PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İnternetten yurtdışı alışverişe sınırlama

Qweasdnon
21 Nisan 2011, 13:51
"İnternetten yurtdışı alışverişe sınırlama
Devlet Bakanı Yazıcı, kargo ve posta yoluyla yurtdışından getirilen eşyalarda 150 Euro vergi muafiyeti hükümlerinden artık sadece gerçek kişilerin yararlanacağını söyledi.

ANKARA - Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, elektronik ticaretin gittikçe artan şekilde kullanılmasının, gümrük mevzuatında yer alan posta ve hızlı kargo yoluyla gelen eşyaya yönelik muafiyetlerin de çok yoğun şekilde tercih edilmesi sonucunu getirdiğini, buna bağlı olarak da söz konusu muafiyetlerin suistimalinden kaynaklı şikayetlerin arttığını söyledi.

İnternet üzerinden insan ve çevre sağlığına uygun olmayan ürünlerin satışa sunulduğu, yapılan satışların ticari nitelik arz ettiği ve devletin bundan vergi kaybına uğradığına ilişkin şikayetlerin gelmesi üzerine, Gümrük Müsteşarlığına talimat vererek bir çalışma yapılmasını istediğini anlatan Bakan Yazıcı, Gümrük Müsteşarlığının da sektörel bir inceleme başlattığını belirtti.

Bu inceleme sonucunda, gıda takviyeleri, sporcu gıdaları ve kozmetik ürünlerinin posta ve hızlı kargo yoluyla yoğun şekilde getirilerek 150 Euro vergi muafiyetinin suistimal edildiği, ayrıca sağlığa aykırı ürünlerin bu yolla ülkeye girdiğinin tespit edildiğini ifade eden Yazıcı, bunun sonucunda e-ticaretin elektronik altyapısının ve ilgili mevzuatının hazırlanması yönünde çalışmalarının yapıldığını kaydetti.

Bu kapsamda öncelikle, e-ticaretin kontrol altına alınması, takip edilebilir ve izlenebilir olması için teknik altyapı hazırlandığını anlatan Yazıcı, şöyle konuştu:

''E-ticarete konu eşyanın gümrük işlemlerinin elektronik ortamda yapılabilmesi, eşya ve sahiplerinin izlenebilmesi, muafiyet amacı dışında ticari amaçla yapılan ithalatların takip edilebilir olması açısından oluşturulan Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB) programı hazırlanarak 7 Mart 2011 tarihinden itibaren fiilen kullanılmaya başlanmıştır. Bu program ile suistimali önleyecek ve gerekli denetim ve risk analizlerinin yapılmasına imkan verecek yeni bir uygulamaya geçilmiş oldu. Bu uygulama ile ön beyan ve risk analizi kapsamında yapılacak gümrük kontrolleri daha etkin olacak, gelen ve giden gönderinin miktarı, mali boyutu ve türleri konusunda istatistik üretilebilecek. Diğer taraftan, konunun hukuki altyapısının hazırlanması çalışmaları da tamamlandı.''

SADECE GERÇEK KİŞİLER
Buna göre, kargo ve posta yoluyla yurtdışından getirilen eşyalarda vergi muafiyeti hükümlerinden artık sadece gerçek kişilerin yararlanacağını anlatan Yazıcı, böylece, 150 Euro muafiyetinin ticari amaçla kullanılmasının önlenmesine yönelik bir tedbir aldıklarını kaydetti. Bakan Yazıcı, söz konusu muafiyetten, sürekli aynı kişinin yararlandığının tespit edilmesi halinde, muafiyetin kullanımına da sınırlama getirildiğini bildirdi.

KOZMETİK ÜRÜNLERE YASAK
Muafiyetin suistimalinin önlenmesi amacıyla bazı tedbirler alındığını, bu tedbirleri bir genelge ile duyurduklarını belirten Bakan Yazıcı, şöyle devam etti:

''Kozmetik ürünleri ile tedavi amaçlı olmayan gıda takviyeleri ve sporcu gıdalarının muafen posta ve hızlı kargo yoluyla getirilmesi tamamen yasaklanmıştır. Bunun dışındaki eşya için muafiyet hakkının kullanımına, 2 ayda en fazla 1, yılda en fazla 5 şeklinde bir sınırlama getirilmiştir.

