PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gazı kullanarak yavaşlamak...

Okan Sinan Ocan
21 Şubat 2011, 01:22
ÖNEMLİ UYARI: Aşağıda anlatılacak olan teknik "İleri Sürüş" sisteminin sadece bir parçasıdır. İleri sürüş teknikleri eksiksiz bir bütün halinde kullanılmadıklarında yarardan çok zarar getirebilirler. Bu nedenle sadece teorik olarak anlatılmaya çalışılan bu tekniği eğitmen gözetimi ve yönlendirmesi dışında lütfen denemeyiniz.

Daha önce açmış olduğum bir konuda "Gazı kullanarak motoru yavaşlatmak" ile ilgili bir iddiada bulunmuştum , şimdi bu konuyu biraz daha derinleştirelim.

Aslında bu konunun İleri Sürüşdeki karşılığı "GAZ HASSASİYETİ" dir.

Sürücüsüne göre çeşit çeşit gaz kullanımı sözkonusudur. Mesela pekçok sürücü sadece iki kademeli olarak gaz kullanır ya tam açık / ya tam kapalı , bazısı sadece düşük devirlerde giderek yakıt ekonomisi yaptığını düşünür.
Özellikle agresif sürücüler bir anda gazı açar hızlanır sonra sert bir fren ile son anda yavaşlar , frene katkı olduğunu düşündüğü için kademeli vites küçültür kompresyon kullandığını zannederken debriyajın ve transmisyon un annelerini gözyaşlarına boğar.

İleri sürüşte durum biraz farklıdır ,

Sürücü motorun devrini , devir saatinin ortasından 1000 devir yukarıdan başlayarak Redline da sonlanan alanda tutar. İstisnasız bütün motorlar için bu alan en efektif devir aralığıdır.

-Motorunuzun bu alanda gaza cevabı maksimumdur (hem yavaşlarken , hem hızlanırken)

Bu devir aralığında gaz üzerinde yapacağınız milimetrik oynamalar dahi motorunuz tarafından anında cevaplanacaktır. Gazı hafifçe açtığınızda atağa geçen makina , gazı milimetrik olarak kıstığınızda sanki arkasından çekiliyormuş gibi yavaşlamaya başlayacak gazı sabitlediğiniz noktaya kadar kararlı olarak süratini düşürüp orada sabitleyecektir.

İleri sürücü sadece gaz üzerindeki ayarlamalar ile süratini istediği seviyeye kolayca çeker.Bu teknik ileri sürüşte fren kullanımının azaltılmasında ciddi katkı sağlamaktadır.

FREN KULLANIMININ AZALTILMASI SADECE GAZ HASSASİYETİ İLE SAĞLANAN BİR DURUM DEĞİLDİR , BU TEKNİK İLERİ SÜRÜŞ SİSTEMİNİN SADECE BİR PARÇASINI OLUŞTURMAKTADIR.
SİSTEM ,
ANCAK BÜTÜN BİLEŞENLERİ İLE EKSİKSİZ UYGULANDIĞINDA FREN KULLANIMI ASGARİ SEVİYEYE İNMEKTEDİR.

Atahualpa
21 Şubat 2011, 01:23
Sürekli kullandığım, özellikle virajda gayet etkili bir yöntem.

AmonRA34
21 Şubat 2011, 01:27
Usta şoför freni en az kullanandır.

clemenze
21 Şubat 2011, 01:33
Okan abi, dediğin gibi dünkü konudan buraya geçiş oldukça etkili olduğu kanaatindeyim. Açıkçası bu yönde ne zaman yazı yazar diye de beklemedim değil.

Bende artık çok fren kullanmadan, uzun süreler motosiklet kullandığımın farkına varmaya başladım. Tabi bunun için ne eğitim nede herhangi bir direktif aldım. Benim için gayri ihtiyari, kendiliğinden oturan bir sürüş biçimi oldu. Motosikletin ve kendi tepkilerimin önemli olduğunu, bu yazın ile daha da iyi anlamış oldum. Anneler ağlamasın ne olur:cherry:

zeda3000
21 Şubat 2011, 01:53

Iste bu mantıkla trafik kazaları geliyorum der.Nedenmi

Her surucu kendine ustalik mertebesini yakistirir. Ustalar ne yapiyor ise aynisini yapmaya calisir ki onlardan biri oldugunu hisetmek ve hissettirmek icin. Aralarindaki tek fark egitimtir.

Bunu ispatlamak icin virajda , donemeclerde son dakikaya kadar frene basmaz, yada minimal basarak spin atmaya ramak kalacak sekilde virajlara girerek az fren kullanarak ustalik egosunu tatmin etmeye calisir.

Bu sekilde eninde sonunda gidecegi yer hastanenin ortepedi bolumudur.:)

Frenin az yada cok kullanimi diye bir sey yoktur. Hepsi gerektiginde ihtiyac duyuldugu kadar kullanilir. Ustalik trafik kurallarina uyan ve motoru en duzgun bicimde kullanan kisidir.

Yoksa viraja yatmak , gaz ile durmak , fren ile kontra yapmak bunlar zorunlu degil sadece daha konforlu bir surus icin yapilan hareketlerdir.

Siz zaten trafik kurallarina %100 uyar iseniz otomatikman gereksiz gaz ve frenajlar ortadan kalkar,

zalim17
21 Şubat 2011, 02:00
öndekine fazla yaklaşmayın viraja girmeden bura kaçla dönülür diye hesabınızı yapın viraj ortası gazla oynamayın . gerisi gerçekten tecrübe işi

Okan Sinan Ocan
21 Şubat 2011, 02:06
Frenin az yada cok kullanimi diye bir sey yoktur. Hepsi gerektiginde ihtiyac duyuldugu kadar kullanilir. Ustalik trafik kurallarina uyan ve motoru en duzgun bicimde kullanan kisidir.

Yoksa viraja yatmak , gaz ile durmak , fren ile kontra yapmak bunlar zorunlu degil sadece daha konforlu bir surus icin yapilan hareketlerdir.

Siz zaten trafik kurallarina %100 uyar iseniz otomatikman gereksiz gaz ve frenajlar ortadan kalkar,

Sonuna kadar katılıyorum :cat::cat::cat::cat:, anlattığım tekniğin "İleri Sürüş" ile ilgili olduğunu yazma sebebim budur.

"SÜRÜŞ KONFORU" Konusuna girmeyi çok istiyorum , bu konuyu sen açarmısın ZEDA ? . Bu sefer günah keçisi sen ol , ben fırça yiye yiye babaannemin gümüş kaşıkları gibi parlamaya başladım da :queen::queen::queen::queen:

---------- Mesaj ekleme zamanı: 03:06 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 03:01 ----------

öndekine fazla yaklaşmayın viraja girmeden bura kaçla dönülür diye hesabınızı yapın viraj ortası gazla oynamayın . gerisi gerçekten tecrübe işi

Eyvah eyvahhh . Viraja girerken o hesapları yapmaya kalkışırsanız çıkmanız aylar alır. Viraja giriş hızının belirlenmesi için çok daha basit yöntemler var , forumda bu konu açılmıştı araştırırsanız bulabilirsiniz.

