PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Güvenli sürüş için cruiser almak...

ozan_oz
18 Ocak 2011, 04:17
Merhaba, yakın zamanda motosiklet almayı düşünüyorum, model olarak da hep YBR125 aklımın bir kenarında durdu fakat nispeten küçük olması nedeniyle trafikte görünürlüğü ile ilgili kaygılarım var, sürücülerin motoru gördükten sonraki tavırlarında da yine motorun cüsseli olmasının etkili olduğunu düşünüyorum.
Diğer sürücülerin hem daha düzgün yaklaşacağı hem de görebileceği düşüncesiyle cruiser tipi motorları (Regal Raptor) seçeneklere ekledim fakat cruiser'ların virajlarda iyi yatmadığını, manevra kabiliyetinin düşük olduğunu da okudum, bu da ani bir tehlikede kaçınmanın zor olacağı anlamına geliyor.
YBR125 vb küçük cüsseli motorlarla cruiser tipi motorları güvenlik açısından ele alırsanız sizce hangisi ağır basar? Yaptığım yorumlarda ve çıkarımlarda bir yanlışlık varsa onu da belirtin lütfen... Teşekkürler.

Not: Hangi tip motoru alırsam alayım güvenli sürüş eğitimlerini almış ve tam korumalı olarak bineceğim.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 05:17 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 05:10 ----------

Forumda bu konuya değinilen şöyle de bir başlık varmış.
http://www.motosiklet.net/forum/ayse-sule-bilgic/40141-ya-buyuk-motorun-olacak-ya-da-serseri-olacaksin-ayse-sule-bilgic.html

yürekçe
18 Ocak 2011, 04:25
hyosung 250 gt ve gtr 650 lik kasasındadır. 250cc dir. başlangıç motoru sayılmaz ama eğitim alacaksanız iyi olur. 29 beygirle sınıfında tek olan bu motor gerçekten ityidir. fiyat olarak da 4000 - 6000 arasındadır

Otoburkaplan
18 Ocak 2011, 10:18
Söylediklerin doğru, daha yatık gidon açısıyla, depoya diğerleri kadar sıkı tutunmana izin vermeyen ayak konumlarıyla bir cruiser, diğer tiplere göre ani manevra yetenekleri açısından geridedir. Naked bir makinanın kullanımı daha kolay olacaktır.

Ve elbette sadece mantıkla düşünenlerimiz vardır.

Konfor, ergonomi, kullanım kolaylığı vs. gibi baktığında spor ayakkabı diğer tüm ayakkabılardan üstündür. Ama neden sokakta herkesin ayağında yok? Çünkü her insanın kendine özel bir tarzı vardır.

Cruiser kullanmak da buna benzerdir.

ozan_oz
20 Ocak 2011, 02:46
Cevaplar için çok teşekkürler...
@yürekçe: GT250'yi ben de düşündüm ama o makinenin tepkilerinden korkuyorum, bildiğim kadarıyla yarış motoru karakterine sahip ve sizin de dediğiniz gibi beygiri YBR'ye göre oldukça yüksek.
@Otoburkaplan: Doğrusu ben de cruiser'ları çok seviyorum fakat elimden geldiğince mantıkla hareket etmeye çalışıyorum... Bir cruiser kullanıcısı olarak ne gibi durumlarla karşılaştın? Yani araçlar beni çok rahat görüyor, saygılı davranıyor diyebilir misin? Bir de sıkışık trafikte aralardan geçme şansın oluyor mu?

motorhocası
20 Ocak 2011, 03:00
Dağ bisikleti kullanmışsan commutere alışman kolay olur, boy bütçe gibi verilerin eksik olduğundan...

COQ
20 Ocak 2011, 03:19
Valla yabana atilacak söz degil otoburkaplanin yazdiklari.:):):cat:

Konfor, ergonomi, kullanım kolaylığı vs. gibi baktığında spor ayakkabı diğer tüm ayakkabılardan üstündür. Ama neden sokakta herkesin ayağında yok? Çünkü her insanın kendine özel bir tarzı vardır.

