PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Far Ampulü Seçimi

Sayfa : [1] 2

audioslave
04 Aralık 2010, 21:46
Selam arkadaşlar,
2 ay kadar evvel motoruma xenon taktırdım.Ancak far çanağının yapısından mıdır,merceksiz montaj yapıldığından mıdır,xenonun ışığı yola tam verimli yansımıyor,ışık dağılıyor.Normalde kısa yanarken taa karşıda yukarıda kalan trafik istikamet tabelalarını parlatıyor,uzunlar yanarken de önüm daha iyi aydınlanıyor,ancak öünmdeki sürücüler bana yol vermek ve ışığımdan kaçmak için seferberlik yapıyor vs.:P
Kısaca xenonlar mercek olmadan işe yaramıyor.Eee motorumdaki farlarda mercek modifiyesine izin vermiyor.Yaklaşık 10 cm derinliği var.(Bi xenon(selenoid bobinli) mercek için en az 15-16cm derinlik gereklidir) Haliyle halojen ampüllere geri döneceğim.Ancak hangi ampulu takmalı neyi kullanmalı?
Forumlarda Osram Night Breaker ve Philips x-treme power gibi ampüllerden bahsedilmiş,performanslarının iyi olduğu yazılmış.Hatta philipsin sitesinde motosikletlere özel üretilen Philips Moto Vision ampüller de gözüme çarptı.
Sizler hangi ampülü önerirsiniz?Benim istediğim özellik; yolu çok net görebilmek.Şimdi Xenonları çıkarınca sudan çıkmış balık gibi olmayayım,hakkını vermek lazım aydınlatması 10 numaraydı ama dediğim gibi ışık çok dağılıyor odaklanamıyor.
Bu arada far çanağım yuvarlak.Motorum Hyosung Gv 250

_OLD_
04 Aralık 2010, 21:50
Osram Night Braker.

extrem_015
04 Aralık 2010, 22:00
Osram H4 Night Braker
Philips Material Photon H4 Xenon Efect 5000K (xenon tip)

Slayerrr
04 Aralık 2010, 22:21
Ya osaram night breaker alacaksın ya da motosikletinin görüntüsünün değişmesini göze alıp farı uzun olan bir çinli motorun (mondial,ramzey) farından alıp mercek takacaksın. Ben farklı farın iyi duracağını düşünmediğim için Night breaker aldım. Önceki motorumda mercekli xenon yapmıştım, onun yerini hiç tutmuyor.

audioslave
04 Aralık 2010, 22:32
Aslında ebay'den falan da bakıyorum uzun büyük chopper merceği arıyorum.Sahibinden'de debir sürü mercek var. Far bulsam gidip fara göre deneyecek mercek te alıcam ve içerisnide monte edeceğim ama far bulamıyorum ki..

Slayerrr
04 Aralık 2010, 23:03
Görüntüsünü beğenirsen Ramzey QM 250 modelinin farı mercek sığabilecek boyutta. Ben daha önce mercek takmadan önce ya fara bir şey olursa diye far aradığımda eski motorumda aynı farı kullandığını görmüştüm. Fiyatı 72 TL

audioslave
05 Aralık 2010, 00:21
Peki Nigh Breaker tavsie eden arkadaşlar,bu ampülün ömrü çok kısa diyorlar araba kullanıcıları 2-3 ay gibi bir süre sonunda birçoğunun nb patlamış.Sizde böyle bir sıkıntı oldu mu?

Tesla.tr
05 Aralık 2010, 01:00
Konuyu ilgiyle takip ediyorum. Benim motorumda da Philips HS1 diye bir ampul var ve hiçbir yerde HS1 diye bir ampul türü duymadım. Philips'in sitesinde bile yok. Gece yakın aydınlatması zayıf, uzun aydınlatması da motorun önünde karanlık bir bölge bırakıyor. Night breaker'ı tavsiye ediyorlar ama benim motora uyar mı uymaz mı bilemiyorum. (Kymco Like 125)

audioslave
05 Aralık 2010, 01:07
Hs1'in görünüş olarak h4'ten farkı yok gibi nette gördüğüm kadarıyla arada watt farkı olması lazım hs1 35 wattlık h4 ise 55 wattlık olmalı.Durum böyle olunca H4 takabilirsin.

