PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motorsiklet satın alma ve kullanmanın olmazsa olmazları

kim
23 Mart 2011, 00:32
Merhaba arkadaşlar;

Her gencin hayali gibi ,bende motor almak için girişimde bulundum ve aldım ancak şunu belirtmeliyimki çok araştırdım, almadan önce sürekli forumları okudum durdum ve arkadaşlarımdan tavsiyeler aldım , parça parça öğrendiğim bu bilgileri benim gibi yeni başlayacak olanlarla paylaşmak istedim,öncelikle şunu belirtmeliyimki, 1993 yılından bu yana araba kullanıyorum ve iyi bisiklete binerim (hareket bmx) bunların benim için avantaj olduğunu düşünüyorum.

Gelelim başlıklara

Motosiklet satın alırken;

1. Öncelikle aldığım tavsiyelerin en önemlisi yeni başlayanların küçük cc motorla başlamaları bu önemli, emeklemeden koşmayalım değilmi ?

2. Asla çin marka motor alma başınız ağrımasın,keyfiniz bir anda çileye dönüşmesin.

3. 2.el veya sıfır motor alırken mutlaka emsallerinin fiyatlarında bakınız,kazıklanmamak için.

4. Mümkünse kışın motor almaya çalışın ,kışın alcağınız motorun fiyatı yazın sezon açıldığından dolayı aynı olmayacaktır ( bu benim fikrim :)

5.Satın almaya giderken mutlaka bu işlerden anlayan bir arkadaşınızla gidin ,eğer yoksa satın alacağınız semtte bir tamirci bulun ve durumu anlatın,ufak bir çay çorba parasına size yardımcı olacaktır.

6. Satın almadan önce tüm belgelerinin eksiksiz olup olmadığına bakın,ceza veya vergiye bakmanıza gerek yok zaten bu noter satışında otomatik olarak çıkıyor.

7. Mutlaka korumalı giysiler alın Kask,Pantolon,ve ceket bunlara da bütçe ayırın hemde sağlam bir bütçe,hayatınız hiç bir şeyden değerli değildir.
AİLENİZİ ÜZMEYE HAKKINIZ YOK

Motorunuzu satın aldınız, gelelim motor kullanırken dkkat etmeniz gereken kurallara

Motor kullanırken;

1.Alkollü,uykusuz,ve asla ve asla dikkatsiz motor kullanmayın,ve aşırı süratten kaçının.

2.Korumalı giysilerinizi mutlaka giyin kasksız veya normal giysilerle sakın kullanmayın.

3.Unutmayın trafikde sizden başklarıda var onlara öncelik tanıyın ,boşverin sizi geçsinler hırs yapıp geçmeye uraşmayın.

4.Sağ şeritte giderken tali yollara yani gittiğiniz yöne katılan tüm yollara sanki her an bir araç çıkcakmış gibi temkinli yaklaşın bir araçın durduğunu dahi görseniz bekleyin çıksın ,sonuçda onun kaportası var sizde o yok

5.Bir aracın önüne geçeceğiniz veya dönüşlerinizde mutlaka sinyal verin,psikolojik olarak bu verdiğiniz sinyal arkanızdakilerin yavaşlamasını sağlar ve dikkatini arttırır.

6.Gündüz ve gece mutlaka farlarınızı yakın çok faydası vardır,sizi görünür kılar

7.Aynalarınız mutlaka kullanın,özellikle siz direk giderken solunuzdan gelip sağınızdaki bir yola aniden kıran bir sürücü sizin kaza yapmanıza neden olabilir,sağ çıkışlara yaklaşırken aynalarınız mutlaka kontrol edin ve hemen orta şerite geçerek sağ şeridi boşaltın.

8.Panik kazanın habercisidir soğukkanlı olun sağınızdan yada solunuzdan son sürat geçen bir araca her zaman hazırlıklı olun.

9.Açılan kapılara karşı dikkatli olun,örneğin sağda park etmiş aracın içinden aniden bir sürücü çıkabilir.