Saygılar

zeda3000
21 Şubat 2011, 02:08
Sonuna kadar katılıyorum :cat::cat::cat::cat:, anlattığım tekniğin "İleri Sürüş" ile ilgili olduğunu yazma sebebim budur.

"SÜRÜŞ KONFORU" Konusuna girmeyi çok istiyorum , bu konuyu sen açarmısın ZEDA ? . Bu sefer günah keçisi sen ol , ben fırça yiye yiye babaannemin gümüş kaşıkları gibi parlamaya başladım da :queen::queen::queen::queen:

Eski ders notlarimi bulup onlari biraz tercume etmem gerekiyor. Konforlu surus dersini hep dikkate almisimdir, cunku yurt disinda ehliyet denklik sinavina girdigimde sinav hocasi aynen soyle yazmisti "Konforsuz ve sarsintili suruyor"

Tabi egitim ile cok sey degisti. Musait bir anda acmaya calisacagim gorsel ile.

COQ
21 Şubat 2011, 02:11

Virajda gazla oynamazsaniz, dusebilirsiniz.
Hesap kitap isi bitene kadar da viraj biter.:)

Şeyh Şamil
21 Şubat 2011, 02:26

OOCAN , paylaşım yaptığın konular son derece faydalı bilgileri içermektedir.

'' Her yiğidin farklı yoğurt yeme tarzi vardir '' misali , ben, senin tarzını agresif

bulmuyorum.. Hatta fazlasıyla sakin olduğunu bile söyleyebilirim..

Yanlış anlaşılmasın, bu demek değildirki aksi tavır sergile.. Asla !..:cat:

Herkesin bilgi,deneyim ve aktardığı görüş farklı olabilir, önemli olan

optimum noktayi yakalayabilmek ve kişilere fayda sağlamaktir..

Bu faydayi'da senin, fazlasiyla kompanse ettiğin görüşündeyim..

Fırça sonrası :P gümüş kaşık gibi parlamandan ziyade, meyveli olduğundan

dolayı, bir miktar taşa maruz kalmış olabilirsin belki de !..

Yazdıklarını biraz daha detaylandırman halinde, o taşların da gelmeyeceğini

ve müşterekte birleşileceğini umut ediyorum..

Konu paylaşımların için teşekkür..

AmonRA34
21 Şubat 2011, 02:35

Her surucu kendine ustalik mertebesini yakistirir. Ustalar ne yapiyor ise aynisini yapmaya calisir ki onlardan biri oldugunu hisetmek ve hissettirmek icin. Aralarindaki tek fark egitimtir.

Bunu ispatlamak icin virajda , donemeclerde son dakikaya kadar frene basmaz, yada minimal basarak spin atmaya ramak kalacak sekilde virajlara girerek az fren kullanarak ustalik egosunu tatmin etmeye calisir.

İşte burada ince bi nüans var."Usta şoför en az fren yapandır" sözü benim kulağımdaki küpedir.Babamın 16 sene önce ehliyet almadan önce bana söylediği sözdür ve hiç aklımdan çıkmadı.Peki benim bu sözden çıkardığım anlam neydi dersen gereksiz yere agresif kullanma yapmamak anlamına gelir.İleride yolun bittiğini ve dönmen gerektiğini bile bile gaza yüklenmemek demektir.Kırmızı ışığa yaklaştığında erken gazı kesmek , viraja geldiğinde iyice yaklaştığın halde gaza basmaya devam etmemektir.Gaz pedalının milimlerini ustaca kullanmak demektir.Eğer bu söz bu şekilde yorumlanıp kulağa küpe yapılırsa çok faydalı bir bilgidir.Ama tersinden anlıyanlar olursa yapacak bişeyimiz yok malesef.Allah rahmet eylesin.

yürekçe
21 Şubat 2011, 03:01
İşte burada ince bi nüans var."Usta şoför en az fren yapandır" sözü benim kulağımdaki küpedir.Babamın 16 sene önce ehliyet almadan önce bana söylediği sözdür ve hiç aklımdan çıkmadı.Peki benim bu sözden çıkardığım anlam neydi dersen gereksiz yere agresif kullanma yapmamak anlamına gelir.İleride yolun bittiğini ve dönmen gerektiğini bile bile gaza yüklenmemek demektir.Kırmızı ışığa yaklaştığında erken gazı kesmek , viraja geldiğinde iyice yaklaştığın halde gaza basmaya devam etmemektir.Gaz pedalının milimlerini ustaca kullanmak demektir.Eğer bu söz bu şekilde yorumlanıp kulağa küpe yapılırsa çok faydalı bir bilgidir.Ama tersinden anlıyanlar olursa yapacak bişeyimiz yok malesef.Allah rahmet eylesin.

sen ve zeda'nın söyledikleri aynı zaten( gerektiği kadar gaz ve fren demiş). tersinden anlayan yok ki. daha sakin olursak, sakinleşmeye zaman ve güç harcamak yerine, anlamaya güç ve zaman bulabiliriz değil mi? aynı fren ve gaz meselesi burada da geçerli :)

---------- Mesaj ekleme zamanı: 02:01 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 01:55 ----------

tecrübesiz olanlar bunları yapsa da, virajı tamamlayamaz demek mi bu?

değil elbette.

gördünüz mü yaaa, istenirse cümle nasıl da sağa-sola çekilebiliyor.

ortada bir teori varsa, ve sizce kaynaklı olarak farklı bir teori varsa ve diğerin geçersiz ve hatalı kılıyorsa paylalşmalıyız. aksi halde "mundar" demek en basit iş.

ancak, sürüş tekniği, teorisi tek değildir ama en geçerli olanı, bizler gibi basit kullanıcılar ( şimdi kavga çıkmasın - pist vs kulanıcıları ileri düzeydedir-) ancak en basitini yaparak zaten fazlasıyla yorucu şehir içi trafiğiyle mücadele ederken, bir de kendi kendimizle ve üstüne de motorla da boğuşursak bu iş tad almaktan çıkar. şıkış-tıkış belediye otobüsleri bile onca virüssel hastalığa rağmen daha çekici hale gelir.
Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok bence.

üstadlar anlatsın, ben de faydalanayım istiyorum.

