağustos 2012, 22:02
hıh ybr nin apaçileri teker teker düşüyo buraya :P
sedatla ramazan eksik :queen:

az sonra fırlarlar abi kafaı yorma sen :-) (bizim gibi)

Tsubasa
09 Ağustos 2012, 22:24
Adem abiyle konuşcam
Bizde Honda titanla everest te cikicaz
Sonra 4 kolluyla indirirler artık
Soğuktan bokumuz donar valla :D

TATLIHIZ
09 Ağustos 2012, 22:25
Cbf lemi cıkmıslar :) 2012 Cbf e 4000 de tüm motor aksamı degişmiş kuryeci kullanımında :D

gk070
09 Ağustos 2012, 22:32
Adem abiyle konuşcam
Soğuktan bokumuz donar valla:D

:):):):):):):):):):):)

adem80
09 Ağustos 2012, 22:34
Adem abiyle konuşcam
Soğuktan bokumuz donar valla :D
2300 metre çiçekbaba dağına defalarca artçımla beraber tırmandım. Bi tarafı denizli, bitarafi ortaca,dalaman, köyceğiz. Gezi bölümünde fotolar var. Tık bile demedi. Toprak yol. Yeri geldi, sulardan, derelerden geçtim. Ah bi ybr olacaktıki yanımda o ramalarda görecektim ben uzun dağ yolunda hangisi iyimiş. Ybr nin çıktığı yola yebere de çıkar :queen:

Tsubasa
09 Ağustos 2012, 22:35
:):):):):):):):):):):)

Adem abiyle Titan ben marsa gidicez
Motora jet yakidi koyup

adem80
09 Ağustos 2012, 22:55
Adem abiyle Titan ben marsa gidicez
Motora jet yakidi koyup

gezi bölümündeki gezimi güncelledim tsubasa. Bi bak bakalım titan dağa nasıl tırmanırmış? Ybr ciler örnek alsın.

stepfunk
09 Ağustos 2012, 23:46
Hort, hort, hooort :)

Ah ybr'em, karagozlum, catal karam cingenem.
Simdi nerelerde acaba. Hala ara sira resimlerine bakiyorum, ozluyorum vallahi. İlk gozagrisi bir baska oluyor.

Ramazan Can
09 Ağustos 2012, 23:51
Hort, hort, hooort :)

Ah ybr'em, karagozlum, catal karam cingenem.
Simdi nerelerde acaba. Hala ara sira resimlerine bakiyorum, ozluyorum vallahi. İlk gozagrisi bir baska oluyor.

ybr bu özlenilmezmi.;?_?__

K o r @ y
10 Ağustos 2012, 01:22
:queen:
gezi bölümündeki gezimi güncelledim tsubasa. Bi bak bakalım titan dağa nasıl tırmanırmış? Ybr ciler örnek alsın.

len oğlum kıllı yumurta :queen:...bizim motor mahalledeki kaldırım yapmak için dökülen kuma çıkmıyor.. himalayalara çıkıyor.. kıskanç adam :queen:

F54
10 Ağustos 2012, 01:40
gezi bölümündeki gezimi güncelledim tsubasa. Bi bak bakalım titan dağa nasıl tırmanırmış? Ybr ciler örnek alsın.len adem motorun oynanmadık yeri kalmamış hala bize şu tarihi eser motoru övüyon:farao:
sen hiç 65000 de rektefe olan ybr gördün mü:queen:
benim bi arkadaşta titan var 92 model ybr leri geçmek için 155 cc ye çıkardı motoru mübarek polis imdat telefonu gibi cc si var:queen:

adem80
10 Ağustos 2012, 01:45
len olum hala çekemiyonuz benim motoru. Benim titan ybr lerin alayını yer yahu :queen:

K o r @ y
10 Ağustos 2012, 01:52
len olum hala çekemiyonuz benim motoru. Benim titan ybr lerin alayını yer yahu :queen:

yaw yumurta bırak bu işleri, ybr yemek için motoru geleceğe dönüş arabasına çevirdin.. :queen:

F54
10 Ağustos 2012, 01:58
len olum hala çekemiyonuz benim motoru. Benim titan ybr lerin alayını yer yahu :queen:len senin motor ybr nin anca eksoz dumanını yutar:queen:
mutasyon geçirmiş bisikletinle bize hava mı yapıyon:queen::P
19 uncu yüzyıldan kalma motora binen insan:santa:

adem80
10 Ağustos 2012, 02:03
bırakın olum çamur atmayı. Ben ööle 10 hp lik motura binmem. Binipte rampalarda hanımı moturun arkasından ittirtmem. :queen:

F54
10 Ağustos 2012, 02:07
sizin gibi gençleri pistlerde görmek isteriz:queen:

K o r @ y
10 Ağustos 2012, 02:10
olum yumurta al sana video...
Nuri alço Ybr 125 kalite
t. coşkun titan Namı diğer köylü

3wsLsECVKk4