PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bellik kullanın.

Sayfa : [1] 2

ShowDown
08 Mart 2011, 20:19
Motosiklete her bindiğimde belliğini takardım.Geçenlerde belliğimi kaybettim.Üzerimde deri mont olmasına rağmen, böbreklerin olduğu kısımlarda ağrılar başladı.Üstelik sadece ankara'dan eymire gidip döndük.Ufak tefek araştırmalar yaptım.
Böbrekleri üşütmek ciddi sağlık sorunlarına yol açıyormuş arkadaşlar,bel kısmını rüzgardan korumak önemli :cat:
Bu arada elinde fazla belliği olan varsa bana uygun fiyata veya beleş verirse sevinirim :queen: 20 tl den başlıyo fiyatları :)

tubis
08 Mart 2011, 20:20
Korse taksak :mrgreen:

Ramazan Can
08 Mart 2011, 20:22
kaan geçmiş olsun..............

Osbourne
08 Mart 2011, 20:23
Ben bunca zamandır belliksiz bindim, yaz-kış hemde..
Daha bir gram böbrek ağrısı çekmedim, enteresan geliyor hep bana bu bellik işi.
Elbette demek değildir ki bellik gereksizdir. Demek ki benim anatomi garip. Gerçi üşümek konusunda anormal olduğumu kabul ediyorum. Şöyle izah edeyim, dışarıda şuan kar var ve sıacklık -3 derecede ama akşamları ateş suyu olmamasına rağmen ben hala battaniye örtüyorum, yorgan terletiyor :)

Not: Evim bir fırının üst katı değil..

ferhatdm
08 Mart 2011, 20:25
abi sadece üşütmeyle olsa ,kaza veya, düşme anında anlıyo, insan nekadar faydalı araç geçmiş olsun :rendeer:

Osbourne
08 Mart 2011, 20:28
abi sadece üşütmeyle olsa ,kaza veya, düşme anında anlıyo, insan nekadar faydalı araç geçmiş olsun :rendeer:

Sanırım burada "bellik" diye bahsi geçen ürün sadece ısı amaçlı olanı.. Onun haricinde sırtlık var kullandığım. Yaz/kış sırtımı su gibi yapıyor namussuz ama koruma olduğu için sesimi çıkarmıyorum ona :)

jesse
08 Mart 2011, 20:40
Elbette demek değildir ki bellik gereksizdir. Demek ki benim anatomi garip. Gerçi üşümek konusunda anormal olduğumu kabul ediyorum. Şöyle izah edeyim, dışarıda şuan kar var ve sıacklık -3 derecede ama akşamları ateş suyu olmamasına rağmen ben hala battaniye örtüyorum, yorgan terletiyor :)

rüzgar senin böbreklere gelene kadar vucut içinde etkisini kaybediyodur :cherry::cherry::P

Felon
08 Mart 2011, 20:42
benim ceketin sırtın alt kısımlarında çift kat deriden korumalar var ama bellikte takmak gerekirmi bilmiyorum.aslında pek hissetmezdim öyle bi eksikliği ama bugün biraz üşüdüm sanki

35sdk89
08 Mart 2011, 20:45
rüzgar senin böbreklere gelene kadar vucut içinde etkisini kaybediyodur :cherry::cherry::P
Sen Osbourne abime şişman mı demek istiyosun abi :):)

jawa
08 Mart 2011, 20:49
Ss motor ve kısa deri mont ile bağlantılı mı acaba bu bellik olayı? :silent:

Osbourne
08 Mart 2011, 21:09

Hehehe, önden gelen rügar ırtıma dolanana kadar vücudumla ısınmış oluyor tabii, evet. :P

Hmm, mantıklı aslında, yağmur çamurlu havada enduro monttan şaşmıyorum ki kendisi kalçaların yarısına kadar iniyor, çok çok kullanışlı. Deri mont dediğiniz gibi kısa. Soğukta onu giymek üşütür adamı, düşündüm de..