10.Özellikle şehir içinde yayalar çok dikkatsiz ve umursamaz olabiliyorlar ve gözünüzün içine baka baka önünüze atlayabiliyorlar,temkinli olun

11.Yağışlı havalarda süratinizi yarı yarıya düşürün ve yakın takipten kaçının,ilk yağan yağmur çok tehlikelidir,yoldaki tüm mazot ve yağ döküntülerini asfaltın üzerine çıkarır ve bu sizin kayıp düşmenize neden olabilir,mümkünse yağmurun biraz yağmasını ve yolun yıkanmasını bekleyin.

12.Sert rüzgarlara karşı hazırlıklı olun ,sert rüzgarlar genelde köprü ve viyadüklerde,iki bina arasından ve tünel çıkışlarında oldukça etkili oluyor.

13.Son olarak motorunuzu bakımlarını aksatmayın lastik basınçları,diş kalınlığı gibi ayrıca frenlerinizi çalışır ve ışıklarınızın yandığından emin olun.

Alıntı değildir edindiğim bilgilerdir, eklemek isteyen arkadaşlar konu altına ekleyebilir

Herkese kazasız belasız keyifli sürüşler dilerim.

Goat
07 Nisan 2011, 16:11
Teşekkürler kazasız belasız sürüşler :cat::cat:

malipetek
07 Nisan 2011, 16:50
çok faydalı olmuş. teşekkürler.

Atahualpa
07 Nisan 2011, 17:06
2. Asla çin marka motor alma başınız ağrımasın,keyfiniz bir anda çileye dönüşmesin.

Asla asla deme. İyi bakılmış ve iyi bakılan, ne olduğu bilinerek kullanılan bir çin malı motosiklet de uzun yıllar hizmet eder sahibine. Onbinlerce km kullanıp sorun yaşamayan onlarca insan mevcut bu forumda bu motosikletleri ki ben de onlardan biriyim. Bu bir imkan meselesidir. Gücünüz yetmiyorsa japon a çin alırsınız keyfinizi yaşamak için. Ama; altınızdaki motorun ne olduğunu bilirsiniz. Ona göre ihtimam gösterirsiniz o da sizi üzmez.

osmanba
07 Nisan 2011, 17:18
Merhaba arkadaşlar;

Her gencin hayali gibi ,bende motor almak için girişimde bulundum ve aldım ancak şunu belirtmeliyimki çok araştırdım, almadan önce sürekli forumları okudum durdum ve arkadaşlarımdan tavsiyeler aldım , parça parça öğrendiğim bu bilgileri benim gibi yeni başlayacak olanlarla paylaşmak istedim,öncelikle şunu belirtmeliyimki, 1993 yılından bu yana araba kullanıyorum ve iyi bisiklete binerim (hareket bmx) bunların benim için avantaj olduğunu düşünüyorum.

Gelelim başlıklara

Motosiklet satın alırken;

1. Öncelikle aldığım tavsiyelerin en önemlisi yeni başlayanların küçük cc motorla başlamaları bu önemli, emeklemeden koşmayalım değilmi ?

3. 2.el veya sıfır motor alırken mutlaka emsallerinin fiyatlarında bakınız,kazıklanmamak için.

4. Mümkünse kışın motor almaya çalışın ,kışın alcağınız motorun fiyatı yazın sezon açıldığından dolayı aynı olmayacaktır ( bu benim fikrim :)

5.Satın almaya giderken mutlaka bu işlerden anlayan bir arkadaşınızla gidin ,eğer yoksa satın alacağınız semtte bir tamirci bulun ve durumu anlatın,ufak bir çay çorba parasına size yardımcı olacaktır.

6. Satın almadan önce tüm belgelerinin eksiksiz olup olmadığına bakın,ceza veya vergiye bakmanıza gerek yok zaten bu noter satışında otomatik olarak çıkıyor.

7. Mutlaka korumalı giysiler alın Kask,Pantolon,ve ceket bunlara da bütçe ayırın hemde sağlam bir bütçe,hayatınız hiç bir şeyden değerli değildir.
AİLENİZİ ÜZMEYE HAKKINIZ YOK

Motorunuzu satın aldınız, gelelim motor kullanırken dkkat etmeniz gereken kurallara

Motor kullanırken;

1.Alkollü,uykusuz,ve asla ve asla dikkatsiz motor kullanmayın,ve aşırı süratten kaçının.

