PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yamaha Yzf 125R & Honda Cbr 250 & Kawasaki Ninja 250R

Draco
24 Nisan 2011, 23:54
Arkadaşlar 1 hafta sonra bmw rider academy'e başlıyacağım ve 3 etap ders göreceğim.İlk etaptan sonra motorumu almayı planlıyorum,

sorularım şunlar;

Yamaha Yzf 125R
Honda Cbr 250R
Kawasaki Ninja 250R

1)Yakıt tüketimi 100 kmde oranları neler?

2)Hangisi daha kalıplıdır?

3)Hangisi son süratta iyidir?

4)Hızlanmada hangisi daha iyidir?

5)Orjinal egzosu hangisinin daha iyidir?

6)Parça dayanaklığı ve ömrü hangisinin daha uzundur?

Okuyup cevaplayanlara teşekkürler..

cakalaz
24 Nisan 2011, 23:59
250 CC ler arasında tercih yapacak olsaydım kesinlikle Honda'yı denerdim... :bounce:
Sorduğun Sorulara sadece YZF 125 Ve Ninja kullanıcıları cevp yazabilir; Honda kullanıcısı su an olmadığı için cevap alabileceğini sanmıyorum :)
Belki 1-2 tane cıkar fuardaki motorları alanlar :P

jam session
25 Nisan 2011, 00:25
Listendeki 3 motosikleti de kullanmadım. Genelgeçer bilgiler vereceğim şimdiden belirteyim. YZF'yi kafadan eledim bile.
Eğitim programın 1 hafta sonra ise ve ilk etaptan sonra hemen almak istiyorsan cbr 250 için malesef ucu açık bir tarih verecekler. Muhtemelen 2 ay kadar. Baya büyük bir sorun. :)
Yeni başlayan kadar beklemek kadar berbat birşey yok.
Çok iyi bilirim, rüyalarına girer adamın. :)

Tekrar belirteyim yzf'yi eledim cevaplarda.

Aslında bilmiyorum. Tüketim değerlerini yazan bir site vardı. Baktım, bulamadım, yazar birileri şimdi. Yine de 100 km'de 3.5-4 litreyi geçmez diye tahmin ediyorum.

İkisini de yakından gördüm. Pek farketmiyor. Zevk meselesi bence.

Ninja 170-180 yapıyor diye biliyorum. CBR da pek altta kalmaz zaten.

0-100'ünde çok matah bir fark olacağını sanmıyorum. Yine de ninja'nın çift silindir ve daha yüksek beygir gücüne sahip.

Youtube'dan dinle bence. Motosiklet 4 silindir olmadığı sürece ne takarsan tak öyle aman aman bir ses çıkmıyor.

Z-Moto'dan illallah ediyor millet. Stokta parça bulunmamasından ve temin süresinden dolayı sanırım. Bulut (overcloud) ya da tutku1982'i yakaladığın yerde yapış yakasına. İkisi de ninjacı. :D
Yine ne olursa olsun bil ki, motosiklet parçası pahalı bişey genelde. :P

Draco
25 Nisan 2011, 00:28
250 CC ler arasında tercih yapacak olsaydım kesinlikle Honda'yı denerdim... :bounce:
Sorduğun Sorulara sadece YZF 125 Ve Ninja kullanıcıları cevp yazabilir; Honda kullanıcısı su an olmadığı için cevap alabileceğini sanmıyorum :)
Belki 1-2 tane cıkar fuardaki motorları alanlar :P

Teşekkürler inş :)

Listendeki 3 motosikleti de kullanmadım. Genelgeçer bilgiler vereceğim şimdiden belirteyim. YZF'yi kafadan eledim bile.
Eğitim programın 1 hafta sonra ise ve ilk etaptan sonra hemen almak istiyorsan cbr 250 için malesef ucu açık bir tarih verecekler. Muhtemelen 2 ay kadar. Baya büyük bir sorun. :)
Yeni başlayan kadar beklemek kadar berbat birşey yok.
Çok iyi bilirim, rüyalarına girer adamın. :)

Tekrar belirteyim yzf'yi eledim cevaplarda.

