PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lastik yakmaktaki amaç?

avciceyhan
20 Şubat 2011, 22:36
Bu soruyu lastik yakmış yakmamış usta motorculara sormak istiyorum hayatım boyunca lastik yakmak motorun aynasını sökmek gibi eylemlerde bulunmadım bulunmayacağım ama cogu motor kullanıcısı bu gibi eylemlerde bulunuyor malesef bunu yapmaktaki amac nedir bilmiyorum
Lastik yakmak
1.motora eziyet
2.400-500 liralık bı lastiği bir hiç etmek
Ayna sökmek
Bunda 1. Falan yazmama gerek yok zaten hayatına kastı var bunu yapanın
Şimdi soruma döniyim bunları yapmaktaki amaç nedir

extrem_015
20 Şubat 2011, 22:39
lastik yakmanın tek faydası lastik ısınıyor ve yol tutuşu artıyor tabi ortada lastik kalırsa :)
diğer bir nedenide ve çoğunla tercih edileni artistlik ve artistlik bazende apaçilik :)

ShowDown
20 Şubat 2011, 22:41
Ayna sökmek, saçma bir hareket haklısın.Görüntü için ihtiyaçlardan vazgeçmek ve bence aynasız motor kulaksız insan gibi duruyor,rezalet.Acaba motosikletin motoru kötü gözükse onu da sökerler mi diye merak ediyorum.
Ama lastik yakmak,parası olanın yapacağı birşey.Parası olmayıp da yapan lastiği değiştiremez pürüzsüz lastikten dolayı düşer ölür.Bu kadar basit...

hondam
20 Şubat 2011, 22:45
Valla ben yaktım bı kac kere, ama yenı lastıgımı aldıgımda yanı lastık degıstırecegım ıcın yaktım, zevklıde oldu :) ezıyet edıpde makınanın devrını sonuna kadar cevırtırsen tabı zararlı olur ama orta devırlerde pek bı zararı olmaz.
Bu arada lastıklerımı degıstıkten sonra debrıyajıda degısrırdım ;)

avciceyhan
20 Şubat 2011, 22:46
Ayna sökmek, saçma bir hareket haklısın.Görüntü için ihtiyaçlardan vazgeçmek ve bence aynasız motor kulaksız insan gibi duruyor,rezalet.Acaba motosikletin motoru kötü gözükse onu da sökerler mi diye merak ediyorum.
Ama lastik yakmak,parası olanın yapacağı birşey.Parası olmayıp da yapan lastiği değiştiremez pürüzsüz lastikten dolayı düşer ölür.Bu kadar basit...

Katılıyorum aynasiz motor bence daha çirkin kabak lastikle dolaşmakta aynasiz dolaşmakta hayata kasıt iki durumdada insanlar kendine zarar için uğraşıyor

hondam
20 Şubat 2011, 22:48
Hee bu arada ayna soken apace ler benım oturdugum mahallede de var, nasıl bır zevktır bılmem, ben yaya yururken bıle ayna kullanma ıhtıyacı duyuyorum sokenler nasıl yaypıyor bılmıyorum valla...

avciceyhan
20 Şubat 2011, 22:55
Hee bu arada ayna soken apace ler benım oturdugum mahallede de var, nasıl bır zevktır bılmem, ben yaya yururken bıle ayna kullanma ıhtıyacı duyuyorum sokenler nasıl yaypıyor bılmıyorum valla...

