PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arkadaşlar bir konuda size danışmak istiyorum

mınçıka_35
28 Nisan 2011, 20:57
Herkese merhaba.Yaklaşık 10 aydır scooter kullanıyorum ve artık vitesli motora geçmek istiyorum.Honda eğitim merkezine gitmeyi düşünüyorum.Ama motorun vites sistemiyle ilgili en ufak bir bilgim yok.Sadece solda debriyaj,sol ayak vitesi değiştiriyor onu biliyorum.Ama pratikte sıfırım.Sizlere sormak istediğim,

- Hondanın güvenli sürüş 1 dersine katıldığımda 1 gün içinde vites sistemini öğrenebilir miyim?Bu konuda hiçbir bilgim yok.

- Eğer eğitim sırasında motordan düşersem,tamir masrafları bana mı ait?

- Hocalar sabırlı mı acaba?Muhtemelen eğitime katılan arkadaşlar az çok vites sistemini biliyorlardır.Hocalar benimle uğraşırlar mı?

Aranızda benim gibi vites bilgisi sıfır olup eğitime katılan arkadaşlar var mı?Tecrübelerini paylaşırlarsa sevinirim:)

Sonuçta 280 TL gibi bir rakam ödeyip o gün içinde vitesli motoru öğrenebilir miyim?

Hepinize çok teşekkür ediyorum.SAYGILARIMLA...Bu arada iyi bir araba kullanıcısıyımdır.Bilmiyorum ama motorun şanzıman sistemine yararı olur mu?

yigido_
28 Nisan 2011, 21:02
ben direk vitesli motora bindim ama ilk motorum yarı otomatık tı bu motorlarla baslaman yararlı olacaktır ancak sen dırek dıyorsun ve honda surus egıtımı dıyosun bunlara cevap veremem ama son soruna cevap verebılırım ben vitesli motordan inip ilk kez araba kullandgımda hıc zorlanmadım yanı senınkıde tam tersı olabılır aynı sey farklı ıslevsel bolgelerle yapılıyor..

bu yetenek mıdır onuda bılemem ama yınede honda surus teknıklerıne gıtmen senın ıcın cok yararlı olacaktır...:cat:

binbaki
28 Nisan 2011, 21:03
birinci vites aşağı, diğerleri yukarı
vitesi kullanmayı öğrenmek.. evet, bir günde mümkün. eh profesyonel gibi değil tabi. :)
ben de bir günde öğrenmiştim. net hatırlayamıyorum, küçüktüm o zaman ama kolay kazanılır bir refleks.
sonuçta, bir gün içerisinde vitesli motor kullanmayı öğrenmek bence mümkün.
selamlar..

mınçıka_35
28 Nisan 2011, 21:07
ben direk vitesli motora bindim ama ilk motorum yarı otomatık tı bu motorlarla baslaman yararlı olacaktır ancak sen dırek dıyorsun ve honda surus egıtımı dıyosun bunlara cevap veremem ama son soruna cevap verebılırım ben vitesli motordan inip ilk kez araba kullandgımda hıc zorlanmadım yanı senınkıde tam tersı olabılır aynı sey farklı ıslevsel bolgelerle yapılıyor..

bu yetenek mıdır onuda bılemem ama yınede honda surus teknıklerıne gıtmen senın ıcın cok yararlı olacaktır...:cat:

Cevabınız için çok teşekkür ederim.Benim de güvendiğim tek şey arabadaki şanzıman sistemini biliyor olmam.Dediğiniz gibi aynı işlevsel mantık:)

---------- Mesaj ekleme zamanı: 20:07 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 20:05 ----------

birinci vites aşağı, diğerleri yukarı
vitesi kullanmayı öğrenmek.. evet, bir günde mümkün. eh profesyonel gibi değil tabi. :)
ben de bir günde öğrenmiştim. net hatırlayamıyorum, küçüktüm o zaman ama kolay kazanılır bir refleks.
sonuçta, bir gün içerisinde vitesli motor kullanmayı öğrenmek bence mümkün.
selamlar..

Teşekkür ederim.Vites mantığını kavradıktan sonrası sanırım zamanla gelişir:)

twona
28 Nisan 2011, 21:08
scooterla devam etmek istemezmisin?