Aslında bilmiyorum. Tüketim değerlerini yazan bir site vardı. Baktım, bulamadım, yazar birileri şimdi. Yine de 100 km'de 3.5-4 litreyi geçmez diye tahmin ediyorum.

İkisini de yakından gördüm. Pek farketmiyor. Zevk meselesi bence.

Ninja 170-180 yapıyor diye biliyorum. CBR da pek altta kalmaz zaten.

0-100'ünde çok matah bir fark olacağını sanmıyorum. Yine de ninja'nın çift silindir ve daha yüksek beygir gücüne sahip.

Youtube'dan dinle bence. Motosiklet 4 silindir olmadığı sürece ne takarsan tak öyle aman aman bir ses çıkmıyor.

Z-Moto'dan illallah ediyor millet. Stokta parça bulunmamasından ve temin süresinden dolayı sanırım. Bulut (overcloud) ya da tutku1982'i yakaladığın yerde yapış yakasına. İkisi de ninjacı. :D
Yine ne olursa olsun bil ki, motosiklet parçası pahalı bişey genelde. :P

Yorumların için teşekkür ederim güzel bilgiler :)

Hyp33Rx
25 Nisan 2011, 00:28
Arkadaşlar 1 hafta sonra bmw rider academy'e başlıyacağım ve 3 etap ders göreceğim.İlk etaptan sonra motorumu almayı planlıyorum,

sorularım şunlar;

Yamaha Yzf 125R
Honda Cbr 250R
Kawasaki Ninja 250R

Motorları kullanmadım ama bilgilerimi yazayım arkadaş. :)

1-Yakıt konusunda en cimrisi kesinlikle YZF R125 tir. 100 km de bence 2.5 lt falan yakar, diğerleri 250 lik olduğu için daha fazla tüketir, Ninja içlerinde en çok yakanları ama en çok kaçanlarıdır çünkü çift silindirdir.

2- Bu konuda bilgim yok ama ninja daha iri gibi. :)

3-Kesinlikle Ninja. Çift silindir, 32 bg. 250RR 26 bg miydi neydi ve tek silindir.

4-Bu sorunun cevabı da yukarda belirttiğim gibi. :)

5- Bununda cevabı ninja çünkü çift silindir sesi var, güzel bi eksozla çok şeker bi sesi oluyor. :)

6-Parça hepsinde dayanıklıdır. Ama servis konusunda herzaman HONDA derim kawanla bi kaza yaparda parçalarsan alllah korusun 2 ay bekleyebılırsın parçaları. :)

Elimden gelen bilgiler bunlar, umarım yardımcı olur sana. :rendeer:

overcloud
25 Nisan 2011, 01:15

sorularım şunlar;

Yamaha Yzf 125R
Honda Cbr 250R
Kawasaki Ninja 250R

1)ninja şehir dışı yakıt tüketim 100km/3.8lt - şehir içi 4.5lt
2)ninjanın ebatları az daha olsa daha geniş ama görüntü olarak daha dolgun duruyor. yinede cbr250'nin de güzel bir görüntüsü var, iyice incele derim.
3)cbr250 videolarında 165km son hız var, ninja 175'e kdar çok rahat çıkıyor, sonrası rampa aşağı olursa gelir. 10km'lik son sürat farkı için alacağın motor hakkında karar vermeye değmez
4)sonra süratine en çabuk ulaşan ninja, cbr250'nin 0-100km hızlanması az da olsa daha iyi videolara göre. ninja 0-100km 7s / cbr250 0-100 6.5sn. ancak 100km'den sonra ikinci silindirin ve +6bg'in farkı ortaya çıkıyor. Bu yinede kararını etkilememeli sonuçta +100 - +120km'lik hızlara kaç kere çıkacaksın ki..?
5)orijinal egzostan kastın egzostan gelen ses ise kesinlikle ninjanın sesi daha güzel.
6) cbr250'nin parça ömrü ile ilgili yorum yapmak henüz mümkün değil, motor yollara çıkalı 1 ay bile olmadı. ancak ninja'nın motor tasarımı 1992'e kadar uzandığını düşünürsek ve forumda 1992 model zzr250 kullanan bir arkadaşımız olduğuna göre bu sana kawasaki'nin parça ömrü hakkında fikir verecektir.