AmonRA34
21 Şubat 2011, 03:22
sen ve zeda'nın söyledikleri aynı zaten( gerektiği kadar gaz ve fren demiş). tersinden anlayan yok ki. daha sakin olursak, sakinleşmeye zaman ve güç harcamak yerine, anlamaya güç ve zaman bulabiliriz değil mi? aynı fren ve gaz meselesi burada da geçerli :)

---------- Mesaj ekleme zamanı: 02:01 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 01:55 ----------

tecrübesiz olanlar bunları yapsa da, virajı tamamlayamaz demek mi bu?

değil elbette.

gördünüz mü yaaa, istenirse cümle nasıl da sağa-sola çekilebiliyor.

ortada bir teori varsa, ve sizce kaynaklı olarak farklı bir teori varsa ve diğerin geçersiz ve hatalı kılıyorsa paylalşmalıyız. aksi halde "mundar" demek en basit iş.

ancak, sürüş tekniği, teorisi tek değildir ama en geçerli olanı, bizler gibi basit kullanıcılar ( şimdi kavga çıkmasın - pist vs kulanıcıları ileri düzeydedir-) ancak en basitini yaparak zaten fazlasıyla yorucu şehir içi trafiğiyle mücadele ederken, bir de kendi kendimizle ve üstüne de motorla da boğuşursak bu iş tad almaktan çıkar. şıkış-tıkış belediye otobüsleri bile onca virüssel hastalığa rağmen daha çekici hale gelir.
Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok bence.

üstadlar anlatsın, ben de faydalanayım istiyorum.

Arkadaşım ben tersinden anlıyan olursa derken zeda'yı kastetmedim.Bi an için zedanın yazdıklarına hak verdim ve acemi şoförlerin tersinden anlama ihtimali geldi aklıma.Genç ve tecrübesiz kişileri yanlış yönlendirmeyelim diye açıklama getirme gereği duydum.

Faruk07
21 Şubat 2011, 03:38

+1
Aynı zamanda yakıtı en az tüketendir, aracını en uzun süre eskimeden kullanandır. Bütün mesele freni mümkün olduğunca kullanmamaktır. Yada daha doğrusu kendisini fren yapmak zorunda bırakacak durumlara sokmayandır.

COQ
21 Şubat 2011, 03:51
Önceki topicte de yazdim.
Motosiklet kullanmak ile otomobil kullanmak birbirinden farkli seylerdir.
Bu nedenle surus kalitesi konusundaki hurafeleri bir kenara birakarak konusmak hayat kurtarir.

Bu topicte bahsedilen seyin özü mecbur kalip frene asilmamakla ilgilidir.
Ya da ben öyle anliyorum.
Yoksa bahsedilen sey frenleri kullanmadan da durabilirsiniz degidir.(ki durabilirsiniz)

Fakat bu olayi fren kullanmak gereksizdir gibi ya da acemi isidir gibi algilayabilecek olan binlerce parlak zekaya sahip bir toplum oldugumuzdan olayi biraz açmak gerek.

Fakat öncelikle su viraj mevzusunu bir toparlamak gerek.
Konu oraya gemis çünkü.

IAM, ROSPA ve hatta CSS viraj konusunda benzer seyleri anlatirlar ama is viraj çizgisine gelince isler degisir.
Geçtigimiz haftalarda Alfa ile ilgili polemikte de bu degisken gerçeklik damgasini vurdu.

bunu anlatmak zor.
Bir asçinin yemek yapmasi gibi.
Tarif ederken bir tutam tuz,bir tutam karabiber diye tarif ediliyor ama hiç bir asçinin tutami digeri ile birbirini tutmuyor.
Dolayisiyla ayni malzemeden yapilan yemeklerin tadi birbirinden farkli oluyor.

Fakat lezzet ayni olmasa da gidilen yol ayni.

Bir kere viraj mevzusunda atiacak belli adimlar var.
Oncelikle viraja dalmadan önce vitestir,gazdir, frendir bütûn islerin halledilmesi lazim.
Ikincisi, bahsedilenin aksine, gazla oynamak gerekiyor.
Viraja giren motor yatar.
Yatan motor yavaslar.
O nedenle hizi sabit tutmak gerekiyor ve bu ancak gazla oynayarak mümkündür.

Tüm ileri sürüs egitimcileri,virajlarda devri yüksek tutmanin gerekliliginden söz eder.
Bunun teorik tartismalari halen surse de mantikli açiklamalari vardir.

Bunlarin disinda frenaj ile ilgili egitim ögelerinin gelisen teknolojiye gore kendilerini bir gözden geçirmeleri ve olgulari yeniden degerlendirmeleri gerçegi gözden uzak tutulmamasi gereken bir konudur.

Ben motosiklete basladigimda janti disaridan sikan ve kampana frenler vardi.
Sonra disk frenler icat oldu.
Simdi Abs var.
Bu üç fren sistemi birbirinden bagimsiz ve farkli kullanim aliskanliklari gerektiren sistemler.

Yine kompresyon olayi da bu konuda yeniden ele alinmasi gereken seylerden biri.
Motor freni olarak da bilinen bazi konular, yeni debriyaj sistemleri ile tarihe gömülmek üzere.
Yani ben motor freni yaparim üzerine kurgulanmis bir sürüs sitili bir kaç yil içerisinde geçerliligini yitirecek.
Tipki bizim limon sikar gibi progresif fren yapin kültümüz gibi.
2017 yiindan itibaren tüm avrupada ABS standart olacak ve biz bundan sonra ABS ile nasil fren yapilir onu konusacagiz.

Yani bu kadar laf salatasindan sonra gelmek istedigim nokta su.
Tek dogru yok ama o dogrulara giden dogru yollar var.

Bu nedenle nitelemelere takilmayip, isin aslini ogrenmek gerekiyor.
Fakat neyi ogrenmeniz gerektigi genel olarak bu forumda yaziabilse de kisisel, olarak gelisiminizin ihtiyaç duydugu nüanslar ancak bir gözetmen esliginde ortaya çikarilabilir.
Siz ileri surus tekniklerini antreman ederek gelistirebilir ama neyi yanlis yaptiginizi asla kendi kendinize ögrenemezsiniz.
O zamanda hangi eksiginizi gelistirmeniz gerektigini de asla bilemeyeceksiniz demektir.

Uffff!!!
Yoruldum.
Devami sonra...:)

DaBEL
21 Şubat 2011, 04:26
güzel bi konu olmuş... ayrıca coq üstadımızın teknoloji ile sürüş tarzlarının değişimi bence başlı başlına girilmesi, konuşulması gereken bi konu.. devamını beklicegiz..

remzi_39
21 Şubat 2011, 04:35

Ugrasamam okadar hesap kitap isiyle..
Zaten bildigim iki viraj var..
Sag
Sol

yesilius2
21 Şubat 2011, 04:40
özelliklede viraja girdikten hemen sonra etkili ve güvenli bir viraj için yükünüzü viraja dogru werin gidonunuzu ise virajın ters istikametinde çok az yöneltin.gerçekten çok etkili oluyor.
ben bu şekilde cbf 150 ile pegleri 1 2 kere yere değirdim :)

remzi_39
21 Şubat 2011, 05:02
Yahu arkadaslar tartismalar iyi güzel...
Konulari bende takip ediyorum cok kere yazmasamda...
Ama benim bildigim bunlari bilmedende trafikte hayatta kaliniyor..
Sadece dikkatli olarak...
Trafik kurallarina uyarak..