Acil112
08 Mart 2011, 21:26

Not: Evim bir fırının üst katı değil..belliksiz de oluyor, kullandıktan sonra anlıyor insan faydasını. Yolculuk bitiminde Çıkardığında bel ve sırt bölgesinin sıcak olduğunu farkediyorsun.(sabah 5te başlayan 2.5saat full yağmurlu aralık ayı yolculuğu)

anil89tas
08 Mart 2011, 21:26
babam ben motoru alırken "motor; hastalığı deftere yazar, ilerde inleyerek okutturur" demişti.aman dikkat...

RiDeR_2
08 Mart 2011, 22:01

bende aynı anlattıgınız gibiyim odamda tshirtleyim ve yanıyorum odanın kaloriferini kapatıyorum anlamıyo evdekiler tasarruf yapmaya calısıyorum sanıyolar halbuki yanıyorum daralıyorum kişiden kişiye degisiyo tabi bu herkes aynı degil
ama bellik ve böbrekleri saglam tutma konusunda ''şimdi agrısı olmaz ama bugunun sıkıntısı ilerde çekersin'' derdi dedem ,saglam tutmak lazım böbregin sakası yok gerçekten

otopsici
08 Mart 2011, 22:06
arkadaş osbourne ye neden bukadar yükleniyonuz adam gırlağını tutamıyo diye bukadar uğraşılmaz ki kardeşim:)

mehmet tufan
08 Mart 2011, 22:15
hiç gerek duymadığım bir şey.
montun fermuarını çekip kaskı ilikleyip eldivenleri giydimmi
-5 derecede bile terliyorum
gariptir.

takendy
08 Mart 2011, 22:31
hiç gerek duymadığım bir şey.
montun fermuarını çekip kaskı ilikleyip eldivenleri giydimmi
-5 derecede bile terliyorum
gariptir.

abi bizi kavrayan bellik daha icat edilmedi :cherry:

Osbourne
08 Mart 2011, 22:35
arkadaş osbourne ye neden bukadar yükleniyonuz adam gırlağını tutamıyo diye bukadar uğraşılmaz ki kardeşim:)

O kadar da değil.

Ama bu böbrek meselesi arkadaşların dedikleri gibi ileride acısı çıkacak bir şey bunu biliyorum ama gene de sıcağı sevmiyorum.
Kilo ile olduğu kadar metabolizma ile de alakalı sanırım.

Güncel halimi yayınlayayım da millet garabet bir şey sanacak :)
http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/182758_499269671786_547376786_6585030_350405_n.jpg

mehmet tufan
08 Mart 2011, 22:38
abi bizi kavrayan bellik daha icat edilmedi :cherry:

bak öyle dedin içim bi garip oldu
anştayn da vefat edeli çok oldu :pale: :salut:
işimiz yaş :queen:

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:38 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:36 ----------

O kadar da değil.

http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/182758_499269671786_547376786_6585030_350405_n.jpg

Ama bu böbrek meselesi arkadaşların dedikleri gibi ileride acısı çıkacak bir şey bunu biliyorum ama gene de sıcağı sevmiyorum.

motorunda pek çirkinmiş abi ya :P
şuna bak minnacık :P
nasıl da kötülüyorum ama benimde olsun diye can atıyorum çaktırmadan :queen:

Osbourne
08 Mart 2011, 22:44
bak öyle dedin içim bi garip oldu
anştayn da vefat edeli çok oldu :pale: :salut:
işimiz yaş :queen:

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:38 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:36 ----------

motorunda pek çirkinmiş abi ya :P
şuna bak minnacık :P
nasıl da kötülüyorum ama benimde olsun diye can atıyorum çaktırmadan :queen:

Bul bana 600 cc üstü bir chopper al senin olsun tufan'cım. Ciddiyim valla.. Benim uğraşacak mecalim kalmadı..

mehmet tufan
08 Mart 2011, 22:47
Bul bana 600 cc üstü bir chopper al senin olsun tufan'cım. Ciddiyim valla.. Benim uğraşacak mecalim kalmadı..

uğraşıcakdan kasıtın ne abicim merak ettim ?
sorun sıkıntı falan mı açıyor başına ?
bu arada +600 cc chopper a binmek zevkli lakin cep yakıyor
bi arkadaşımın gv650 sini 1 hafta kullandım
benim miniğin 5 katı yaktı namerd :(

prs_bacteria
08 Mart 2011, 22:48
yaklaşık bir saat motor kullandım bu haftasonu...ilk kez tıçım ağrıdı :)

tıçlık var mı? :queen: ya da ağrımasını önleyebilceğim bir tavsiye :)

sherrnova
08 Mart 2011, 22:49
O kadar da değil.