tr100a
05 Aralık 2010, 02:02
ben cub a xenon yapacak oldum mercek koyabilmek için far grenajını fiberden tasarladım yaptım http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-fotograflari/72092-cub-ima-bi-xenon-icin-on-calisma-yeni-far-grenaji.html bi xenon mercekte taktım elktrik fara altarnetif akım olarak geldiğinden regüle yaptım ama yolda giderken tıkırtıkır ses geldiğinden gıcık oldum orjinal grenajını taktım ampülde pahalı geldi 150 tl ye kıyamadım mercek montaj resimlerinide ampül olmadığından atamadım

audioslave
05 Aralık 2010, 02:15
Motorunuza yaptığınız elyaf uygulaması çok hoş olmuş hatta orfinalinden daha iyi diyebilirim.Beğendim:) Ancak bunun gibi bir şeyi gv 250'de nasıl yaparım en ufak bir fikrim yok.
Ama siz bunu birde mercekle şenlendirseydiniz tadından yenmezdi,ben far bulsam içerisine merceği hemen yerleştirecem ama far bulamıyorum.Şu Ramzey'e bi bakıncam bakalım.

Osbourne
05 Aralık 2010, 02:31
Yazanlar olmuş ama ben ısrarla vurgulayacağım, Osram Night Breaker..
Her ikisini de kullanan birisi olarak merceksiz xenondan daha performanslı olduğunu çok rahatça söyleyebilirim..

audioslave
05 Aralık 2010, 02:39
Çok sağolun arkadaşlar,bu hafta biraz daha ön far bakınayım olmadı cuma günüe kadar NightBreaker alıp,xenonları sökerim. En azından benim motorumda muhakkak mercek gerekli,bazı araçlara mercek gerekli olmuyor çünkü optik dizaynlarından ötürü xenonda ışık dağılmıyor.Gerçi farkedilebilirliğim baya artmıştı bunlarla,halojene dönünce nasıl olcak görecez:)

tr100a
05 Aralık 2010, 02:44
Motorunuza yaptığınız elyaf uygulaması çok hoş olmuş hatta orfinalinden daha iyi diyebilirim.Beğendim:) Ancak bunun gibi bir şeyi gv 250'de nasıl yaparım en ufak bir fikrim yok.
Ama siz bunu birde mercekle şenlendirseydiniz tadından yenmezdi,ben far bulsam içerisine merceği hemen yerleştirecem ama far bulamıyorum.Şu Ramzey'e bi bakıncam bakalım.

evet şu an mercekli resimlerinide çektim bir ara atayım

mehmet tufan
05 Aralık 2010, 03:11
merhaba..

monero cmx 250 a motoruma osram night breaker takmak isitiyorum lakin far ebadını bilmiyorum.. ledov ve yamaha virago 25o ile aynı kasada olduğunu düşürsek sizce hangisidir.
h1 h2 h3 h4 gibisinden yani..

Osbourne
05 Aralık 2010, 03:16
merhaba..

monero cmx 250 a motoruma osram night breaker takmak isitiyorum lakin far ebadını bilmiyorum.. ledov ve yamaha virago 25o ile aynı kasada olduğunu düşürsek sizce hangisidir.
h1 h2 h3 h4 gibisinden yani..

Mehmet'çim muhtemelen H4 tür..Anlaması basit..Farın içinden ampulün dibini görmeye çalış orada yazar..
Aslında tipinden de anlaşılır da bilmek gerek H1 ile H4 ü..
Hiç birşey yapamazsan sıradan bir elektrikçiye git, hemen söylerler..

Ama dediğim gibi muhtemelen H4..

mehmet tufan
05 Aralık 2010, 03:21
Mehmet'çim muhtemelen H4 tür..Anlaması basit..Farın içinden ampulün dibini görmeye çalış orada yazar..
Aslında tipinden de anlaşılır da bilmek gerek H1 ile H4 ü..
Hiç birşey yapamazsan sıradan bir elektrikçiye git, hemen söylerler..

