PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2 Yıl Aradan Sonra Tekrar Başlangıç Nasıl Olmalı ?

mhyen
17 Mart 2011, 22:00
Merhaba arkadaşlar,

2 yıl önce imzamdaki motorlara sahip oldum ve kullandım. 10 bin km'ye yakın bir tecrübem olmuştur fakat ailevi ve diğer bazı sebeplerden ötürü ara vermek durumunda kaldım. Şu an tekrardan başlamayı düşünüyorum. 2 yıl süresince 10 dakika cbf 150 kullanmışlığım ancak olmuştur. Fakat kullanmış olduğum şahsi aracım ve şirket aracı dolayısıyla İstanbul trafiğini gayet iyi bilmekteyim. Motosiklete ilk başladığım o dönem Honda'dan Güvenli sürüş 1 eğitimi almıştım. Önümüzdeki haftasonu da GS2 eğitimini alarak sağlam bir başlangıç yapma düşüncesindeyim. Hangi motosikleti alacağıma bir türlü karar veremiyorum. Hedefim Fz6 Fazer sahibi olabilmek ve bunun öncesinde Honda cbr 250r almaktı fakat bugün hangi bayiye sorduysam cbr 250'nin mayıstan önce gelemeyeceğini söylediler. Bu da biraz can sıkıcı oldu, diğer 250'ler pek cezbetmiyo nedense. Sizce illa 250cc ile mi yoksa eğitim de aldıktan sonra fazer alıp yavaş yavaş pratikle mi başlamalıyım?

Tecrübeli arkadaşların yorumlarına ihtiyacım var.

Teşekkürler.

Blackeagletr
17 Mart 2011, 22:05
Merhaba.İstanbulda oturuyorsanız sahibinden de cbr 250 r diye aratın sıfır ilanlar çıkıyor ve çoğu istanbulda. onlarda var sanırım telefon numaraları ilanlarında mevcut oluyor ordan arayıp ulaşabilirsiniz.

acemi60
17 Mart 2011, 22:11
İmzandaki motosikletlere bakılırsa büyük hacimli motosiklet te alabilirsin. Burada önemli olan senin şartların. Ben 1992 de ara verdikten sonra 15 yıl sonra 2007 de 125 cc ile dönüş yaptım. Esasen benim şartlarıma ve idealimdekine göre 250cc naked motosiklet kullanmam gerekiyor. Şimdi 125cc. motosikletimi sattıktan sonra 250cc ye terfi etmeme borçlarım izin vermedi. Ancak CBF 150'ye terfi edebildim.

myagdi
17 Mart 2011, 22:23
Honda'nin GS2 egitiminden sonra, GS3 egitimine de katilin. Bu egitimi cbf500'le veriyorlar. Eğitimdeki performansıniza göre fazer ile başlama kararını daha somut ve doğru gerekçelere dayanarak verebilirsiniz. Önceki tecrubenizi de düşünürsek GS3 egitmi sonrasında bence fazer'e geçebilirsiniz.

emocan
17 Mart 2011, 22:29
doğrudan Fazer alın . Tecrübeniz ve bilinciniz buna fazlasıyla yeterli.

mhyen
17 Mart 2011, 22:33
Merhaba.İstanbulda oturuyorsanız sahibinden de cbr 250 r diye aratın sıfır ilanlar çıkıyor ve çoğu istanbulda. onlarda var sanırım telefon numaraları ilanlarında mevcut oluyor ordan arayıp ulaşabilirsiniz.

Hemen hemen tüm Honda bayilerini aradım ve hepsi mayıstan önce bu motosikletin gelemeyeceğini belirttiler.

İmzandaki motosikletlere bakılırsa büyük hacimli motosiklet te alabilirsin. Burada önemli olan senin şartların. Ben 1992 de ara verdikten sonra 15 yıl sonra 2007 de 125 cc ile dönüş yaptım. Esasen benim şartlarıma ve idealimdekine göre 250cc naked motosiklet kullanmam gerekiyor. Şimdi 125cc. motosikletimi sattıktan sonra 250cc ye terfi etmeme borçlarım izin vermedi. Ancak CBF 150'ye terfi edebildim.

Motora başladığımda üniv. öğrencisiydim şu an iyi sayılabilecek bir işim var. Hazır evli barklı çoluk çocuklu borçlu da değilken alayım diyorum :)

Honda'nin GS2 egitiminden sonra, GS3 egitimine de katilin. Bu egitimi cbf500'le veriyorlar. Eğitimdeki performansıniza göre fazer ile başlama kararını daha somut ve doğru gerekçelere dayanarak verebilirsiniz. Önceki tecrubenizi de düşünürsek GS3 egitmi sonrasında bence fazer'e geçebilirsiniz.

GS3 eğitimini de Honda ilerleyen dönemde açarsa almayı düşünüyorum bakalım. En azından 4 yıldır ehliyet sahibiyim ve İstanbul trafiğinde aktif olarak motosiklet ya da otomobil kullanıyorum. Heralde direk fazerle girmemde sıkıntı olmaz tabi limitleri bilerek ve alışana kadar bişeyleri zorlamadan :)

ExTReMa
17 Mart 2011, 22:44
tek silindirli bir 250 cc neden istiyosun ki?
Bence cbr 250 ye hıc bulasma alternatıf olarak ninja 250 al derim..