Osbourne ne yaptın ya :queen:

Bu gerçekten sen misin?

Kafamdaki imajını bir anda paramparça ettin :)

Ben seni 150 kilo filan ağırlığında, motosikletlere sığmayan biri olarak kurmuştum kafamda... :rendeer:

ShowDown
08 Mart 2011, 22:49
Evet metabolizmayla çok alakası var.Ben mesela acayip kolay üşürüm.Bir de üstüne ss motorda eğilince popo açılıyor, ister istemez rüzgar alıyor :P

Osbourne
08 Mart 2011, 22:50
uğraşıcakdan kasıtın ne abicim merak ettim ?
sorun sıkıntı falan mı açıyor başına ?
bu arada +600 cc chopper a binmek zevkli lakin cep yakıyor
bi arkadaşımın gv650 sini 1 hafta kullandım
benim miniğin 5 katı yaktı namerd :(

Hayır yani motor aramaya mecalim kalmadı. chopper olacak sonum da işte arayacak adam lazım :)
Sen bul düşük model müşük model +600cc yi benim cep yanacak zaten boşvir :P

Bu gerçekten sen misin?

Ben seni 150 kilo filan ağırlığında, motosikletlere sığmayan biri olarak kurmuştum kafamda... :rendeer:

Bu çekmiş halim :P

mehmet tufan
08 Mart 2011, 22:53

Bu gerçekten sen misin?

çok pardon da +150 kilo benim :mrgreen::queen:

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:53 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:50 ----------

Hayır yani motor aramaya mecalim kalmadı. chopper olacak sonum da işte arayacak adam lazım :)
Sen bul düşük model müşük model +600cc yi benim cep yanacak zaten boşvir :P

abicim eğer biraz para harcamaya niyetin varsa şöyle 10-12 lirayı gözden çıkaracaksan çok cici makinalar bulabilriz sana gönüllü bir arayıcı olurum hazır işsizken :P

Osbourne
08 Mart 2011, 22:57
abicim eğer biraz para harcamaya niyetin varsa şöyle 10-12 lirayı gözden çıkaracaksan çok cici makinalar bulabilriz sana gönüllü bir arayıcı olurum hazır işsizken :P

Valla mesele şu ki 10-12 lirayı gözden çıkarmayıp 20 lirayı gözden çıkaracağım ama daha zamanı var ona.
Şimdiki derdim bu yaza chopper ile girmek. Kafa kafaya takas edeceğim külüstür bir makine lazım bana şimdi.
Ama dediğim gibi bakacak vaktim yok. Sen bulursan öyle bir şey bul.

sherrnova
08 Mart 2011, 22:59
2012 yazında bir aksilik olmazsa 600 - 650 cc aralığında bir enduro alıcam. O zaman yandınız açık söyliyim. Acayip başınızı ağrıtıcam inşallah... Forum filan yalan direk gelicem bulucam sizi İstanbul'da... Bana güzel bir enduro bulun diye.. Hatta şu dürüm toplantılarını filan basmayı düşünüyorum :queen:

prs_bacteria
08 Mart 2011, 23:03
bellik i boşverin tıçlık var mı kaliteli kullanabileceğim :)

sherrnova
08 Mart 2011, 23:03
Bu arada konuyu sabote etmiş gibi olmıyayım...