Ama dediğim gibi muhtemelen H4..

teşekkür ederim abicim, h4 de uzun kısa aynı ampulde değilmi? sadece park dipsiz ampul diğer soketteki ampul hem uzun hem kısa yanıyor olmalıydı, arabamdan hatırlıyorum..

bir sorunum daha var kızmaz isen, senin kullandığın osram ampulu nerden temin edebilrim, sahibinden.com a baktım izmir ankara satışı hep birde ne gelecek belli değil, orjinal olup olmadığını anlamak lazım diye düşünüyorum.. zaten gece görüşümüz düşük birde okadar uğraşıp tırt bi far yapmayalım :\

Osbourne
05 Aralık 2010, 03:29
teşekkür ederim abicim, h4 de uzun kısa aynı ampulde değilmi? sadece park dipsiz ampul diğer soketteki ampul hem uzun hem kısa yanıyor olmalıydı, arabamdan hatırlıyorum..

bir sorunum daha var kızmaz isen, senin kullandığın osram ampulu nerden temin edebilrim, sahibinden.com a baktım izmir ankara satışı hep birde ne gelecek belli değil, orjinal olup olmadığını anlamak lazım diye düşünüyorum.. zaten gece görüşümüz düşük birde okadar uğraşıp tırt bi far yapmayalım :\

H7 de de uzun kısa aynı yerde olması lazım..Bu mesele esas olarak ampul yuvasının yapısıyla da ilgili diye hatırlıyorum..H1 ler de dediğin gibi tek duy var..
Bakınca anlarsın zaten..Dediğim gibi internette h4 ampullere bak, sonra kendi motorundakine bak anlaşılır..

Osram için de sahibinden e gerek yok canım..gittiğim hemen hemen tüm alışveriş merkezlerinde vardı..Benim arabadakileri carrefour kozyatağından almıştım mesela..

audioslave
05 Aralık 2010, 03:32
H4 tip ampüllerde uzun ve kısa vardır.Ampül içerisinde 2 flaman bulunur yani.Ayrıca Nightbreaker'ları Koçtaş mağazalarında da bulabilirsin en son fiyatı 15tl civarıymış.

overcloud
05 Aralık 2010, 03:34
Selam arkadaşlar,
2 ay kadar evvel motoruma xenon taktırdım.Ancak far çanağının yapısından mıdır,merceksiz montaj yapıldığından mıdır,xenonun ışığı yola tam verimli yansımıyor,ışık dağılıyor.Normalde kısa yanarken taa karşıda yukarıda kalan trafik istikamet tabelalarını parlatıyor,uzunlar yanarken de önüm daha iyi aydınlanıyor,ancak öünmdeki sürücüler bana yol vermek ve ışığımdan kaçmak için seferberlik yapıyor vs.:P
Kısaca xenonlar mercek olmadan işe yaramıyor.Eee motorumdaki farlarda mercek modifiyesine izin vermiyor.Yaklaşık 10 cm derinliği var.(Bi xenon(selenoid bobinli) mercek için en az 15-16cm derinlik gereklidir) Haliyle halojen ampüllere geri döneceğim.Ancak hangi ampulu takmalı neyi kullanmalı?
Forumlarda Osram Night Breaker ve Philips x-treme power gibi ampüllerden bahsedilmiş,performanslarının iyi olduğu yazılmış.Hatta philipsin sitesinde motosikletlere özel üretilen Philips Moto Vision ampüller de gözüme çarptı.
Sizler hangi ampülü önerirsiniz?Benim istediğim özellik; yolu çok net görebilmek.Şimdi Xenonları çıkarınca sudan çıkmış balık gibi olmayayım,hakkını vermek lazım aydınlatması 10 numaraydı ama dediğim gibi ışık çok dağılıyor odaklanamıyor.
Bu arada far çanağım yuvarlak.Motorum Hyosung Gv 250

ampulun tırnaklarını kesip ters şekilde takmayı deneyin, yapılabiliyorsa mercek uygulayın yada xenon ampulu bu şekilde heba edeceğinize osram / philips gibi kaliteli halojenlerden kullanın. (nightbreaker / power 2 night )

benzer sorunu uzun/kısa h4 halojenlerde yaşamıştım (kısalarda gökyüzünü aydınlatıp uzunlarda tam önüme odaklanması), ampulleri tam tersi şekilde taktığımda düzelmişti.

