PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Egzos patlatma sorunu

Zippo's
13 Mart 2011, 22:04
Arkadaşlar yolda giderken todayle ara sıra gazı kesmeden seyir ederken egzos patlatıyor.Bu nedendir acaba,bir sorun mudur,ne yapmalıyım ?

ygr
13 Mart 2011, 22:12
bende 1150gs var, sübap ayarlarını yapınca ortadan kalkıyor. bilmem bu bilgi bi işine yarar mı?

kadango
13 Mart 2011, 22:21
Öğlen iki üç sayfalık bir konu vardı.Sitede onlarca kez açılmış konular var.Google veritebanında bir günde okuyamayacağın kadar konu var.

Zippo's
13 Mart 2011, 22:26
bende 1150gs var, sübap ayarlarını yapınca ortadan kalkıyor. bilmem bu bilgi bi işine yarar mı?

Teşekkür ederim dostum.

Öğlen iki üç sayfalık bir konu vardı.Sitede onlarca kez açılmış konular var.Google veritebanında bir günde okuyamayacağın kadar konu var.

Her sorunla ilgili bi konu var illaki.Topic açmayalım o zaman.Google nimetlerini bizde biliyoruz heralde.Bir bilgin varsa bu konuyla ilgili paylaş,yoksa muhalefet yapmaya gerek yok.

kadango
13 Mart 2011, 22:28
Yakıt-hava karışımındaki dengesizlikten kaynaklı bir sorundur.Bilgisayar başından nokta atışı şeklinde cevap verilebilinecek bir konu değil.İşin içine subap da girer karbüratör de..Hatta birkaç şey daha girer.Gidip baktıracaksın..

patron_58
13 Mart 2011, 22:29
Bujiyide değiştir büyük ihtimal sorunun gidecektir.

Zippo's
13 Mart 2011, 23:05
Teşekkür ederim arkadaşlar

mehmet585111
14 Şubat 2012, 17:07
Merhaba egzoz patlaması ile alakalı az çok araştırma yaptım fakat yetersiz yeni konu açacaktım gerek kalmadı . Mondial 125 mg sport motorum var yokuş aşağı hızlı giderken sert motor frenine maruz kalınca tüfek gibi patlıyor şimdi merak ettiklerim ;
1. Öncelikle bilerek egzoz patlatmak zararlı mi dır
2. Bi zararı yok ise patlama anına göre kendimizi hesaplayabilme yöntemi var mi tam istediğimiz saniyede patlama sağlamak icin
3. Patlama esnasında egzoz a bakabilme fırsatım olmuyor egzozdan herhangi kıvılcım ateş vb. Çıkıyor mu
4. Motor freni harici başka ne şekilde egzoz patlatılır

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:30 ----------

Merhaba egzoz patlaması ile alakalı az çok araştırma yaptım fakat yetersiz yeni konu açacaktım gerek kalmadı . Mondial 125 mg sport motorum var yokuş aşağı hızlı giderken sert motor frenine maruz kalınca tüfek gibi patlıyor şimdi merak ettiklerim ;
1. Öncelikle bilerek egzoz patlatmak zararlı mi dır
2. Bi zararı yok ise patlama anına göre kendimizi hesaplayabilme yöntemi var mi tam istediğimiz saniyede patlama sağlamak icin
3. Patlama esnasında egzoz a bakabilme fırsatım olmuyor egzozdan herhangi kıvılcım ateş vb. Çıkıyor mu
sorularımı cevaplayacak kimse yok mu acil bilgi lazım

BatuhanK
14 Şubat 2012, 17:10
Acil olan nedir? Sokakta korkutulmayı bekleyen insanlar mı var?

mehmet585111
14 Şubat 2012, 17:13
Korkutmayacam kimseyi nerden çıkardın onu :)

BatuhanK
14 Şubat 2012, 17:24
Beklediğim tepki gelmedi :) egzoz patlıyorsa hava yakıt karışımında sıkıntı vardır. Bu da çekişin düşmesine sebep olur. Egzoza yararı olmayacağı kesin. Büyük ihtimalle zarar veriyordur, ama nasıl bi zarar onu bilemiyorum. Ben de zengin karışımda egzoz patlıyordu bu da aynı zamanda yakıtta artış da demek.
Yani bu işten vazgeçmenizi öneriyorum.

mehmet585111
14 Şubat 2012, 17:34
Soruyu sormamdaki amaç belki bayır aşağı patlamayı önlemek için bilgi sahibi olmaktır hemen olayı yanlış yöne çekmeyin.Insanlardan ziyade ben korkuyorum tüfek gibi kulağımin dibinde patlıyor

BatuhanK
14 Şubat 2012, 17:55
Amaç önleyip bilgi edinmekse ve olayı başka yöne çektiysem kusura bakmayın.
Ama yazdıklarınız beni o yönde düşünmeye yöneltti.

mehmet585111
14 Şubat 2012, 18:19
Biraz öyle olmuş :)

adem80
14 Şubat 2012, 19:09
hey dostum komprasöre binince patlıyosa sorun yoktur. Ama yolda motor gaz verilmiş halde patlıyosa sorun çoktur.

Zippo's
14 Şubat 2012, 19:20
Hooorttt :) Artık today im olmadığı için nedenini merak etmiyorum :P

KomutanLogar
14 Şubat 2012, 19:25
çiğ yakıt oluşuyor motorda o da egzoz sıcaklığıyla yanıp patlama oluşuyor ben de öyle oluyor gaz verip aniden gaz kolunu bırakınca da aynı olay gerçekleşiyor.

mehmet585111
14 Şubat 2012, 20:24
Hooorttt :) Artık today im olmadığı için nedenini merak etmiyorum :P

benim de todey yok yeni yeni konu açmayıp senin konuya yama yaptım sadece
cevap verenlere teşekkürler

tetique
07 Temmuz 2015, 14:12
Transalp'imde sabahları ilk marşa basarken büyük bir patlama sesi duyuyorum. Sizce bunun sorunu nedir? Motosikletimi yeni aldım ve Eylül ayından bu yana yatmış bir motor.

MotorKafa
07 Temmuz 2015, 14:39
Patlama muhtemelen benzinden kaynaklanıyordur. Bende de ara ara oluyor.
Motorun karbüratörlü mü?

tetique
07 Temmuz 2015, 15:56
evet motosikletim karbüratörlü, ama 2 gündür her sabah bütün komşuları uyandırıyorum. Gün içerisinde farklı zamanarda çalıştırdığımda bu sesi yapmıyor.

mterayes26
07 Temmuz 2015, 21:17
hava ayarını 1 tur saga cevır , onların hava vidası koniktir sökmen gerekir , geçmiş olsun