Ayrıca, yüksek kıymetli siparişlerin muafiyet kapsamına sokulmak amacıyla bölünerek getirilmesinin önüne geçilmesini teminen, aynı gönderici tarafından Türkiye'deki bir alıcı adına gönderilen ve aynı konşimento muhteviyatı gönderilerin bir bütün sayılması ve tamamının kıymetinin birlikte dikkate alınması uygulaması başlatılmıştır.''

ŞU ANKİ UYGULAMA NASIL?
Bu arada düzenleme öncesindeki mevzuata göre kargo ve posta yoluyla yurtdışından getirilen eşyalarda vergi muafiyeti hükümlerinden gerçek kişilerin yanı sıra tüzel kişiler de yararlanıyordu. Artık bu haktan sadece gerçek kişiler yararlanabilecek.

150 EURO'NUN ALTINA VERGİ
150 Euro'nun altında olan kozmetik ürünleri ile tedavi amaçlı olmayan gıda takviyeleri ve sporcu gıdaları gümrük vergisinden muaf tutuluyordu, yeni düzenlemede bu ürünlere 150 Euro'nun altında olsa bile vergi uygulanacak.

Önceki düzenlemede muafiyet hakkının kullanımında süre sınırlaması yokken yeni düzenlemede 2 ay içinde en fazla 1, yılda en fazla 5 şeklinde bu haktan yararlanabilinecek.(kaynak ntvmsnbc)"

Bu hiç iyi olmamış...

necatik35
21 Nisan 2011, 14:02
Böylece e-buy gibi yerlerden parça falan getirtmekte hayal olur gibime geliyor.Yönetmelik sadece gıda ve kozmatik diyor ama bizm gümrükçüler tamamına uygular:P

Qweasdnon
21 Nisan 2011, 14:05
Abi sıkıntı sınırlamada...Muafiyet için 2 ayda 1,senede 5'i geçemezsin diyor her türlü eşyada...
Yedek parça konusunda büyük nimet internet...Özellikle ülkemizde servisler bile bir parça için aylarca bekletirken 10-15 günde, üstelik ucuz olarak işi halledebiliyorken...Ancak yinede herşeyin formülü var...Alıcı ismi eş,dost olur...Yine 2 ay beklemeden alınamaz mı?:cherry:

-unnamed-
21 Nisan 2011, 14:10
kötü oldu yav...
şu kafa demiriyle farı getirecektim e-bay'dan...
olmadı birini almanyadan birini amerikadan alacağız...
yapacak birşey yok....

davutyuksel
21 Nisan 2011, 14:13
Aynen öyle olur, başkasının adına getirtirler yada getirtiririz. Lakin e bay gibi siteler çok sekte yer.

necatik35
21 Nisan 2011, 14:14
Abi sıkıntı sınırlamada...Muafiyet için 2 ayda 1,senede 5'i geçemezsin diyor her türlü eşyada...
Yedek parça konusunda büyük nimet internet...Özellikle ülkemizde servisler bile bir parça için aylarca bekletirken 10-15 günde, üstelik ucuz olarak işi halledebiliyorken...Ancak yinede herşeyin formülü var...Alıcı ismi eş,dost olur...Yine 2 ay beklemeden alınamaz mı?:cherry:

Bence sıkıntı gümürükçülerde olur.Bizimkilere vur dedinmi,öldürller biliyorsun:queen:

< iLk@yy >
21 Nisan 2011, 14:15

bal gibi olur merak etme :cat: gerçek kişi demiş sonuçta ama onların kredi kartları ile satın alıp parasını peşin ödemende bu kısmı pekiştirir...

The Dude
21 Nisan 2011, 14:42
devletin ne kadarlık vergi kaybına uğradığını belirtselerdi daha iyi anlardık durumun boyutunu.

ama eminim kendileri de bilmiyor,
bu kadar yaratıcılıktan yoksun bir sebebi kaç kişi yedi bilmiyorum ama ben yemedim.

insanlar bu konuda biraz uyandılar,
çinden 3 usd karşılığı (herşey dahil) alınabilen ürünü burada 15-20 tl karşılığı almıyorlar,
yahut yurtdışında 125 usd olan ürünü burada 300 liraya almıyorlar.

bu yasaklamanın altında tamamen iç pazardaki oyuncuları koruma güdüsü yatıyor,
bir nevi sermaye sevgisi diyebiliriz.

hepimize geçmiş olsun zaten yakın zamanda bu konuda düzenleme yapılacağına dair belirtiler vardı.