http://img405.imageshack.us/img405/3927/12v3535wb2.png

Kare içindeki alan yukarı gelecek şekilde ampulu yeniden takarsanız sorun çözülür ama xenon yinede diğer araçları rahatsız edecektir.

mehmet tufan
05 Aralık 2010, 03:35
engin abicim teşekkür ederim biraz kafam çorba olur gibi olsada yarın elektrikçide çözerim ben bu durumu :)

audioslave bilgilendirme için teşekkür ederim

http://www.youtube.com/watch?v=7QU1nvuxaMA

buda gece gece bi teşekkür şeysi olsun :)

Osbourne
05 Aralık 2010, 03:41
engin abicim teşekkür ederim biraz kafam çorba olur gibi olsada yarın elektrikçide çözerim ben bu durumu :)

Bu teşekkürün üstüne söylenecek söz yok Mehmet'im :) Eyvallah..

overcloud
05 Aralık 2010, 03:46
Peki Nigh Breaker tavsie eden arkadaşlar,bu ampülün ömrü çok kısa diyorlar araba kullanıcıları 2-3 ay gibi bir süre sonunda birçoğunun nb patlamış.Sizde böyle bir sıkıntı oldu mu?

i30 model binek aracımızda nightbreaker (H7 55w) kullanıyoruz. gece/gündüz sürekli kısalar açık kullanımda 3 ayda bir ampul patlıyor.

RunemagicK
05 Aralık 2010, 03:51
engin hocam bu Osram Night Breaker bizim zata uyuyormu?

Osbourne
05 Aralık 2010, 03:56
i30 model binek aracımızda nightbreaker (H7 55w) kullanıyoruz. gece/gündüz sürekli kısalar açık kullanımda 3 ayda bir ampul patlıyor.

Valla benim arabamda yaklaşık 8 aydır takılı idi osramlar herhangi bir sıkıntım olmadı..Farlarım gece-gündüz açık idi benim de..
Şuan xenon takılı..
Senin motorda konjektör arızası olması muhtemeldir..Daha doğrusu arızalı demeyeyim de ufak çapta voltj oynaşmaları oluyordur veya normalden çok akım veriyordur bu da daha yüksek ısınmaya neden oluyordur..Yüksek ısınma amulün direncini düşürdüğünden dolayı patlama yapıyordur..

engin hocam bu Osram Night Breaker bizim zata uyuyormu?

Far tası uymaz yani yerine takamazsın ama deneyip bir şekilde uydurmak mümkün Koray'cım..Yoksa bağlantı ve kablolama oalrak uygundur zatlara..Ama dediğim gibi yuvası uymaz..
Mondiallerden ampuller bir tuhaf..Çin'e özgü :)

Slayerrr
05 Aralık 2010, 03:57

Motorumda 3 aydır kullanıyorum ama arabamda 1,5 senedir, babamın arabasında 2 senedir nighter breaker ampuller takılı hiç bir sorun yok. Xenon uygulayamayacak olan herkese tavsiye ederim.

audioslave
05 Aralık 2010, 04:07

Teşekkür ederiz,vallaha ben açıkcası dansöz yada oynayan kızlar falan çıkacak beklentisiyle açtım linki ama audioslave çıktı,sevindirik oldum:P

Key-x
05 Aralık 2010, 04:33

:cat:

Ben de xenon takmayı düşünüyordum öncesinde osram ı deneyeceğim.

RunemagicK
05 Aralık 2010, 04:57
Far tası uymaz yani yerine takamazsın ama deneyip bir şekilde uydurmak mümkün Koray'cım..Yoksa bağlantı ve kablolama oalrak uygundur zatlara..Ama dediğim gibi yuvası uymaz..
Mondiallerden ampuller bir tuhaf..Çin'e özgü :)

far tası için sormuştum bende. hakkaten bizim zatların orası bi garip. traktör ampulü diye satıyolar zaten:D
neyse, ahmet erşen abi bi adaptör önermişti orası için, bir deniyim onu
birde bu ampuller kaç watt? netten gördüğüm kadarıyla hep 55w var. 35 kullanmamız lazım sanırım.

