PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Jant boyalarını çıkartmak.

BurakASLAN
20 Mart 2011, 00:17
Ben büyük bir aptallık yapıp arkadaşlarımın söylediklerime kanıp motosikletimin tekerlerini sprey boya ile boyadım.Tabi ilk yapıldığında dehşet bir görüntüsü vardı ama artık o görüntüden eser kalmadı.Çünkü boyalar atmaya başladı.
Bu jantların boyasını nasıl çıkartırız.Ya da gidip bir boyacıya adam gibi boyatsam tekrardan boyanın atma riski varmı yardımlarınızı bekliyorum.

Boyutu büyük olduğu için açmıyor.Link'e tıklarsanız direk açılacaktır fotoğraf.

http://img837.imageshack.us/f/40913855.jpg/

kujumax
20 Mart 2011, 00:23
Valla Güzel Olmus Ama Sanırım Tinerle Cıkartabilirsin Ama Jant Zarar Verirmi Bilmiyorum

-eren-
20 Mart 2011, 00:25
Tiner yeni atılmış boyayı çıkartabilir.Sonrasında epey uğraşmanız gerekir
Boya sökücüler hemen hemen heryerde mevcut onlar işinizi görecektir.
Jantlarınız aliminyum sanırım.
Aliminyumlar yapısı gereğince normal sprey boyaları üzerlerinde tutamazlar.
Aliminyum jantlar için özel olarak boyalar mevcut.
Onlarla yapar veya yaptırırsanız atma ihtimali ortadan kalkar.
Ve ekleme olarakta: Kumlama yaptırıp tekrar boyatmakta olabilir daha kolaya gelir.

didonatos
20 Mart 2011, 00:26
selülozik tiner işni görür kardeş,ama epey silmen gerekecek zahmetli iş,onun yerine siyah kaliteli bi boya ile boya,sonrada şerit çek fosforlu..

BurakASLAN
20 Mart 2011, 00:28
Ya benim istediğim eski haline dönsün yeter.Buralarda boya işiyle uğraşanlar yokmu?Böyle boyacıya götürsek o eski haline getirebilir mi?Onu öğrenmek istiyorum.

F54
20 Mart 2011, 00:38
onları sanayide kumlama ya ver sonra da boyacıya ver adam akıllı yapar takarkende lastikçi taksın motorcu değil sıfırdan daha temiz olur ve çizik olmaz istediğin renk yaptır yani kolay gelsin he bir de biraz tuzlu olabilir ama hiçbir yol kumlama gibi kadar temiz olmaz bence

BurakASLAN
20 Mart 2011, 00:46
Hep benim aklımda var bu kumlama. :D Zaten kumlama yöntemiyle boyanmış bu jant. Pazartesi günü sanayiye gidip bakıcam. Adam gibi ya çıkartsınlar ya da boyasınlar. Kendim hayatta bu boyayı çıkartamam.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:46 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:43 ----------

onları sanayide kumlama ya ver sonra da boyacıya ver adam akıllı yapar takarkende lastikçi taksın motorcu değil sıfırdan daha temiz olur ve çizik olmaz istediğin renk yaptır yani kolay gelsin he bir de biraz tuzlu olabilir ama hiçbir yol kumlama gibi kadar temiz olmaz bence

Valla kardeşim bana çizilmesin boya atmasın yeter. Ama İZMİR'de nerede bulurum bu işi yapacak o biraz zor olacak galiba.

Önerilerinizin devam etmesini bekliyorum.

F54
20 Mart 2011, 00:52
evet kazımayla çıkmaz her iddaya girerim ya üstüne boya yada kumlama olacak onlar

---------- Mesaj ekleme zamanı: 01:52 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 01:47 ----------

Hep benim aklımda var bu kumlama. :D Zaten kumlama yöntemiyle boyanmış bu jant. Pazartesi günü sanayiye gidip bakıcam. Adam gibi ya çıkartsınlar ya da boyasınlar. Kendim hayatta bu boyayı çıkartamam.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:46 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:43 ----------

Valla kardeşim bana çizilmesin boya atmasın yeter. Ama İZMİR'de nerede bulurum bu işi yapacak o biraz zor olacak galiba.