Bellik konusunda şunu söyliyebilirim; yurtdışından aldığım 5 tane plastik çubuk desteği olan ucuz bir belliğim var. Onsuz hiç binmedim ve onunla kendimi daha güvende hissediyorum. Biliyorum omurilik koruyacak bir özelliği yok ama ne biliyim alışmışım. Onsuz olduğum zaman eve dönüp alıyorum. Bağımlılık yaptı sanırım :)

151rsfa
08 Mart 2011, 23:13
ben de iki gün önce belliksiz bindim motora belim tutuldu bellikle alakası var mı bilmem ama

kadango
08 Mart 2011, 23:17
Korse yardımcı olacaktır.

osmanba
08 Mart 2011, 23:22

Hayır. Korse şeklinde iki ucu cırtlı her bele ayarlanabilr şekilde rüzgar geçirmez, soğuk geçirmez, (Bendekinde içinde rütübet emici granül var) esnek bir malzemeden yapılmış giyim aksesuarı.

otopsici
08 Mart 2011, 23:25
O kadar da değil.

bak aynı poz bendede var
http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/26426_382602409510_735144510_3571241_3917800_n.jpg

takendy
08 Mart 2011, 23:30
eskiden gazete kağıdı koyarmış atalarımız ciğerler için ama şimdiki iyi montlar zati yeterli oluyor.
yeterki doğru seçilmiş alelade bir mont olmasın...
simon der ki , montu hava alıp şişen motorcu motorcu değildir.

#GECE#
09 Mart 2011, 00:05
eskiden gazete kağıdı koyarmış atalarımız ciğerler için ama şimdiki iyi montlar zati yeterli oluyor.
yeterki doğru seçilmiş alelade bir mont olmasın...
simon der ki , montu hava alıp şişen motorcu motorcu değildir.

:) gazete hala güncel...İki adet kurye arkadaşım üzerlerindeki bering
montlara aldırış etmeden tam sayfa şeklinde bütün gazeteyi bünyeye
monteliyorlar..

Bellik sadece sıcak tutmak için kullanılmamalı bence;yol şartlarının verdiği
vibrasyonu direkt omuriliğe yansıtmıyor..bir nebzede olsa absorbe ediyor
içinde..Yakın zamanda nerede unuttugumu hatırlayamadığım belliğimi hala
arıyorum..yerini doldurmak için idareten iki adet bel korsesini üst üste taktım
ve yaklaşık 120/150 km.yol gittim..bu yolculugun üstüne 2 hafta kendime
gelemedim..ne ciğer kaldı ne böbrek üşümedik..onları geçtim bel ağrısı hala
devam ediyor..kaybetmeden önce hiç hatırlamam belimin ağrıdıgını...Sipariş
verdim yenisi geliyor...Birde mont içinde monteli bellikler varmış,montu giydikten sonra kemer gibi sıkılan v.s. hiç görmedim ama merak ettim dogrusu..

Sağlıklı sürüşler dilerim..

alp_tunay
09 Mart 2011, 00:24
Sanırım burada "bellik" diye bahsi geçen ürün sadece ısı amaçlı olanı.. Onun haricinde sırtlık var kullandığım. Yaz/kış sırtımı su gibi yapıyor namussuz ama koruma olduğu için sesimi çıkarmıyorum ona :)

Hem koruma amaçlı hem ısıtma amaçlı....
Bunlar 2 bakla,3 bakla , 4 bakla şeklinde..Her baklada fiyatı artıyor.....
Ben ara sıra kullanıyorum...Aslında çok faydalı...Uzun sürüşlerde bel ağrısı açısından güzel..Ama şehir içi in bin işlerine gelmiyor...Çok terletiyor hareketli olunca.... :cat::cat:
Uzun yolculuk yapacaklara 3 bakla yı tavsiye ediyorum... :cat::cat:

emrello
09 Mart 2011, 00:37
Bana bir arkadaş belliğin asıl görevinin böbrekleri titreşimden korumak olduğunu söylemişti. Titreşim sonucunda böbreklerdeki kılcal damarlar çatlıyormuş, ayrıca uzun süre soğukta sürmek de böbrekleri elimize almak şeklinde bir sonuç doğurabilirmiş.

Yukarıdakiler doğru yanlış orasını bilmem, ama belliksiz kullandığım zamanlar engebeli zeminler daha çok ağrıtıyor. Yaz kış kullanıyorum, tavsiye ederim.