Ramazan Can
17 Mart 2011, 22:56
cbr 250 gayet güzel duruyor...

yürekçe
17 Mart 2011, 23:02
tekrardan seni burada görmek çok güzel :)

ben 10 sene ara verdikten sonra, sanki motosikletin selesine oturduğumda tıpkı 10 yıl önceki gibi kullanacağımı sanmıştım...
öyle büyük bir hataymış ki bu; ama unutmuyorsun. sadece pratiğin azalmış oluyor.
ben 1 hafta kadar karşımızdaki okulun bahçesinde fırsat buldukça 1-2 saat alıştırma yaptım. sonra ufak ufak yol aldım.
güvenli sürüş eğitimindeki hocalara bir kaç dersten snra akıl danış. oralardaki üst makinaları deneme fırsatı bulursan kendini bir ölçüp tartıver.
eminim ki çok zorun yaşamazsın.
belki oradaki motosiklet sahibi arkadaşlardan da deneme fırsatı sunanlar çıkabilir...

aramızda kalman dileğiyle kardeşim...

mhyen
17 Mart 2011, 23:39
tek silindirli bir 250 cc neden istiyosun ki?
Bence cbr 250 ye hıc bulasma alternatıf olarak ninja 250 al derim..
Kawasaki'nin tr'deki durumu bir türlü düzelmedi gitti. Yoksa dediğin gibi çift silindir varken cbr 250'ye bakmak gereksiz.

cbr 250 gayet güzel duruyor...
Güzel de en az 1,5-2 ayı var gelmesinin. Havalar gittikçe güzelleşiyor, motosikletler garajlarından çıkıyorlar. Sesleri her yanı sarıyo, bana da bi an önce al diyolar :)

tekrardan seni burada görmek çok güzel :)

ben 10 sene ara verdikten sonra, sanki motosikletin selesine oturduğumda tıpkı 10 yıl önceki gibi kullanacağımı sanmıştım...
öyle büyük bir hataymış ki bu; ama unutmuyorsun. sadece pratiğin azalmış oluyor.
ben 1 hafta kadar karşımızdaki okulun bahçesinde fırsat buldukça 1-2 saat alıştırma yaptım. sonra ufak ufak yol aldım.
güvenli sürüş eğitimindeki hocalara bir kaç dersten snra akıl danış. oralardaki üst makinaları deneme fırsatı bulursan kendini bir ölçüp tartıver.
eminim ki çok zorun yaşamazsın.
belki oradaki motosiklet sahibi arkadaşlardan da deneme fırsatı sunanlar çıkabilir...

aramızda kalman dileğiyle kardeşim...

Teşekkür ederim abi. En mantıklı kararı sanırım güvenli sürüş eğitimi sırasında ve sonrasında, hocaların da görüşlerini alarak vereceğim sanırım :cat:

ExTReMa
18 Mart 2011, 00:16
Neden gs500 veya er5 düşünmüyosun?

mhyen
18 Mart 2011, 00:38
Eski model, eski üretim ve tipleri hoşuma gitmiyor :)

chopperrider
18 Mart 2011, 01:45
yanılıyorum belki ama sen ankarada değil miydin yahu ?

mhyen
18 Mart 2011, 10:13
Yok, Ankara'da hiç bulunmadım. Oradan bir motor alma durumum vardı belki onu hatırlıyor olabilirsin.

eroldayı
18 Mart 2011, 10:22
Kawasaki er6-n/f Olabilir Parça Sıkıntısı Olduğunu Zannetmiyorum Telefon Açıp Parça Sorduğumda Hiç Birine yok Demediler Kullanımı Çok Keyifli

chopperrider
18 Mart 2011, 11:19
Yok, Ankara'da hiç bulunmadım. Oradan bir motor alma durumum vardı belki onu hatırlıyor olabilirsin.

yalan söylüyorsun yalannnnnnn :queen:

bu arada bence de eğer 250 gtr kullandıysan ama kullanmadan kastım virajda frenajda trafikte sıkıntı çekmeden makinenin limitlerine yaklaşabilerek kullandıysan, fazere geçmen çok da çılgınca bişiy olmayacaktır.

mhyen
18 Mart 2011, 18:18
Kawasaki er6-n/f Olabilir Parça Sıkıntısı Olduğunu Zannetmiyorum Telefon Açıp Parça Sorduğumda Hiç Birine yok Demediler Kullanımı Çok Keyifli

Kawasaki er6 n/f serisini de beğeniyorum fakat onları rahat kullanabilecek seviyedeysem fazer de sıkıntı olmaz heralde :cat:

yalan söylüyorsun yalannnnnnn :queen:

bu arada bence de eğer 250 gtr kullandıysan ama kullanmadan kastım virajda frenajda trafikte sıkıntı çekmeden makinenin limitlerine yaklaşabilerek kullandıysan, fazere geçmen çok da çılgınca bişiy olmayacaktır.

gt250r 'yi çok fazla limitlerine erişecek kadar kullanma imkanım olmadı malesef. Motoru aldığım andan itibaren hoş olmayan 1-2 arızası çıkınca çok da tadını çıkaramadan bir süre sonra elimden çıkarmak zorunda kaldım.

kurubuz
18 Mart 2011, 18:33
600 lük alabilirsin gibi gözüküyor, eğitim ve tecrübe var.

boyraz
18 Mart 2011, 18:59
Geçmiş tecrübe ve bilinçli yaklaşımınızla bence size yakışacak olan direkt Fazer almak olur.