Gerçekten de her insanin bir tarzi var ama köpek kovaladiginda yüksek topuklu ayakkabiyi seven tarzinizinyedi sulalesine saydirirsiniz.
:cherry:

kisacasi cruiser baslangiç için pek uygun bir motosiklet olmasa da biraz daha yol motoru sayilabilecek tarzda cruiserler var aslinda.
Yani iyi bir arastirma yapilirsa, hem cruiser,hem de yol motoru sayilabilecek modeller mevcut.
Günümüz sartlarinda Harleyin bir modeli aklima geldi hemen ama tabi civitmamak lazim.:)
Eskiden Suzuki'nin 250cc bir modeli vardi böyle.
Pek ilgilendigim modeller olmadigi için net bir fikir vermem mumkun degil ama eski modeller, kullanim, açisindan biraz daha kolay gibi.
Bir arastirsan iyi olur.:wiinkk:

Daha net bir tarif vermek gerekirse, ayaklarin, yere dik bastigi ve gidon konumu ve sekliyle bele fazla yuk bindirmeyen cruiser modelleri, küçük hacimli olmak sartiyla, ideal olmasada baslangiç motosikleti olabilirler.

yürekçe
20 Ocak 2011, 03:26

Gerçekten de her insanin bir tarzi var ama köpek kovaladiginda yüksek topuklu ayakkabiyi seven tarzinizinyedi sulalesine saydirirsiniz.

kisacasi cruiser baslangiç için pek uygun bir motosiklet olmasa da biraz daha yol motoru sayilabilecek tarzda cruiserler var aslinda.
Yani iyi bir arastirma yapilirsa, hem cruiser,hem de yol motoru sayilabilecek modeller mevcut.
Günümüz sartlarinda Harleyin bir modeli aklima geldi hemen ama tabi civitmamak lazim.:)
Eskiden Suzuki'nin 250cc bir modeli vardi böyle.
Pek ilgilendigim modeller olmadigi için net bir fikir vermem mumkun degil ama eski modeller, kullanim, açisindan biraz daha kolay gibi.
Bir arastirsan iyi olur.:wiinkk:

Daha net bir tarif vermek gerekirse, ayaklarin, yere dik bastigi ve gidon konumu ve sekliyle bele fazla yuk bindirmeyen cruiser modelleri, küçük hacimli olmak sartiyla, ideal olmasada baslangiç motosikleti olabilirler.

suzuki gn 125 ten bahsediyor olabiirsin abi.
günümüzde bunun muadilleri; kanuni seyhan 150, mondial kt 125, zealsun 125-6 ( ben bunu kullandım)
ha, bir üstü suzuki intruder 250cc sanırım 22Hp idi.
şidmilik aklıma gelenler bunlar, bol şans..

COQ
20 Ocak 2011, 03:39
suzuki gn 125 ten bahsediyor olabiirsin abi.
günümüzde bunun muadilleri; kanuni seyhan 150, mondial kt 125, zealsun 125-6 ( ben bunu kullandım)
ha, bir üstü suzuki intruder 250cc sanırım 22Hp idi.
şidmilik aklıma gelenler bunlar, bol şans..

Evet galiba GN125 olacak.
250cc kismini uydurmusum.
Ulem ihtiyarladik hakikaten.:silent:
Ben gidip alfanin nostalji basligina yazayim bari.:pr::salut:

yürekçe
20 Ocak 2011, 03:52
Evet galiba GN125 olacak.
250cc kismini uydurmusum.
Ulem ihtiyarladik hakikaten.:silent:
Ben gidip alfanin nostalji basligina yazayim bari.:pr::salut:

benim tek dostum içkim sigaraaam
onlar da terk ederdi olmasa paraaam

:queen:

remzi_39
20 Ocak 2011, 03:55
benim tek dostum içkim sigaraaam
onlar da terk ederdi olmasa paraaam

:queen:

A aaaaaaa
Bende bu alemde kendimi yanliz saniyordum..
Yarasin baba ::sefereee

yürekçe
20 Ocak 2011, 03:57
A aaaaaaa
Bende bu alemde kendimi yanliz saniyordum..
Yarasin baba ::sefereee

gel birlikte olsun ::cheeeeer::bira01::

remzi_39
20 Ocak 2011, 04:01
gel birlikte olsun ::cheeeeer::bira01::

Coq uda alalim aramiza..
Kendisi harika ispirto icer... :cherry:
Assen de sahit oldum yani...:P

Olm yeter icme artik su mereti diyorum
Beni birak baba ben icicem diyordu sanirim
Pek anlasilmiyordu ne dedigi

COQ
20 Ocak 2011, 04:06
Coq uda alalim aramiza..