Benim bir Alman arkadasim var(Birden cok varda:P)
Bizim Rainer..
Kendisi benden yasli.. Yalan olmasin 56 yada 57 yasinda..
Ve cocuklugundan beri motor tepesinde..
Genclik hikayelerini anlattigi zaman yerlere yatarim gülmekten... :queen:

Ben 2 sene önce Mt ye kaydolup sonrada ehliyetimi yaptiktan sonra bu kontra olayini falan okuyup yuttum..:mrgreen:

Motorumu aldim ve deli gibi bu kontra dalgasini denemekteyim.. :queen::queen:

Bir aksam Rainer ile sohpetteyiz...
Gegenlenken(kontra) olayi nasil falan diyorum bizim Alaman a..
Ögrenmisimya ben.. :pr:
Ne kontrasi diyor bana.. :silent:
Abi iste Gidon u disari kirma falan olayi..
Remzi ben cocuklugumdan beri motor kullaniyorum ve bilmiyorum kontra falan.
Viraj lara bildigim gibi giriyorum diyor

Acilan topigi karalamak falan degil niyetim..
Kesinlikle... Böyle bir niyetim olamaz..

Ama motorda hayatta kalmak icin bunlari bilmeye gerek yok sanirim..
Bilmekte kesinlikle fayda var.. Bundan eminim..

Trafikte hayatta kalmak icin gözünü 4 acmak herseyden önce geliyor sanirim..

yürekçe
21 Şubat 2011, 05:43
anlaşıldı, şimdi sıra ilkay abinin teknolojik gelişimde frenaj-kompresyon olayına kafa yorayım ben. içinde olduğumuz ama farkına varamadığımız bir konu.
ben de en on bu bmw yi kullnırken baz değişen şeyleri çöümlemeye çalışıyordum ki, kafamda led ( ampül demiyom çünkü ampullere gıcığım var. bknz: coq imzası) parladı.

benim acilen bir usta eğitmene ihtiyacım var :(

İHTİYAR
21 Şubat 2011, 08:30
Sağ baş parmak nelere kaadirdir. (şapkalı A ile yazılır ama)

Okan Sinan Ocan
21 Şubat 2011, 19:18
Bu nedenle surus kalitesi konusundaki hurafeleri bir kenara birakarak konusmak hayat kurtarir.

Yoksa bahsedilen sey frenleri kullanmadan da durabilirsiniz degidir.(ki durabilirsiniz)

Fakat bu olayi fren kullanmak gereksizdir gibi ya da acemi isidir gibi algilayabilecek olan binlerce parlak zekaya sahip bir toplum oldugumuzdan olayi biraz açmak gerek.

Konu oraya gemis çünkü.

IAM, ROSPA ve hatta CSS viraj konusunda benzer seyleri anlatirlar ama is viraj çizgisine gelince isler degisir.
Geçtigimiz haftalarda Alfa ile ilgili polemikte de bu degisken gerçeklik damgasini vurdu.

bunu anlatmak zor.
Tarif ederken bir tutam tuz,bir tutam karabiber diye tarif ediliyor ama hiç bir asçinin tutami digeri ile birbirini tutmuyor.

Oncelikle viraja dalmadan önce vitestir,gazdir, frendir bütûn islerin halledilmesi lazim.
Yatan motor yavaslar.

Tüm ileri sürüs egitimcileri,virajlarda devri yüksek tutmanin gerekliliginden söz eder.

Bunlarin disinda frenaj ile ilgili egitim ögelerinin gelisen teknolojiye gore kendilerini bir gözden geçirmeleri ve olgulari yeniden degerlendirmeleri gerçegi gözden uzak tutulmamasi gereken bir konudur.

Simdi Abs var.
Bu üç fren sistemi birbirinden bagimsiz ve farkli kullanim aliskanliklari gerektiren sistemler.

Motor freni olarak da bilinen bazi konular, yeni debriyaj sistemleri ile tarihe gömülmek üzere.
Yani ben motor freni yaparim üzerine kurgulanmis bir sürüs sitili bir kaç yil içerisinde geçerliligini yitirecek.
2017 yiindan itibaren tüm avrupada ABS standart olacak ve biz bundan sonra ABS ile nasil fren yapilir onu konusacagiz.

Fakat neyi ogrenmeniz gerektigi genel olarak bu forumda yaziabilse de kisisel, olarak gelisiminizin ihtiyaç duydugu nüanslar ancak bir gözetmen esliginde ortaya çikarilabilir.
Siz ileri surus tekniklerini antreman ederek gelistirebilir ama neyi yanlis yaptiginizi asla kendi kendinize ögrenemezsiniz.
O zamanda hangi eksiginizi gelistirmeniz gerektigini de asla bilemeyeceksiniz demektir.

Uffff!!!
Yoruldum.

Sevgili Coq ,

Yine bütün herşeyi bir anda yazıp , eklenecek hiçbirşey bırakmamışsın. Bırakta şurada ağzımızın tadı ile tartışalım , sataşalım , hatta oocan ın kuklasını yakıp stres atalım diye bekleşen kardeşlerimizin hevesleri kursaklarında kaldı.

Cezalısın , bundan sonra teknik konular 40 mesaja ulaşmadan cevap yazmanı 1200 cc ve 130 tane safkan Alman beygirine dayanarak yasaklıyorum. :P:P:P:P:P

COQ
21 Şubat 2011, 21:45
Sevgili Coq ,

Cezalısın , bundan sonra teknik konular 40 mesaja ulaşmadan cevap yazmanı 1200 cc ve 130 tane safkan Alman beygirine dayanarak yasaklıyorum. :P:P:P:P:P

Eh abicim sen madem kasiniyon ben zaten zevkle seyrediyorum olanlari.
Canima minnet yani.:P

overcloud
21 Şubat 2011, 23:15
Özellikle agresif sürücüler bir anda gazı açar hızlanır sonra sert bir fren ile son anda yavaşlar , frene katkı olduğunu düşündüğü için kademeli vites küçültür kompresyon kullandığını zannederken debriyajın ve transmisyon un annelerini gözyaşlarına boğar.

kırmızı renkli olan kısmı açıklayabilirmisiniz?

fren yaparken kompresyon yapmanın zararlı olduğunu mu demek istediniz yoksa kompresyonun nasıl yapılması gerektiğine mi değinmek istediniz?

eğer nasıl yapılması gerektiği ise bunu açabilirmisinz?

genelde yazılar arasından böyle üç beş satırı kesip almaktan hoşlanmıyorum (yazının bütünlüğünü bozuyor) ama bu kısım aklımı karıştırdı :)

yanlış anlaşılmasın doğruyu öğrenmek adına sormak istedim. :cat:

Okan Sinan Ocan
21 Şubat 2011, 23:43
kırmızı renkli olan kısmı açıklayabilirmisiniz?

fren yaparken kompresyon yapmanın zararlı olduğunu mu demek istediniz yoksa kompresyonun nasıl yapılması gerektiğine mi değinmek istediniz?

eğer nasıl yapılması gerektiği ise bunu açabilirmisinz?

genelde yazılar arasından böyle üç beş satırı kesip almaktan hoşlanmıyorum (yazının bütünlüğünü bozuyor) ama bu kısım aklımı karıştırdı :)

yanlış anlaşılmasın doğruyu öğrenmek adına sormak istedim. :cat:

Olduğunuz vitesten düşmeden yaptığınız kompresyonun zararı olmadığı gibi sürüş konforunuzu yükseltir.
Ama sert kompresyon uğruna 1. vitese kadar peşpeşe düşülerek yapılan motor freni motorumuz için oldukça yıpratıcıdır ve aslında frene destek falan değildir. Fren kullanıyorsanız kompresyona ihtiyacınız yoktur sadece fren yapın yeter.