Önerilerinizin devam etmesini bekliyorum.

boya çizilmesin diye lastikçi söksün taksın benim iç lastikler değişe değişe çantlar çok çizildi fakat ben boya yaptırmam pejo dan biliyorum başıma neler geleceğini gider sıfır cant alırım hiç başım ağrımaz

kujumax
20 Mart 2011, 00:59
Hocam İzmir'Den bahsediyorsunuz Kücük Bir Şehir'den Degil Çeşit Çeşit Sanayi Var :) Elbet bulursun :)

BurakASLAN
20 Mart 2011, 01:06
En iyisi eski haline döndürmek onu nasıl yaparız? Nasıl döner bu jant eski haline. Parasında değilim veririm neyse ama boyacı tamamen çıkartabilir mi bunu? En eski haline döndürebilir mi?

F54
20 Mart 2011, 01:09
evet yapar hiç merak etme sen yaparım diyen bi boyacı bul gerisini ona bırak yani

Alp34.5
20 Mart 2011, 01:12
kumlamaya sonrasında boyatmaya falan bir sürü paran ve emeğin hatta vaktin gidecek. En uygunu ve pratiği git nalburdan boya sökücü al, boyasını çıkarmak istediğin her yüzeye fırça yardımıyla sür(gıcık olduğun birinin arabasına da sıçratabilirsin! ama eline sıçratma fena kaşındırıyor).. boyayı kabartıyor dakikalar içinde sonrasında kuru bir bezle siliyorsun al sana eski jantın...

nalbura gitmen 15 dk
fırçayla janta uygulaman 5 dk
boyayı yumuşatması için beklemen 4 dk
işi kendin yapmanın değeri paha biçilemez :cat:

BurakASLAN
20 Mart 2011, 01:19
kumlamaya sonrasında boyatmaya falan bir sürü paran ve emeğin hatta vaktin gidecek. En uygunu ve pratiği git nalburdan boya sökücü al, boyasını çıkarmak istediğin her yüzeye fırça yardımıyla sür(gıcık olduğun birinin arabasına da sıçratabilirsin! ama eline sıçratma fena kaşındırıyor).. boyayı kabartıyor dakikalar içinde sonrasında kuru bir bezle siliyorsun al sana eski jantın...

nalbura gitmen 15 dk
fırçayla janta uygulaman 5 dk
boyayı yumuşatması için beklemen 4 dk
işi kendin yapmanın değeri paha biçilemez :cat:

Yarın arkadaşımın babası jantlara bakmak istedi kendisi kaporta boyacısı.Çıkartamayız derse dediğinizi kesinlikle yapıcam. Çok teşekkür ederim. İnşallah dediğiniz gibi kabarır ve tamamen çıkar boyalar. :cat:

---------- Mesaj ekleme zamanı: 00:19 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 00:15 ----------

evet yapar hiç merak etme sen yaparım diyen bi boyacı bul gerisini ona bırak yani

Gece gece seni de yorduk kardeşim bir sürü soru sorduk.Yardımcı olduğun için çok teşekkür ederim.

F54
20 Mart 2011, 01:22
ne demek ya maksat paylaşım olsun dostluk olsun maksat muhabbet yani:cat:

BurakASLAN
20 Mart 2011, 01:49
ne demek ya maksat paylaşım olsun dostluk olsun maksat muhabbet yani:cat:

Teşekkürler.

İzmir'de bildiğiniz yer varsa önerebilirsiniz hani :D İzmir MT :D

BorTeCinE
20 Mart 2011, 02:09
abilerim aşağıda verdiğim linkteki gibi Ankara'da fosforlu boyları nereden bulabilirm ? hem akşamalrı fark edilmek içinde uygun :
http://www.favorinet.net/modifiyeli-araba-resimleri/296862-geceleri-sikir-sikir-yanan-fosforlu-jantlar.html
bu siteden bakabilirsiniz...