şimdi tam oldu.

söyleyecek laf bulamıyorum,
çocuk mu kandırıyorlar.

acun0
21 Nisan 2011, 14:57
söyleyecek okadar söz varki.......

Qweasdnon
21 Nisan 2011, 14:58
Sineğin yağını çıkarıyorlar...

The Dude
21 Nisan 2011, 15:07
daha fazlasını da söylemek mümkün de hakaret etmek istemiyorum.

inzell
21 Nisan 2011, 15:29
E zaten PayPal bir ay kadar önce Türkiye'den alışverişleri kısıtlamıştı.

zeda3000
21 Nisan 2011, 15:35
Yasaklar Kacakciligi tesvik eder. Git adam gibi vergisini al insanlardan ama birak istedigini alsin. Avrupada ve Amerika hesap kitap mi biliyorki vatandasi serbest birakmis bu konuda. Yokluk ulkesi olsun isteniyor. Adamin motorunun beyni arizalaniyor yurt disi fiyati 50 USD iken Turkiyede rantcilarin elinde 800 tl den satiliyor.

Milleti fahis fiyat ile soyan satici hakli , urunu gercek fiyatindan vergisini dahi odemeyi kabul etmis vatandas haksiz.

Bu kafa ile biz kim Avrupa birligi kim.

BBelt
21 Nisan 2011, 15:45
Dünyanın tüm kapitalist ülkelerinde tüm yasalar sermaye sahiplerinin çıkarları düşünülerek yapılır. Sonuçta biz de istisna değiliz. Şaşırılacak ne var ki? :pale:

Slayerrr
21 Nisan 2011, 15:50
kötü oldu yav...
şu kafa demiriyle farı getirecektim e-bay'dan...
olmadı birini almanyadan birini amerikadan alacağız...
yapacak birşey yok....

Aynı yerden ürün almakla ilgili ek bir kısıtlama yok okuduğum kadarıyla. Tek sorun 2 ayda 1, yılda 5 ürünü geçersen vergi alırım diyor. Ama Qweasdnon'ın dediği gibi onun da çaresi var. :P

draggy
21 Nisan 2011, 15:54
Eş dostuda paypal üyesi yapacağız, anlaşıldı :)

COQ
21 Nisan 2011, 16:54
Gerçek kisi kim?:)

Paketinizi almaya gittiginiz de söyle mi soracaklar?

-Gerçekmisin?
-Valla abi gordugun gibi iste,gayet gerçegim.
-Bana sahtesin gibi geldi, dur bakayim su isiga tutup içine bakayim, fligran varmi?
:P

Ulem ne denir ki bunlara, dün de internet filtreleme diye bir mevzu tartismasi vardi televizyonda, ona kulak kabarttim ama içim kabardi.:pr:

chopperrider
21 Nisan 2011, 17:21
Gerçek kisi kim?:)

Paketinizi almaya gittiginiz de söyle mi soracaklar?

-Gerçekmisin?
-Valla abi gordugun gibi iste,gayet gerçegim.
-Bana sahtesin gibi geldi, dur bakayim su isiga tutup içine bakayim, fligran varmi?
:P

Ulem ne denir ki bunlara, dün de internet filtreleme diye bir mevzu tartismasi vardi televizyonda, ona kulak kabarttim ama içim kabardi.:pr:

gerçek kişi bir hukuk terimidir.
tüzel kişiler şirketler, dernekler, vakıflar vb. sanal hukuk sujeleridir.
gerçek kişi ise bildiğin insandır :)

vergi muafiyetinin sadece gerçek kişilere tanınması iyi olmuş çünkü bu şekilde ithalat yapıp iç piyasaya satan şirketler türemişti.

shi_bumi
21 Nisan 2011, 17:37
Şimdilik panik yapmaya gerek yok gibi görünüyor. 150 Avronun altında gerçek kişilere yönelik vergi muafiyeti devam ediyor. Hem arabasının hem motorunun hemen tüm parçalarını yurtdışından alan benim gibiler için tek kötü haber alışverişin yılda 5 kere ile sınırlandırılması. İnanılmaz aptalca ve anlaşılmaz bir kural. Ama arkadaşların dediği gibi kuralın çevresinden dolaşmak gayet kolay eş-dost vasıtasıyla. Kanun ve kuralların çevresinden dolaşmayı sevmeyen ve dolaşanlarada iyi gözle bakmayan biriyim ama insan bir ülkede bu kadar mecbur bırakılır bu tarz şeylere.