Ulem ayyas!
Gidip surdan 3-5 tane bira alalim diye gittigimiz bardan kasayi komple isteyen sen degilmisin?:P
Kesmedi ustune ispirto içtik nolmus.:cherry::P

yürekçe
20 Ocak 2011, 04:06
Coq uda alalim aramiza..

adam haklı, bence artık bu zıkkımların da alkolünü çalmaya başladılar.
akşam 10 da başladım, bir kasa bitti hala tık yok bende. ( tık yok derken yanlış anlaşlmasın, vurdurunca çalışyor ) yaklaşık 1 yıldır elimi sürmüyordum, özlemişim....

aklıma bir şiir geldi yahu;

ey zahit saraba eyle ihtiram
insan ol cihanda bu dunya fani
ehline helaldir na ehle haram
biz iceriz bize yoktur vebali
ehline helaldir na ehle haram
biz iceriz bize yoktur vebali

sevap almak icin iceriz sarap
icmezsek oluruz ducari azap
senin aklin ermez bu baska hesap
meyhanede bulduk biz bu kemali
senin aklin ermez bu baska hesap
meyhanede bulduk biz bu kemali

kandil geceleri kandil oluruz
kandilin fitili oluruz
hakki gostermeye delil oluruz
fakat kor olanlar gormez bu hali
hakki gostermeye delil oluruz
fakat kor olanlar gormez bu hali

sen munkirsin sana haramdir badeh
bekle ki icesin obur dunyada
baha acma harabi-i bundan ziyade
cunku bilmez haram ile helali

hıck :queen:

kanucan
20 Ocak 2011, 04:10
Bi dakka yav 35lik rakı şişesi geldi. Açılın!. :P

Bende demleneyim.

COQ
20 Ocak 2011, 04:16
Yarin Ozan bu topige girip, yazilanlari oluyunca, arkasina bile bakmadan kaçacak gibime geliyor.:P
Mevzu nereye geldi yahu!!!:cherry:

remzi_39
20 Ocak 2011, 04:19
Ulem ayyas!
Gidip surdan 3-5 tane bira alalim diye gittigimiz bardan kasayi komple isteyen sen degilmisin?:P
Kesmedi ustune ispirto içtik nolmus.:cherry::P

Abicim baktimki 3-5 siseyi tasimasi zor.
Ver ülem kasayi dedim..
Tasimasi kolay usta.. :cherry:

Bu muhabbetin üzerine simdi yasadigimi anlatayim..
10 saniye önce...
Tel im caldi..
Bakiyorum bizim Niko ariyor...
Oda Viski icer selepsiz..
Nerdesin Türk diyor bana..
Gelsene suraya diyor bana... 100 metre uzakliktaki birahane..
Yok bugün ben evde iciyorum Yunan

Garip bir adamdir bu Niko..
Okadar icer ama sarhos oldugunu anlamak zor dur..
Cok kere sormustur bana ertesi gün..
Remzi biz ewe nasil, nezaman gittik???
Türk hesabi ödedikmi?
Ödedik Yunan ödedik :queen:

Ante
20 Ocak 2011, 04:23
Remzi yapılan araştırmalara göre bu iş genlerde bitiyormuş. Yani alkole dayanıklılık olayı tamamen gen ile ilgiliymiş. Bu göre asyalılar avrupalılara göre alkole karşı daha dayanıksızmış. O yüzden avrupalılar ile bu konuda aşık atmaya kalkmamak lazım genlerinde yoksa:)

Cruiser güvenli sürüş birbirinden bağımsız şeyler bence. (konu açısından:))

COQ
20 Ocak 2011, 04:28
Yarim saat kadar önce aksirdiydim.
Az önce tiksirdim.:cherry:
Bu nedenle ben yatiyorum.

