PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ASBİS hakkında

yasin_942
28 Nisan 2011, 18:30
arkadaşlar noterden üzerime aldığım motorun sigorta işlemini yapamıyorum bunun sebebini de asbis (araç ve sürücü bilgi sistemi) deki hatadan kaynaklandığını söylüyorlar. şimdi ben sigortasını yaptırmadan başka bir ilçeden araçımın tescil belgesini (ruhsatını) çıkartabilir miyim.Teşekkürler

WOLF 81
28 Nisan 2011, 20:34
ruhsatı ve tescil belgesini alırken sigortayı sormuyorlar.

yasin_942
28 Nisan 2011, 22:31

teşekkür ederim yarın şanımı deneyeceğim inşallah bir problem çıkmaz

Slayerrr
28 Nisan 2011, 22:38

Ben ruhsatımı aldığımda da henüz sigortası yapılmamıştı ama sigorta yapılmadığı için basılmayan ruhsatlar da var.

BLACK_ICE
29 Nisan 2011, 11:55
trafik sigortası olmadan ruhsat basılmaz arakadaşlar .....

sigortacıyım

WOLF 81
29 Nisan 2011, 12:09
trafik sigortası olmadan ruhsat basılmaz arakadaşlar .....

sigortacıyım

diyosun fakat postacı ruhsatı kapıma getirince bana sigorta poliçeni göster demiyor ve sigorta sistemiyle trafik tescil sistemi birbirine bağlı online bir sistem değil nasıl oluyor anlamadım, arkadaşım yeni araç aldı ertesi gün ruhsatı almaya emniyete gitti sigorta poliçesini sordu memur, arkadaşta henuz yaptırmamıştı fakat ruhsatı aldı memurada postayla gelseydi kimse bana poliçe sormucaktı dedi.

BLACK_ICE
29 Nisan 2011, 12:13
türk polisinin kural yapısına kalmış hangi kuralı uyguluyorlarki :) normalde verilmemesi lazım denizlide verilmemektedir

WOLF 81
29 Nisan 2011, 12:18
normal şartlarda haklısın.
hatta eski kanunda sıfır araç alırken acenta trafik sigortası nı fiyata dahil ederdi şimdi o bile kalktı sebet sigorta şirketleri arasında rekabet yaratmak benim anladığımkadarıyla.

F54
29 Nisan 2011, 12:21
evet sigorta olmadan ruhsat işlemlerini başlatmıyorlar

BLACK_ICE
29 Nisan 2011, 12:26
evet sigorta olmadan ruhsat işlemlerini başlatmıyorlar

yukarda belirttiğim gibi ruhsat işlemleri trafik sigortası olmadan başlamamktadır .

Slayerrr
30 Nisan 2011, 01:57
diyosun fakat postacı ruhsatı kapıma getirince bana sigorta poliçeni göster demiyor ve sigorta sistemiyle trafik tescil sistemi birbirine bağlı online bir sistem değil nasıl oluyor anlamadım

Postacı kapına geldiğinde poliçe sormuyor çünkü sigorta yapılmadan ruhsat basılmadığı için postacı da gelemiyor doğal olarak. Ayrıca sigorta sistemi trafik tescil sistemine bağlandı. Yani ruhsatı basacak memur ya da yolda seni çevirecek polis araçlarındaki bilgisayarımsı aletlerle sadece plakandan sigortan olup olmadığını öğrenebiliyor.
Ancak dediğim gibi istisnalar olabiliyor. Ben ruhsatımı sigorta yaptırmadan önce sorunsuz bir şekilde aldım. Ama hemen yanımda birisi neredeyse polise yalvaracaktı ruhsatı vermesi için. Adam sigorta yaptırmamış ve uzaktan gelmiş memurdan ruhsatı istiyor tekrar buraya gelemem diyor ama memurun dediği "sigortan yapılmamış olduğu için ruhsat sistemde çıkmıyor burada sadece sigorta yapılmadığı görünüyor" Aynı memur 1 dk sonra sigortası yapılmamış aracımın ruhsatını verebiliyor. Sanıyorum sistem daha tam oturmadığı için arada kaçanlar oluyor ama normalde sigortası yapılmamış araçların ruhsatı basılmıyor.