Kıçlık diye bir şey var bu arada... :mrgreen: Şişme bir minder aslında, markasını hatırlamıyorum şimdi. Selenin üstüne takıyorsun. Ekstra yumuşaklık sağlıyor.

overcloud
09 Mart 2011, 00:53
Emrello'nun söz ettiği titreşim yüzünden çatlayan kılcal damarların iç kanamaya yol açtığını bende bir başkasından duymuştum.

Bunun dışında korumalı bellikler dik bir oturma pozisyonu sağladığı için (belliği sıkınca ister istemez vücud dik şekilde duruyor) bel ağrısını önlüyor.

Kışın bellikten şikayet etmiyorumda yazın çok çekilmez oluyor ama yapacak bir şey yok.

Bu böbrek dalgası yuzunden ileride motoru bırakmak zorunda kalırsam içime oturur valla.. O yüzden bellikle yola devam :cat:

ahanda kıçlık burda: :queen:

http://www.motoplus.com.tr/urun/17010008404/Airhawk-Hava-Destekli-Sele-Pedi

satoyama
09 Mart 2011, 01:22
yıllardır kullanırım alışınca çıkartamıyorsun ama yazın takılmayacak kadar işkence yapıyor orası başka

Slayerrr
09 Mart 2011, 01:32
ahanda kıçlık burda: :queen:

http://www.motoplus.com.tr/urun/17010008404/Airhawk-Hava-Destekli-Sele-Pedi

Güzelmiş ama fiyatı görünce bi düşündüm üstüne koyacağım şey o kadar para eder mi diye :queen::queen:

kanucan
09 Mart 2011, 02:14
Kilo meselesi demişken oldukça fesat birisiyimdir.

Geçenlerde 1 tam ekmek kokoreç yedim gram bile yaramadı. :pale:

Onun için bellikler zorlasan beni iki kere sarar. :)

yavzi
09 Mart 2011, 12:27

bazı motorlar rüzgarı güzel keser bazıları kesemez duruma göre değişir ama şimdi size bişey olmaması ilerdede olmıcak demek değildir bellik takmak gerçekden önemli montunuz çok güzel korumuşda olabilir.

kuzen84
09 Mart 2011, 12:57
Bel korumasını kasım ayında kullanmıştım sadece.. Soğuk havalarda çok fazla hız yapmasanız bile farkını görüyorsunuz..
Ama sıcakta ben genelde sırtlık kullanıyorum üstüne korumalı mont giyiyorum..Sanırım belim için de yeterli oluyor bel korumasının eksikliğini yazın hissetmedim hiç..

yoyo74
09 Mart 2011, 13:06
Belliğin kullanılmasının iki sebebi var

1. bir kaç kişi söylemiş titreşimi absorbe etmesi.. motordaki titreşim özellikle böbreklerin bağlı bulundukları bölgede baskı yaratıyor.. uzun süreçte olsa ileride böbreklerde probleme yol açıyor... ( yerinden oynama, kanama yapma vs vs..)
2. motosiklet kullanırken terlediğimizi fark etmeyiz ( özellikle yaz aylarında)..rüzgar terimizi o kadar çabuk kurutur ki biz ohh miss gibi serin serin kullanıyorum deriz... bu sırada aşırı su kaybederiz ve farkında olmadan denge kaybı görüş kaybı hatta baygınlık geçirebiliriz... bir çok kaza bu yüzden olmuştur... ayrıca böbrekler aşırı çalışır ve aşırı terleme nedeniyle susuz kalır ve büzüşür.... ileride onarılamayacak böbrek problemi yaratır

her iki durumda genelde uzun yol yapan motosikletçileri için sorun olsada en ufak ihtimal dahi önemlidir... sonuçta sağlık ve böbrek işi oldukça problemli sonuçlar doğurabilir ( gençken olmasa bile ilerleyen yaşlar için zemin oluşturur)

bu yüzden bellik bel bölgesini sarar hareketi-sarsıntıyı absorbe eder ( kemikler tarafından desteklenen bölgelere aksettirir) ve bel bölgesindeki terlemeyi en aza indirir....

