PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : trafik ceza yedik yardım

UqUR_
02 Aralık 2010, 16:23
arkadaşa motoru vermiştim trafik polisi yakalamış arkadaşta beni çağırdı bende ehliyetimi gösterip motoru aldım,arkadası yarın ilçe emniyete çağırdılar orada ne gibi işlem yaparlar sizce,ben ehliyetimi ruhsatımı ve motoru aldım birde imza attım banada ceza vermiş olabilir mi,arkadasta ne kadar ceza alır,arkadasa yarın mahkemeye sevk etti trafik polisi,ben ruhsatı aldım ama içinde sanki evraklar eksikmiş gibi sigorta belgesi var başka ne oluyordu ruhsatta 2 tanede ehliyet cüzdanına benzer boyutta belge var sizce almışlarmıdır benım ruhsattan 1-2 evrak :pale:

KRAL1146
02 Aralık 2010, 16:33
muhtemelen arkadaşıyın ehliyeti yok... arkadaşına ehliyetsizlikten işlem yapılacak ve mahkemeye çıkacak... motoruna sana imza karşılığı ruhsat sahibi olduğun için teslim etmişlerdir.... ehliyetsiz kullandırdığın için ruhsat sahibide cezadan bir nebza payını alacak tabiki.... olay bu ......

UqUR_
02 Aralık 2010, 16:35
ama ben ruhsatı alırken senınle bi ilgisi yok sen gidebilirsin dedi,benimde emniyete gitmem gerekiyor mu birde ne kadar ceza alabilirim

Kolonya
02 Aralık 2010, 16:35
mahkemeye çıkacak gibi bir durum söz konusu mu tam bilmiyorum ben ehliyetsizlikten ceza yediğimde kağıtları imzalamadığım için asayiş göz altına almıştı , mecburen karakolda imzaladık , ama mahkemeye falan çıkmadım olmadı öyle bir şey , sadece tebligat kağıdı 1 ay sonra evime geldi şu şu sebepten dolayı şu miktarda ceza yediniz diye.

Ruhsat sana ait olduğu için 250 - 300 tl olması lazım sana kesilen ceza.

UqUR_
02 Aralık 2010, 16:50
normalde bana emniyete gel demedıler benımle bir ilgili ceza olsa makbuz keserlermiydi

inzell
02 Aralık 2010, 16:58
270 TL olmalı ehliyetsiz araç kullanılmasına izin verme.

Kolonya
02 Aralık 2010, 17:00
dostum bence durumu iyice öğren eğer sana ceza kesildiyse ( ruhsat sahibi sen olduğun için ) senin de imzalaman gereken evraklar var. haberin olsun.

sertacbattal
02 Aralık 2010, 17:01
kardeş hem arkadaşına hemde sana ceza işlemi uygulanacak : S

babaçi
02 Aralık 2010, 17:07
kardeş hem arkadaşına hemde sana ceza işlemi uygulanacak : S

ehliyet olmadığı için ceza kesemiyorlar,mahkemeye verecekler.orada da ceza direkt paraya çevrilecek.sende payını alırsın bu arada

geçmiş olsun

UqUR_
02 Aralık 2010, 17:20
ben motoru almaya gittiğimde sadece arkadaşa forum kağıdı gibi birşey doldurdular bende sadece bir yere imza attım

huska
02 Aralık 2010, 17:33
geçmiş olsun.imzaladığın kağıt trafik idari ceza tutanağı.savcı sana 600 ila 3000tl arası ceza kasebilir isterse bu onun insiyatifinde.aynı şekilde arkadaşında ceza alacak.bir rakam vermek doğru olmaz.

ozzymozi
02 Aralık 2010, 17:45
Kötü bir durum motor aldığım zaman ehliyetsiz hiç bir arkadaşıma vermeyeceğim, bende sertifikamı bekliyorum sanırım çıkamıycam bunları okuduktan sonra..

Özer
02 Aralık 2010, 17:59
normalde bana emniyete gel demedıler benımle bir ilgili ceza olsa makbuz keserlermiydi

Her hangi bir evrakını almamış..ceza makbuzu imzalatmamış...o halde korkulacak bir şey yok bence.
Ceza kesmek isteseydi yani kesmesini gerektiren bir husus olsaydı olay yerinde keser ve imzalatırdı makbuzu...kaçarı yok.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 16:59 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 16:55 ----------

ben motoru almaya gittiğimde sadece arkadaşa forum kağıdı gibi birşey doldurdular bende sadece bir yere imza attım

Evrak imzalıyorsun ama okumuyorsun:silent: ne imzaladığına bir bakmazmı insan be kardeşim...
Sende payını almak üzere imza atmışsın..geçmiş olsun:wiinkk:

UqUR_
02 Aralık 2010, 18:15
jandarma trafik ceza kesme yetkisi yokmuş ondan arkadası savcılığa sevk ettıler orada kesilecek ceza

Arjantinli69
02 Aralık 2010, 18:59
ehliyetsiz kişiye araç kullandırdığın için şu an tam bilmiyorum zamlı halini ama eski tutar 250 TLidi.bu sana verilecek ceza.sürücünün cezası oooo,yazması bile uzun sürüyor 700-800 tl arası birşey olmalı.