Osbourne
05 Aralık 2010, 05:02
far tası için sormuştum bende. hakkaten bizim zatların orası bi garip. traktör ampulü diye satıyolar zaten:D
neyse, ahmet erşen abi bi adaptör önermişti orası için, bir deniyim onu
birde bu ampuller kaç watt? netten gördüğüm kadarıyla hep 55w var. 35 kullanmamız lazım sanırım.

Heheh ben de duymuştum traktör ampulu muhabbetini :)
Ahmet abi diyorsa tamamdır o adaptör..

Osram night breakerların watt değerleri:

Osram H11 Halojen Night Breaker 55W
Osram H7 Halojen Night Breaker 55W
Osram H4 Halojen Night Breaker 60/55W
Osram H3 Halojen Night Breaker 55W
Osram H1 Halojen Night Breaker 55W

RunemagicK
05 Aralık 2010, 05:30
Heheh ben de duymuştum traktör ampulu muhabbetini :)
Ahmet abi diyorsa tamamdır o adaptör..

Osram night breakerların watt değerleri:

Osram H11 Halojen Night Breaker 55W
Osram H7 Halojen Night Breaker 55W
Osram H4 Halojen Night Breaker 60/55W
Osram H3 Halojen Night Breaker 55W
Osram H1 Halojen Night Breaker 55W

55w fazla ısındığı için far tasını eritiyor diye duymuştum. nası olacak o iş:)

Osbourne
05 Aralık 2010, 05:40
55w fazla ısındığı için far tasını eritiyor diye duymuştum. nası olacak o iş:)

Valla ben yaptım, oldu demedim :)

Ayrıca 35w a dayanabilecek far tası 55w a da dayanır sanırım..Mesele far tasının yuvasını uydurabilmekte..
Sitede 150 zat a mercekli xenon far takan bile var idi..

Bence ısınma bir sorun olmaz..halojen için söylüyorum tabi xenon a garanti veremem :)

overcloud
05 Aralık 2010, 13:05
35 ile 55 arasındaki ısı farkı çok fazla, tası eritebilir.

standard h4 35/35w osram yada narva halojen ampuller var piyasada.

bunların tırnakları traktör ampulu dediğimiz soketlere çok benziyor ama yinede ampulun 2 tırnağını kesip tekrar lehimliyerek sokete uydurmak gerekiyor.

armut ampul (traktör amuğulu dediğin) ile h4 35/35'in wattları aynı fakat aydınlatma gücü lumen cinsinden ölçülüyor ve aralarında çok bariz bir fark var. 35'lik h4'ler night breaker kadar iyi olmasada iyi iş görür.

audioslave
05 Aralık 2010, 20:22
:cat:

Ben de xenon takmayı düşünüyordum öncesinde osram ı deneyeceğim.

Xenon'u gv 250'ye takmayı düşünüyorsan bence deneme derim,tamam parlak bir görüntü yansıtıyor ama motorun far optiği ışığı çok dağıtıyor.Muhakkak başka bir far takmak yada mercek kullanmak gerekli.
En iyisi peformans ampüllerinden kullanmak yani Osram Nightbreaker yada Philips xtrem power gibi.Hatta Bosh plus 90 ampüllerinde ışık gücü çok yüksekmiş.
Ancak yinede herkesin kullandığı ve memnun kaldığı (motor kullanıcılarının) night breaker kullanılmalı.

Key-x
05 Aralık 2010, 20:34
Xenon'u gv 250'ye takmayı düşünüyorsan bence deneme derim,tamam parlak bir görüntü yansıtıyor ama motorun far optiği ışığı çok dağıtıyor.Muhakkak başka bir far takmak yada mercek kullanmak gerekli.
En iyisi peformans ampüllerinden kullanmak yani Osram Nightbreaker yada Philips xtrem power gibi.Hatta Bosh plus 90 ampüllerinde ışık gücü çok yüksekmiş.
Ancak yinede herkesin kullandığı ve memnun kaldığı (motor kullanıcılarının) night breaker kullanılmalı.

