PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ateşleme yapmıyor..

DreaM_34
20 Mart 2011, 23:22
Selamlar..
Bu sabah hava soğuktu istanbuldaa yerlerde biraz ıslaktı ama mecburiyetten yine motorla gidicektik işe..
Bindim üzerine garajdan çıkardım marşa bastım çalışmadı. Soğuktandır dedim jigleyi açtım bastım marş motoru çok güzel çeviriyor ama ateşleme yok.
Biraz zorladım marşı soğuktandır dedim yine yok. Gaz vererek denedim yine yok.
Marşı çeviriyor ama ateşeleme yok.. Sorun ateşleme olunca aklıma ilk buji geldi aldım anahtarı elime bujiyi söktüm. Kabloyu şase'ye deydirip marşa bastım çok fazla olmasada biraz kıvılcım vardı.. buji'nin ucuna baktım çok kötü değildi sildim tekrar taktım. Yine aynı sorun.. Vurdurmayı denedim bu sefer çalışır gibi oldu ama yine çalışmadı.. Biraz daha uğraşınca akü bitti zaten eve sarja çıkardım otobüsle devamm..

Şimdi sorun buji' midir yoksa başka bişey olma ihtimali var mı ?
Bujileri değiştirmeyeli çoook olmuştu ama dışardan temiz gözüküyor şuan..
Akşam motoru bırakırken saat gibi çalışıyordu bu melet :silent:

overrider
20 Mart 2011, 23:43
kesin buji, ya da benzin bitmiş, benzin musluğunu kapatmış da olabilirler.

mehmet tufan
20 Mart 2011, 23:45
cmx 250 a kadar aptal bir motor görmedim ben.
v twin olup bu kadar sorun çıkaran nadide motorlar bunlar.
malesef bende aynı sorunları periyodik olarak yaşıyordum
en son tümden rektefiye yaptırdım öyleki statöre kadar değiştirdim
bu gün gene uğraştık bitiremedik ustayla yarın alıcam motoru bir daha bu sorunları yapsın benzin döküp yakıcam, o derece çıldırdım artık.
lanet olsun ne kadar çinli motor varsa.

DreaM_34
20 Mart 2011, 23:49
Usta naptın ya :) Benzin musluğunu ben her geçe kapatırım zatende orda sorun yok allaha şükür depo full musluk açık.. Ateşleme yok..

Buji'den dedin içimi rahatlattın..
Pekiii bujinin üzerinde '' NGK CR6HSA '' Yazıyor..
Bu bujiden buldum 3 lira..
Ucuz etin yahnisi olmaz misali 3 liralık buji'den iş çıkmaz diye düşünüyorum..
Buna uyumlu bi iridyum buji bulabilir miyiz peki ?
Almışken tam olsun bari..

---------- Mesaj ekleme zamanı: 00:49 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 00:46 ----------

cmx 250 a kadar aptal bir motor görmedim ben.
v twin olup bu kadar sorun çıkaran nadide motorlar bunlar.
malesef bende aynı sorunları periyodik olarak yaşıyordum
en son tümden rektefiye yaptırdım öyleki statöre kadar değiştirdim
bu gün gene uğraştık bitiremedik ustayla yarın alıcam motoru bir daha bu sorunları yapsın benzin döküp yakıcam, o derece çıldırdım artık.
lanet olsun ne kadar çinli motor varsa.

Yook.. Benim makinenin hakkını vermek lazım. Ben bakarsam oda bana bakıyor.
Hata bende. Aldım oldu 18.000km hala aynı bujiler ? alet ne yapsın bunaa..
Hee 5 parmağın 5ide bir değil tabiki ama.. Benim görüşüm sen ledow'a bakarsan oda sana bakıyor.. ama japondan farkı nedir, Biraz daha ilgi istiyor. Japona sen bakmasanda o sana bakıyo ama bunun bakımını 1 kere aksattın mı affetmiyo bırakıyo yolda : )

Alp34.5
21 Mart 2011, 00:03
muhtemelen basit biryerde kısa devre var(sele altına bakın) ya da stop düğmesi arıza yaptı hatta insanlıktır unutulur off durumda unutuldu(düşük ihtimal)

DreaM_34
21 Mart 2011, 00:06
Kısa devre aklıma geldii.. basitce bi kontrol ettim sorun yok gibi duruyor.
Buji kablosunu şaseye deydirdiğimde çıkan kıvılcımda kısa devre olma ihtimalini zaten öldürüyor.. Swich'de bişey olucağını sanmıyorum çünkü swich kapalı olduğunda marş basmıyor zaten.

Alp34.5
21 Mart 2011, 00:10
ateşleme bobininden de olabilir benzin filtresini çıkarın ve temizleyin tıkanmış olabilir.

DreaM_34
21 Mart 2011, 00:13
Önce bujileri değiştiricem.
Olmazsa benzin filtresi..

Bobin'den değildir inşllah :pale:

Alp34.5
21 Mart 2011, 00:18
marş motoru dönüyorsa ve çalışacak gibi olup çalışmıyorsa benzin gitmiyordur büyük ihtimalle. benzin pis de olabilir. karbüratörünün tahliye vidasını biraz gevşet benzin çıksın ve tekrar sık.

DreaM_34
21 Mart 2011, 00:20
marş motoru dönüyorsa ve çalışacak gibi olup çalışmıyorsa benzin gitmiyordur büyük ihtimalle. benzin pis de olabilir. karbüratörünün tahliye vidasını biraz gevşet benzin çıksın ve tekrar sık.