KUVVETMİRA
22 Şubat 2011, 00:02
oocan ın kuklasını yakıp stres atalım diye bekleşen kardeşlerimizin hevesleri kursaklarında kaldı.

fikrimizi beyan ettik önceki günlerde. tartışma kıvamında mesajlaşmalar oldu. ama ayıptır, bu ne sevimsiz tabirler. valla eğitimli olabilirsin, sertifikalarınıda gözümüze gözümüze soktun ama sevimsizlik baki kalmış.
selametle.

overcloud
22 Şubat 2011, 00:03
Olduğunuz vitesten düşmeden yaptığınız kompresyonun zararı olmadığı gibi sürüş konforunuzu yükseltir.
Ama sert kompresyon uğruna 1. vitese kadar peşpeşe düşülerek yapılan motor freni motorumuz için oldukça yıpratıcıdır ve aslında frene destek falan değildir. Fren kullanıyorsanız kompresyona ihtiyacınız yoktur sadece fren yapın yeter.

örnek vermek gerekirse (ani fren hariç) hızımı 100km'den 70'e düşürmek için hafif fren ile destekleyerek vitesi 5'ten 4'e düşürmek bu durumda doğru bir uygulama mıdır?

casillas00
22 Şubat 2011, 01:27

Peki hızımızla eş değerli olarak vites düşürmek örnegin 7-8bin rpm ivmelenme ve gazla yavaşlatma için uygun olan devir varsayarsak.
Normal frenimizle 4.500-5000rpm'lere düştügünde vites düşürüp biraz daha kompressorden yararlanma doğru mudur?

Demek istediğimi anlatabildim mi bilmiyorum.:)

mehmet tufan
22 Şubat 2011, 01:40
motor vitesi

mayildiz
22 Şubat 2011, 01:47
örnek vermek gerekirse (ani fren hariç) hızımı 100km'den 70'e düşürmek için hafif fren ile destekleyerek vitesi 5'ten 4'e düşürmek bu durumda doğru bir uygulama mıdır?

Konu üstüne mürekkep yalamış değilim ama tecrübe olarak 100'den herhangi
bir hıza inmek için vites küçültmeden gazı kesmek ve motor vitesteyken
ihtiyaç varsa hafifçe fren yapmak yeter derim. Özellikle enjeksiyonlu
motorlarda, gazı kesmek belirli bir devrin üzerindeyken motora giden benzini
tamamen keser (cut off) oldukça hızlı yavaşlatır frene dokunmazsınız bile.
Karbüratörlü motorlarda cut off olmadığından gazı kapattığınızda bile motora
rölanti devrini sağlayacak kadar benzin gider.
Peş peşe vites küçültmek ve bu sayede yavaşlamak öyle çok pratik ve
kullanışlı bir şey değil. Örnegin 100 km ve üzeri bir hızla giderken epey
yavaşlamamız gerekecekse benim kullandığım yöntem şu; gazı progresif
kapatırken frene aynı yöntemle basmaya başla, yeterince yavaşlayınca gerek
hissedersen 3'e yada 2'ye tak. Sonrası boşta. Tabi yoldayken herşey değişken.
Birkaç kez tehlikeli bir durumda çok ani fren yapmıştım ve dikkatimi çeken şu
oldu; anlık bir tepki olarak motor kompresyonunu çoğunlukla kullandım.
Ön arka fren birlikte ve motor kopmresyonu üçlüsü fren mesafesini
azaltmasada daha güvenli kaymadan durmanızı sağlıyor. Oysaki katıldığım
eğitimlerde (hiçbiri ileri düzey değildi) özellikle debriyaj sıkılı fren tekniği
kullandık. Kişisel kanaatimce ABS fren sistemi içermeyen motorlarda fren
yaparken motoru viteste bırakmak arka tekerleğin tutuşu yitirmeye başladığı
anlarda tekerleğimizin yinede dönmesini sağlar. Düz yolda bunun bize bir
faydası olmaz çünkü motor düz ilerlerken bakışı ilerde tuttuğun sürece arka
tekerleğin kaymasının mahsuru yoktur. Motorun durana kadar kaydırabilirsin
ama virajda fren yapmak zorunda kalmışsanız faydasını görürsünüz.

Virajdaki hızı sabit tutmakla alakalı bir öneride bulunmak isterim.
Yakın zamanda forumda yine tekrarlanmıştı bu konu. Motorsikletin virajda
yavaşlamasının iki sebebi var;

1. sebep: araçlarda da olduğu gibi doğrusal bir hızın yönünü değiştirmek güç
kaybına yol açar. (Buna çare yok)
2. sebep (Bizimle alakalı olan bu): motorsiklet lastik tabanlarının yuvarlak
olması. Dönüş sırasında motorumuzu yan yatırırız ve döneriz. Bu esnada
tekerlek çapımız azalmış olur. Tekerleğin tur başına kat ettiği yol azalır ve
dönüş bizi yavaşlamaya zorlar. Bu sanki az miktarda frene basıyormuşuz
etkisi yapar. Ancak esas önemli nokta şu devir ve km saatleriniz aynı
değerleri gösterir. Çünkü ikiside tekerleğin tur sayısını ölçer. Güvenlik için
virajda hızınızı sabit tutun denir. Viraj içinde hızınızı km saatine bakmadan
sabit tutun. Yatmaya başladığınız andan itibaren gazıda hafifçe açmaya
başlayın, yatış açınız arttıkça gazı yine orantılı miktarlarda arttırın. Virajda
hızınızın sabitliğini süspansiyonların sabitliği ile değerlendirin.
Süspansiyonlardan herhangi birinde sıkışma yada açılma olmuyorsa hızınız
sabittir.

Yazdıklarımın içerisinde kabul görmüş ve eğitimlerde anlatılan teoriler olduğu
gibi sadece kendi kişisel tecrübelerim de var. Yanlışım varsa henüz
hayattayken biri düzeltsin.