son olarak; yzf 125r alma derim, parana yazık.

z-moto ve parça sıkıntısı ile ilgili henüz yorum yapamayacağım. gerçi pazartesi günü zincir takozu sipariş etmem gerekecek. o zaman görücez parça sıkıntısı var mı yok mu :P

hoş parça sıkıntısı deyince benim aklıma daha çok egzantrik zinciri yada ne bileyim anahtarın kontağın içinde kırılması durumunda yeni kontak, ya da allah korusun bir kaza olursa yeni bir depo bulmak gelir. abimin cbf250'sinde kontak içinde anahtar kırılmıştı, D&B motor 2 hafta içinde kontağı temn etmişti, hollanda'dan getirtiler. ninja'da henüz bu tür bir ihtiyacım olmadığından uzun süredir kawasaki kullanan abilerimize sormak lazım :)

takendy
25 Nisan 2011, 01:22
kıyaslanan üçlüden honda cbr 250 r 'ın görüntüsü daha hoşsa da muhtemelen kawa yüksek oy alacaktır.

motosiklet alırken marka ve modelleri yakıt tüketimi ile kıyaslamak anlamsız geldiği için bir eleştiride bulunmak istiyorum , bu bir iş makinası yada günlerce üstünden inmeden gezeceğin bir vesayit değil , klasmanında en iyisi ile en kötüsünün arasında 1 - 1.5 lt oynama olur , teknik özelliklerden servisten yedek parçadan bulunduğun ildeki yol durumuna kadar herşeyle inceleyip yakıtı en son merakınızı gidermek için öğrenmelisiniz diye düşünmekteyim.

jam session
25 Nisan 2011, 01:23
2)ninjanın ebatları az daha olsa daha geniş ama görüntü olarak daha dolgun duruyor. yinede cbr250'nin de güzel bir görüntüsü var, iyice incele derim.
3)cbr250 videolarında 165km son hız var, ninja 175'e kdar çok rahat çıkıyor, sonrası rampa aşağı olursa gelir. 10km'lik son sürat farkı için alacağın motor hakkında karar vermeye değmez
4)sonra süratine en çabuk ulaşan ninja, cbr250'nin 0-100km hızlanması az da olsa daha iyi videolara göre. ninja 0-100km 7s / cbr250 0-100 6.5sn.
5)orijinal egzostan kastın egzostan gelen ses ise kesinlikle ninjanın sesi daha güzel.
6) cbr250'nin parça ömrü ile ilgili yorum yapmak henüz mümkün değil, motor yollara çıkalı 1 ay bile olmadı. ancak ninja'nın motor tasarımı 1992'e kadar uzandığını düşünürsek ve forumda 1992 model zzr250 kullanan bir arkadaşımız olduğuna göre bu sana kawasaki'nin parça ömrü hakkında fikir verecektir.

Aha da geldi bile Bulut.
Özellikle yeni başlamak isteyenler olmak üzere bilgi isteyen bir kişiyi bile es geçtiğini görmedim.
Tanışamadık bir türlü hocam.
Ne kadar etkinlik varsa, senin katılamadığına ben katıldım, benim katılamadığıma sen.
Bir gariplik var bu işte. :mrgreen:

tutku1982
25 Nisan 2011, 01:26
kawa kullanıcısı olaraktan servis agı cok dar...