Raphae1
28 Nisan 2011, 21:08
Sanırım biraz heyecanlı ve birazda paniksin. öncelikle sana sakin olmanı tavsiye ediyorum .çünkü motosiklet panik esnasındaki hatayı kabul etmez. 10 aydır scooter kullandıgını soylemıssın yani 0 dan motora bınmeyeceksin. onun için biraz rahatla vitesli motorlar öcü değil onu söyleyeyim :) g şürüş 1 eğitiminle çok çabuk öğreneceğini düşünüyorum. bunu sana bende öğretirim demek isterdim ama benım motorum ,viteslıye geçiş için uygun değil. tahmınımce ilk bindiğinde alısana kadar ilk kalkıslarda ve duruslarda stop edersin diye düşünüyorum. pratik yaptıkcada tecruben artar. eğitiminde şimdiden basarılar.

mınçıka_35
28 Nisan 2011, 21:13
Sanırım biraz heyecanlı ve birazda paniksin. öncelikle sana sakin olmanı tavsiye ediyorum .çünkü motosiklet panik esnasındaki hatayı kabul etmez. 10 aydır scooter kullandıgını soylemıssın yani 0 dan motora bınmeyeceksin. onun için biraz rahatla vitesli motorlar öcü değil onu söyleyeyim :) g şürüş 1 eğitiminle çok çabuk öğreneceğini düşünüyorum. bunu sana bende öğretirim demek isterdim ama benım motorum ,viteslıye geçiş için uygun değil. tahmınımce ilk bindiğinde alısana kadar ilk kalkıslarda ve duruslarda stop edersin diye düşünüyorum. pratik yaptıkcada tecruben artar. eğitiminde şimdiden basarılar.

Teşekkür ederim:)

erimozel
28 Nisan 2011, 21:55
Ben de aynı amaçla katıldım, 1 günde öğrendim. Masraflar size ait değil, balyozla motorları parçalamadığınız sürece bütün masraflar hondaya ait. Hocalar acayip sabırlı ve iyi insanlardır. Verdiğiniz paraya değer ve öğrenirsiniz :)

mınçıka_35
28 Nisan 2011, 22:02
Ben de aynı amaçla katıldım, 1 günde öğrendim. Masraflar size ait değil, balyozla motorları parçalamadığınız sürece bütün masraflar hondaya ait. Hocalar acayip sabırlı ve iyi insanlardır. Verdiğiniz paraya değer ve öğrenirsiniz :)

Cevabınız için çok teşekkür ederim.:)Kısmetse mayıs ortasında eğitime katılacağım.

M.e.t.i.n
28 Nisan 2011, 22:05
Bende eğitime gitmeni tavsiye ederim,çok faydasını göreceksin...:wiinkk:

!Lk£®
28 Nisan 2011, 22:08
scooter den vitesliye geçtiğimde arkadaştan ders aldım ve 5 dk da sistemi kaptım.gerisi pratik.inan bana :cat:

emre_tnl
28 Nisan 2011, 22:18
Honda güvenli sürüş 1 ve 2 ye katıldım. benim bilgim sıfırdı, ilk içeri girdiğimde hocalar 1000 cc lik motosikletler kullanıyolardı özenmiştim.. ben daha 150 cc lik motorları kullanamıcam diye düşünüyordum... ama eğitimin sonunda hocam sağolsun 1000 cc lik motoru kullanıcak kadar bilgim olmuştu:) eğitime katılmakla en mantıklı şeyi yaparsın bence... saygılar..

speirs
28 Nisan 2011, 22:27
Honda nın Güvenli Sürüş 1 i 1 gün değil, 2 gün
scooter kullanman senin için biraz avantaj nasıl dengede duracağını biliyorsundur. Ama diğer herşeyi unut. İlk başta pratik bilgi veriliyor daha sonra uygulamaya geçiliyor. Doğru gaz açmaktan, doğru frenlemeye, motosiklette nasıl ergonomik oturacağından, motosikleti yatırırsan nasıl kaldırılacağına kadar. Bir şeyi nasıl yaparsan ne gibi olacağını tek tek örnek göstererek öğretiyorlar.
Motosikletten düşersen önemli değil araçlarda koruma demirleri var zaten masrafına karışmıyorsun, eğer sana bir şey olursada eğitim alanın arkasındaki fabrikanı revirinde müdahale edilioyor.
Eğitimciler sıcak kanlılar, sabırlı kişiler sorun yaşayacağını zannetmiyorum.
İstanbul a tam olarak bilmiyorum ama kadıköy e kadar servis imkanı var.
öğle yemeği ve molalardan yararlanabiliyorsun.
280 lira gibi bir ücret veriyorsunuz fakat o kadar çok önemli bilgiler öğreniyorsunuz ki iyi gelmişim diyip memnun ayrılıyorsunuz.