Bir arkadaşın dediği gibi iç piyasada bizi sömüren sermayeyi korumaya çalışıyorlar. Vergi falan hikaye. Sanki içerideki adamdan vergi alıyorlar da !!!

Qweasdnon
21 Nisan 2011, 17:45
Zaten saçmalığın daniskası olmasının sebebi istenildiğinde kuralın etrafından dolaşılabilmesi...Yani sen beni yılda 5 kere ile sınırlandırıyorsun,daha doğrusu sınırlandırabileceğini sanıyorsun ama aslında sınırlandıramayacağını sende biliyorsun:mrgreen:...Ağ atmışlar tuttuğumu tutarım sinekten yağ çıkarırım,tutamasam bile sermayecilere kırıştırıyım...Neyse artık bakalım uygulamada başarılı olabilecekler mi?:)

zeda3000
21 Nisan 2011, 17:57
Turkiyede inatla ogrenemedikleri bir yasal vergilendirme sistemi var. Ya bir sey onunu kesiyorlar , yada bir seye agir vergiler koyup yuzune bakarak piskin piskin fahis vergi aliyorlar. Sonrada neden kacakcilik var diye elleri havada kendi kendilerine soruyorlar

Windowsun ilk ciktigi 5 sene icinde heleki XP ciktiginda kimse orjinal alamiyordu. Bilgisayar firmalarida isyan etti. Dediler Windowsa sen dusur bunun fiyati makul bir fiyata bak o zaman ben makinain icinde verecegim musterime sende kacak yazilimdan kurtulacaksin. Oylede oldu gercekten.

Insanlari tuketime serbest birakip minimal vergi koyar isen , agir vergiden daha fazla vergi toplarsin. Kimse agir vergi korkusu olmadan harcama yapar. Devede kulak der kucuk vergilere ve farkinda olmadan devlet hazinesini doldurur bu 70 milyon.

Biz ise halen 150 euro mu aldin , kac tane getirdin onun pesindeyiz. Otomobil parcasinda voleyi vurmak icin konteyner bazinda mal sokman lazim yurtda kacak olarak. Konteyner olarak PTT de mal tasimadigina gore her gelen maldan %18 KDV alsan yine karlisin.

Maliyedekiler matemetigi nerden ogrendiler hep merak ediyorum:pr:

inzell
21 Nisan 2011, 18:02
Eş dostuda paypal üyesi yapacağız, anlaşıldı :)

PayPal kısıtladı diyorum TR'den para çıkışını.

https://cms.paypal.com/tr/cgi-bin/marketingweb?cmd=_render-content&content_ID=pages_tr/curr_restrictions&locale.x=tr_TR&mpch=ads&mplx=3484-89669-8030-50

greyhorse
21 Nisan 2011, 19:58
ithalat arttı.zorlarına gitti
parayı ulke ıcınde tutmaya calısıyorlar yıne sapkın bır dusunce .yurtdısında ; amerıkayı ornek vererek bazı fırmalar var kargonuzu oraya yonlendırıyorsunuz onlarda sıze gonderıyor .bırkac farklı kişiden ürün satın alıp oraya gonderıp sıze tak paket halınde gonderme ımkanları var.daha evel denendı sorunsuz bır sekılde teslım aldık

aıle fertlerının adını verın . 10 kişilik bir aileysen allahh :)
her birini paypal'a üye yapın
samimi bir komşunuz varsa onun adresini verin
kılıfmı yok?kötü örnek olmuyorumdur umarım :P

Qweasdnon
21 Nisan 2011, 21:09
SADECE GERÇEK KİŞİLER
Buna göre, kargo ve posta yoluyla yurtdışından getirilen eşyalarda vergi muafiyeti hükümlerinden artık sadece gerçek kişilerin yararlanacağını anlatan Yazıcı, böylece, 150 Euro muafiyetinin ticari amaçla kullanılmasının önlenmesine yönelik bir tedbir aldıklarını kaydetti. Bakan Yazıcı, söz konusu muafiyetten, sürekli aynı kişinin yararlandığının tespit edilmesi halinde, muafiyetin kullanımına da sınırlama getirildiğini bildirdi.

