PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yardım İstiyorum!

Sayfa : [1] 2

SlowRacing
28 Kasım 2010, 04:49
Eveeet :)
Yaş 17'ye de dayandı..
Aklı başında bir gencim..En azından öyle sanıyorum ve çevrem öyle diyor..
Okullar kapandığı gibi 8-9000' E 600cc Bir racing almak istiyorum marka model önemsiz..Sanırım ' F ' serisi olacak dengeliymiş öyle diyorlar :))
Çok uzatmak istemiyorm en nihayetinde..
Vitesli Kullanmadm..İlk vitesli deneyimim olucak..
Seçim değiştirmem çünkü aşığım..
Şimdi Ölürsün diye mesajlar yağacak alta..100Lerce konu gezdim hepsinde aynı..
ÖLÜRSÜN..---> FARKINDAYIM !
Şimdi 1 dakika da olsa daha fazla hayatta kalabilmem için sizden tavsiye istiyorum abiciklerim.. HERŞEYİN FARKINDAYIM.. AMA BU AŞK ! Bilirsiniz Ya hu..
Şimdi ölürsün mesajları yerine hayatta kalmak için bunları yaparsan iyi olur mesajları alırsam inanın acayip mutlu olucam..
Çook teşekkürler..

motorhocası
28 Kasım 2010, 04:50
mobilet alın:wiinkk:

Osbourne
28 Kasım 2010, 04:54
Yaş 17'ye de dayandı..
Okullar kapandığı gibi 8-9000' E 600cc Bir racing almak istiyorum marka model önemsiz..Sanırım ' F ' serisi olacak dengeliymiş öyle diyorlar :))
Şimdi 1 dakika da olsa daha fazla hayatta kalabilmem için sizden tavsiye istiyorum abiciklerim.. HERŞEYİN FARKINDAYIM.. AMA BU AŞK ! Bilirsiniz Ya hu..
Şimdi ölürsün mesajları yerine hayatta kalmak için bunları yaparsan iyi olur mesajları alırsam inanın acayip mutlu olucam..
Çook teşekkürler..

Kırmızı ile belirttiğim yer maalesef doğru değil.. :wiinkk:

Ben öyle bir aşk bilmem..Ben hayata aşığım, yaşamaya..
Gerek yok bu kadar heyecana, 1-2 hafta bu forumda kalırsan sen de fark edeceksin ne yolda olduğunu..
Farkındaysan öleceğini ne güzel ama farkındamısın ardında bırakacaklarını?
Değil isen fark et..
Farkında isen, bir şey diyemem daha sana..:cat:

Öneri istersen 125 cc honda almanı öneririm..
Honda cbr 125 r mı diyorlar ne, işte ondan..

kanucan
28 Kasım 2010, 04:54
Ölürsün diyenler doğru demiş ama ölmek herhalde en iyisi olurdu.

Ya sakat kalırsan?

Neden illa 600 lük ile başlaman gerektiğini ben anlamadım.

Bu arada Engin abiye katılıyorum.

Malesef aklı başında bir genç değilsin...

kefeeee
28 Kasım 2010, 05:07
Ya ben daha bugün 200cc motorumla önüme bianda taksi kırınca frenleyemedim. o kadar ağır motoru bu tecrübeyle nasıl kontrol ediceğini düşünüyosun. bu konuda forumda en az 120 post var artık bu forumdaki insanlar sıkıldı. Git ya ninja 250R o olmazsa derbi gpr 125 yada çin aliyim diyosan hyosung 250 al başkada bişi alma ben öleyim ben böyleyim diye yorma konuyu uzatmaya gerek yok bence

oguzhan6161
28 Kasım 2010, 05:40
arkadaş kendini aşmış hızlı yaşıyor cesedide yakışıklı olur bunun :queen:

Taner YILMAZ
28 Kasım 2010, 05:48
Atlamayın arkadaşlar.. Mesaj adedi bir.. Belli aralıklarla birisi üyelik açarak aynı şakayı defalarca yapıyor.. Bu benim şahit olduğum kaçıncı topic artık hatırlamıyorum..
ATLAMAYIN LÜTFEN :))

oguzhan6161
28 Kasım 2010, 05:51
fake olsa bu kadar itinalı yazmazdı sanıyorum :)

Taner YILMAZ
28 Kasım 2010, 05:53
Yazar yazar o.. Hatta yazılanlara bi kaç gün cevap verir sonra bi daha ortada görünmez..
Ama bu arada gerekli gıdayı almış olur zaten..

oguzhan6161
28 Kasım 2010, 06:13
:mrgreen: iyi tanımışsın bunları :cherry:

CengizhanD
28 Kasım 2010, 06:41
aşağı yukarı yaşıtız dön gel bize katıl bırak bu sevdaları , al cbr125 al yzf125 al ybr al cbf 150 bak dalgana kardeşim.

bir kaç sene sonra istediğin motoru altında görüceksin bu sefer sen onu değilde belki daha başka bir motor isteyeceksin ama araçla hava atmak uğruna sakat kalırsın oğlum :D

ölsen yine iyi :S

ysn17
28 Kasım 2010, 10:45
'' ÖLÜRSÜN..---> FARKINDAYIM ! ''
Hadi ölmekle durtuldun ama ya sakat kalırsan yada felçli ve yatalak kalırsan hayat o zaman hem senin için hemde ailen için daha zor olacak ( o zaman da keşke ölseydim ) diyeceğin zaman lar olabilirdi 600 ü boşver sen al bir yamaha 125 yada honda 125 lik bak merakını onlarla gider ( doygunluk seviyesine ulaşana kadar ) sonra yavaş yavaş büyütürsün ;)

otopsici
28 Kasım 2010, 11:37
arkadaş bu başlıkta bi geyik veya dalga geçme seziyorum:)

SlowRacing
28 Kasım 2010, 11:53
Atlamayın arkadaşlar.. Mesaj adedi bir.. Belli aralıklarla birisi üyelik açarak aynı şakayı defalarca yapıyor.. Bu benim şahit olduğum kaçıncı topic artık hatırlamıyorum..
ATLAMAYIN LÜTFEN :))

Hea onlardanın abi..Sizi uğraştırmaktan haz alıyorum ve dalga geçiyorum sizinle :)
Mutlu ol... Allahm yaa. :pr:

---------- Mesaj ekleme zamanı: 10:45 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 10:43 ----------

arkadaş bu başlıkta bi geyik veya dalga geçme seziyorum:)

Yok yok abi geyik yok :)

---------- Mesaj ekleme zamanı: 10:49 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 10:45 ----------

Kırmızı ile belirttiğim yer maalesef doğru değil.. :wiinkk:

Ben öyle bir aşk bilmem..Ben hayata aşığım, yaşamaya..
Gerek yok bu kadar heyecana, 1-2 hafta bu forumda kalırsan sen de fark edeceksin ne yolda olduğunu..
Farkındaysan öleceğini ne güzel ama farkındamısın ardında bırakacaklarını?
Değil isen fark et..
Farkında isen, bir şey diyemem daha sana..:cat:

Öneri istersen 125 cc honda almanı öneririm..
Honda cbr 125 r mı diyorlar ne, işte ondan..

Abi yazı için sağol..
Ben motosikle caddeye çıkmıycam..Lise son olucam aldığımda..
Pekde vaktim olmıycak..Staj - okul - ev şeklinde..
Arada çok sıkılırsam bi yarım saatlik ufak bi turlarım o kdar..
Bu arada aklı başındalıktan kastm o değildi abi.. Haklısın o konuda değilim .s :silent:
Ama gaza gelmem , yavaşlamayı çok iyi bilirim şahsen ben scooterla bile ibreyi sona vurmuşluğum yoktur neredeyse..Yaklasık 1 senedir kullanıyorum geriye dönüp bir baksam ancak 1 kere belki oda scooter diye..Yavaştır..

---------- Mesaj ekleme zamanı: 10:51 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 10:49 ----------

fake olsa bu kadar itinalı yazmazdı sanıyorum :)

Destek icin sağol fake filan değilim.. :rendeer:
Hatta niye böyle karsılandım bilmiyorum benim bir aydır aklımda olan cümleleri yansıtmak için buraya büyüklerin arasına geldim , yeni üyeyim :):silent:

---------- Mesaj ekleme zamanı: 10:53 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 10:51 ----------

mobilet alın:wiinkk:

Hocam çok sağolunda motosiklet değiştirme fikrim olmadığını söylemistim :)
Bu arada konu saptı :(:salut:

YÖRÜK
28 Kasım 2010, 11:56
çin aliyim diyosan hyosung 250 al başkada bişi alma ben öleyim ben böyleyim diye yorma konuyu uzatmaya gerek yok bence

konu dışı ama düzeltmeden geçemeyeceğim.hyosung çin malı değil kore malıdır.ve kendini çoktaaaan ispatlamış bir markadır.çinliler ile karşılaştırmak veya çinlilere benzetmek ne kadar motor bilgisine sahip olunduğunun göstergesidir.:farao:

gelelim sana arkadaşım.sen ne kadar inkar etsende ben de buı konudan geyik muhabbeti kokusu alıyorum.motor alacaksan 250 cc bir başlangıç motoru sana fazlasıyla yetecektir.sen daha araştırmadan 250 cc ss ler ne kadar performanslı araştırmadığın için kafadan 600 cc demişsin.bence seni 25 yaşına kadar idare eder.o zaman belki biraz daha aklın başına gelir.sonra bakarsın gerisine.bence o fiyata git sıfır km ninja 250 yada gt250r al.sonra uzun süre bin keyfini çıkar.