---------- Mesaj ekleme zamanı: 03:09 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 02:58 ----------

Veyada şöyle bi jant nasıl olurdu acaba :)
link :)
http://www.google.com.tr/imgres?imgurl=http://84.16.230.125/i/img/2007/12/20071210_1197239356_8kgu-b.jpg&imgrefurl=http://www.tekplatform.com/motosiklet/716289-motorsiklet-jantlari.html&usg=__x9k8Fo9EybJ6Szt8aI7NMUe6Q-M=&h=560&w=560&sz=103&hl=tr&start=0&zoom=1&tbnid=gZmIcfvg1ScmLM:&tbnh=142&tbnw=133&ei=NzaFTertHIXHswa7q8iVAw&prev=/images%3Fq%3Dmotosiklet%2Bjantlar%25C4%25B1%26hl%3 Dtr%26gbv%3D2%26biw%3D1024%26bih%3D575%26tbs%3Disc h:1&itbs=1&iact=hc&vpx=759&vpy=66&dur=168&hovh=224&hovw=224&tx=157&ty=127&oei=_TWFTazuF4-SswaclbSyAw&page=1&ndsp=15&ved=1t:429,r:4,s:0

Alp34.5
20 Mart 2011, 19:01
rica ederim burak. boyanın tamamını çıkartıyor çok basit uygulaması merak etme. sağa sola gitmeye gerek bile yok işinin ustası sensin zaten

---------- Mesaj ekleme zamanı: 20:01 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 19:58 ----------

abilerim aşağıda verdiğim linkteki gibi Ankara'da fosforlu boyları nereden bulabilirm ? hem akşamalrı fark edilmek içinde uygun :
http://www.favorinet.net/modifiyeli-araba-resimleri/296862-geceleri-sikir-sikir-yanan-fosforlu-jantlar.html
bu siteden bakabilirsiniz...

---------- Mesaj ekleme zamanı: 03:09 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 02:58 ----------

Veyada şöyle bi jant nasıl olurdu acaba :)
link :)
http://www.google.com.tr/imgres?imgurl=http://84.16.230.125/i/img/2007/12/20071210_1197239356_8kgu-b.jpg&imgrefurl=http://www.tekplatform.com/motosiklet/716289-motorsiklet-jantlari.html&usg=__x9k8Fo9EybJ6Szt8aI7NMUe6Q-M=&h=560&w=560&sz=103&hl=tr&start=0&zoom=1&tbnid=gZmIcfvg1ScmLM:&tbnh=142&tbnw=133&ei=NzaFTertHIXHswa7q8iVAw&prev=/images%3Fq%3Dmotosiklet%2Bjantlar%25C4%25B1%26hl%3 Dtr%26gbv%3D2%26biw%3D1024%26bih%3D575%26tbs%3Disc h:1&itbs=1&iact=hc&vpx=759&vpy=66&dur=168&hovh=224&hovw=224&tx=157&ty=127&oei=_TWFTazuF4-SswaclbSyAw&page=1&ndsp=15&ved=1t:429,r:4,s:0

bu bana boya gibi gelmedi. sanki janta özel olarak üretilmiş sticker gibi duruyor. her ebatta fosforlu şerit mevcut gerisi makas falçata ve el becerine kalmış

sapo
20 Mart 2011, 20:26
yegenim gitcen bir elektrostatik boya atolyesi bulacan orda hem boyasini sokerler hemde yeniden boyayip firinlarlar bidaha da atmaz sapasaglam kullanirsin...