2.Korumalı giysilerinizi mutlaka giyin kasksız veya normal giysilerle sakın kullanmayın.

3.Unutmayın trafikde sizden başklarıda var onlara öncelik tanıyın ,boşverin sizi geçsinler hırs yapıp geçmeye uraşmayın.

4.Sağ şeritte giderken tali yollara yani gittiğiniz yöne katılan tüm yollara sanki her an bir araç çıkcakmış gibi temkinli yaklaşın bir araçın durduğunu dahi görseniz bekleyin çıksın ,sonuçda onun kaportası var sizde o yok

5.Bir aracın önüne geçeceğiniz veya dönüşlerinizde mutlaka sinyal verin,psikolojik olarak bu verdiğiniz sinyal arkanızdakilerin yavaşlamasını sağlar ve dikkatini arttırır.

6.Gündüz ve gece mutlaka farlarınızı yakın çok faydası vardır,sizi görünür kılar

7.Aynalarınız mutlaka kullanın,özellikle siz direk giderken solunuzdan gelip sağınızdaki bir yola aniden kıran bir sürücü sizin kaza yapmanıza neden olabilir,sağ çıkışlara yaklaşırken aynalarınız mutlaka kontrol edin ve hemen orta şerite geçerek sağ şeridi boşaltın.

8.Panik kazanın habercisidir soğukkanlı olun sağınızdan yada solunuzdan son sürat geçen bir araca her zaman hazırlıklı olun.

9.Açılan kapılara karşı dikkatli olun,örneğin sağda park etmiş aracın içinden aniden bir sürücü çıkabilir.

10.Özellikle şehir içinde yayalar çok dikkatsiz ve umursamaz olabiliyorlar ve gözünüzün içine baka baka önünüze atlayabiliyorlar,temkinli olun

11.Yağışlı havalarda süratinizi yarı yarıya düşürün ve yakın takipten kaçının,ilk yağan yağmur çok tehlikelidir,yoldaki tüm mazot ve yağ döküntülerini asfaltın üzerine çıkarır ve bu sizin kayıp düşmenize neden olabilir,mümkünse yağmurun biraz yağmasını ve yolun yıkanmasını bekleyin.

12.Sert rüzgarlara karşı hazırlıklı olun ,sert rüzgarlar genelde köprü ve viyadüklerde,iki bina arasından ve tünel çıkışlarında oldukça etkili oluyor.

13.Son olarak motorunuzu bakımlarını aksatmayın lastik basınçları,diş kalınlığı gibi ayrıca frenlerinizi çalışır ve ışıklarınızın yandığından emin olun.

Alıntı değildir edindiğim bilgilerdir, eklemek isteyen arkadaşlar konu altına ekleyebilir

Herkese kazasız belasız keyifli sürüşler dilerim.

Akıllı sürücünun önerileri. Şiddetle dikkate alınmalı..:cat:

superas
07 Nisan 2011, 19:29
çok güzel yazmışsın, ellerine sağlık.

kim
10 Nisan 2011, 01:46
sağolun arkadaşlar faydası olduysa ne mutlu

kujumax
10 Nisan 2011, 01:51
Tam Uyulması Gerekenler Mükemmel :)

knoyal
24 Nisan 2011, 22:22
bu sevdama yenı kavusacak biri olarak tecrubelerınızı aktardıgınız için tesekkurler.

c3nk
24 Nisan 2011, 22:37
faydalı bilgiler paylaşımınız için teşekkürler

F54
24 Nisan 2011, 22:38
güzel paylaşım:cat:

Bozkurt74
24 Nisan 2011, 22:59
Asla asla deme. İyi bakılmış ve iyi bakılan, ne olduğu bilinerek kullanılan bir çin malı motosiklet de uzun yıllar hizmet eder sahibine. Onbinlerce km kullanıp sorun yaşamayan onlarca insan mevcut bu forumda bu motosikletleri ki ben de onlardan biriyim. Bu bir imkan meselesidir. Gücünüz yetmiyorsa japon a çin alırsınız keyfinizi yaşamak için. Ama; altınızdaki motorun ne olduğunu bilirsiniz. Ona göre ihtimam gösterirsiniz o da sizi üzmez.