Alkolluyken asla araç kullanmayin arkadaslar.
Bakin ne kadar zararli.
ölmeseniz bile daha kötü oluyosunuz.:P

Ante
20 Ocak 2011, 04:32
Coq buradaki bir çok kişi içemez zaten artık. İçki satış yaşı 24:)

yürekçe
20 Ocak 2011, 04:35
evet, alkollü araç kullanmak güvenli sürüşü etkiler :)

remzi_39
20 Ocak 2011, 04:38
Remzi yapılan araştırmalara göre bu iş genlerde bitiyormuş. Yani alkole dayanıklılık olayı tamamen gen ile ilgiliymiş. Bu göre asyalılar avrupalılara göre alkole karşı daha dayanıksızmış. O yüzden avrupalılar ile bu konuda aşık atmaya kalkmamak lazım genlerinde yoksa:)

Cruiser güvenli sürüş birbirinden bağımsız şeyler bence. (konu açısından:))

Ante hic sorma...
Adamlar nasil iciyor agzim acik kaliyor yemin ederim..
Ruslardan, Polonyalilardan hic bahsetmiycem.. Onlar zaten korkunc..
Bu Niko dedigim arkadasin babasinin bir biranesi var..
Babasi gecende vefat etti simdi anasinin diyelim artik..
Niko da orada aksamlari calisiyor..
Ben bazen gece 01:00 de falan ugrarim onun yanina ewe gelmeden.. :cherry:
Wolfhart diye bir Alaman var..
70 yaslarinda bir adam sanirim...
Türk, bu Wolfhart sabah birahane acildigindan beri icmekte diyor
Sabah 10 da aciliyor birahane.. Düsün artik :P

Coq cabuk pes ettin yahu... :pale:

Topigi acan arkadas sabaha buraya girince bizimde biryerlerimiz kasinir artik saniyorum... :queen:

özgenç
20 Ocak 2011, 04:38
sevgili Ante desene bizim olayımız genlerde :) yalnış hatırlamıyorsam remzi_39 da trakyalı yani avrupalı sayılır :mrgreen:

remzi_39
20 Ocak 2011, 04:42
sevgili Ante desene bizim olayımız genlerde :) yalnış hatırlamıyorsam remzi_39 da trakyalı yani avrupalı sayılır :mrgreen:

Yahu dur rezil etme bizi simdi.. :pr:
Babaeski li hemde..
Cok eskiden Babaeski yüzdelik olarak TR de en cok icki tüketen yerdi... :P

yürekçe
20 Ocak 2011, 04:44
asyalılar içkiye dayanıksızsa, bu ruslar nereli peki? bence yanlış istatistik...

Ante
20 Ocak 2011, 04:53
Yürekçe istatistik değil genetik:) İlk ben bunu Prof. Dr. Sevil Atasoy'dan duydum televizyonda. Sonra internette biraz araştırdım ki doğruymuş. çinliler, japonlar falan bu nedenle içkiye karşı oldukça dayanıksızmış. Ruslar pek asyalı sayılmaz. Bu arada cruiser'a içkili binmek elbetteki güvenli değildir hangi ırktan, genden olursan ol :P

remzi_39
20 Ocak 2011, 04:56
Yürekçe istatistik değil genetik:) İlk ben bunu Prof. Dr. Sevil Atasoy'dan duydum televizyonda. Sonra internette biraz araştırdım ki doğruymuş. çinliler, japonlar falan bu nedenle içkiye karşı oldukça dayanıksızmış. Ruslar pek asyalı sayılmaz. Bu arada cruiser'a içkili binmek elbetteki güvenli değildir hangi ırktan, genden olursan ol :P

Japon coktur Düsseldorf ta...
2 bardak icince yamuluyorlar..
Wallahi :queen::queen:

Ante
20 Ocak 2011, 05:04
Japon coktur Düsseldorf ta...
2 bardak icince yamuluyorlar..
Wallahi :queen::queen:

Cebit için Hannover'dayken bir gece pansiyona dönüyoruz bu asyalı amcalardan biri yaya gecidinin tam başlangıcında metal bir direğe dayanmış ayakta uyuyordu:) martın o soğuğunda:)))

remzi_39
20 Ocak 2011, 05:13
Cebit için Hannover'dayken bir gece pansiyona dönüyoruz bu asyalı amcalardan biri yaya gecidinin tam başlangıcında metal bir direğe dayanmış ayakta uyuyordu:) martın o soğuğunda:)))

:queen::queen::queen:
Demkki o amca 3 bardak icmis.. :cherry:

Cebit e buraya geldin he????
Bilgisayar Fuarina...
Birkere gitmisligim vardi o fuara..
Seneler önce...