overcloud
25 Nisan 2011, 01:32
Aha da geldi bile Bulut.
Özellikle yeni başlamak isteyenler olmak üzere bilgi isteyen bir kişiyi bile es geçtiğini görmedim.
Tanışamadık bir türlü hocam.
Ne kadar etkinlik varsa, senin katılamadığına ben katıldım, benim katılamadığıma sen.
Bir gariplik var bu işte. :mrgreen:

Kısmet :)

mesajıda bir kaç kere editledim bu arada.

umarım soruların sahibi arkadaş dikkatli okuyordur :P

---------- Mesaj ekleme zamanı: 22:32 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 22:27 ----------

kıyaslanan üçlüden honda cbr 250 r 'ın görüntüsü daha hoşsa da muhtemelen kawa yüksek oy alacaktır.

motosiklet alırken marka ve modelleri yakıt tüketimi ile kıyaslamak anlamsız geldiği için bir eleştiride bulunmak istiyorum , bu bir iş makinası yada günlerce üstünden inmeden gezeceğin bir vesayit değil , klasmanında en iyisi ile en kötüsünün arasında 1 - 1.5 lt oynama olur , teknik özelliklerden servisten yedek parçadan bulunduğun ildeki yol durumuna kadar herşeyle inceleyip yakıtı en son merakınızı gidermek için öğrenmelisiniz diye düşünmekteyim.

buna hem katılıyorum hem katılmıyorum.

250cc'lik iki model arasındaki yakıt farkı önemsiz karşılanabilir ancak 125'lik bir R motor ile (biliyorum 125'lik R motor demek biraz saçma oluyor :P) 250'lik motorları kıyaslayınca tüketim/performans oranındaki fark ortaya çıkıyor.

şöyleki uzun yolda cbr125 ile hız kaybetmemek için sürekli dip gaz gidiyordum ve 100km/3.5lt gibi bir tüketim ortaya çıkıyordu.

ninja ise +1 silindir fark ile Şile yolunda yaptığım 100 - 140km hız aralığındaki yakıt ölçümlerinde tüketüm 3.8lt olarak çıktı. aradaki tüketim farkı çok az olduğu gibi güç getirisindeki oran kıyaslanamayacak kadar fazla

cbr125'le resmen yardırıyordum 120'e ulaşabilmek için :) bu şekilde düşününce 125'lik bir motor ancak ybr/cbf yada apache gibi az yakıt tüketen modeller olursa alınmasında fayda var.

Bu yüzden yzf125r'ı -hele hele cbr250r ile aynı fiyattan satılırken- almamakta fayda var.

tutku1982
25 Nisan 2011, 01:34
bulut bu hafta bi kartepeye gazlıyalımda yakıt tüketimini ölcelim...

jam session
25 Nisan 2011, 01:46
Alım satım kolaylığı gibi konu var bir de.
Ninja'nın oturmuş bir piyasası yok. Satmakta zorlanırsın efsanesi var.
Ne derece doğru sizce ninjacılar?

tutku1982
25 Nisan 2011, 01:51
Alım satım kolaylığı gibi konu var bir de.
Ninja'nın oturmuş bir piyasası yok. Satmakta zorlanırsın efsanesi var.
Ne derece doğru sizce ninjacılar?

hocam ucuza satarsan her motor peynir ekmek gibi gidiyor:queen:

Draco
25 Nisan 2011, 12:39
4)sonra süratine en çabuk ulaşan ninja, cbr250'nin 0-100km hızlanması az da olsa daha iyi videolara göre. ninja 0-100km 7s / cbr250 0-100 6.5sn. ancak 100km'den sonra ikinci silindirin ve +6bg'in farkı ortaya çıkıyor. Bu yinede kararını etkilememeli sonuçta +100 - +120km'lik hızlara kaç kere çıkacaksın ki..?