SlowRacing
28 Kasım 2010, 12:00
Ölürsün diyenler doğru demiş ama ölmek herhalde en iyisi olurdu.

Ya sakat kalırsan?

Neden illa 600 lük ile başlaman gerektiğini ben anlamadım.

Bu arada Engin abiye katılıyorum.

Malesef aklı başında bir genç değilsin...

Abi bunları duyacağımı tahmin ediyordum..Dedim ya çok dolaştım forumlarda..
İstediğim tavsiyeydi :silent:s

---------- Mesaj ekleme zamanı: 11:00 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 10:57 ----------

konu dışı ama düzeltmeden geçemeyeceğim.hyosung çin malı değil kore malıdır.ve kendini çoktaaaan ispatlamış bir markadır.çinliler ile karşılaştırmak veya çinlilere benzetmek ne kadar motor bilgisine sahip olunduğunun göstergesidir.:farao:

gelelim sana arkadaşım.sen ne kadar inkar etsende ben de buı konudan geyik muhabbeti kokusu alıyorum.motor alacaksan 250 cc bir başlangıç motoru sana fazlasıyla yetecektir.sen daha araştırmadan 250 cc ss ler ne kadar performanslı araştırmadığın için kafadan 600 cc demişsin.bence seni 25 yaşına kadar idare eder.o zaman belki biraz daha aklın başına gelir.sonra bakarsın gerisine.bence o fiyata git sıfır km ninja 250 yada gt250r al.sonra uzun süre bin keyfini çıkar.

Yo yo yo hayır konu dısı olması da pek önemli değil..Herkesin hatası olr bnu biz düzeltmessek kim düzeltecek ?
Tavsiye için teşekkürleer :silent::silent::silent::silent:

kadango
28 Kasım 2010, 12:02
Eğer ille başının dikine gideceksen;500cc ER-5,GS500,CBF500 al bari.

SlowRacing
28 Kasım 2010, 12:04
:mrgreen: iyi tanımışsın bunları :cherry:

Yaşınızı bilmiyorum..Öğrenmeme de gerek yok saygıdan abi diyorum saten..
'BUNLAR' dan kastın neyse , ben ondan değilim..
Bak yine konu amacını astı :cyclopsan:pale:

ExTReMa
28 Kasım 2010, 12:09
Arkadasim en iyi secim 600f olur digerlerine uyum saglamakta zorlanirsin fakat alacagin makina temiz olsun yoksa motordan sogursun
Ayrica 600 lede baslanir kendini bil yeter..

Alper Kaya
28 Kasım 2010, 12:17
SANA DICEK SOZ YOK BU KONU GERCEKTEN ALAY ETMEK ICIN ACILMIS 1994 DOĞUMLU ADAM 600CC BINICEM DIYOR SCHOOTER KULLANMIŞ BIDE BUNDAN ONCE BENCE KARDESIM SEN OKADAR URASMA BI UCURUM BUL ATLA DAHACABUK COZUME GITMIS OLURSUN:d:cat:

otopsici
28 Kasım 2010, 12:26
Arkadasim en iyi secim 600f olur digerlerine uyum saglamakta zorlanirsin fakat alacagin makina temiz olsun yoksa motordan sogursun

hayırdır motoru satılığamı çıkardın:farao:

SlowRacing
28 Kasım 2010, 12:32

Evet onlar daha dengeli diyorlar..
Motosiklet almadan önce baska bi abinin tavsiyesine göre bi Yamaha Ybr bulup vites geçişlerini öğrenecem.. :) Tavsiye için çok sağol :):rendeer:

---------- Mesaj ekleme zamanı: 11:30 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 11:27 ----------

hayırdır motoru satılığamı çıkardın:farao:

Niye öyle söyledn ki abi :silent: F serisi diğerlerine göre daha dengeli diyorlardı ? :silent:

---------- Mesaj ekleme zamanı: 11:32 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 11:30 ----------