Ucuz bir ekipman kullanmak oldukça faydalı.... herkese sağlıklı ve bilinçli sürüşler dilerim..

adasel
09 Mart 2011, 13:33
Arkadaşlar Motomax'da (sitemizde reklamları var diye rahatlıkla isim yazdım. Yoksa reklam olmasın diye isim vermezdim) 10-15 tl ye bellik var. Ben kullanıyorum yaz kış. Bu paraya bedava sayılır ;)

m.şanveren
09 Mart 2011, 14:02
Ben bellik kullanıyorum 3 baklalı olanlarından ve çift bantlı.

Fakat şöyle birşey var yeni kullanıcak olanlar için söylüyorum,sizde benimgibi yapmayın.

Ben belliğimi belime tam otursun diye biraz fazlaca sıkınca,busefer beni koruması gereken bellik benim hatalı kullanmam sebebiyle gergileri yanlarıma:) böbreklerime basınç yaptı ve belliği çıkardığımda böbreklerimin olduğu kısım ve belim ateş gibi sıcacıktı fakat fazla sıktığım için böbreklerime ağrı yapmıştı.

Sonra sonra gerektiği ölçüyü buldum,şimdi çok memnunum.

Tavsiye ederim,motor üstündeki duruşunuz bile düzeliyor.Bunun birde ful enseye kadar yelek şeklinde olanları ve bunların önden tutturulmak için yapılmış kalın ve iç tarafı pamuklu olan yapışkanları gazete kağıdı vb. şeylere ihtiyaç duyulmasınıda önlüyor.

jawa
09 Mart 2011, 21:33
Yazılanların tamamını okudum.Halen kafamdaki soru işaretlerini giderebilmiş değilim.

Otopsici, sen doktorsun, bilimsel bir açıklama yazabilirmisin? Sarsıntıdan kılcal damarlarda çatlak ve kanama olabilir mi gerçekten, mümkün mü böyle bir şey? Bu durumda tüm ralli ve yarış arabası sürücülerinin, pilotların, iş makinası operatörlerinin vs. de bellik takması gerekmez mi?

Bir arkadaş dehidrayondan, yani terleme ile sıvı kaybından ve bunun böbreklere zararından bahsetmiş.Belliğin buna ne gibi bir faydası var anlamış değilim?

Motorda dik oturmanın faydalı olduğu bilgisi doğrumudur? Benim bildiğim krosçular tam tersine omuriliği hafif bükerek motor kullanır ki yaylanıp tüm baskı diskler üzerine binmesin diye.

Bellik ve sırtlık olarak satılan malzemelerin tamamının, düşme esnasında omuriliği çarpmaya bağlı kırıklardan korumak için tasarlanıp satıldığını biliyordum.Yanlış mı biliyorum?

Ss motor ve deri mont bağlantısını bir klasik olduğu için yazmıştım. Elbette zevk meselesi.Tamamen şekilciliğe yönelik bu tarz motor kullanımında öne doğru uzanıldığı için üzerindeki mont yukarı doğru sıyrılıyor.Bu motorları da genellikle kısa deri montla kullandığı için arkadaşlar, bu sıyrılma daha kolay oluyor.Ben beli ve donu görünerek gazlayan adam çok gördüm.Bu adamın böbreği de hasta olur, kıçı da.Bu ve bunun gibi sürücüler birkaç yıl sonra "motor sürünce böbreklerin hasta oluyor aman sana ders olsun sen şöyle yap böyle yap" diyerek genelleme yapması gerçekçi olmuyor.

Hayatında endurodan yada commuterdan başka motor kullanmamış, hep uzun mont giymiş adamın böbreği bence donunu göstererek 200 yapan adam kadar risk altında değil.

Farklı şartların neticeleri de farklı olur sanki. Bu konuda genelleme yapmak bence doğru değil.Bellik takılmasın, faydasız bir şeydir denemez tabi.Ne kadar koruma ekipmanı kullanılırsa o kadar iyi.Ama bellik takmayan herkes böbrekleri eline alır da denemez bence.

otopsici
09 Mart 2011, 22:14
Yazılanların tamamını okudum.Halen kafamdaki soru işaretlerini giderebilmiş değilim.