Gece önümü göremiyorum bu farlarla. Normal farı bırakıp sis farlarına iki tane xenon takıp zorda kaldığımda açmayı düşünüyordum.
Fakat dediğim gibi önce bahsedilen ampulü deneyeceğim.

mayildiz
06 Aralık 2010, 01:59
Gece önümü göremiyorum bu farlarla. Normal farı bırakıp sis farlarına iki tane xenon takıp zorda kaldığımda açmayı düşünüyordum.
Fakat dediğim gibi önce bahsedilen ampulü deneyeceğim.

Aynen bende gece önümü göremiyorum. Ama dün kontrol ettim benim farda 35w lık h4 takılı, aslında 55w olması lazım. 55w lık bir night breaker alıp takıcam bakalım nasıl olacak. Muhtemelen iyi olacaktır. Night breakerı eski arabamda kullandım çok memnundum. Diğer h4 ampüllere göre kat kat iyi aydınlatma sağlıyordu. İki sene önce batı karadeniz turuna çıktığımda yolculuklarınmın yarısını gece yaptım ve o bol virajlı aydınlatmanın sıfır olduğu yollarda gayet rahat bir görüşle seyahat etmiştim. Yaklaşık 1,5 yıl kullanıp sattım aracı ve ampüllerinde hiç patlama falan yaşamadım. GV250 yi de alalı bir kaç gün oldu zaten. Dün şileye bir gezi yaptım akşam hava kararırken geri döndüm, resmen kör gibi geldim. Aydınlatmasının gece bu kadar zayıf kalacağını tahmin etmezdim. Acil tarafından far değişimine ihtiyaç var. Konunun takipçisiyim.

Key-x
06 Aralık 2010, 12:23
Aynen bende gece önümü göremiyorum. Ama dün kontrol ettim benim farda 35w lık h4 takılı, aslında 55w olması lazım. 55w lık bir night breaker alıp takıcam bakalım nasıl olacak. Muhtemelen iyi olacaktır. Night breakerı eski arabamda kullandım çok memnundum. Diğer h4 ampüllere göre kat kat iyi aydınlatma sağlıyordu. İki sene önce batı karadeniz turuna çıktığımda yolculuklarınmın yarısını gece yaptım ve o bol virajlı aydınlatmanın sıfır olduğu yollarda gayet rahat bir görüşle seyahat etmiştim. Yaklaşık 1,5 yıl kullanıp sattım aracı ve ampüllerinde hiç patlama falan yaşamadım. GV250 yi de alalı bir kaç gün oldu zaten. Dün şileye bir gezi yaptım akşam hava kararırken geri döndüm, resmen kör gibi geldim. Aydınlatmasının gece bu kadar zayıf kalacağını tahmin etmezdim. Acil tarafından far değişimine ihtiyaç var. Konunun takipçisiyim.

Çektiğin zorluğu tahmin edebiliyorum :( Hele birde karşıdan araç geliyorsa vay haline! Hiç birşey gözükmüyor :pr:
Bu arada yeni motorun hayırlı olsun.

audioslave
06 Aralık 2010, 19:24
Arkadaşlar ben yarın Sirkeci'ye bir bakıcam Gv 250 için far varmı birde uykarıda yazılan Ramzey qm 250'nin farına da bakıcam,hazır xenonum var,yapabilirsem mercek uygulamasıyla olayı çözmeyi düşünüyorum,Hiç olmadı Nightbreaker alıp takıcam ve kafamı dinleyecem:)
Tek düşüncem acaba motorun aerodinamiğinde hissedilir bir değişme olur mu?Çünkü muhtemel takacağım far stok fara göre çok daha uzun ve yere doğru bakıyor olacak.

sipsivri
06 Aralık 2010, 19:49
Aynı zamanda oto tamircisi olan bir Transalp kullanıcısı motorcu arkadaşımın tavsiyesi üzerine aşağıda fotoda görülen ampülü taktım.Sonuç inanılmaz.Meğer orijinal Transalp ampülü hiçbir şey göstermiyormuş.Servisinize sorun,bu ampül motorunuza uygunsa hiç düşünmeyin,sonuna kadar kefilim.Fiyatı biraz pahalı gelebilir.Normalde bunlar oto ampulü.Çiftinin fiyatı yanlış hatırlamıyorsam 65 TL idi.Ampul şu:

http://i359.photobucket.com/albums/oo34/sipsivri/Ampul.jpg

zeda3000
06 Aralık 2010, 20:43
Oncelikle Turkiye de kural ve nizam olmadigindan trafikte.

