PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Manyakmıyım? Evet

RamonRojo
13 Mart 2011, 16:41
Daha birkaç kez istop ettiremeden kalkamadığım ybr 125'le tek yön,bol virajlı,manda ve koyunların yolun kenarlarını süslediği,toplam gitgel 60 km'lik Karacabey-Boğaz yolunu gittim geldim.Pek tehlike yaşamadım.Virajlarda hafif yattım.80 km hıza ulaştım.Kalkışları ve u dönüşlerini becerirsem olacak bu iş.Virajların çoğunun kör olması adrenalin yaşatmadı değil.Yeni başlayan biriyim.Yeni başlayanlara söylemeliyim ki binin ve gidin.

Ramazan Can
13 Mart 2011, 16:51
ben buna manyaklık değil heves diyeyim...

kartal1439
13 Mart 2011, 16:52
Fazla gaza gelme gazlanırsın:mrgreen:

RamonRojo
13 Mart 2011, 16:55
Yok çok hızlı gitmiyom yol düzleşince bastım biraz o kadar.Ama şehir dışı daha güvenli geliyor bana inekler bile yolun kenarından gidiyor ama insanlar yolu ortalayıp yürüyor.Ama sonuçta bir alex değilim.:)

Deryali
13 Mart 2011, 17:14
Motosiklet Tutkusu :)

oykucafe80
13 Mart 2011, 18:39
hayat budur... risk!

-eren-
13 Mart 2011, 18:41
Kısaca kötü örnek.

zookeeyss
13 Mart 2011, 19:10
Aslında biraz mantıklı. Bu olayı şehir içinde yapmaktan iyidir bence. Boş araziide öğrenebileceğin ne kadar ki en fazla motor sürmeyi öğrenirsin. Ancak yolda öylemi. Yolda en azından yolun neresinden gidirlir. Yolda kaç hızla gidilir. Nasıl gidilir. Bunlarıda öğrenirsin...

ero__
13 Mart 2011, 19:34
Aslında biraz mantıklı. Bu olayı şehir içinde yapmaktan iyidir bence. Boş araziide öğrenebileceğin ne kadar ki en fazla motor sürmeyi öğrenirsin. Ancak yolda öylemi. Yolda en azından yolun neresinden gidirlir. Yolda kaç hızla gidilir. Nasıl gidilir. Bunlarıda öğrenirsin...

Kim öğretir ? Ben söyleyeyim. Trafik kazası öğretir! Asflat sert arkadaşlar...

RamonRojo
13 Mart 2011, 19:47
Düşmeyi göze almayan adam motora sevdalanmaz.Evet kötü örnek ama bence şehir içinde kaza yapma ihtimali daha fazla.Yayaların yaşadığım yerde değil motosiklete arabalara bile saygısı yok.Şöyle söyleyeyim amcam yolun ortasında yürüyor arabayla arkasından korna öttürüyon ağır bir edayla arkasına bakıyor elleri arkadan bağlı yavaş yavaş kenara çekiliyor bu arada durmak zorunda kalmak gerektiğini belirteyim.

zookeeyss
13 Mart 2011, 19:56
Tamamda köy yolundan falan bahsediyor arkadaş. Yani trafik kazası biraz sseyrek olmazmı sence oralarda. Tamam kabul ediyorum. Çok tehlikeli ve kötü bir örnek. Ancak bu işi tam anlamıylada öğrenmek istiyorsan herşeyi göze alcaksın.

GÜNTEKİN
13 Mart 2011, 20:00
Madem yeni öğreniyorsun, sana tavsiyem bol bol motosiklet kazalarının videolarını seyretmek. ''Cesaret on kısımdır, biri korkmamak, dokuzu dikkat ve ihtiyattır.'' Hz.Ali r.a.

Motosiklet kullanmak araba kullanmaktan 10 kat daha fazla dikkat ister, yol üzerindeki hareket eden herşeyi kontrol altında tutman gerekir ki bu da tecrübeyle oluşur. Bu arada çok önemli; KAFASIZSAN KASK TAKMANA GEREK YOK.