Abi kötü görünüyor diye ayna sökmekle kalmayıp ön fren kolunu çıkaran adam gördüm ya :D

jesse
20 Şubat 2011, 22:59
lastik yakma tabiri .. günümüze drag arabalarının kalkış öncesi lastiklerini temizlemek ısıtmak yol tutuşunu saglamak için yapılırdı .. araçların kalkış esnasında gücü kaybetmemek için yaptıgı bir işlemdir..

bugün biz onlardan begenip yaptıgımız bir eglence bir stres atma .. vb. gibi seyler için lastigi yakarız.. kimin parası çoktur lastik yakar .. kiminin parası yoktur için için yanar..... :)

overcloud
20 Şubat 2011, 22:59
lastik yakmaktaki amaç..

hmmm...

lastiği yakmak..? :queen:

hondam
20 Şubat 2011, 23:00
Abi kötü görünüyor diye ayna sökmekle kalmayıp ön fren kolunu çıkaran adam gördüm ya :D

Durmak ıcın lastıgımı dıslıyomus sormadınmı ? :D

avciceyhan
20 Şubat 2011, 23:04
Yavaşlamak için arka freni kullanio da nasıl durduğunu bende çözemedim motorun kompresoru desem nereye kadar fren desem adam devrimiomu dururken bende anlamadım motorda cup tipi bir motor

Tequ
20 Şubat 2011, 23:47
Motor baskasinin ise her ortamda lastik yakarim.Benimse sadece lastikleri degistirirken :P

jesse
20 Şubat 2011, 23:52
tülay .. beni yak kandini yak . lastiğii yak .. bir kıvılcım yeter .. ben hazırım bak ::pala::::pala::

Tequ
20 Şubat 2011, 23:54
jes.. olm mesajina karsilik bisiler yazayim dedim, ama kafam inanilmaz derecede guzel aklima bisi gelmedi bosbos bakiyorum monitore :P

Sinan Er
20 Şubat 2011, 23:59
Lastik ne Alem gemileri yakmış çokmu :P

extrem_015
21 Şubat 2011, 00:34
romayıda yakarım,lastiğide yakarım :P

jesse
21 Şubat 2011, 01:01
jes.. olm mesajina karsilik bisiler yazayim dedim, ama kafam inanilmaz derecede guzel aklima bisi gelmedi bosbos bakiyorum monitore :P

valla benimde kafam baya ii ... yukarda yazdıgımı okudum fena mantıklı yazmışım :D :D : :D hıcjk

cagriaksu
21 Şubat 2011, 01:11
hani lastik yakmak yol tutuşunu artırır diyoruz ya, aslında dikkat etmediğimiz bir nokta var orda. Drag yapan araçlar tekeri ısıtıyorlarki sürtünme katsayısı artsın vs.

Ama o araçlar düz gidiyor, peki ya biz?

Çok ısının bir lastik pişer arkadaşlar, yani sertleşmeye başlar. Esnekliği biten bir lastik ise virajlarda hiçbir işe yaramaz.

Bunu asla unutmayın. Lastiğinizi çok ısıtırısanız bir işe yaramaz hale gelir!

Drag amaçlı kullanıyorsanız lastiğinizi o başka konu tabi.

Tequ
21 Şubat 2011, 01:15
valla benimde kafam baya ii ... yukarda yazdıgımı okudum fena mantıklı yazmışım :D :D : :D hıcjk

aslinda yazacak bisiler geldi aklima ama cok sacma olabilir, gulunc duruma duseriim korkusuyla geri sildim :P
Basima geldi daha once :P

sedici
21 Şubat 2011, 14:19
lastik yakmak extrem arkadaşın da söylediği gibi yarışlarda lastiği ısıtıp yol tutuşu arttırmak için yapılan bir hareket, ki profesyonel yarışlarda zaten lastik ısıtıcılar kullanılır, bu taktik genelde mahalli yarışlarda kullanılır... onun dışında güç gösterisidir :)

F54
21 Şubat 2011, 14:24
ya işte para batıyo şu lastikleri yakayımda yenisini alıp parayı harcayalım halbuki gidip o parayla bi restorantta rakı balık yapsa daha çok rahatlar ama farkında değil işte ne yapsın adam veriyo gazı

fatihsevim
21 Şubat 2011, 14:39
ne motorum buyuk cc nede lastıgın buyuk nede cok param var tek maksadım zevk o ses benı benden alıyor hosuma gidiyor başka bi amacı yok ki kendım için konusuyorum bence o motorlara ezıyet olmasın yok lastık parası fazla yok bilmem ne dıyeceksen motora binme her sporun kendıne gore bazı zevklerı vardır bence buda motorsikletın zevkı

acemi60
21 Şubat 2011, 15:01
Herkesin kendine göre bir amacı olabilir. Bana göre ise, insanların tuhaf şeyler yaparak zevk alabildiklerine bir örnek.