Otopsici, sen doktorsun, bilimsel bir açıklama yazabilirmisin? Sarsıntıdan kılcal damarlarda çatlak ve kanama olabilir mi gerçekten, mümkün mü böyle bir şey? Bu durumda tüm ralli ve yarış arabası sürücülerinin, pilotların, iş makinası operatörlerinin vs. de bellik takması gerekmez mi?

Bir arkadaş dehidrayondan, yani terleme ile sıvı kaybından ve bunun böbreklere zararından bahsetmiş.Belliğin buna ne gibi bir faydası var anlamış değilim?

Motorda dik oturmanın faydalı olduğu bilgisi doğrumudur? Benim bildiğim krosçular tam tersine omuriliği hafif bükerek motor kullanır ki yaylanıp tüm baskı diskler üzerine binmesin diye.

Bellik ve sırtlık olarak satılan malzemelerin tamamının, düşme esnasında omuriliği çarpmaya bağlı kırıklardan korumak için tasarlanıp satıldığını biliyordum.Yanlış mı biliyorum?

Ss motor ve deri mont bağlantısını bir klasik olduğu için yazmıştım. Elbette zevk meselesi.Tamamen şekilciliğe yönelik bu tarz motor kullanımında öne doğru uzanıldığı için üzerindeki mont yukarı doğru sıyrılıyor.Bu motorları da genellikle kısa deri montla kullandığı için arkadaşlar, bu sıyrılma daha kolay oluyor.Ben beli ve donu görünerek gazlayan adam çok gördüm.Bu adamın böbreği de hasta olur, kıçı da.Bu ve bunun gibi sürücüler birkaç yıl sonra "motor sürünce böbreklerin hasta oluyor aman sana ders olsun sen şöyle yap böyle yap" diyerek genelleme yapması gerçekçi olmuyor.

Hayatında endurodan yada commuterdan başka motor kullanmamış, hep uzun mont giymiş adamın böbreği bence donunu göstererek 200 yapan adam kadar risk altında değil.

Farklı şartların neticeleri de farklı olur sanki. Bu konuda genelleme yapmak bence doğru değil.Bellik takılmasın, faydasız bir şeydir denemez tabi.Ne kadar koruma ekipmanı kullanılırsa o kadar iyi.Ama bellik takmayan herkes böbrekleri eline alır da denemez bence.

kardeş ben doktor değilim (harbiden otopsiciyim :D) sağlık memuruyum
bu arada sorularına gelince
titreşim ciddi manada böbrekleri etkiler ama böbreği etkileyebilmesi için çok aşırı olması gerekir ki motor o kadar aşırı bir titreşim yaratmaz
titreşimden damarlarında çatlak veya kanama olabilir ama o da genetik olarak bir hastalığın varsa
belliğin asıl kullanım amacı düştüğünüzde belinizi ve böbreklerinizi darbeye karşı korumaktır kimisi yok dehidrasyon kimisi yok rüzgar girer filan o işler tamamen şehir efsanesi
bu ekipmanın satış adı nedir sevgili kardeşim koruma neye karşı darbelere karşı rüzgar korumaları ayriyetten rüzgar koruması diye satılmaktadır
bu arada o sıvı kaybı diye yazan arkadaşım asıl o kadar çok giyindiğin için sıvı kaybedersin o malzemenin üstündeki kumaş vücudundaki sıvıyı vucuttan uzaklaştırmak için tasarlanmıştır
ha bu arada böbrekler üşümesin diye işe yarıyor mu diye sorarsanız sizin aldığınız mont da aynı işi görür yok ben ceketle sürüyorum ama böbreklerim üşüyor kardeş diyorsanız orasını bilemem

#GECE#
10 Mart 2011, 00:19
.

Çok güzel yaa,katılıyorum..

Donu bırak kenara adamın çatalı dışarda yahu..:)Ya tazmanya canavarlı donunu göstermek istiyor ya çatalı...Belkide çataldan giren hava akımı öne dogru yol alıp ön takımları serinletiyordur ne bilelim..

Valla biraz ağır gibi oldu ama napayım tutamadım kendimi:)Gözümle görmesem
inanmazdım..

Oturuş pozisyonu,kullanılan motorsiklet..v.s. herbiri farklı etken..