RamonRojo
13 Mart 2011, 20:03
Evet dostum zaten yolda çok az araba vardı.Toplam 60 km.de 50 araba görmüşümdür.Ama motora binerken daha da cesaretle binicem bi daha ki sefere.Trafiğe kapalı yerlerde ne kadar oyalanırsan o kadar korku düşer içine.Evet korkmalıyız ama limitlerde, korkuyla yaşarsak kasa ihtimali daha fazla olur.Ya kaza yaparsam diye düşünürsen kazayı yaparsın.Bende biliyorum bi gün düşeceğimi ve muhtemelen çözdüm bu işi hacı dersem başıma gelecek...

zookeeyss
13 Mart 2011, 20:08
Ama birde bu yönden düşün. Sen ne kadar dikkat edersen et. Başkası heyecan yapıp sana vuracaktır. Sende onun yaptığı hatanın kurbanı oalcaksın. Bu da var. Yani istediğin kadar motora hakim ol yada dikkat et. Farketmez... ;)

-eren-
13 Mart 2011, 20:09
Bende biliyorum bi gün düşeceğimi ve muhtemelen çözdüm bu işi hacı dersem başıma gelecek...

http://www.motosiklet.net/forum/faydali-bilgiler/71788-ikarus-sendromu.html

Maturin
13 Mart 2011, 20:16
ben de ilk motorumu aldığımda, daha önce hiç motor kullanmadığım için yarım saatlik bir öğrenme sürüşünden sonra istanbul maltepe'den yola çıkıp edirne'ye gitmiştim. benimki ne oluyor tanımlayın o zaman :)

RamonRojo
13 Mart 2011, 20:16
Başkalarının hataları için hiçbirimizin yapacak birşeyimiz yok.Ben gerekli önlemi alıyorum.(kask,eldiven,mont)motora koruma demiride taktırdım.Hepimiz biliyoruz ki ölüm en çok motorculara yakın trafikte...

zookeeyss
13 Mart 2011, 22:02
Aynen ama işte korkunun ecele faydası yok. Alnına ne yazıldıysa o. Öleceksen arabada da ölürsün...

RamonRojo
13 Mart 2011, 22:12
Klişe patlatayım.Evde başın döner düşersin gene ölürsün.Yani dikkatli olmaktan ve tam donanımlı olmaktan başka çaremiz yok.Maturin yaptığı Edirne yolculuğu için zerre pişmanlık duymamıştır.Bende öyle şu an üzerimde anlamsız bir mutluluk var.:)

ero__
13 Mart 2011, 23:52
RamonRojo bize o zaman korumalarınla birlikte bir foto koy da içimiz rahatlasın ;)

60. km de 50 araç!!! 50 kaza ihtimali demek ! Saatte 60 km ile seyir etsen neredeyse dakika başına 1 kaza!

Köy yolu trafiğe kapalı alan mı? Trafiğe kapalı alan ise motosikletin işi ne orada? :) Türk insanı ve mantığı işte! :) Benim mantığım almadığına göre ya ben Türk değilim ya da siz. Trafiğe kapalı alan TRAFİĞE KAPALI ALANDIR. ARAÇ VE YAYA TRAFİĞİNE KAPALIDIR. KONTROLLÜ OLARAK GİRİŞİ YAPTIRILIR. Yarış pistleri buna en güzel örnektir.

RamonRojo
14 Mart 2011, 00:57
Ero öleyim o zaman ben burada yaşadığım tecrübeyi paylaştım.O zaman motorcular olarak motosiklet hariç bütün araçları yakalım kaza yapma ihtimalimiz sıfır olsun.İllerde bile doğru düzgün pist yokken ilçelerde nasıl olsun.Ybr topiğinde berbat tecrübemi paylaşmıştım.Sırf trafiğe çıkmamak için tenha toprak yola gittim çamurdan perişan oldum.Motoru yıkatmak için asfalta çıkmak zorunda kaldım öyle cesaret aldım ama merak etme havalar ısındı çamurlar eridi.Şimdi orada bol bol antreman yaparım.

ero__
14 Mart 2011, 04:31
Niye 2 motorcu çarpışamaz mı? Komik olma istersen? :) Nasıl biliyorsan öyle yap. Senin yaptığın en doğru ve yasal olanı emin ol!