Insanlar bilmeden Xenon farlarini araclarina takiyor,

Motosiklet olsun Otomobil olsun karsiniza birden boyle bir goruntu cikiyor

http://www.egestuning.com/wp-content/uploads/2010/07/sentinel-xenon.jpg

Heleki hafif viraj size dogru kivrik ise , karsidan da arac geliyor ise

Sofore resmen gecici korluk yasatiyorsunuz ve tepenize cikmasi icten bile degil

Osram Night breaker bende kullaniyorum ve gayet basit bir montaj ile hayli guzel isik elde ediyorsunuz

http://www.youtube.com/watch?v=lnReD0F8h1A&feature=related

Tesla.tr
06 Aralık 2010, 21:08
Tavsiyeye teşekkürler. Benim 35W/35W Philips HS1 ampulün şekli H4 ampul ile birebir aynı görünüyor. Ampul içinde uzun far için bir kaşık var. Eğer gece yolculuklarına başlarsam, yaza doğru bir night breaker alayım. umarım 55 watt sorun çıkarmaz. mayildiz'in tecrübelerini takip edicem.

mayildiz
07 Aralık 2010, 00:10
Çektiğin zorluğu tahmin edebiliyorum :( Hele birde karşıdan araç geliyorsa vay haline! Hiç birşey gözükmüyor :pr:
Bu arada yeni motorun hayırlı olsun.

Saol :)

Aslında en temizi iyi aydınlatan farklı bir far kullanmak olucak ama bu işin maliyeti yüksek tarafı. Şimdilik night breaker ile idare edip şubattaki motoshow fuarından adam gibi bir farı uygun bir fiyata alıcam. Birde ben o yollarda karanlık içinde gelirken arkamdan iki tane baba enduro motor yaklaşmaya başladı. Adamlar benden kimbilir kaç metre gerideyken bile onların farları benim yolumu kendiminkinden daha iyi aydınlatıyordu. :)

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:10 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:04 ----------

Tavsiyeye teşekkürler. Benim 35W/35W Philips HS1 ampulün şekli H4 ampul ile birebir aynı görünüyor. Ampul içinde uzun far için bir kaşık var. Eğer gece yolculuklarına başlarsam, yaza doğru bir night breaker alayım. umarım 55 watt sorun çıkarmaz. mayildiz'in tecrübelerini takip edicem.

Forumların birinde okumuştum. 55w ampülün sorun çıkartmaması için motorunuzda mutlaka bir far açma kapama düğmesi olsun yazmışlardı. Motoru çalıştırın ısındıktan sonra farı açın, yolculuk bitince önce farı kapatın sonra motoru durdurun. Motorunuzuda biraz devirli kullanmaya özen gösterin. gibi bir kullanım şekli varmış deneyip görücez. İki gündür havalarda kötü motoru kullanamıyorum. Yoksa ampülü şimdiye çoktan osram ile değiştirmiştim. Hatta birde foto ekleyeyim, karanlıkta becerebilirsem :)

audioslave
07 Aralık 2010, 02:29
Aynı zamanda oto tamircisi olan bir Transalp kullanıcısı motorcu arkadaşımın tavsiyesi üzerine aşağıda fotoda görülen ampülü taktım.Sonuç inanılmaz.Meğer orijinal Transalp ampülü hiçbir şey göstermiyormuş.Servisinize sorun,bu ampül motorunuza uygunsa hiç düşünmeyin,sonuna kadar kefilim.Fiyatı biraz pahalı gelebilir.Normalde bunlar oto ampulü.Çiftinin fiyatı yanlış hatırlamıyorsam 65 TL idi.Ampul şu:

http://i359.photobucket.com/albums/oo34/sipsivri/Ampul.jpg

İnternette bir sürü ampül testi ve karşılaştırmaları var ancak Nightbreaker'la Xtrem power'ı kafa kafaya kıyaslayan bir resimle karşılaşmadım.Bosch plus 90 ile Nightbreaker'ı kıyaslamışlar daha çok.Ama benimde aklımda philipsin bu ampülü.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 01:29 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 01:16 ----------

