PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kaza yapmayan motorcu yoktur.

excavatus
25 Nisan 2011, 14:04
Arkadaşlar, ufak tefek de olsa hergün ya aramızdan birilerinden ya da gazetelerden dergilerden kaza yapan motor haberleri alıyoruz. Özellikle türkiyede motosiklet kullanımının "ölüme bir adım yaklaşamak" olduğunu dile getiren pek çok arkadaşımız var.

Bütün bu yorumlardan anlaşıldığı kadarıyla, türkiyede motora bindiğimiz sürece kaza yapmaya mahkumuz. Öyle ya da böyle bir gün düşeceğiz. Hem bu şekilde düşünmek hem de motora binmek biraz mallık olmuyor mu acaba diye düşünüyorum. Yoksa hepimiz mi "herkes düşer bana bi şey olmaz" diye düşünüyoruz.

Sormak istediğim şudur aslında bu konuda, "Kaza yapmayan motorcu yoktur, henüz kaza yapmamış motorcu vardır" diye bi laf var. Bu laf ne kadar doğru onu bir araştırmak istedim.

Cevap verme lütfunda bulunan arkadaşlar, bugüne kadar kaza yapıp yapmadıklarını ve ortalama aktif motosiklet kullanma süreleri yazarlarsa sevinirim. Merak ediyorum acaba aramızdan (ben 15 senedir motora biniyorum, henüz daha motordan düşmedim vs vs...) diyecek çıkacak mı.

Ben kendimden başlayayım o zaman,
14 yaşımda binmeye başladım motora. (ilk okulda bizim eve gelen ustanın mobylett'ini kaçırdığımı saymıyorum)

İlk ve tek kazamı da 14 yaşımda yaptım motora bindiğim ilk gün. tam korumasız uçtum. Tamamen dikkatsizlikten ve tecrübesizlikten, sağa sola hava atarken hız kesme tümseğinden zıplayıp yapıştım. Çenemden ayak parmaklarıma kadar sıyrık içinde kaldım ve o şekilde atlattım. O günden bu yana da sayısını hatırlamadığım kadar ufak tefek düşme tehlikesi atlatsam da, henüz asfaltla tanışmadım. Yaşım 30, aktif motora binme sürem de 10 yıl sayılabilir.

Biraz araştıralım istedim, gerçekten bütün motorcular düşüyor mu düşmüyor mu?

-unnamed-
25 Nisan 2011, 14:06
şu zamana kadar ya taksiciler yüzünden yada minibüscüler yüzünden kaza yaptım...
şu E5'de metro bitsin sonunda o gebze haermdende kurtulacaz inşaAllah..
trafik ne kadar rahatlayacak o zaman....

-unnamed-
25 Nisan 2011, 14:17
arkadaş her yere aynı şeyi yazmana gerek yok...
4 farklı konuya girdim heryerde aynı mesajı yazmışsın....

ozgurakman
25 Nisan 2011, 14:37
ben 2 yıldır aktif sürüyorum. 7-8 kez düştüm... ancak 3 tanesi kaza sayılabilecek düşmeydi. kalanlar hafifti. 6 aydır hiç düşmedim(maşallah), galiba öğreniyorum bu işi :mrgreen:

kizilkurt
25 Nisan 2011, 14:37
Ben motordan düşmedim ama 2 kez kaza yaptım yani motor üstündeydim yine :mrgreen: yaklaşık 7 senedir sürücü olarak, 14 senedir de artçı olarak motor hayatım oldu. Şükür artçı olarak hiç kaza yaşamadım ama yaşadığım iki kaza da araba şöförlerinden beklemediğim yok artık dediğim hamlelerdi neyse ki en ufak çizik almadan atlattım ikisini de :)

Sergeant
25 Nisan 2011, 14:55
Arkadaşlar, ufak tefek de olsa hergün ya aramızdan birilerinden ya da gazetelerden dergilerden kaza yapan motor haberleri alıyoruz. Özellikle türkiyede motosiklet kullanımının "ölüme bir adım yaklaşamak" olduğunu dile getiren pek çok arkadaşımız var.