SANA DICEK SOZ YOK BU KONU GERCEKTEN ALAY ETMEK ICIN ACILMIS 1994 DOĞUMLU ADAM 600CC BINICEM DIYOR SCHOOTER KULLANMIŞ BIDE BUNDAN ONCE BENCE KARDESIM SEN OKADAR URASMA BI UCURUM BUL ATLA DAHACABUK COZUME GITMIS OLURSUN:d:cat:

Pardon yaşın kaç senin..Sana cevap bile vermiycem..Konunun amacını anlamadın sanırım..:farao::farao::farao:

kadango
28 Kasım 2010, 12:34
Dalga geçtiğin belli,onu söyleyeyim.Boşuna bilgisayar başında debelenme.Ha niye yazdın dersen,yeni başlayan birçok arkadaş var veya senin durumunda motosiklet arayan,onlara + bilgi olur diye yazdım.

SlowRacing
28 Kasım 2010, 12:36
Dalga geçtiğin belli,onu söyleyeyim.Boşuna bilgisayar başında debelenme.Ha niye yazdın dersen,yeni başlayan birçok arkadaş var veya senin durumunda motosiklet arayan,onlara + bilgi olur diye yazdım.

Yok ben anlamıyorum nerede dalga geçtiğimi..
Bu drum açık ve gerçekten gerçek..Dalga , atıp tutma vs. vs. birsey değil..
Yaw olmadı alınca Caps koyucam buraya yani hea..O kdar dalga gecmisler ki sizinle abicim herşeyi dalga sanıyorsunuz yaw..

yürekçe
28 Kasım 2010, 13:07
hayatta kalmak için neler yapabileceklerini sormuşsun.
cevap basit; risk almayacaksın.
oysa ki, motosikletin kendisi zaten bir risktir.
yani;
motosiklet = risk : ALMA

Anlayana...

Tarkan1981
28 Kasım 2010, 13:24
alıntı : hun100 adlı kullanıcı birden fazla üyelik kullanıyor olabilir! SlowRacing ve hun100 aynı bilgisayarı kullanıyorlar, bir açıklama bekleniyor!

Pazar gırgırı olsun diye konumu açtın arkadaşım

extrem_015
28 Kasım 2010, 14:00
önceden motor tecrübem yok diyorsun 600 lük olmaz küçük bişey almalısın sonra iyice pişirdinmi geçersin 600 lüğüne ok :cat:

MkD
28 Kasım 2010, 14:06
herşeyin farkındayım fazla iddalı olmuş

cengaver29
28 Kasım 2010, 14:07
benim ilk motorum mobiletti onu bisiklet gibi kullanıyordum fakat scooter aldım ilk gün frene çok asıldım yan yattım ama sonra bir daha asla düşme olmadı virajlara bile giremiyordum korkudan şimdi hiç bir virajı tanımam önce birkaç saat bir kaç gün şöyle bir scooter edin sürüşler yap ağır ağır istediğin motora doğru yol alırsın acele ETME TEHLİKELİ BU AŞK :D

buggin
28 Kasım 2010, 14:09
bende gösteriş olsun istiyorum motorda, hava atmak istiyorum. ss makina alıp da kim hava atmak istemez ki? 600 lük makinaya bütcem elverişli olmadığı için gt250r alcaktım onu önerenler oluyo, kullanabilirsin diyolar ama ben yakından görünce motoru vazgeçtim. fazla büyük bana. şimdi inş. cbr 125 alcam kalıplı bi motor değil, pek hava atılamaz belki o motorla ama hayatım hava atmaktan daha önemli benim için. halbuki hız tutkumda yok benim. kalıplı motoru sadece gösteriş için istiyodum ama ne gerek var kimse altında o motor var diye seni baştacı yapmaz. önemli olan karakter. benim düşüncem bu.

GorkeM
28 Kasım 2010, 14:10
600cc motosiklet alırsan ben sana olacakları söyleyeyim.
Ya ben bunu kullanamıyorum diyerek satarsın.
Ya da hırs yapıp kullanıcam derken patlarsın.

Bu makinalar oyuncak değil.
Ha desen bana 10.000 km üzeri 125cc vitesli tecrübem var , eh derim, o da belki...
Ama sen diyorsun ki vitesli tecrübem yok 600F istiyorum.
600F ne kadar uysal olsa da 600RR'ın atası ve unutmamak lazım ki 600RR yok iken 600F supersport olarak üretiliyordu.

Sen diyorsun ki çok kullanmayacağım. Yok öyle birşey... Bu tür makinalarda kendini tutmak diye birşey , hele ki senin çağında imkansız. Zor değil imkansız.

Son olarak şöyle bir yazı paylaşalım...