Tabi tecrübe kazandıkça hep daha tehlikeli durumlarda buluyorum kendimi.
O yüzden sık sık fırça atıyorum kendime.
Amma yazmışım, gece gece iyi gaza gelmişim.

huska
22 Şubat 2011, 01:58
Oldukça faydalı bir yöntem. ama ben yıllardır motordan indiğimdeki balata kokusuna hastayım abicim:Paltı üstü bir çift balata yahu hem frenciler nasıl ekmek götürecek evine biraz onlarıda düşünün:cherry::rendeer::rendeer:

n61l
24 Şubat 2011, 21:54
motorun en verimli çalıştığı aralık max tork ile max beygiri verdiği devirler arasıdır. öyle "1000 devirden bi barmak yuharısı redlayn'a kadar allah ne verdiyse" gibi koca karı tarifleri verip gençleri yanlış bilgilendirmeyelim lütfen ::yanliss:

:P

---------- Mesaj ekleme zamanı: 20:54 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 20:44 ----------

hesap kitap yapmaya gerel yok
olayın özü şudur: motoru yavaşlatmak için debriyaj manetini kullanmayacağız... illa kullanmak isteyen kullansın tabiki ama "ideal olan" gaz keserek ve fren kullanarak yavaşlamaktır. bu aradada vites düşürüyoruz fakat maneti bırakmak motoru öne doğru yığmıyor ayrıca her bir vites için maneti sıkıp bırakıyoruz, öyle hepsini birden çat çat çat bi sıkışta indirmek yok tabi bu yine diyorum "ideal olan". ha bu arada elbet her vites küçültmede hafif ara gaz veriyoruz...

Okan Sinan Ocan
25 Şubat 2011, 01:09
motorun en verimli çalıştığı aralık max tork ile max beygiri verdiği devirler arasıdır. öyle "1000 devirden bi barmak yuharısı redlayn'a kadar allah ne verdiyse" gibi koca karı tarifleri verip gençleri yanlış bilgilendirmeyelim lütfen ::yanliss:

Önce şunu bi halledelim ikinci satıra sonra bakacağız...

Şimdiiii mesela benim 2011 Model Kawasaki ZX-10 um var

max tork : 114.3 Nm @ 11.500 dd
max güç : 209,9 Ps @ 13.000 dd

Demekkiii 11.500 ile 13.000 dd arasında kalan sadece 1500 devirlik kısımda kullanmalıyım.

ZX-10 un daha 1. viteste 11.500 dd da 150-160 km süratlere ulaştığını düşünürsek 2. vitese neden gerek varki :silent::silent::silent::silent::silent:

Birde YBR ye bakalım.

max. tork 6500 dd da gelirken max güç 7600 dd da oluşuyor . Öyle ise kullanabileceğim sadece 1100 dd lık bir bandım var.

Sevgili dostum ,

1- Biz motorun verimli olduğu alandan değil gaz koluna en rahat cevap verdiği alandan bahsediyoruz.
2- Dünyadaki bütün motosiklet motorlarının değişmez ortak özellikleri geniş bir devir bandına sahip olmalarıdır motosiklet kullanımı için cadde tabiri ile "uzayabilmek" aranılan bir özelliktir .
3- Eğer bahsettiğiniz 1000-1500 dd lık bant motosiklet kullanımı için yeterli olsaydı etraf diesel motosikletler ile kaynıyor olmalıydı . Diesel motorlarda çözümlenemeyen tek sorun kullanılabilir geniş devir aralığına sahip olmamalarıdır.
4- Yukarıda kocakarı tarifi olarak nitelediğiniz teknik önerme şahsıma ait olmayıp gayet bilimsel dayanakları olan bir konudur.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 02:09 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 01:47 ----------

olayın özü şudur: motoru yavaşlatmak için debriyaj manetini kullanmayacağız... illa kullanmak isteyen kullansın tabiki ama "ideal olan" gaz keserek ve fren kullanarak yavaşlamaktır. bu aradada vites düşürüyoruz fakat maneti bırakmak motoru öne doğru yığmıyor ayrıca her bir vites için maneti sıkıp bırakıyoruz, öyle hepsini birden çat çat çat bi sıkışta indirmek yok tabi bu yine diyorum "ideal olan". ha bu arada elbet her vites küçültmede hafif ara gaz veriyoruz...

Sadece frenle yavaşladıktan sonra tek debriyaj sıkışı ile blok vites düşmenin nesi yanlış anlayamadım . Her vites için maneti sıkıp bırakıyorsak debriyajın ısınması ve çok kısa sürede yıpranmasına sebep oluyoruz demektir. Fren balatası her zaman debriyaj setinden daha ucuza malolmaktadır.

Dostlar ,

Doğru fren ,sakince dozlanan sürekli ve kararlı frendir. Vites düşmek , debriyaj maneti ile durmadan oynamak , ara gazı vermek gibi yüklü hafriyat kamyonu varyeteleri sadece arka tekerleğinizin yer ile temasını bozar ve vakti saati geldiğinde motorunuzun arkasını bırakarak sizi asfalt ile yakından tanıştırır.

Sakince ve tek hareketle fren yapın , yavaşlamanız gerektiğinde her saliseye ihtiyacınız olacak , ne debriyajı ne vitesi ne de ara gazını düşünün . Sadece yavaşlamaya odaklanın. Motosikletinizin frenlerinden daha çabuk sizi durdurabilecek hiçbirşey yoktur.

Saygılar

KARA_MURAT
25 Şubat 2011, 01:51

::plus1:: tamamen katılyorum:cat:

n61l
25 Şubat 2011, 05:07
oocan bey ben biraz espiriyle karışık sataşmıştım -gereksiz bir tansiyon var- ama madem bu kadar ciddi bir cevap verdiniz bana ki aslında gerek yoktu, ben de mümkün olduğunca ciddi bir cevap vermeye çalışacağım.

[COLOR="Red"]

Sürücü motorun devrini , devir saatinin ortasından 1000 devir yukarıdan başlayarak Redline da sonlanan alanda tutar. İstisnasız bütün motorlar için bu alan en efektif devir aralığıdır.

-Motorunuzun bu alanda [B]gaza cevabı maksimumdur (hem yavaşlarken , hem hızlanırken)

bakın buralarda neler demişsiniz "en efektif devir aralığı" bu motorun en verimli olduğu aralık demek değil midir? gavur buna "power band" der (http://en.wikipedia.org/wiki/Power_band)

sonra da "gaza cevabın maximum" olduğu yani motorun "peak performance" verdiğinden bahsetmişsiniz işte bu tepe performans da yine gucun ve torkun tepe noktalarının arasıdır onun sağı solu değil, ha sağında solunda da iyi gider ama bu maximum değildir

Önce şunu bi halledelim ikinci satıra sonra bakacağız...

Şimdiiii mesela benim 2011 Model Kawasaki ZX-10 um var

max tork : 114.3 Nm @ 11.500 dd
max güç : 209,9 Ps @ 13.000 dd

Demekkiii 11.500 ile 13.000 dd arasında kalan sadece 1500 devirlik kısımda kullanmalıyım.