TutkuluAcemi
28 Nisan 2011, 22:42
Ben motosiklete xt 125 R ile başladım. Eylülden beri kullanıyorum. Daha öncesinde hiç skutur kullanmadım. İlk gün kaldırma ve dur kalk'ı öğrendim, ikinci gün 1. vitesten 2-3-4-5 çıkma ve inmeyi öğrendim. Gerisi inan pratiğe bakıyor ve tecrübe ediyorsun. Zamanım yok diyorsan git yazıl yararlı olacaktır. Ayrıca zaten motosikletler CBF 150 bildiğim kadarıyla ve her tarafı koruma demiri. Ayrıca Honda binası baştan aşağı yedek parça ile doludur büyük ihtimal.

mınçıka_35
28 Nisan 2011, 23:00
Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için,yaptığınız yorumlar için herpinize teker teker teşekkür ederim.İçime bir güven geldi.Sanırım dediğiniz gibi eğitimi alınca 1-2 günde işi çözerim.Gerisi pratik:)Mayıs ortasında eğitime katılacağım,kısmetse haziran sonu temmuz başı da vitesli motorumu alırım.Tekrar tekrar teşekkür ederim:)

muratcan7
28 Nisan 2011, 23:44
Çoğumuz kendi başımıza eğitimsiz öğrendik. Tehlikeli yolu bu. Kaza yapıp kendini inciltmen mümkün. Honda'nın eğitimi sadece motoru kullanmayı öğretmiyor. Sana hayatın boyunca işine yarayacak refleksleri de kazandıracağından eminim. Senin için çok faydalı olacaktır.

innovacı
28 Nisan 2011, 23:48
Herkese merhaba.Yaklaşık 10 aydır scooter kullanıyorum ve artık vitesli motora geçmek istiyorum.Honda eğitim merkezine gitmeyi düşünüyorum.Ama motorun vites sistemiyle ilgili en ufak bir bilgim yok.Sadece solda debriyaj,sol ayak vitesi değiştiriyor onu biliyorum.Ama pratikte sıfırım.Sizlere sormak istediğim,

- Hondanın güvenli sürüş 1 dersine katıldığımda 1 gün içinde vites sistemini öğrenebilir miyim?Bu konuda hiçbir bilgim yok.

- Eğer eğitim sırasında motordan düşersem,tamir masrafları bana mı ait?

- Hocalar sabırlı mı acaba?Muhtemelen eğitime katılan arkadaşlar az çok vites sistemini biliyorlardır.Hocalar benimle uğraşırlar mı?

Aranızda benim gibi vites bilgisi sıfır olup eğitime katılan arkadaşlar var mı?Tecrübelerini paylaşırlarsa sevinirim:)

Sonuçta 280 TL gibi bir rakam ödeyip o gün içinde vitesli motoru öğrenebilir miyim?

Hepinize çok teşekkür ediyorum.SAYGILARIMLA...Bu arada iyi bir araba kullanıcısıyımdır.Bilmiyorum ama motorun şanzıman sistemine yararı olur mu?

öğrenebilirsin neden öğrenemeyesinki 280tl kaç ders için vereceksin eğer3-4 ders içinse 1.gün olmadı 2.3 de kesin kaparsın en azından motor tecrüben var

mınçıka_35
29 Nisan 2011, 00:17
Çoğumuz kendi başımıza eğitimsiz öğrendik. Tehlikeli yolu bu. Kaza yapıp kendini inciltmen mümkün. Honda'nın eğitimi sadece motoru kullanmayı öğretmiyor. Sana hayatın boyunca işine yarayacak refleksleri de kazandıracağından eminim. Senin için çok faydalı olacaktır.

Cevabınız için çok teşekkür ederim:)

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:17 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:15 ----------

öğrenebilirsin neden öğrenemeyesinki 280tl kaç ders için vereceksin eğer3-4 ders içinse 1.gün olmadı 2.3 de kesin kaparsın en azından motor tecrüben var

Cevabınız için teşekkür ederim:)Eğitim 2 gün.Kafada işi bitirdim gibi.Tabi sizlerin yorumları bana güven verdi:rendeer: 1.gün acemilik çekip, 2.gün işi kapacağıma artık inancım sonsuz:)

RunemagicK
29 Nisan 2011, 00:24
Bende 2buçuk senedir scooter kullanıyorum ve hiç vitesli motora binmemiştim ama forumumuzdan reşit arkadaşımız bi buluşmada verdi motorunu, 2 dakikada öğrendim:) yani nasıl vites değiştirilir filan onu öğrendim, yoksa tam hakimiyet olmadı tabi. sol el alışmış arka frene, yavaşlamak için debriyaja bastım filan, yavaş dönüşlerdede sorun oldu tabi debriyaj kullanmak gerektiği için ama 1-2 saatlik pratikle kullanabilir vaziyete gelinir.

TutkuluAcemi
29 Nisan 2011, 01:13
@RunemagicK

Viteslide dururken debriyaj sıkılır zaten. Ters yaptığın bişey yok :)

sozyurt
29 Nisan 2011, 01:27
Hepten acemi değilsinki trafikten anlarsın motorun sesinden anlarsın dengenin ne olduğunu bilirsin neden öğrenmiyesin.Ben hep acemiyken bisiklete binemezken rus planete bindim motorun ne olduğunu bilmezken ben düşe kalka becerdiysem sen hocalara ders verir tekerle selam verirsin.Rastgele.