kckr
21 Şubat 2011, 15:16
Dediğiniz mantıkla yola çıkarsak motoru çalıştırmakta motora eziyettir. Lütfen çalıştırmayınız. En doğrusu jesse in dediğidir. Lastik yakmak drag yarışları öncesinde lastiği ısıtıp yola tutunmayı arttırmaktır. Yolda gördükleriniz sadece zevk için onun benzeri hareketlerdir. Ayrıca profesyonel yarışlarda bunun için özel lastikler kullanılır ve yarış sonrasında atılır yada kullanılmış lastik diye satılır ben satanı gördüm bu lastikleri alan oluyor ya :D Ne amaçla alınır orası ayrı konu çünkü o özel lastikler ısınıp soğuyunca özelliğini kaybediyor.

Saygılar.

-unnamed-
21 Şubat 2011, 15:19
lastik yakmanın amacı paranın fazla gelmesi herhalde...

cbr 125'm
21 Şubat 2011, 15:26
lastik yakmak kimine göre tutku, kimine göre gereksiz. Zevkler ve renkler tartışılmaz. Kimseyi rahatsız etmeden biyere zarar vermeden isteyen istediğini yapar. Bu kimseyi bağlamaz. Ama rahatsız ediyorsa o ayrı.

takendy
21 Şubat 2011, 15:29
bizim burada lastikleri barikat kurmak amacı ile yakıyorlar...

umtglsr
21 Şubat 2011, 16:11
profesyonel şekilde yakılmayan lastik yaniş sokakta yakılan lastikler tamamen gereksiz bence paramız ''çok'' gibi anlamına geliyo heralde:mrgreen: ayna takmamakta obur tarafa transit gecebilmek için yapılan bi hareket heralde zaman kaybetmeden hızlı sekilde.

avciceyhan
21 Şubat 2011, 19:49
bizim burada lastikleri barikat kurmak amacı ile yakıyorlar...

:mrgreen::mrgreen::)

unforgiven85
21 Şubat 2011, 20:36
Lastik yakmaya çalışırken ön freni elinden kaçırıp motorla yerleri öpen bi apaçi görmüştüm... Bu tür insancıkların amacı tıpkı o zaman beni gülümseten manzarayı başkalarına da yaşatmaktır...:queen:

Olcan138
21 Şubat 2011, 21:55
Neden bu kadar "para fazla geldi aktivitesi" olarak yorumlandı ki bu lastik yakma?

7/24 her motora bindiğinde lastik yakan kişiler varsa, onları tenzih ederim:P fakat onun dışında sağda solda gördüğümüz yüz yılda bir lastik yakan insanlardır...

Lastiklerin de bir kullanma tarihi, limiti vardır ve onlarca yıl kullanmaya çalışan olduğu gibi, zamanını, durumunu inceleyip sağlıklıyken yeri geldiğinde değiştirmesi gerektiğini bilen insanlar da vardır. Benim görüp tanıdıklarımın da çoğu bu zamanı, nasıl olsa gidecek olan lastikleri eğlenceli, keyif alacakları bir şekilde geçirerek eski ve zaten değişecek lastiklerine veda edecek insanlar...

Tekrar söyleyeyim, herkes bu kategoride değil, ama bu da yapılanların benim mantığıma en çok yatan örneği.

SeMpaTuRk77
22 Şubat 2011, 02:50
bence bi göz atın bu videoya

http://www.youtube.com/watch?v=qoviIFeqhpI&feature=related

Khutuck
22 Şubat 2011, 11:23
Neden bu kadar "para fazla geldi aktivitesi" olarak yorumlandı ki bu lastik yakma?