....muafiyet hakkının kullanımına, 2 ayda en fazla 1, yılda en fazla 5 şeklinde bir sınırlama getirilmiştir.

Bakan şikayetlerin geldiğini söylemiş...Şikayet edenler 1 liralık malı 10 liraya vatandaşa sokuşturan kalantor toriklerdir...Ne de olsa bunlar birbirlerinden besleniyorlar...
Ayrıca yukarıda vurguladığım yer ne demek?Sürekli aynı kişinin yararlandığının tespit edilememeside söz konusu demekki...:)

inzell
21 Nisan 2011, 21:22
Refurbished fotoğraf makinesi ve video kameraların büyük bir ticareti dönüyordu. Öyle adamlar varki günde 1000 tane satıyordu bunları. (GG üzerinden)

Hem haksız rekabet hem de vergisiz kazanç sağlıyorlardı. Onlar için çok iyi olmuş.
Yalnız Strawberry'den sipariş edeceğim parfüme de vergi isterlerse hiç hoş olmaz.

RiDeR_2
21 Nisan 2011, 22:22
Türkiyeyi , bu cennet vatanı bian önce terketmeye bi sebep daha

---------- Mesaj ekleme zamanı: 21:22 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 21:20 ----------

Turkiyede inatla ogrenemedikleri bir yasal vergilendirme sistemi var. Ya bir sey onunu kesiyorlar , yada bir seye agir vergiler koyup yuzune bakarak piskin piskin fahis vergi aliyorlar. Sonrada neden kacakcilik var diye elleri havada kendi kendilerine soruyorlar

Windowsun ilk ciktigi 5 sene icinde heleki XP ciktiginda kimse orjinal alamiyordu. Bilgisayar firmalarida isyan etti. Dediler Windowsa sen dusur bunun fiyati makul bir fiyata bak o zaman ben makinain icinde verecegim musterime sende kacak yazilimdan kurtulacaksin. Oylede oldu gercekten.

Insanlari tuketime serbest birakip minimal vergi koyar isen , agir vergiden daha fazla vergi toplarsin. Kimse agir vergi korkusu olmadan harcama yapar. Devede kulak der kucuk vergilere ve farkinda olmadan devlet hazinesini doldurur bu 70 milyon.

Biz ise halen 150 euro mu aldin , kac tane getirdin onun pesindeyiz. Otomobil parcasinda voleyi vurmak icin konteyner bazinda mal sokman lazim yurtda kacak olarak. Konteyner olarak PTT de mal tasimadigina gore her gelen maldan %18 KDV alsan yine karlisin.

Maliyedekiler matemetigi nerden ogrendiler hep merak ediyorum:pr:

çok güzel keşke yetkililerde bunları görebilse hem biz hem hazine daha rahat etse

erol 62
21 Nisan 2011, 22:59
Bu işler devletin yurt dışından yapılan alışverişe vergi koymaya hazırlandığının habercisi, diyecek birşey bulamıyorum bu zihniyete, herşeyden vergi al vatandaşı küstür, kendine mahkum et sonra azar azar ver sana biat etsinler, bu sistem yıkıldı, bunlar dikta rejimlerinde olur, onların halide ortada, Yakında yurt dışı alışverişe kdv,ötv, vs. vergi gelecek, ülkemin insanı içerde kazıklansın diye

jawa
18 Şubat 2012, 18:27
Nereden sorayım bilemedim, bu konu daha güncel olduğu için buradan soruyorum.

Spor pabuç alayım dedim, gittim mağazalara baktım. Fiyatlar uçmuş, beğendiğim modele 350 lira falan diyorlar.Söylene söylene eve geldim.İnternet üzerinden şöyle bir site buldum:
http://www.nikeairmaxturkey.com

Bu site belliki türkçeye çevrilmiş yabancı bir site.Anladığım kadarıyla da merkezi hong kong, çin yani. Pek güvenemedim.Fakat fiyatlar bizim buradaki mağaza fiyatları ile karşılaştırınca daha uygun.