KARA_MURAT
14 Mart 2011, 08:44
Allah akıl fikir versin ne diyim, 20-30-50 km ile şehiriçinde kaza yapmakla,80-100-120 km hızla şehirdışında kaza yapmak aynı şey değil ki...........özellikle karşı taraftan gelen aynı hızda bir araç olursa bu 200-240 km lik bir çarpışmaya denk gelir,demek yeni motor kullanan arkadaşlara binin gidin diyorsun oooooh ne güzel bişeymiş yaaa,herkes bir gün kaza yapar ama bu kazanın büyüklüğü insanın kendisine bağlıdır,bu bir bilgisayar oyunu değilki 3 canın olsun birisi yandığında diğerini kullanabil,neyse tecrübe ile sabittir sen önce bi git önüne aniden bir ağaç çıksın!!! o hayvan dediğin inekler koyunlar önüne aniden bir fırlasın görürüm ben seni kaç km.hızla nereye uçtuğun şarampole nasıl yuvarlandığın yan demirlere nasıl geçirdiğin o zaman belli olur,son pişmanlık fayda etmez böyle abuk subuk bir topic açarak milletin hayatını da kendi hayatın kadar basit görüp de öyle binin gidin filan deme,ya senin karşındaki de senin hızında acemi bir motor sürücüsü denk gelirse ne olacak,inşallah o kadar yazımdan bi 2 kelam anlatabilmişimdir

RamonRojo
14 Mart 2011, 09:53
Aklı ve mantığı olan adam bini gidin yazdım diye acemiyse binip gitmez zaten,ayrıca yolun yüzde seksenini 60 km hızla gittim.Sanki otobana çıktık.Acemi arkadaşlar zaten bunları okumasın adamlarda heves bırakmayacaksınız.Virajları yavaş döndüm.Ne zaman çıkacak peki bu acemiler trafiğe size kalsa 3 sene sokak arasında takılıcaz.Ya da foruma girip yeni motor alıyorum racing tavsiyesi dedim sanki.Allah size akıl fikir versin.He ero iki motorcunun çarpışma ihtimalinden haberim yokmu sanıyorsun kendi kendine de kaza yaparsın bak bunu yazmayı unutmuşsun...

KARA_MURAT
14 Mart 2011, 11:24
Aklı ve mantığı olan adam bini gidin yazdım diye acemiyse binip gitmez zaten,ayrıca yolun yüzde seksenini 60 km hızla gittim.Sanki otobana çıktık.Acemi arkadaşlar zaten bunları okumasın adamlarda heves bırakmayacaksınız.Virajları yavaş döndüm.Ne zaman çıkacak peki bu acemiler trafiğe size kalsa 3 sene sokak arasında takılıcaz.Ya da foruma girip yeni motor alıyorum racing tavsiyesi dedim sanki.Allah size akıl fikir versin.He ero iki motorcunun çarpışma ihtimalinden haberim yokmu sanıyorsun kendi kendine de kaza yaparsın bak bunu yazmayı unutmuşsun...

Yaw güzel kardeşim 60 la da gitsen 80 le de gitsen şehiriçi trafikle şehirlerarası trafik bir olurmu hiç,millet bişey söylüyorsa başına birşey gelmesin diye diyor,yoksa nereye nasıl gidersen git çok da önemli değil,yeterli tecrüben yoksa reflekslerin gelişmesi için o 60 km hızı şehiriçinde yapmazsan ne kadar yavaş olursan ol şehirdışında kaza yapma ihtimalin çok daha fazladır ve şehiriçinde yapacağın kazayla sadece birkaç kırık çatlakla kurtarırken şehirdışında kimse sana çarpmasa bile çarpacak çok daha fazla şey bulursun,şarampole uçarsın,mucurda kayarsın,karşıdan gelene vurursun ağaca bindirirsin vs vs vs tabiki 3 sene sokak ortasında takılmayacaksın ilk motoru eline geçirir geçirmez de 400 km lik bir mesafeye gitmesen iyi olur,yeni yüzmeye başlayan kişinin kıyıya yakın olması mı daha iyi olur nasıl olsa su üstünde durabiliyor diye 400 metre açıkta yüzmesi mi iyi olur,istediğin korumayı giy şehirdışında Allah göstermesin büyük bir kaza yaşarsan senin değil full koruma,extra ultra makro koruman bile bir yere kadar faydası kalır amaaaaan beee bende manyakmıyım evet topicine yazıyom bendede akıl fikir kalmadı işim vardı sabahladım saçmalıyom, sen kafana göre takıl hiç bişiy olmaz kocaman adamsın sana ne yapman gerektiğini başkası mı söyliycek,aslanım benim, sadece dikkat et yeter