Bütün bu yorumlardan anlaşıldığı kadarıyla, türkiyede motora bindiğimiz sürece kaza yapmaya mahkumuz. Öyle ya da böyle bir gün düşeceğiz. Hem bu şekilde düşünmek hem de motora binmek biraz mallık olmuyor mu acaba diye düşünüyorum. Yoksa hepimiz mi "herkes düşer bana bi şey olmaz" diye düşünüyoruz.

Sormak istediğim şudur aslında bu konuda, "Kaza yapmayan motorcu yoktur, henüz kaza yapmamış motorcu vardır" diye bi laf var. Bu laf ne kadar doğru onu bir araştırmak istedim.

Cevap verme lütfunda bulunan arkadaşlar, bugüne kadar kaza yapıp yapmadıklarını ve ortalama aktif motosiklet kullanma süreleri yazarlarsa sevinirim. Merak ediyorum acaba aramızdan (ben 15 senedir motora biniyorum, henüz daha motordan düşmedim vs vs...) diyecek çıkacak mı.

Ben kendimden başlayayım o zaman,
14 yaşımda binmeye başladım motora. (ilk okulda bizim eve gelen ustanın mobylett'ini kaçırdığımı saymıyorum)

İlk ve tek kazamı da 14 yaşımda yaptım motora bindiğim ilk gün. tam korumasız uçtum. Tamamen dikkatsizlikten ve tecrübesizlikten, sağa sola hava atarken hız kesme tümseğinden zıplayıp yapıştım. Çenemden ayak parmaklarıma kadar sıyrık içinde kaldım ve o şekilde atlattım. O günden bu yana da sayısını hatırlamadığım kadar ufak tefek düşme tehlikesi atlatsam da, henüz asfaltla tanışmadım. Yaşım 30, aktif motora binme sürem de 10 yıl sayılabilir.

Biraz araştıralım istedim, gerçekten bütün motorcular düşüyor mu düşmüyor mu?

hocam hiçmi açılan kapıya denk gelmedin bende onu merak ettim ilk yıllarında fln :)

motorcu48
25 Nisan 2011, 15:28
bende kaza yapmayan sürücüye güvenmem çünkü kazayapmayan insan çok deli sürer bundan düşülüceğini başına ne gelinecediğini bilmemez olmucak işler peşinde koşar oysaki bi asfalt yalasa akıllanır aa bundan düşmekte var bak dusunce bu bu oluyo der korkar adam akıllı sürer

m.d.erdem
25 Nisan 2011, 15:32
sigara bırakılmaz ara verilir gibi

Onyx250
25 Nisan 2011, 15:42
insan motoruyla kendini bir hissettikten sonra, dikkatli ve olgun kullandığı sürece, kaza için gerekli olan ortamın oluşacağını sanmıyorum...

ilk motorum hyo gv250... 1 yıl boyunca kullandım.. ilk başlarda yavaş yavaş motora alıştım, ani hareketlere girişmedim, manevra kabiliyeti nedir, hızlanması durması nasıldır iyice kavradım sonra gayet rahat kullandım...

ikinci motorum 600f, daha tam olarak alıştım denemez, hala motoru değil de kendimi rodaj sürecinden geçiriyorum :) manevralarına alıştım, durmasına da alıştım.... hızlanması daha tam alışamadım ondan basmıyorum fazla... bi de virajlarda ne kadar yatar, hakimiyeti kaybetmeden ne kadar manevra ile dönebilirim bunlara bakıyorum...

bunları en azından yeni başlayan arkadaşlara referans bilgi olabilmesi açısından yazıyorum...

ilk ve son kazam:
motoru aldıktan sonra ehliyet kursuna yazıldım :) (şşş çaktırmayın)... ordaki hoca illa gel bi sürüş sınavı nasıl oluyo gösterelim dediler... ilk kez scooter kullandım orda, dandik bişeydi ön freni sert yaptım alışkanlıktan, önden kaydı hakimiyeti kaybettim yere kapaklandım... burdan çıkan sonuç, istersen hayabusa kullanıyo ol, tanımadığın bir motora binince çok kendine güvenme

_oXXo_
25 Nisan 2011, 15:47
1 Senedir aktif motor kullanıyorum.bu süre içinde 2 trafik kazası yaptım. 2 sindede sevgili araç sürücüsü arkadaşlar nasıl oluyosa beni görmemişler !...