Bu siteden hiç alışveriş yapan var mı? Para buhar olup uçmasın, yada yolda ptt de falan kaybolur mu acaba pabuçlar? Gümrükte birisi ayağına giyip gitse nasıl bulacaz? :cherry:

Osm@n
10 Temmuz 2019, 11:26
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQIYIITEa_BNUyH_7ZJg-ZFFHbCqhSf29hfRYM4HhsexeSd5Tr0

Yurt dışından alışverişe ayda 5 ürün sınırı
Resmi Gazete’de yayınlanan (126’ncı madde) ve 14 Temmuz’da yürürlüğe girecek olan karar kapsamında, aylık ürün sipariş etme limiti 5 olarak belirlendi. Daha önce de bedeli 22 euroyu (150 TL) aşmayan ürünlere tanınan vergi muafiyeti kaldırılmıştı. Vatandaşlar yurt dışından getirilen her ürün için vergi ödüyor.

Geçtiğimiz ay yurt dışından alınan 22 euronun altındaki ürünlere vergi muafiyetinin kaldırılmasının ardından hükümetten ithalatı kısıtlamaya dönük bir hamle daha geldi. Yani yurt dışından bir ay içerisinde en fazla beş ürün satın almaya izin veriliyor.

Şirketler ise 5 adet numune siparişi verebilecek. Bu karar hızlı kargo firmaların yaptıkları kişisel eşya, önemli değeri olmayan eşya, numunelik eşya ile kitap ve basılı yayın gibi işlemleri kapsıyor. Sosyal medya üzerindeki genel görüş ve konuya hakim kişiler tarafından yapılan yorumlar söz konusu sınırlamanın ticari akışı olumsuz etkileyeceği yönünde.

VERGİ MUAFİYETİ KALDIRILMIŞTI
Daha önce Amazon, Alibaba gibi uluslararası elektronik ticaret şirketlerinden sipariş edilerek kargoyla gönderilen ve bedeli 22 euroyu (150 TL) aşmayan ürünlere tanınan vergi muafiyeti kaldırılmıştı. Bundan böyle e-ticaret şirketleri aracılığı ile yurt dışından 1 euroya da ürün getirilse vergi ödenecek. Posta ve kargo yoluyla gelen tüm gönderilere, bedeli ne olursa olsun yüzde 18-20 oranında gümrük vergisi uygulanacaktı.

YURT DIŞI ÇIKIŞ HARCINA ZAM
AKP’li yetkili geçtiğimiz günlerde yeni paket kapsamında yurt dışına çıkış harcını artıracaklarını söylemişti. AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş varlık barışının 6 ay uzatılmasını teklif edeceklerini söylemişti. Teklifler arasında 15 TL olan yurt dışı çıkış harcının 50 TL’ye yükseltilmesi de yer alıyor. Teklifin kabul edilmesi durumunda harçlar yüzde 233 zamlanmış olacak. Döviz kurlarının yüksek olması nedeniyle zaten hayal olan yurt dışı gezilerine harçların artması da bir darbe vuracak. Vatandaş Türkiye’den dışarı çıkamayacak!

Haberin kaynağı: Ay'da BEŞ Mars'ta ON BEŞ (https://www.sozcu.com.tr/2019/ekonomi/yurt-disindan-alisverise-ayda-5-urun-siniri-5222740/)

zuluman
10 Temmuz 2019, 11:59
vatandaşını bu kadar seven iyiliğini düşünen başka bir hükumet şimdiye kadar gelmemişti.

The Dude
10 Temmuz 2019, 12:05
bu arada belirtmekte fayda var,
alış veriş yapanlar sosyal medyada ürünlerin gelmediklerini ya da çok geç geldiklerini belirtiyorlar.
her kalem için gümrüğe sunma ücreti aka damat vergisi alınıyormuş, her halttan verdiğimiz vergilerin ne işe yaradığı ise henüz anlaşılamadı, evvelden yol, su, elektrik olarak dönüyordu.
şimdi yolları ve köprüleri özel sektöre yaptırıp ileri tarihli borçlanılıyor,
elektrik de aynı şekilde özel sektöre devredildi (bu ayın elektrik faturası 0 tl, zam geldi ya önümüzdeki ay zamdan önceki kullanımı zamlı tarifeden yapmak için kendisini zeki zannedenlerce düşünülmüş mükemmel bir çözüm)