z-moto ve parça sıkıntısı ile ilgili henüz yorum yapamayacağım. gerçi pazartesi günü zincir takozu sipariş etmem gerekecek. o zaman görücez parça sıkıntısı var mı yok mu :P

hoş parça sıkıntısı deyince benim aklıma daha çok egzantrik zinciri yada ne bileyim anahtarın kontağın içinde kırılması durumunda yeni kontak, ya da allah korusun bir kaza olursa yeni bir depo bulmak gelir. abimin cbf250'sinde kontak içinde anahtar kırılmıştı, D&B motor 2 hafta içinde kontağı temn etmişti, hollanda'dan getirtiler. ninja'da henüz bu tür bir ihtiyacım olmadığından uzun süredir kawasaki kullanan abilerimize sormak lazım :)

Teşekkürler yorumunuz için vakit ayırıp sorularımı cevapladığınız için:)

Teşekkürler yorumunuz için :)

kawa kullanıcısı olaraktan servis agı cok dar...

Yetkili servislerine baktım biri bana çok yakın 10 km uzaklıkta?

Felon
25 Nisan 2011, 12:59

sorularım şunlar;

Yamaha Yzf 125R
Honda Cbr 250R
Kawasaki Ninja 250R

bu 3motor hakkında tecrübem yok ama teknik verilere dayanaraktan cevaplıyayım
1)125lik motor olan yzf r125 tabiki en düşük yakıt tüketimine sahiptir.ondan sonra tek silindiriyle honda gelir son olarak ninja ama ninja ile honda arasında çok fark olcağını sanmam
2)ninja
3)ninja
4)ninja
5)egsozt kalitesi hepsi hemen hemen aynıdır? ama ses soruyosan yzf ninki çok ince ninja ve hondanınki daha iyi
6)3üde kendini kanıtlamış markalar bu sorudada ayrım yapılabilceğini sanmıyorum

overcloud
25 Nisan 2011, 18:59
eveeettt zincir takozları z-moto'da yokmuş. 10 gün sonra geleceği söylendi.

Mayıs'ın ilk haftası tekrar arayacağım.

Hadi bakalım :)

gökova35
25 Nisan 2011, 20:25
bende ninja 250 rr düşünüyorum suan scooter kullanıyorum vitesli deneyimim yok vede onun ayaklıgından veletler düşürürseberbat olur makşne onada güvenemiyorum rahat biyere bırakılmaz..

celebiersin
19 Ağustos 2011, 17:22
Konuyu hortlatmış gibi olucam ama gerçekten güzel bir konu olmuş.
konuyu başlatan ve cevaplayan arkadaşlardan çok teşekkür ederim benim tercihimde ninja 250r dan yana olucak :)

avciceyhan
19 Ağustos 2011, 18:09
öncelikle kawasakinin servis ağının çok sınırlı olduğunu biliyorum bu başka bir bilgi olsun
1.yakıt tüketimleri bakımından hondanın çok az daha cimri olacağı kanısındayım
2.ikisinide gördüm kalıp bakımından çok fazla bi fark yok
3.ninja iyidir ama son hıza göre motor almanı önermem
4.bak bu soru çok güzel tabikide honda neden dersen yorum yapanların çoğu motorları güçlerine göre daha iyi hızlanır gibisinden yorumlamış bu yanlış çünkü teknik verlerine bakarsanız her iki motorunda hondanın 26 beygire 8500 devirde ulaştığını kawasakinin ise 11000 debirde 33 brgire ulaştığını görüceksin torkta ise ki kalkışlarda tork daha önemlidir onda 7000 devirde 23nm tork yakalamış kawasaki 8200 devirde 22nm yakalamış buradan hondanın çok daha üstün ve dayanıklı olacağını anlamışsındır bu yüksek devirlerin motorun düşük km lerde ölüceğininde göstergesidir
5.hiç bilmiyorum
6.tabikide honda 4. maddede açıkladığım gibi ve yedek parçada hondada zorluk çekmessin
Umarım yardımcı olmuşumdur

mstfatmc
19 Ağustos 2011, 19:17
Ben olsam R125 alır iyice öğrendikten sonra 600cc bir makineye geçerdim. Ahh ahh içimde kaldı R125 :)