ZX-10 un daha 1. viteste 11.500 dd da 150-160 km süratlere ulaştığını düşünürsek 2. vitese neden gerek varki :silent::silent::silent::silent::silent:

Birde YBR ye bakalım.

max. tork 6500 dd da gelirken max güç 7600 dd da oluşuyor . Öyle ise kullanabileceğim sadece 1100 dd lık bir bandım var.

sapla samanı biribirine karıştırmayalım. power band abc diye motoru o aralıkta kullanmak zorunluluğu yoktur, ayrıca ybr'nin ki 2000 civarıdır. bu nedemektir? müyendiz ybr'yi en çok bu devir aralığında mutlu olacak şekilde ayarlamıştır. sen de o aralıkta kullanırsan mutlu olursun demektir. ayrıca bir motorun guc bandı ne kadar genişse o kadar makbuldur. demek ki neymiş zx-10 almaycağız :P

Sevgili dostum ,

1- Biz motorun verimli olduğu alandan değil gaz koluna en rahat cevap verdiği alandan bahsediyoruz.

sayın oocan bey,
motorun gaz koluna "en rahat cevap verdiği" aralık güç bandıdır. eğer burada "en rahat" gibi bir ifade yerine rahat gider deseniz, eyvallah ama öyle demiyorsunuz ki. :silent:

2- Dünyadaki bütün motosiklet motorlarının değişmez ortak özellikleri geniş bir devir bandına sahip olmalarıdır motosiklet kullanımı için cadde tabiri ile "uzayabilmek" aranılan bir özelliktir .

devir bandı diye bir şey yoktur, güç bandı vardır. motosikletlerin misal otomobillere göre iyi uzamasının nedeni geniş güç bant'ları değil ağırlık/güç oranının motosikletler lehine olmasıdır.

3- Eğer bahsettiğiniz 1000-1500 dd lık bant motosiklet kullanımı için yeterli olsaydı etraf diesel motosikletler ile kaynıyor olmalıydı . Diesel motorlarda çözümlenemeyen tek sorun kullanılabilir geniş devir aralığına sahip olmamalarıdır.
4- Yukarıda kocakarı tarifi olarak nitelediğiniz teknik önerme şahsıma ait olmayıp gayet bilimsel dayanakları olan bir konudur.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 02:09 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 01:47 ----------

Sadece frenle yavaşladıktan sonra tek debriyaj sıkışı ile blok vites düşmenin nesi yanlış anlayamadım . Her vites için maneti sıkıp bırakıyorsak debriyajın ısınması ve çok kısa sürede yıpranmasına sebep oluyoruz demektir. Fren balatası her zaman debriyaj setinden daha ucuza malolmaktadır.

blok vites düşürürseniz sizin deyiminizle "devir bandında" olduğumuzu nasıl anlayacağız?

ya yüksek viteste kaldıysak?

gazı verince motor yığılır kalırsa?

ya küçük vitesteysek bu sefer debriyajı bırakınca motor yığılırsa?

aha bu arada ara gaz da vermediysek debriyaj balataları bize küsmez mi?

akıcı sürüşe ne oldu nice oldu ileri sürüş?

ayrıca siz burada "ileri sürüşten" bahsetmiyor musunuz da debriyaj balatasının hesabını yapıyorsunuz? öyle ise "ekonomik sürüş" demeniz lazım dahası, vites düşürürken uygun aragazı verir ve motor devri-tekerlek devri uyumunu sağlarsanız balatalar stres altına girmez ve olabilecek en optimum ömrü elde edersiniz. ayrıca motor her zaman atağa hazır olur.

Dostlar ,

Doğru fren ,sakince dozlanan sürekli ve kararlı frendir. Vites düşmek , debriyaj maneti ile durmadan oynamak , ara gazı vermek gibi yüklü hafriyat kamyonu varyeteleri sadece arka tekerleğinizin yer ile temasını bozar ve vakti saati geldiğinde motorunuzun arkasını bırakarak sizi asfalt ile yakından tanıştırır.

Sakince ve tek hareketle fren yapın , yavaşlamanız gerektiğinde her saliseye ihtiyacınız olacak , ne debriyajı ne vitesi ne de ara gazını düşünün . Sadece yavaşlamaya odaklanın. Motosikletinizin frenlerinden daha çabuk sizi durdurabilecek hiçbirşey yoktur.

Saygılar

sayın oocan saygılar bizden. fakat kimse pompalayarak fren yapın dedi miki? neyse burada ileri sürüşten bahsetmişsiniz, ben de o nedenle böyle "ileri" bir teknikten bahsettim, yavaşlamak demek her zaman durmak demek değildir, ve gaz kolunu tekrar açmanız gerebilir. panik fren'den gavurca "emergency braking"den bahsediyorsanız onu ayrıca tartışalım.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 03:55 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 03:39 ----------

ayrıca eleştrilerden keyif almaya çalışmalıyız -umarım alıyorsunuzdur-, sonuçta hiç birimiz motosiklet guru'su değiliz. motosiklet forumlarının asıl amacı da zaten son harfle başlayan kelime uydurmaca yada güreş vari tart-ışmalar değil fikir alışverişleri olmalı.

remzi_39
25 Şubat 2011, 05:25
Okuyorum okuyorum okuyorum

Anlamiyorum bir mok

Bizim Rainer in deyimiyle
Ben bildigim gibi kullanayim su mereti..

Yada benim anlayacagim sekilde anlatilmiyor..

Birde sunu söylemek istiyorum...
Öyle konular aciliyorki sanki yarisci olucaz hepimiz anasini satayim..
Yok öyle birsey yahu..
Virajdan yarim saniye erken cikmisim gec cikmisim ne degisir..

Alman Forumunuda takip etmekteyim..
Böyle detaylara girmiyor adamlar yemin olsun...

tigermbz
25 Şubat 2011, 09:59
debriyaja basmadan gazı salmak, özellikle yüksek cc motorlarda frenle birlikte yavaşlamaya yardımcı bir etken.
tabi bunun bir dönüm noktası var, motoruna göre değişen
o noktadan itibaren hem debriyaja hem frene basmak icap ediyor

falanca filanca tekniklerden anlamam ama bunu kendim keşfettim ve de kullanıyorum.

cityrider
25 Şubat 2011, 11:13
Tartışılan konuların uygulama alanının neresi olduğunu ben de tam olarak anlayamadım.
Burada devir seçimi ile ilgili tartışılanlar pistler için olan konular mı yoksa caddede de geçerli midir?

Olayın konfor ve yakıt ekonomisi konularına hiç değinilmemiş. Bu boyutları da tartışmaya dahil edersek daha kapsamlı ve faydalı bir tartışma olur kanaatindeyim.

Kullandığım kawasaki KLE 500, 6. viteste 4000 devirde 80, 5000 devirde de 100 km/saat hıza erişiyor ki bu benim sakin, keyfi amaçlı gezilerdeki ortalama süratlerim. Bu devir aralığında hem minimum titreşim, rüzgar direncine maruz kalıyorum hem de min yakıt tüketimi olduğunu düşünüyorum (tabiki hızlanmam gerektiğinde ani gaz açmak yerine yavaş yavaş gazı açıyorum)

Burada yazılanlara göre, özellikle şehir içi sürüşlerde yani hızımın değişken olduğu durumlarda devri 5000 in üzerinde mi tutmam gerekiyor?

Motorun verimli olması, performans yanında yakıt kullanımında da verimli olduğu anlamına gelir mi?