Öncelikle verdiğin bilgiler için teşekkür ediyorum.Özellikle yazınızın ikinci bölümündeki uyarılar çok önemli ama ne yazıkki ''Atahualpa'' nın da belirtmiş olduğu gibi,çin malı hakkındaki görüşlerinize maalesef katılmıyorum.Şimdiye kadar üç tane çin malı motorsiklete bindim ve abartıldığı kadar sorun yaşamadım.Vibrasyon ve parça bulunabilirliği açısından (Özellikle bir zamanlar bindiğim Xingfu 250 ve Zealsun ZS-6 da parça konusunda sıkıntı yaşamıştım ama Mondial'de aynı sıkıntıyı yaşamadım) katılıyorum.
Kazasız belasız sürüşler diliyorum.

Ali Sungur
24 Nisan 2011, 23:21
Çin mallarını kötülüyorsunuz fakat Japonların mallarıda dandik çıkabiliyor.1997 yılında İzmir Aşar motordan 0 Honda Titan satın aldım.Altıncı ayda yolda kaldım.Benzin filtresi nin içi pas dolmuş.Deponun içi tamamen pasla kaplanmış ve nikelaj egzosun heryeri pas oldu.

Bozkurt74
24 Nisan 2011, 23:33
Çin mallarını kötülüyorsunuz fakat Japonların mallarıda dandik çıkabiliyor.1997 yılında İzmir Aşar motordan 0 Honda Titan satın aldım.Altıncı ayda yolda kaldım.Benzin filtresi nin içi pas dolmuş.Deponun içi tamamen pasla kaplanmış ve nikelaj egzosun heryeri pas oldu.

İlginç :cyclopsan.Halbuki Titanları ne kadar da efsaneleştirmiştik :silent:.

erro
25 Mayıs 2011, 17:32
çin işkencesi alır başını gider yine şimdi...

tercan44
28 Mayıs 2011, 08:55
Teşekkürler...

cakturkc
01 Temmuz 2011, 03:03
Güzel paylaşım.

Attalos
01 Temmuz 2011, 13:23
güzel kardeşim;
bırakın artık şu çin mallarını kötülemeyi. herkes cebindeki paraya ve zevkine göre seçim yapıyor. herkesin ağzında "sıfır çin malı alacağına 2004 japon al" lafı dolaşıyor. şu bir gerçek ki beğenmediğiniz çin malları olmasa bu forumdaki insanlarınen az yarısı için motora binmek hayal olurdu.
ayrıca evet kötü ün yapmış bazı marka ve modeller var. mesela mondial. 2005 de 125'lik scooter'ını aldım ve 3 sene tahsilatçılık yaptım. hergün en az 250 km. 3 senede sadece 2 kez gaz teli koptu. ama yakın zamanlarda yine mondial olan zc 150 aldım, berbat çıktı büyük zararla takas ettim.
yani evet kalitesiz modellerde var ama kafadan çin diye hepsini silip atıp ilk defa motor sahibi olacak arkadaşların kafasını karıştırmayalım. çin malları düşük bütçeyle bu işe başlamak isteyenler için biçilmiş kaftan..
teşekkürler..

jackonbir
01 Temmuz 2011, 13:27
hepimiz çinliyiz :)

sercanagacik
02 Aralık 2011, 17:40
çin mallından uzak durun cümlesi hariç hepsine katılıyorum ama sen ne kadar motoruna bakarsan oda sana bakar bu böyledir.