Baklım bujiden sonra hepsini sırasıyla yapıcam..
Benzini alalı 5 gün kadar olmuştu aslında ama ne olucağı belli olmz benzini bi şişeye doldurup tekrar depoya dökmek gerekebilir.. bide sirke güzel temizliyomuş die duymuştum.

Alp34.5
21 Mart 2011, 00:22
sirkeyi falan karıştırma bu işe :D:queen:

DreaM_34
21 Mart 2011, 00:24
yanlız benzin işi kafamı karıştırdı.. giderken olmadı bu olay gece bırakırken sağlamdı sabah kalktım çalışmıyor. pislik olsa yolda giderken tıkardı..

Alp34.5
21 Mart 2011, 00:25
bujiyi kalitelisiyle değiştir tabi. iridyum ya da platin hatta çift tırnak buji alacaksan ateşleme bobinlerini de değiiştirmen gerekir tam performans alabilmen açısından.

bence önce karbüratörünün tıkalı olup olmadığını kont et

DreaM_34
21 Mart 2011, 00:26
Sanayide çalışan bi arkadaşım var.
Benim bujinin iridyum kodunu bulabildim onu verdim yarın sordurucam.
Çift tırnaklısını bulamadım ama.. .s

Alp34.5
21 Mart 2011, 00:27
benzindeki pislik işi hiç belli olmuyor filtreye ne zaman ulaşırsa o zmn tıkanıyor. giderken motor çalkalanır zaten, durduğunda dibe çöker sabah ilk çalıştırdığımızda da filtreye kadar ulaşır melet.

c3nk
21 Mart 2011, 01:05
aynısı 2 hafta önce başıma geldi yakınımda ki bi motorcuya götürdüm, allahtan yedek bujim vardı onu taktırdım direk çalıştı. senin sorunda bujidir büyük ihtimalle, eskisini değilde yeni alıp takmayı dene ;)

pc-kopat
21 Mart 2011, 01:16
Selamlar..
Bu sabah hava soğuktu istanbuldaa yerlerde biraz ıslaktı ama mecburiyetten yine motorla gidicektik işe..
Bindim üzerine garajdan çıkardım marşa bastım çalışmadı. Soğuktandır dedim jigleyi açtım bastım marş motoru çok güzel çeviriyor ama ateşleme yok.
Marşı çeviriyor ama ateşeleme yok.. Sorun ateşleme olunca aklıma ilk buji geldi aldım anahtarı elime bujiyi söktüm. Kabloyu şase'ye deydirip marşa bastım çok fazla olmasada biraz kıvılcım vardı.. buji'nin ucuna baktım çok kötü değildi sildim tekrar taktım. Yine aynı sorun.. Vurdurmayı denedim bu sefer çalışır gibi oldu ama yine çalışmadı.. Biraz daha uğraşınca akü bitti zaten eve sarja çıkardım otobüsle devamm..

endüksüyon bobini bu tip sorunlara sebep olur çoğunlukla

serkanADH13
21 Mart 2011, 01:39
motor sıcakken seyır halınde bujı ateşlemeyı yarıya ındırsede pek hıssedemezsın,
stop ettıkten sonra ılk hareketı verecek kıvılcımı cıkaramadıgından atesleme az olusur,
yanı sen kısaca bujini değiştir olay ortadan kalkacaktır,

ve her daim yanında yedek buji bulundur...

Alp34.5
25 Mart 2011, 01:48
düzeldi mi hocam ?

emrepasa
20 Nisan 2011, 20:48
merhaba aynı derdi bende yaşadım anlattıgının aynısı oldu ilk çalısmadı sonra vurdurarak çalıstırdım . 1 saat . yıkadın ertesi gun gezerım dıye bekledım . fakat sabah kaltım hıc calısmadı. servise sordum ilk buji dedi ee gel bak dedim . geldiler ateşle yapmıyor. neyse sorun beyinde . beyin bitmis. beyinde 320 tl . motoru aldıgımdan beri servisten cıkmadı zaten cok pişmanım. 6 aylık motor 1500 masraf cıkardı bana. neyse beyin bulmam lazım burda cok para çinden bakacam

zontar
21 Nisan 2011, 00:39
Selamlar..

İyi bir beyin zayıf ateşleme yapmaz. Ateşlemesi zayıflayan beyinden dolayı ateşleme akımı düşer ve çalışma problemi yaşarsın. Ara ara yüksek devirlerde ateşlemeyi kendisi keser. Beyin sanmıyorum 320 tl olsun muadil beyin mutlaka vardır bir resim koyarsan beyin için fikir verebilirim belki kardeş.

DreaM_34
21 Nisan 2011, 00:44
İyi bir beyin zayıf ateşleme yapmaz. Ateşlemesi zayıflayan beyinden dolayı ateşleme akımı düşer ve çalışma problemi yaşarsın. Ara ara yüksek devirlerde ateşlemeyi kendisi keser. Beyin sanmıyorum 320 tl olsun muadil beyin mutlaka vardır bir resim koyarsan beyin için fikir verebilirim belki kardeş.

Kardeşim sorun dediğin gibi beyindenmiş..
Beyni değiştirdim sorun çözüldü, İlgin için teşekkür ederim..
Bilgin içinde tebrik ederim :)