Slayerrr
25 Nisan 2011, 16:09
Kaza yapmadım deyip İstanbul'da yaşamayanlar; kolaysa gelin İstanbul'da kaza yapmadan sürün. Asıl şans ve yetenek İstanbul'da kaza yapmadan kullanabilmek. :mrgreen:

excavatus
25 Nisan 2011, 16:28
hocam hiçmi açılan kapıya denk gelmedin bende onu merak ettim ilk yıllarında fln :)

Hocam en büyük korkularımdan birisi sağda park etmiş araçlardan birinin kapı açması veya cart diye park yerinden çıkmasıdır. Saysını hatırlamadığım kadar başıma geldi, ama her seferin "yok bu kapısını açacak" - "anam! bu yola çıkacak kesin" diye fiti fiti gaz kestiğimden ve iyice yavaşladığımdan, bi tehlike atlatmadım bu konuda. Ha daha dün eskişehirde çevre yolunda, kütahya tarafına giderken (90km civarı) haşırt diye bi otobüs döndü karşı şeritten (kütahya yönünden gelip hasan polatkana dönen kavşak) orda da sırasıyla - bildiğim tüm küfürler - bilmediğim tüm küfürler ile devam edip benim mavişin o çok içimin rahat etmediği 4 yaşındaki lastiklerini ve 2mm kadar incelmiş disklerini denemiş oldum. Sonuç güzel. Adam gibi fren yaptın mı coooarrtt!! diye durabiliyor :) gurban olduğumunun alman teknolojisi. Ha bi de geçen gün mal gibi ıslak kanalizasyon kapağının üzerinde fren yaptım. Sol ayak kurtardı. (zdonkk!! sol ayağı yere koyma efekti)..

SeMpaTuRk77
25 Nisan 2011, 17:41
8 yıldır aktif motosiklet kullanıcısıyım ufak tefek hasarsız şeyleri saymazsam 2 kez kaza yaptım olağan şeyler hata sende olmasa başkasında oluyor ama oluyor kaza yapmayan motorcu yoktur henüz kaza yapmamış motorcu vardır bu laf bence gayet doğru

Sergeant
25 Nisan 2011, 17:54
Hocam en büyük korkularımdan birisi sağda park etmiş araçlardan birinin kapı açması veya cart diye park yerinden çıkmasıdır. Saysını hatırlamadığım kadar başıma geldi, ama her seferin "yok bu kapısını açacak" - "anam! bu yola çıkacak kesin" diye fiti fiti gaz kestiğimden ve iyice yavaşladığımdan, bi tehlike atlatmadım bu konuda. Ha daha dün eskişehirde çevre yolunda, kütahya tarafına giderken (90km civarı) haşırt diye bi otobüs döndü karşı şeritten (kütahya yönünden gelip hasan polatkana dönen kavşak) orda da sırasıyla - bildiğim tüm küfürler - bilmediğim tüm küfürler ile devam edip benim mavişin o çok içimin rahat etmediği 4 yaşındaki lastiklerini ve 2mm kadar incelmiş disklerini denemiş oldum. Sonuç güzel. Adam gibi fren yaptın mı coooarrtt!! diye durabiliyor :) gurban olduğumunun alman teknolojisi. Ha bi de geçen gün mal gibi ıslak kanalizasyon kapağının üzerinde fren yaptım. Sol ayak kurtardı. (zdonkk!! sol ayağı yere koyma efekti)..