Varmış:)
http://www.honda-tech.com/showthread.php?p=43512322

audioslave
07 Aralık 2010, 19:29
Bu arada Sirkeci'de chopperlara göre ön far buldum.Yaklaşık 20 cm kadar bir uzunluğu var.Bu hafta içi çalışmalara başlayacağım umarım mercek montajı sorun çıkarmaz da hallederim.

ufuk09
07 Aralık 2010, 22:11
selam arkadaşlar ben'de kanuni 150 seyhana zenon düşünüyorum nasıl olur acaba fikri ve bilgisi olan varsa yada deneniş arkadaşlar varsa yardıma ihtiyacım var, şimdi'den size teşekkürler herkese selamlar

---------- Mesaj ekleme zamanı: 21:11 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 20:59 ----------

selam arkadaşlar yine ben benim motorun ampülü o yuvarlak 12v ampülden yukardaki belirttiğiniz ampül uyarmı yani ona uygunbi yuva taksam olurmu ?

serknozkn
08 Aralık 2010, 20:02
ya bende istiyorum night breaker takmayı ancak bnm ampul girişide armut ampul traktör ampulü yani:Dyazılanları okudum fakat bi sonuca varamadım şimdi napmak lazım bunu takmak için bi dönüştürücü aparat varmı yoksa far çanağını komple değiştiricezmi?bizde bizim şimdi taktığımız ampuller 35w bu 55w sistem besleyebilecekmi bunu nerden anlıycaz

audioslave
08 Aralık 2010, 23:45
selam arkadaşlar ben'de kanuni 150 seyhana zenon düşünüyorum nasıl olur acaba fikri ve bilgisi olan varsa yada deneniş arkadaşlar varsa yardıma ihtiyacım var, şimdi'den size teşekkürler herkese selamlar

---------- Mesaj ekleme zamanı: 21:11 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 20:59 ----------

selam arkadaşlar yine ben benim motorun ampülü o yuvarlak 12v ampülden yukardaki belirttiğiniz ampül uyarmı yani ona uygunbi yuva taksam olurmu ?
Geçen Sirkeci'den aldığım farı Seyhan far diye satıyordu satıcı.Yani sizin motorunuzun farından satıyorlardı.Neyse ben bu farda da xenon denedim.Tabiki daha parlak bir ışık verdi ancak farın optik yapısı maalesef iyi değildi.Bu fara da Xenon uygulamak için ilk önce mercek şart!:salut:

Tesla.tr
09 Aralık 2010, 00:25
Saol :)

Forumların birinde okumuştum. 55w ampülün sorun çıkartmaması için motorunuzda mutlaka bir far açma kapama düğmesi olsun yazmışlardı. Motoru çalıştırın ısındıktan sonra farı açın, yolculuk bitince önce farı kapatın sonra motoru durdurun. Motorunuzuda biraz devirli kullanmaya özen gösterin. gibi bir kullanım şekli varmış deneyip görücez. İki gündür havalarda kötü motoru kullanamıyorum. Yoksa ampülü şimdiye çoktan osram ile değiştirmiştim. Hatta birde foto ekleyeyim, karanlıkta becerebilirsem :)

Ayrı bir far düğmesiyle uğraşmak uzun iş. Ben zaten arabadan kalma alışkanlığımla hep önce motoru çalıştırırım sonra farı açarım. Kapatırken de önce farı kapatır, sonra motoru durdururum. Motordaki far düğmemiz yeterli değilmiymiş?

Osram Nightbreaker'ların aydınlatması gerçekten hoşmuş. Arabaya alayım bari en azından.

Slayerrr
09 Aralık 2010, 01:11
Motordaki far düğmemiz yeterli değilmiymiş?
.

Bazı motorlarda, özellikle yeni nesil olanlarda far açmak/kapatmak için bir düğme yok. Kontak anaharını takdığınız andan itibaren kısa far yanmaya başlıyor. Sanıyorum açma/kapama düğmesi olması lazım derken onu kasteti.

bachbac
02 Mart 2012, 20:12
arkadaşlar bende xj6 kullanıyorum. 2. el aldım üzerinde zenon vardı söküp normal ampul takmak istiyorum.. şimdi h4 mü yoksa h7 mü alıcam ampülü ??