RunemagicK
29 Nisan 2011, 02:20
@RunemagicK

Viteslide dururken debriyaj sıkılır zaten. Ters yaptığın bişey yok :)

yanlış şurda ki yokuş aşağı giderken sadece debriyajı sıkınca pek hoş olmuyor:)

Acil112
29 Nisan 2011, 02:56
otomobil ve scooter kullanan biri için pek zor olmayacaktır. Benim de kullandığım ilk vitesli motosiklet kendi motosikletimdir. Sadece bayinin önünde ilk kalkışımda stop ettirdiğimi hatırlıyorum, sonrasında 40km lik yol... 1günde alışıyor insan. Bu hiç zor olmadı da, 4 ay sonra sadece 200m scooter kullanmak o kadar zor geldi ki:)...

redlion999
29 Nisan 2011, 03:18
http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/87658-bu-da-benim-honda-egitim-merkezi-deneyimim.html

bizzat benim açtığım konu. videodaki insanda benim. Hayatımda 2 kere scooterın üstüne çıkmıştım o şekilde gittim.

vitesi kafana takma 1. günün ortalarında zaten sürekli orta sehpada vites değişimi çalıştıracaklar..

mınçıka_35
29 Nisan 2011, 03:46
http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/87658-bu-da-benim-honda-egitim-merkezi-deneyimim.html

bizzat benim açtığım konu. videodaki insanda benim. Hayatımda 2 kere scooterın üstüne çıkmıştım o şekilde gittim.

vitesi kafana takma 1. günün ortalarında zaten sürekli orta sehpada vites değişimi çalıştıracaklar..

Yazınızı keyifle okudum:)Çok teşekkür ederim,öylesine makbule geçti ki anlatamam.Sanki yazının her satırını yaşadım:) Yorum yapan,vitesli motor korkumu kafamda bitirmemi sağlayan tüm saygı değer arkadaşlarıma tekrar tekrar teşekkür ederim.Hepiniz sağlıcakla kalın,iyi geceler:):rendeer:

inzell
29 Nisan 2011, 04:42
İşte insan bilmeyince gözünde büyütüyor vites olayını. :)

redlion999
29 Nisan 2011, 07:21
İşte insan bilmeyince gözünde büyütüyor vites olayını. :)

Bende bilmediğim ama meraklı olduğum şeyleri gözümde büyütürüm.. Baktım cidden endişe ediyorum durur kendime 'ben bu kadar araştırma yapmışım, sorup soruşturmuşum.. Ne insanlar yapıyor bunu ben mi yapamayacağım?' derim. Genelde işe yarar o üstümdeki korkuyu atmaya..

Bu arada o vites konusunda hep derler 1-N-2-3-4-5 .. diye gider.. İlk bindim '1 den ikiye atmak için o kadar önce boşa sonra ikiye atmaya ne gerek var?' Sonrasında öğrendim yumuşak basınca boşa sert basınca 2 ye geçtiğini.. Gerçi bütün gün boşa atmaya çalışmakla cebelleştiğimi hatırladım cbf 150 yi.. Bi türlü ayarını tutturamamıştım:pr::queen:

kaya48
17 Temmuz 2011, 02:04
Ehliyeti yok herhalde arkadaşın :) ehliyetin olsa zaten sana kursta gerekli bilgiyi veriyorlar.

mete_han
17 Temmuz 2011, 02:06
Vitesli motor sahbısı bir kankan yok mu..illa ki vardır...az tur iste boş bir alanda yavaş yavaş ısın...derim...eğitime tabi ki katılmak faydalı...

PiSKo-LoCK
17 Temmuz 2011, 02:23
5 dk içinde de öğrenirsin bişey yok onda. En altı 1 bi üstü boş sonra 2 3 diye gidiyor. Kendinde öğrenebilirsin motoru bende hiç kullanmamıştım bu sabah sürdüm bi kere durdurdum motoru biraz heycandan sonra sürdüm rahatlıkla. ve 1-2 hafta kullandıktan sonra trafige çıkmanı tavsiye ederim bende öyle yapcam :D

Zippo's
17 Temmuz 2011, 02:55
Bi an önce git vitesli alacaksan.Ben motoru 2 ay bekledim bu 2 ay içinde giderim eğitime dedim dedim ki bi bakmışım motor kapıda.Viteslide bilmiyorum buyur bakalım :D Allah'tan kendimce 2 günde çözdüm işi,şuan 2. haftam hiçbir sorun yaşamıyorum