Asyali amcam icmek icin gelmis buraya demekki..

Düsseldorf tada cok fuarlar olur..
Sana yurdum insaninin buraya Fuara geldigi zaman nereye gittigini anlatayimmi?? :cherry:
Anlatmiyayim... :bounce:

Ante
20 Ocak 2011, 05:32
:queen::queen::queen:
Demkki o amca 3 bardak icmis.. :cherry:

Cebit e buraya geldin he????
Bilgisayar Fuarina...
Birkere gitmisligim vardi o fuara..
Seneler önce...

Asyali amcam icmek icin gelmis buraya demekki..

Düsseldorf tada cok fuarlar olur..
Sana yurdum insaninin buraya Fuara geldigi zaman nereye gittigini anlatayimmi?? :cherry:
Anlatmiyayim... :bounce:

4-5 kez gelmiştim. Anlatma anlatma:))) Biz en fazla Block House'a giderdik :P

remzi_39
20 Ocak 2011, 05:39
4-5 kez gelmiştim. Anlatma anlatma:))) Biz en fazla Block House'a giderdik :P

Yeme beni tahta kasikla... :cherry:

yürekçe
20 Ocak 2011, 08:43
topic pert :cherry:

bY_aLp
20 Ocak 2011, 11:56
topic pert :cherry:

Ohooo ustalar ne ettiniz Yav

Otoburkaplan
20 Ocak 2011, 13:04

Eyvallah.. Ben de Versys bakıyorum çaktırmadan, şisss, kimse duymasın ::shhh::

---------- Mesaj ekleme zamanı: 14:04 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 13:20 ----------

Cevaplar için çok teşekkürler...
@Otoburkaplan: Doğrusu ben de cruiser'ları çok seviyorum fakat elimden geldiğince mantıkla hareket etmeye çalışıyorum... Bir cruiser kullanıcısı olarak ne gibi durumlarla karşılaştın? Yani araçlar beni çok rahat görüyor, saygılı davranıyor diyebilir misin? Bir de sıkışık trafikte aralardan geçme şansın oluyor mu?

Araçlar beni çok rahat görüyor, dönüp dönüp bakıyorlar zaten. Bakayım derken kaza yapacak adamlar, ondan korkuyorum. Genelde anlamda yolda sıkıştırılma filan yaşamıyorum, çocuklara el sallamak yoruyor bir tek :P GV650'yi ilk yakından görüp dokunduğumda, bu benim dokunduğum en güzel şey cisim demiştim zaten. Ama tabii ki burası Türkiye, uçak da kullansa kornaya basıp makas atmaya tipler her zaman karşına çıkacaktır.

Alçak selesiyle ışıklarda beklerken topuklar dahil zorlanmadan ayaklarını yere koyabilirsin bir cruiser'da. Dur kalk'ı rahattır. Ama uzun tekerlekler arası mesafeden dolayı dar yerlerde manevra yapman bir naked'a göre daha zordur. Sıkışık trafikte aralardan geçmek, sadece trafik hiç akmıyorsa yap derim. Yan çanta ve çok geniş motor koruma demirlerin yok diye farzedelim. Diğer makinalara göre daha geniş gidon açıklığına sahip olduğun için aralardan geçmen biraz daha zordur. Ama genelde rahat geçersin. Gidon açıklığı Enduro'larda da geniştir ama onların kolları genelde aynaların üstünde kaldığından 2 ayna boyu fazladan boşluğun olur. Ama onlarda da sele yüksek, dur kalk biraz daha yorucu olacaktır.

mayildiz
20 Ocak 2011, 14:18
İlk motorum YBR125 di ikincisi ve halen kullanmakta olduğum Hyosung GV250.