BurakASLAN
20 Mart 2011, 20:43
rica ederim burak. boyanın tamamını çıkartıyor çok basit uygulaması merak etme. sağa sola gitmeye gerek bile yok işinin ustası sensin zaten

---------- Mesaj ekleme zamanı: 20:01 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 19:58 ----------

Zincir kapaklarını boyamıştım 1 tanesini özene bezene tamamen çıkardım. :D
Sonra dersaneye gitmem gerekti.Yarın bütün hepsini temizlemeye başlıyorum. :D

Teşekkür ederim kendime güvenim geldi. :D

BurakASLAN
21 Mart 2011, 01:05
Kumlama mı daha sağlıklı olur yoksa elektrostatik boya mı ? Atmaması için hangisini yaptırayım ?

QM50
21 Mart 2011, 01:23
akşamdan tinerle sil bırak biraz yumusasın sonra zımpara su ve falcatayla kazı ben oyle ypım ama falcatayı tellerde kullandım snn jant telli değil o yüzden zımpara işini görücektir ha bide sakın yapmaya kalkma bazıları jantı sokup boyayı yakrak cıkartıyorlar bu alaşımın yapısını bozuyor diye duymustum kolay gelsin

BurakASLAN
21 Mart 2011, 11:22
Kumlama mı daha sağlıklı olur yoksa elektrostatik boya mı ? Atmaması için hangisini yaptırayım ?

Yardııım :D :D :D

acayüp
21 Mart 2011, 11:44
Kumlama boyayı söker , statik boyada adı üstünde boyadır. İkisi aynı şey değilki birisi daha iyi olabilsin.
Boya sökücü kullan demişler ama kullanırsan alttaki orj. boyasıda sökülecek unutma.
Bir ihtimal selilözik tinerle kibar ve sabırlı bir şekilde silersen sadece senin yaptığın boyayı çıkarma şansın olabilir.Tinerle yumuşatıp ince bulaşık teli ile yavaş yavaş sökebilirsiniz.
Boya gibi ağır bir işi kendini yapmaya kalkınca sonuçlar genelde bu şekilde oluyor. Umarım eski haline döner (fazla uğraştırmadan)
Ayrıca statik boya için önce fiyat almanda fayda var. Motorun parasını istemesnler senden.

Alp34.5
21 Mart 2011, 14:36

kumlama zımparalama işlemi yapar tüm yüzeyde..
kocaman bir kazan var ve içi deniz kumu dolu kazanın altında da titreşim üreten motor mevcut mantık çok basit yani :d
elektrostatik boya da boyanın en güzel şekillerinden biridir. biz uçakçılıkta önce AlClad kaplama yaptıktan sonra elektrostatik boya yapıyoruz daha iyi tutuyor.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 15:32 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 15:30 ----------

Kumlama boyayı söker , statik boyada adı üstünde boyadır. İkisi aynı şey değilki birisi daha iyi olabilsin.
Boya sökücü kullan demişler ama kullanırsan alttaki orj. boyasıda sökülecek unutma.
Bir ihtimal selilözik tinerle kibar ve sabırlı bir şekilde silersen sadece senin yaptığın boyayı çıkarma şansın olabilir.Tinerle yumuşatıp ince bulaşık teli ile yavaş yavaş sökebilirsiniz.
Boya gibi ağır bir işi kendini yapmaya kalkınca sonuçlar genelde bu şekilde oluyor. Umarım eski haline döner (fazla uğraştırmadan)
Ayrıca statik boya için önce fiyat almanda fayda var. Motorun parasını istemesnler senden.

orjinal alüminyum jantta boya yok gibi duruyor bir bakın derim linkini vermiş arkadaş

---------- Mesaj ekleme zamanı: 15:36 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 15:32 ----------

Zincir kapaklarını boyamıştım 1 tanesini özene bezene tamamen çıkardım. :D
Sonra dersaneye gitmem gerekti.Yarın bütün hepsini temizlemeye başlıyorum. :D

Teşekkür ederim kendime güvenim geldi. :D

olay bu kolay gelsinn :cat:

F54
21 Mart 2011, 14:54
önce kumlamaya ver sonra boyacıya kumlamada adam akıllı temizlenir zaten sonra boyanır boyacı ona bi astar atar sonra boya atar sıfır gibi olur