:) bi arkadaşında dediği gibi istanbulda kullanmak çok farklı bende 10 yıldır motor üstündeyim bir kere büyük şehirler dışında bayan sürücü tehlikeniz yok sizin :)

Felon
25 Nisan 2011, 17:54
İstanbulda kaza yapmadan kullanabilmek şansdır başka birşey değil :mrgreen:
Çünkü sizin elinizde olan birşey değil trafikte beklerken öküzün teki sizi 50mt ileriye fırlatabilir ve bu normal karşılanır.
trafikte 2 defa arkadan tosladılar ama 2sindede düşmedim 1motor mesafesi kadar ileri gittim (motor boşta bekliyodum) önümdeki arabanın hareket etmesiyle arkadakinin toslaması bir oldu ,arkadaki benim 2arabanın arasında olduğumu unuttu sanırım.Bi kusura bakma dedi yoluma devam ettim:mrgreen:
2defada düştüm biri ıslak hava naylon lastiklerle bakırköy istanbul caddesindeydi önümdeki araba aniden frene basınca bende bastım ama naylon lastiklerimin olduğunu unutmuştum 20-30km hızda düştüm hasarsız atlattım
2.si artçımla birlikte trafikte aradan giderken kucağında 2tane çocukla karşıya geçen önünü görmeyen bi adam sayesinde oldu. ondada ön fren kitlemesi sonucu yan yattık onuda hasarsız atlattım :mrgreen:
birde bi arabayı baştan sona çizdim onda ben hatalıydım grenajımda ufakdan bi çatlak oldu ama göze batmıyor:P

COQ
25 Nisan 2011, 17:56
O cumleyi yanlis hatirliyorsun.
Kaza yapmayan motorcu tabiri yanlis.
Düsmeyen motorcu yoktur, henüz düsmemis motorcu vardir.
Dusmek de bir kaza sayilsa da anlasildigi anlam itibariyle ikisi ayni sey degildir.:)

WOLF 81
25 Nisan 2011, 17:58
Kaza yapmadım deyip İstanbul'da yaşamayanlar; kolaysa gelin İstanbul'da kaza yapmadan sürün. Asıl şans ve yetenek İstanbul'da kaza yapmadan kullanabilmek. :mrgreen:

katılıyorum, istanbul da motor kullanmak için satranç,tavla ve dama oynamayı mutlaka öğrenmenizi tavsiye ederim. taksi ve dolmuş şoförleri ( % 99 ) u için geçerli trafik kurallarını öğrenmediği sürece kaza kaçınılmaz. son 3 yıldır kez düştüm biri taksi biri dolmuş biride önüme uyur gezer bir yaya çıktı.

Felon
25 Nisan 2011, 18:08
O cumleyi yanlis hatirliyorsun.
Kaza yapmayan motorcu tabiri yanlis.
Düsmeyen motorcu yoktur, henüz düsmemis motorcu vardir.
Dusmek de bir kaza sayilsa da anlasildigi anlam itibariyle ikisi ayni sey degildir.:)

aynen cümle bu şekildeydi ilk olarak Okan Bayülgenden duymuştum ama ona ait değil sanırım baya bir geçmişi var bu sözün:queen:
Okan Bayülgenin söylediğide:
''Motorcular ikiye ayrılır.Düşmüş olan motorcular ve henüz düşmemiş motorcular.''

excavatus
25 Nisan 2011, 18:12
İstanbulda kaza yapmadan kullanabilmek şansdır başka birşey değil :mrgreen:

Hocam sonuna kadar haklısın. Motosiklet hayatım boyunca, istanbula 2 defa geldim hafta sonu için. İkisinde de neredeyse makinaya binmedim denebilir. İstanbulda büyümüş bir adam olarak şunu derim. İstanbulda yaşıyor olsaydım, motora sadece şehir dışına giderken binerdim.