---------- Mesaj ekleme zamanı: 10:24 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 10:10 ----------

ramonrojo sözüm sana değil gerçi gelinim sen anla ama senin kadar az motoru tanıyan binen veya daha az binen kişilerde sana bakıp örnek alabilir o yüzden dikkatli olmak kimsenin hayatını tehlikeye atmamak lazım,sen 60 km uzağa gitmişsin, ben 400 km uzağa gibi anlamışım uykusuzluktan,ama ne olursa olsun zor çalıştırdığın bir motorla bence alınacak risk değil,tabi sen bilirsin

Rebornx4
14 Mart 2011, 11:27
Yok çok hızlı gitmiyom yol düzleşince bastım biraz o kadar.Ama şehir dışı daha güvenli geliyor bana inekler bile yolun kenarından gidiyor ama insanlar yolu ortalayıp yürüyor.Ama sonuçta bir alex değilim.:)

Sana şilede aniden önüne atlayan ineğe motoruyla çarpıp ineği öldüren, motoruda pert eden arkadaşımın hikayesini anlatmadım sanırım? :queen:

yürekçe
14 Mart 2011, 12:17
60 km lik yolu günde işe gidip gelirken yapanlar var... az araştır da öyle başlık aç istersen :)

KARA_MURAT
14 Mart 2011, 22:37
60 km lik yolu günde işe gidip gelirken yapanlar var... az araştır da öyle başlık aç istersen :)

O arkadaşlar bu arkadaş gibi motoru zor çalıştırarak yola çıkmıyorlardır herhalde.... konuyu da güncellemiş olduks ;)

RamonRojo
15 Mart 2011, 17:14
Öğüt veren arkadaşlara çok teşekkür ediyorum.İneklere söylersiniz yanlarından 20 km hızla geçtim merak etmeyin ineği öldüremem.Dalga geçen arkadaşlara da teşekkür ederim.Başlıkta yazdığım gibi biraz manyağım bence Türkiye'de motosiklet sürücüsü olmak biraz manyak olmayı gerektirir.Benim dozajım kaçmış ama ayar çekicem.Önümdeki 2 gün antreman günü çamurlar kurudu nasıl olsa.

kuzen84
15 Mart 2011, 17:56
Evet yaptığın manyaklık ama benim de merak ettiğim yeni kullanıcılara nasıl tavsiyelerde bulunmalıyız?? Sonuçta bu iş tecrübeyle daha iyi olmuyomu? Elbet bir ilki olacak ama ne zaman? Ben kursa giderek başlamıştım ama imkanı olmayan arkadaşlar için önerileriniz var mı??

RamonRojo
15 Mart 2011, 18:16
Ben tavsiye vermesem daha iyi olur.Bende acemiyim.Zaten öyle yola çıkma amacım yoktu.İlk olarak pratik yapmaya gittim ama orası çamur deryasıydı.Motoru yıkatmak için aklımda hiç olmayan asfalta çıkmak zorunda kalmıştım böylece cesaretlendim ve kısa bir yolculuk yaptım.Her insanın yapısı farklıdır.Kaza olurken oluşan panik derecesi,Motosiklet sürmeyi kavrama süresi kimi 1 ayda kiminin 1 senede ulaştığı tecrübeye ulaşır.Boş alanlarda pratik daha iyi olur.Şehir içi diyorlar ama yayalar insanı bezdiriyor.Beni örnek vermeyin,yaptığım şeyi inanın çok insan yapıyor benim farkım burada bunu paylaşmak oldu.Panik insanın yapacağı iş değil zaten yaptığım.

karayılan
15 Mart 2011, 18:28
o kadar abartılacak bir durum değil yani mobilet süren herkes kullanır ybr 125 motosikleti ayrıca gittiğin yolda hepi topu 60 km

RamonRojo
15 Mart 2011, 18:34
Teşekkür ederim tepki vermediğin için.Hiç zorlanmadım zaten ama daha önce yazdıklarımı okuduysan bana hak vermişsindir.Burada insanları motordan soğutacak çok adam var.Zaten motor çok hafif 100 bile yapılması tehlike bu motorla iyi ki racing tavsiyesi falan istememişim.