UqUR_
02 Aralık 2010, 19:11
neyse ya lanet olsun.bana kesilecek ceza 250 tl'yi geçmesin yeter ama komutana sordum senınle bir ilgisi yok sen motorunu al git dediler bana,ben motoru çalıstırsım arkadaşı motora bindirmediler ona sen yürüyerek git dediler kask olmadığı için heralde.

inzell
02 Aralık 2010, 21:17
270 TL olmalı ehliyetsiz araç kullanılmasına izin verme.

270 TL diyoruz, haberin olsun.

İHTİYAR
02 Aralık 2010, 21:30
Olay mahallinde yakalanan arkadaş ehliyetsizse, araç sahibinede o kişiyede ayrı ayrı ceza yazılır.
Sebebi, araç sahibi sorumluluk almış ve isterse bilgisi haricinde olsun sorumluluğunda bulunan aracın yaratacağı her türlü mükellefiyeti baştan kabul etmiş sayılır. Bu temel hukuk kuralıdır.
Motor ucuz bir motorsa trafikten çekip plakasız olarak arkadaşınıza verirseniz sorun olmaz.
Ben demiyorum hukuk böyle.
Hatta ehliyetsiz biri trafik kazası neticesinde ölüme dahi sebebiyet verse, ehliyeti olmadığı için hukuk karşısında cezai ehliyeti olmayan kişi vasfında değerlendirilir.
ehliyetli kişi ise hukuk karşısında olan bitenden haberdar ve bilgili kabul edilir ki bu doğrudur.
Ehliyetsiz kişi yaptığı her kabahat ve suçta, ehliyeti olana göre yetersiz kabul edilir

suato21
02 Aralık 2010, 21:34
Geçmiş olsun kardeşim.

Maverick35
02 Aralık 2010, 21:47
Komutanın sana "Seninle ilgisi yok, al motorunu git" demesi hikaye :)

Arkadaşına da, sana da cezayı mahkeme kesecek.

Arkadaşına en az 600-TL (2010 Yılı için alt sınır, ilk suçsa ve alkol yoksa)

Sana da yaklaşık 250-TL İdari para Cezası tarh edilir, ehliyetsiz birine araç kullandırdığın için.(2008 Yılında bu ceza 177,50-TL idi)

Ancak, senin "Ben 250-TL cezamı ödedim, gerisini arkadaş düşünsün" demek gibi bir lüksün yok :(

Şöyle ki, arkadaşın o 600-TL cezayı ödemezse ceza faiz yiyecek, gene de ödemezse ve arkadaşı sigortalı bir işte çalışmıyorsa ve malı mülkü yoksa; ceza senin motorun dosyasına konur.Vizeye gideceğin zaman, ceza karşına çıkar.

Thisfalse
02 Aralık 2010, 21:57
Arkadaşına ''600 TL'' Ehliyetsiz Kullandığı İçin
Sana İse ''270 TL'' Motoru Verdiğin için

Barış Şuşut
02 Aralık 2010, 22:33
Arkadaşının ehliyeti yoksa 36. maddeden işlem görür Eğer ehliyeti varda A sınıfı yoksa o zamanda 39/1-a dan ceza yer .. her iki maddede cezalar aynıdır.

madde 36
Suç: Sürücü belgesiz araç kullanmak ve sürülmesine izin vermek

Kimlere ceza uygulanacağı:Sürücülere ve kullandıranlara

Mahkeme tarafından verilecek ceza:270,00 TL. İdari para cezası ve 1-2 ay, tekrarında 2-3 ay Hapis cezası

Sürücü aynı zamanda araç sahibi değilse, ayrıca araç sahibine de tescil plakasına göre aynı miktar için ceza tutanağı düzenlenir.

Not: Hapis cezası paraya çevrilir.

toplamda 900 tl ye yakın bir ceza ödeyeceksiniz. Hayırlı uğurlu olsun

Emre_Özman
16 Aralık 2010, 17:13
geçmiş olsun kardes bundan sonra A2 ehliyeti olmayan kimseye motorunu vermessin

giresunspor
16 Aralık 2010, 18:58
gecenlerde arkadas yedi bi ceza ama motor onun uzerine oldugu icin 270 tl den yirtti :) mahkeme 600 tl ceza yazdi. eger pesin odersen 450 tl ye iniyor (ceza eve geldikten iki veye uc hafta icinde odersen) yok pesin oodeyemez dersen 4 taksit yapiyolar haberin olsun
ha bu arada sen yaklasik 270 tl cezayi yemis oldun :( gecmis olsun.