3 hafta sonra falan, bizim hanımın ailesini ziyaret etmeye istanbula gelicez, ben şimdiden kara kara düşünüyorum nasıl olacak diye. Eskişehirden gelicez, Bahçeköye gidicez, 2 gün kalıcaz bu sırada da şehir içinde yol yapıcaz. Hangi saatte çıksam, hangi rotadan gitsem, hep düşünce içindeyim hakkaten.

ysn17
25 Nisan 2011, 18:16
100 lukile daha kza yapmadim ama bircok kazadan kilpayi kurtuldum. kurtulmamin sebebide sogukkanli ve dikkatli olmamdi

Alper Kaya
25 Nisan 2011, 18:51
2 senedir aktif olarak motora biniyorum 11000km yaptım bu sürede 3 farklı motorla henüz düşmem yada kazam yok allah düşürmesin :D

blow07
25 Nisan 2011, 20:19
evet gayet güzel bir konu. Yaklaşık 5-6 senedir motorsiklet kullanıyorum.acemilikten bu güne kadar 4-5 kez hafif kazalar atlatmış olsamda. En ciddi kazamda otomobil sürücüsünün beni görmeyip aniden sağ şeritten sol tarafa doğru U dönüşü yapması sonucu arabaya çarptım ve hastaneye kaldırıldım ve sıyrıklarım vardı - ön dişim kırılmıştı. Allah'tan daha kötüsünü yaşamadım.

TutkuluAcemi
25 Nisan 2011, 22:57
Bugün gözümün önünde iett şöförleri, minibüs şöförleri kırmızı ışıkta geçtiler.

piranha dört
25 Nisan 2011, 23:13
Trafik aynen yaban hayat. Kaza yırtıcı bir hayvan gibi pusuda bekliyor.İster taze ceylan olalım ister tecrübesi yüzündeki derin yaralarla madalyalanmış kaca bir manda olalım,hata yaptıgımız dikkatsiz olduğumuz bir anda av olmaktan pusuya düşmekten kurtulamayız.Bu işin şakası ve tecrübesel garanti desteği yok.Kaza yapmamış olmak o andan sonrasını kesinlikle garanti altına almıyor.Allah cümlemize en hayırlısını vesile etsin.Korusun.:rendeer::rendeer::rendeer:

MotorKafa
26 Nisan 2011, 02:23
Hiç unutmam bir seferinde uykusuzluğun verdiği aptallık, trafik karmaşası ve trafik işaretlerinin yetersizliği dolayısıyla, kavşak bariyerine sivri yerinden, kafadan girdim :queen:
Allahtan bariyer bana girmedi :mrgreen:

emirow993
26 Nisan 2011, 02:52

Ben Bisikletle Bile Denk Geldm O Kapılara Aklını Alıyor Adamın :cyclopsan

Arjantinli69
26 Nisan 2011, 03:15
ben 88 senesinden beri motosiklet kullanırım çok zevkli bir alettir ama motosiklet üzerindeyken kendine fazla güvenmeyeceksin yoksa vay haline :pale:
3 tane motorum pert oldu ilk 5 sene içinde :pale: sebebine gelince biri benim gençliğimin verdiği dikkatsizlik,ikincisi yayanın dikkatsizliği,üçüncüsü ve son olanı alköllü bir araç sürücüsü az kalsın beni ve arkadaşımı öldürüyordu kırıklarla atlattık.
sonraki seneler biraz daha olgunlugun verdiği tecrübe ile daha dikkatli kullanır oldum motosikleti,diğer araçlardan mümkün mertebe uzak durmaya çalıştım,ağresif kullanımları azalttım önümü görmedikçe gazı açmadım ve Allahın izni ve temkinli sürüş kuralları ile bugünlere geldik.
arada sırada ufak tefek düşmelerim oldu ama genelde kusur karşı tarafta hep.
motosikletimin bir kusuru olursa hemen yaptırırım, kusurlu şekilde kullanmam
yorgunsam motosiklet kullanmam
hava şartları kötü ise şansımı zorlamam
diger araçlarla fazla haşır neşir olmam,her an hata yapacaklarını düşünerek dikkatli olurum
en ufak bir dikkatsizliğin bana kötü zararlar vereceğini hayatta aklımdan çıkarmam

evime çocuklarımın ve eşimin yanına sağlam dönmeyi yeğlerim,bu düşünce motosiklet kullanırken çok dikkatli olmamı sağlıyor :)