Şöyle ilginç bir durum da yaşıyorum, özellikle trafik ışıklarından kalkarkenki gibi ani hızlanmalarda motoru yeterince devirlendirip 100 km/saat e kadar 1-2-3 viteslerde hızlandıktan sonra "tamam bu kadar hız yeter biraz sakin olayım" diyerek vitesi tık tık tık 6 ya kadar atıyorum ve bu süratte sabit hızla seyre devam ediyorum. Bu da başta azıcık action yapıp, süratlenip, aklım başıma geldiğinde sakin kullanıma geçiş çelişkisi oluyor..

n61l
26 Şubat 2011, 10:55
birim zamanda en az tüketim en yüksek viteste gidilebilecek en düşük devirde elde edilir. birim yakıttan en yüksek verim güç bandında elde edilir.

hobi kullanıcısı hayatta kalma becerilerini ihmal etmeden nasıl seviyorsa öyle kullanabilir. motora binmeye-motor üstünde olamaya meraklı olmakla motor sürmeye meraklı olmak mutlaka üst üste gelmesi gereken konular değildir. üstü üste gelseler bile illaki herkes aynı şekilde vites değiştirecek vs gibi tek-tipçiliğe ihtiyaç yok. motosiklet sürmek zaten rasyonel bir şey değilken onu hobi kullanıcısı için "akılcı" kalıplar içine oturtmaya çalışmak da çok gerekli ve isabetli iş olmamalı diye düşünüyorum.

Chidori
29 Kasım 2011, 21:31
Düşününce mantığa yatıyor.

Okan Sinan Ocan
02 Kasım 2016, 11:59
Madem başladık bu konuyuda canlandırmak lazım :)

hasmet
02 Kasım 2016, 13:00
Gereksiz genellemeler var bence. Benim motosikletin o devir hesabıyla kullanılamayacağı açık. Onu birak, 4 silindir ve V2 arasında bile deli gibi fark var. Her motor tipi farklı, kendine göre karakteristiği var. Motor zaten nerede mutlu olduğunu söyler tecrübeli sürücüye. O anki yüke ve yakın gelecekteki harekete göre ayarlanır devir. Genel geçer rakamı, numarası, kuralı yoktur.

Bu konuda genel bir kural uydurmaya çalışmak ta saçma bence. Kural amaca hizmet edecekse amacı anlatın direk. Ne diye kolaylıkla yanlışlanabilecek rakamlara ve kurallara bağlamaya kasıyorsunuz ki anlatacağınız şeyi. İlginç olsun, tartışma olsun diye mi? Gereksiz yere yanıltıcı oluyor bence. Eksik anlatım, hiç anlatmamaktan daha zararlı olabilir. Bir önceki hortlattığınız yazınız da öyleydi.

whitedeamon
02 Kasım 2016, 13:07
İnanılmaz hort olmuş

F54
02 Kasım 2016, 22:18

Konu oraya gemis çünkü.

bunu anlatmak zor.

Yatan motor yavaslar.

Simdi Abs var.

Uffff!!!
Yoruldum.

abi buraya yazdığını okurken !!!
bilmem inanırmısın !!!
tv yi kapattım
belki birşeyler öğrenebilirim diye

fatih.met
02 Kasım 2016, 22:45
ÖNEMLİ UYARI: Aşağıda anlatılacak olan teknik "İleri Sürüş" sisteminin sadece bir parçasıdır. İleri sürüş teknikleri eksiksiz bir bütün halinde kullanılmadıklarında yarardan çok zarar getirebilirler. Bu nedenle sadece teorik olarak anlatılmaya çalışılan bu tekniği eğitmen gözetimi ve yönlendirmesi dışında lütfen denemeyiniz.

Daha önce açmış olduğum bir konuda "Gazı kullanarak motoru yavaşlatmak" ile ilgili bir iddiada bulunmuştum , şimdi bu konuyu biraz daha derinleştirelim.

Aslında bu konunun İleri Sürüşdeki karşılığı "GAZ HASSASİYETİ" dir.

Sürücüsüne göre çeşit çeşit gaz kullanımı sözkonusudur. Mesela pekçok sürücü sadece iki kademeli olarak gaz kullanır ya tam açık / ya tam kapalı , bazısı sadece düşük devirlerde giderek yakıt ekonomisi yaptığını düşünür.

İleri sürüşte durum biraz farklıdır ,

-Motorunuzun bu alanda gaza cevabı maksimumdur (hem yavaşlarken , hem hızlanırken)

Bu devir aralığında gaz üzerinde yapacağınız milimetrik oynamalar dahi motorunuz tarafından anında cevaplanacaktır. Gazı hafifçe açtığınızda atağa geçen makina , gazı milimetrik olarak kıstığınızda sanki arkasından çekiliyormuş gibi yavaşlamaya başlayacak gazı sabitlediğiniz noktaya kadar kararlı olarak süratini düşürüp orada sabitleyecektir.

İleri sürücü sadece gaz üzerindeki ayarlamalar ile süratini istediği seviyeye kolayca çeker.Bu teknik ileri sürüşte fren kullanımının azaltılmasında ciddi katkı sağlamaktadır.

FREN KULLANIMININ AZALTILMASI SADECE GAZ HASSASİYETİ İLE SAĞLANAN BİR DURUM DEĞİLDİR , BU TEKNİK İLERİ SÜRÜŞ SİSTEMİNİN SADECE BİR PARÇASINI OLUŞTURMAKTADIR.
SİSTEM ,
ANCAK BÜTÜN BİLEŞENLERİ İLE EKSİKSİZ UYGULANDIĞINDA FREN KULLANIMI ASGARİ SEVİYEYE İNMEKTEDİR.

çok ufacık bir ayrıntı kaçmış gibi. makinanın maksimum tork verdiği devirin biraz yukarısı ve çok az aşağısı efektif desek daha yerli olur çünkü pistonun en boy oranları değiştikçe bu alt ve üst devir çekiş oranı da değişiyor.

bir ss makinede ortadan yukarı devirler tepki verirken bir çapır motorda ise yukarı devirler fazla tepki vermez.

ss makinelerin pistonları daha çok kısa boylu ve geniş olur, çapır tarzı motorlarda ise piston uzun boylu ve enine zayıf olur. çapırlarda piston kollayı uzun olur ve ss lerde ise piston kolları biraz dah kısa olur. fazla devir çevirmeye daha çok ss makinelerin piston yapıları uygun.

Yiğit_
02 Kasım 2016, 23:05
Bu mantığa göre gaz ile yavaşlatabiliyorsak fren ile de hızlanması lazım.
Motor hareket halindeyken freni biraz sıkıyoruz freni aniden bıraktığımızda motorun hızlandığını göreceksiniz:P

aonal
02 Kasım 2016, 23:06
Bu siteye kayıt olup ilgili bölümleri okumayanlara ehliyet vermemek lazım gerçekten çok faydalı bilgiler paylaşmışsınız teşekkür ederiz...

F54
02 Kasım 2016, 23:16
ama burda yazmış ki ikiparmağınız frende olsun !!!!

http://www.vstromturkiye.org/viewtopic.php?f=56&t=15812