GV 250 ile ön camda takarsan YBR ye göre çok çok az rüzgar alıyorsun. Kullanımda da gidonun daha yüksekte ve önünü kapatması insana daha güven veriyor. Kesinlikle kendini daha iyi ve güvende hissetmeni sağlıyor. Hızlanma performans YBR den çok çok iyi. İki tane yunusu sollayıp biraz ilerke bankanın önünde durmuştum, artçı yunuslar yanımdan geçerken dönüp motoru incelediler neki bu diye sonra bir haaa hyosungmuş dedi. İlk o zaman motorumu daha çok sevmiştim. Zaten 250 cc kategorisinde motor alacaksan GV250 yada GT250 yi öneririm. Bence kendi sınıfında birinci.
Diğer araç sürücülerinin seni fark etmesinde pek fazla bir şey değişmiyor. Fark edilmekte en çok işe yarayan şey deponun kenarlarına takılan led şerit. Gece bariz bir şekilde görülüyorsunuz yayalar yola atlamadan önce size şöyle bir bakıyorlar ne olduğunu anlamaya çalışıyorlar, onlar düşünürken sen çoktan gitmiş oluyorsun ve sürücüler yol veriyorlar yada arkalarından yanaşınca biraz kenara çekilip rahat geçmene yardımcı oluyorlar ama led yoksa aynı bilinen terane bütün motorlar için geçerli.

Çift silindir tek silindire göre acayip güzel bişeymiş onu farkettim. Ama Şehir içi trafikte arabaların aralarından vın vın kaçıcam diyorsan GV250 ile bu iş biraz daha zor lakin imkansız değil. Ben şahsen yine vızır vızır geçiyorum. Tabi iki motor arasında bariz bir manevra farkı var YBR daha ince ve dönüş çapı daha kısa GT 250 de YBR kadar dar manevralara hakim olsa gerek. Naked makine sonuçta. Neyse amma uzatmışım yazdıkça yazasım geldi.

Alkol mevzunda avrupalı genleri ne kadar sağlamsa kuzey asyada o kadar sağlam bence. Zira rus arkadaşlar lıkır lıkır sade rus votkası içiyorlar. Asyadan ziyade uzak doğulu kardeşler biraz hassas bu konuda. Birde bizim akrabalar var onlarda sağlam içiyor. Hele birde beleş bulsunlar valla öz be öz iskandinav bunlar yada viking geni karışmış bunlara dersin.

kh1
20 Ocak 2011, 14:53
Istanbul yollarında ybr125 ile geziyorum. Bütün yollarından geçmiştir tekerleğim. Belki inanmayacağız ama motorumu yatırmaya hiç gerek duymadım. Çünkü ben motorumun ne olduğunu ne yapabilceğini biliyorum .) Trafikte farkedilmek için Farlarımı xenon far değilde ona yakın güzel ışık var beyaz bir lamba ile değiştirdim(usta tavsiye etmişti) extra sis lambalarıda ekledi. Farkedilmek için belki aykırı ama kornamı süreklide kullanıyorum çünkü diğer araç kullanıcıları aynalarına bakmıyor. Bende pek aynalarına bakmalarını gerektirecek aralara girmekten kaçınıyorum. Kendimce kaskımı takıyorum montumu giyiyorum gerisi allaha kalmış.

Onyx250
21 Ocak 2011, 12:39
valla cruiser sürüş konforu olarak daha rahattır sadece. Yatma konusunda çok fazla yatırmana ihtiyacın yok motoru. Bende GV250 var. Hem sürüşü rahat, hem de daha spor karakterli bir cruiser'dır. Racing kadar olmasa da yatıyo gayet güzel bi şekilde virajı dönüyo.

Farkedilme konusunda, 2 tekerlikli olduğu sürece ne sürersen sür, seni farketmelerini saygu duymalarını rahatsız etmemelerini bekleme :D bizim milletin kafa yapısı, aracı seninkinden büyükse haklıdır :) Motorlar ne olursa olsun arabalara göre daha çeviktir, hızlanma, manevra gibi konularda daha iyidir. Cruiser da olsa böyledir yani. Çok takılma ona. Sen ilk önce istediğinin ne olduğunu belirle.

ozan_oz
23 Ocak 2011, 05:20
Verdiğiniz cevaplar ve döndürdüğünüz muhabbet için çok teşekkürler, birlikte de içmek ya da güvenli güvenli gezinmek dileğiyle... ;)