Raphae1
02 Aralık 2011, 19:35
http://www.motosiklet.net/forum/alpaslan-kuzucan/29548-guvenli-surus-grafikleri-ve-bakislari-dogru-kullanmak.html burada daha detaylı ve görsel olarak anlatılmış. Biraz uzun ama çok faydalı bilgiler.

reampeecs
02 Şubat 2012, 03:03
" Satın almadan önce tüm belgelerinin eksiksiz olup olmadığına bakın,ceza veya vergiye bakmanıza gerek yok zaten bu noter satışında otomatik olarak çıkıyor." denmiş.
Noterde çıkmayan bilgiler neler. Motoru alırken belge hususunda dikkat etmemiz gereken ?

EverHarD*
05 Şubat 2012, 16:06
Teşekkürler Güzel öneriler...

mericbeyazit
07 Şubat 2012, 02:02
gerçekten çok faydalı bilgiler paylaşım için sağolun fakat benimde size sormak istediğim bişi var. Yeni motora başlicam araba tecrübem epeydir var azçok scooter tecrübemde oldu , motor ehliyetine yazılcam fakat hangi motorla başlamam gerekiyor bana bu konuda yardımcı olurmusunuz. Racing tarzı motorlara uzun yıllardır hevesim var o yüzden almak istiyorum, 600 lük kullanan arkadaşım 125 cbr la başla dedi benimde aklımda hyosung gt 250 r vardı , motor konusunda tecrübeli daha fazla abimden yardım almak isterim açıkcası..

nabukat
03 Haziran 2012, 17:22
ellerine sağlık çok güzel paylaşım

tr100a
03 Haziran 2012, 17:46
çin mallarından uzak durun lafına katılmıyorum bunun haricinde güzel bilgiler gerekli

herkes bütçesine göre motor alır ve biner

-ZERO-
03 Haziran 2012, 18:13
çin mallarıyla alakalı lafınıza sonuna kadar katılıyorum uzak durulası motorlar hakkaten :cat: gerçekten güzel bir konu olmuş kendi adıma teşekkür ederim birkaç yeni bilgi daha öğrendim :)

leons
03 Haziran 2012, 21:23
Motor satın alırken maddelerinde 2.madde haricindekilere katılıyorum.

Çin malları aslında kötü değil veya öyle düşündüğünz gibi dökülen bişey değil, Mondial mh 125 ile 10000 km sorun çıkmadı Trabzon-İstanbul yolculuğu yaptım, motor sandığınız hondanın bazı motorlarından (cbf150 gibi) daha kaliteli motor üretiyorlar emin olun. Abes kaçabilir her seferinde bu Trabzon-İstanbul yolculuğumu örnek veriyorum ama ne yapayım bence mükemmel bir örnek bu.

mujde34
18 Ekim 2012, 00:20
teşekkürler:)

YbrİnnovaCbf
23 Kasım 2012, 21:09
Yararlı çok teşekkürler emeğine sağlık...:thumleft:

TanrıdağLı
15 Nisan 2013, 22:10
Emeğine sağlık Allah râzı olsun.

agilty
15 Nisan 2013, 22:57
bmx e nerde biniyordun bende 2008 yılında başladım bmx e istanbulda beşiktaş ve kadıköyde takılırdık flat kasardık sonra trial e geçtim 2010 2011 arasında şimdide aggressive skate yani şu beşiktaş meydanda curb de kayan patencilerden bahsediyorum 2 3 yıldırda patendeyim aktif olarak (fakat şuanda yurtdışındayım) aynı ortamda bulunmuşmuyuzdur diye merak ettim o yüzden bilgi veriyorum dostum.

mertdoom
27 Aralık 2014, 16:21
ya şuan okadar mutluyumki motoru dün satın aldım ve 7 kuralını eksiksiz fazlasıyla birlikte hepsini yaptım şuan gönlüm çok rahat :D motor kullanırkende tüm dediklerinzi yapıcam yağmur yağdığı için motoru dün aldım ama kullanmadım ilk kullanışımı yağmurlu havada yapmak istemediğim için ilkönce kuru zeminde kullanıcam sonra yavaş yavaş yağmurluda kullanıcam motorumu şuanlık satın aldığım dükkanın önünde bekliyor :)

Ranay
27 Aralık 2014, 16:32
Teşekkürler gerçekten faydali olmuş hepsinin bir arada olmasi