KBC
26 Nisan 2011, 03:35
2005 yılından beri motor kullanıyorum , 2009 yılından beri full aktif kullanıyorum ,hergün günlük yaklaşık 100 km yakın kullanıyorum iş ev arası. 2010 yılında 1 kez kaza yaptım .
kırmızı ışıkta durdum sol şeridin ortasında :) ben durduktan 3 saniye sonra önü demir korumalı jeep le bi abimiz çarpıverdi bana arkadan :) şanslıydım en azından farkedip kızaklayarak frenli çarptı yoksa alırdı altına. bende şükür bişey yoktu küçücük bi sıyrık bile çünkü bütün korumalarım vardı üstümde.

Kazasız sürüşler dilerim ..

fatih_995
26 Nisan 2011, 04:08
kaza yapmak yaralanmak bir yana birde,marketten hızla koşarak çıkan çoçuğa vurmamak için motorun ön freni kitleyip 1mt kaymak.
neyse geçenlerde başımdan geçen bir olayı paylaşayım:
market e birşeyler almaya gidiyorum marketin olduğu caddede bir U dönüşü yapıp marketin önüne yanaşcam arkamı önce ayanadan sonra başımı çevirerek kontrol edip dönüşe geçtim,ve marketten hızla benim üstüme doğru koşarak çıkan bir çoçuk, motor dönüş pozisyonunda zaten hızım düşük ön frene basmamla ön teker kitledi çoçuk önümden sıyırdı geçti.1mt kaydım birazda kaysam bırakıvercektim motoru altımdan.çoçuklardan çok korkuyorum nerden nasıl çıkacakları belli değil.birde ana babasıyla uğraşması var haklı bile olsan.
neyse herkese hayırlı sürüşler.

yzf_orhan
26 Nisan 2011, 04:13
honda innova ile 80 km hızla duran arabaya girdim 2 hafta yataktan kalkamadım:)artı arabaya sıfır tampon al motorun yan granajlarını komple değiştir sağını solunu düzelt = 1000 tl:)

wertcvb
26 Nisan 2011, 04:38
bende dörtyol un sahili dörttaş sahilinde gezinirken ozaman tabi altımda mobylette süper 51 var yaklaşık hızım 70km/h civarı gittiğim şeridin sağında doğal olarak arabalar parkedilmiş bende hızla seyrederken o park eden araba birden çıktı park ettiği yerden tabi önü bana dönük şekilde arkası deil tabi arabaya çok yaklaşmışken birden çıkınca önüme mesafe kısa yetmedi frenledim duramadım tamda şöförün olduğu kapıya bir koydum motorla motorun önü hasarlandı araba ise kapısı içine gömüldü araba ise toptancı arabası genç 20 li yaşlarda çocuğa vermişler oda kanı deli akıor onunda aklına gelmezdi zaten önünde araba vardı kafa kafaya denk geldim mesafe kısaydı beni görmesiyle frenlemesi bir oldu bende o 1-2 saniye içinde gömdüm sol bacağım çok pis ezildi ağrısından 2 gün kıvrandım evde belli etmemeye çalıştım peder duysa oyar beni motor kullanmamı zaten sevmior ozzamanlarda küçüktük işte....bir ikincisi ise yine o şekil iskenderunda gidiom ara sokağın birinden sahil yoluna çıkacam yollar dar arabanın birine çok yakın geçtim ozaman da altımda zongshen 200 gy var sağ elimin kontrol ettiği manet ön fren çattttt die bi çarptım arabanın aynasına kalabalık sahil zaten çarptığım an küçük bir frenleme gibi bişe oldu az daha yere düşüodum aynadan neyseki hemen kurtuldu sağ manet tabi herkez bana bakıor karizma yerlerde o ara kafada kask var allahtan ben bir kızarırım ama ne kızarma eşşek pancarına dödüm son topuk aynen terkettim orayı rezil olmam da cabası :(((((((