işçi
15 Mart 2011, 20:16
o yolu motosikletle okadar çok gittimki abartmıyorum motorum yarı km si o yolda yaptım. yol yeni başlayan için tehlikeli ama bu adam karacabeyde ise ve motosiklete hevesliyse gideceği yolda o yoldur bandırma yolunamı çıksın ? izmir yolunamı? 50 araba nın gelmesi 50 tehlike demek demiş bir arkadaş etmeyin ya herkez kendi şeridin de gidiyor karşıdangelen her arabayı tehlike olarak görelim ama bunu abartırsak kullanmamamız gerek motoru

buralarda motosiklet kullanmak öyle öğreniliyor malesef ben motora biniyorum diye yadırganıyorum arkasına çadır bağlayıp gidip dağlarda kaıyorum diye bende s.... sürülecek akıl olmadığı düşünülüyor :) bursa enduro festivaline galiba yine tek gidecegim

buralarda motor kültürü yok malesef

kursattekin
15 Mart 2011, 20:42
Manyak nedir, sozluk anlamlari buyrun :)

Gülünç, garip, şaşırtıcı davranışları olan
"Aptal, çılgın, dengesiz, deli"
ünlem, hakaret yollu
Maniye yakalanmış (hasta)

Manyak misin? Evet
Buna kendin bu cevabi veriyorsan isin var :queen: Bakirkoye

RamonRojo
15 Mart 2011, 22:02
Bir ara hap kullanmadım değil.:)

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:02 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 22:59 ----------

Evet dostum boğaza gidip gelirken tam korumalı sadece ben vardım.Yanımdan korumasız bir sürü motorlu geçti.Ayrıca Bursa enduro festivaline bu sefer yalnız gitmeyeceksin inşallah...

RamonRojo
26 Haziran 2011, 14:38
Geçen dört ay sonra bana karşı yazılan saçma yorumlara iyi güldüm.Ne çok bilen adam varmış.İyi ki o manyaklığı yapmışım.O zamandan beri çakıl,toprak,çamur,dere,dağ tepesi gitmediğim yer kalmadı.Burada eleştiri yapanların çoğunun geçemeyeceği yerlerden geçtim.Çünkü cesaretim ve yeteneğim vardı.Eleştirilerin yapıcı olanı güzeldir ve yapıcı adamlar yapar.Bazı motosiklet sürmeyi aylar sonra anca öğrenen insanlar eleştiriyle insanı yıkarlar.Yok öyle eleştiriler var ki yapan adamların cidden motor kullanmıyor olmaları lazım.

Blacklove16
26 Haziran 2011, 15:16
Geçen dört ay sonra bana karşı yazılan saçma yorumlara iyi güldüm.Ne çok bilen adam varmış.İyi ki o manyaklığı yapmışım.O zamandan beri çakıl,toprak,çamur,dere,dağ tepesi gitmediğim yer kalmadı.Burada eleştiri yapanların çoğunun geçemeyeceği yerlerden geçtim.Çünkü cesaretim ve yeteneğim vardı.Eleştirilerin yapıcı olanı güzeldir ve yapıcı adamlar yapar.Bazı motosiklet sürmeyi aylar sonra anca öğrenen insanlar eleştiriyle insanı yıkarlar.Yok öyle eleştiriler var ki yapan adamların cidden motor kullanmıyor olmaları lazım.

Toprağım sen yine de fazla cesurluk yapma,motorsiklet affetmez 125 likde olsa...Yinede motora heveslenen bi insanın elbette biraz cesareti olmalı yoksa,BAŞAMAZ.....Tebrikler...

hckc_55
26 Haziran 2011, 15:23
Çevrende bu motoru kullanan profesyonel bir kullanıcıdan öğrenmelisin sürüşü.Motosiklet sürmek sadece düz yolda gitmek v.s değildir.Motosikletini tanımalısın..Kazasız kullanman dileğiyle

krd
26 Haziran 2011, 15:41
Daha birkaç kez istop ettiremeden kalkamadığım ybr 125'le tek yön,bol virajlı,manda ve koyunların yolun kenarlarını süslediği,toplam gitgel 60 km'lik Karacabey-Boğaz yolunu gittim geldim.Pek tehlike yaşamadım.Virajlarda hafif yattım.80 km hıza ulaştım.Kalkışları ve u dönüşlerini becerirsem olacak bu iş.Virajların çoğunun kör olması adrenalin yaşatmadı değil.Yeni başlayan biriyim.Yeni başlayanlara söylemeliyim ki binin ve gidin.

Sürmekle kullanmak arasındaki farkı idrak edememiş bir arkadaş. Yazık.

crazy_81
26 Haziran 2011, 15:52
bende motorunla banci camping yaptın sandım :) manyaklık diyince :) iyi gezmişin devam ozaman :)