7/24 her motora bindiğinde lastik yakan kişiler varsa, onları tenzih ederim:P fakat onun dışında sağda solda gördüğümüz yüz yılda bir lastik yakan insanlardır...

Lastiklerin de bir kullanma tarihi, limiti vardır ve onlarca yıl kullanmaya çalışan olduğu gibi, zamanını, durumunu inceleyip sağlıklıyken yeri geldiğinde değiştirmesi gerektiğini bilen insanlar da vardır. Benim görüp tanıdıklarımın da çoğu bu zamanı, nasıl olsa gidecek olan lastikleri eğlenceli, keyif alacakları bir şekilde geçirerek eski ve zaten değişecek lastiklerine veda edecek insanlar...

Tekrar söyleyeyim, herkes bu kategoride değil, ama bu da yapılanların benim mantığıma en çok yatan örneği.

Sezon sonunda lastiklerim bitecek, beraber yakarız hacı :mrgreen:

SeMpaTuRk77
22 Şubat 2011, 13:24
bu arada motor festivallerinde bulunduğum ilde bitik lastikler motorlarımıza tkar festival alanında lastikleri yakar parçalar sonra da orda yenileriyle değiştiririz ! :) zengin burjuvaiii insan değiliz tamamen zevk :)

nevo33
22 Şubat 2011, 14:16
Motor baskasinin ise her ortamda lastik yakarim.Benimse sadece lastikleri degistirirken :P

snnkide biraz şerefsizlige giirio bn hep arkadaslarıma küçükken bisiklet şimdi motor olsun istedikleri zaman kırmayıp verirdim kullanmaları ıcın hayvan gıbı kullanıp frenlerın lastıklerın ıcıne edıolar dunyada en sevmedım ınsan tipi iylikden anlamaynlar :pr:

jesse
22 Şubat 2011, 15:04
snnkide biraz şerefsizlige giirio bn hep arkadaslarıma küçükken bisiklet şimdi motor olsun istedikleri zaman kırmayıp verirdim kullanmaları ıcın hayvan gıbı kullanıp frenlerın lastıklerın ıcıne edıolar dunyada en sevmedım ınsan tipi iylikden anlamaynlar :pr:

tanımadıgın insanlara karşı serefsiz diye itamda bulunmamalısın... tülay oyle herkezin motoruna binmez herkezinde lastigini yakmaz... arkadaşıdır.. belki hukuku başkadır.. benim makinanın lastigini yakmak istiyosa yakabilir..

< iLk@yy >
22 Şubat 2011, 15:13
tanımadıgın insanlara karşı serefsiz diye itamda bulunmamalısın... tülay oyle herkezin motoruna binmez herkezinde lastigini yakmaz... arkadaşıdır.. belki hukuku başkadır.. benim makinanın lastigini yakmak istiyosa yakabilir..

yak motoru diyesim geldi şarkısıyla beraber :mrgreen:
YDz45f5zEhM

nevo33
22 Şubat 2011, 15:20

ii aferim ona ::gazete::

avciceyhan
22 Şubat 2011, 22:22
bence bi göz atın bu videoya

http://www.youtube.com/watch?v=qoviIFeqhpI&feature=related

Keratalara bak ya :)

Olcan138
23 Şubat 2011, 02:24
Sezon sonunda lastiklerim bitecek, beraber yakarız hacı :mrgreen:

Senin sezonunu biliyorum ben, sonuna kalamayacağım, bu senelik erken bitir şu sezonu...::winkwink

yesilius2
23 Şubat 2011, 03:05
senin için motora binmek nasıl zevkli, nasıl egolarını tatmin ediyorsun. lastik yakan, tekere çeken (aynaları sökmek ws demıyorum ) adamlarda egolarını tatmin etmek için yapar bunları.
bilirsiniz insanların egolarının tatmin edilmesi gerekiyo :)