Duyarlı Olmak,
Tarih: 14.12.2003 Saat: 19:20
Konu: Her Turlu Duyurular

Sevgili Arkadaşlar,

Daha önceden de bu konu ile ilgili bir yazım olmuştu. Rahmetli Raif Ağabeyin vefaatinde içinde bulunduğum duyguların etkisiyle oldukça saldırgan bir yazı yazmıştım. O günden bugüne fikirlerim halen değişti mi, hayır.

Motosiklet, hepimizin hayatında oldukça önemli bir yere sahip ve hatta birçoğumuzun hayatının çoğunluğunu kapsayan bir hobby. Kimimiz için artık hobby den çok bir ulaşım aracı. Ancak gördüğüm o ki, genç yaşlı demeden bir çoğumuzu da aramızdan alıp götüren ve bizlere büyük acılar bırakan bir hobby olmaya başladı. Bunda suçlu, acaba motosiklet denilen araç mı, yoksa bizler mi? Evet motosiklet tehlikeli bir araç. Ancak içinde bulunduğumuz şu ortamda yürümek de, alışveriş mağazasından alışveriş yapmakta, bankaya gitmek de tehlikeli. Diğer seçenekler de alternatifler yaratabiliyoruz. Suçu, kana susamış canilere atabiliyoruz. Ölenlere rahmet ediyor, kalanlara başsağlığı diliyoruz. Aynı motosiklette olduğu gibi. Ama motosiklet kazalarında ne hikmetse hiç motosikletlere suç bulmuyoruz. Bu aletlerin suçu yok mu? Bence var. Ama onların suç teşkil ettiği konuyu aslında bizler yaratıyoruz. Nasıl mı?

Yeni bir motosiklet modeli çıkıyor. Çok hoş, çok güzel.

"İşte hayatımın motosikleti, bundan mutlaka edinmem lazım. Bu sayede hem kendi egomu tatmin eder, hemde çevreme bol bol hava atarım.."

Yada,

"İşte benim almam gereken, bana yakışan motor bu. Bundan başkasını alırsam, çevremdekiler ne der sonra? Klasıma yakışmaz diğerleri!"

Yada,

"Hayat tehlikelerle dolu zaten. Olacağı varsa olacak. O yüzden alayım anasını sattığımın motorunu. Hem bana birşey olmaz. Koca camiada beni mi bulacak kaza?"

Gibi birçok sebepler üretiyoruz kendi kendimize. Henüz yeni motorcular (lütfen kimse alınmasın yeni motorcu dediğim için ama biraz çuvaldızı kendimize batırmanın zamanı geldi.) ki bunlardan kastım sene itibarıyla değil, km itibarıyla söylüyorum, motosikletini hemen büyütmenin yollarını arar oldular. Soruyorsun,

- 10000 km yol yaptım. Artık motorumu büyütmenin zamanı geldi, hem diğerlerinde büyük motosikletler varken benim ki onların yanında oyuncak kaldı, diyerek savunmalarını baştan hazırlıyorlar.

Yada,

- 16000 km oldu, biliyorum daha erken motorumu büyütmek için ama aklım o motorda işte. Aklımda kalacağına altımda yol alsın. Hem ben hız yapmam.

Arkadaşlar, kabullenmesek de motosikletini büyütmenin en büyük sebeplerinden biri, çevremize atacağımız "HAVA" dır. Altımızdaki motosikleti de aynı otomobilimiz gibi gösterişlisinden, en pahalı olanından, en güçlü olanından seçiyoruz. Hadi otomobilde bir şansımız var. Peki motosiklette var mı?

Henüz yeni motosiklet sahibi olan arkadaşlarla tanışma fırsatım oluyorlar. İlk motosikletleri büyük hacime sahip motorlar oluyor.

- 600 cc lik aldım ama gidip 1000 cc lik almadım. Biraz tecrübelenince onlardan alacağım.

Savunmaya bak!!!! Size kısaca bir teknik açıklama yapayım.

600 cc lik bir Racing, Motor Gücü 100-125 hp arasında. Bu gücü 11500 rpm ile 13000 rpm (Rpm = Devir/dk.) da sağlıyor. Yani, krank dakikada 11500 rpm dönüyor. Saniyede 191 defa dönüyor. Biraz düşündürücü dimi? Ve bu motorların 0-100 km/h hızlanma değerleri ise 2,4 - 2,9 saniye gibi oluyor. Şimdi bu gücü kontrol etmek sizce kolay mı?

Peki Racing değil de Enduro'dan bahsedelim. Aşağı kalır yanı mı var? Hayır.

650 cc lik bir Enduro, Motor gücü 45-55 hp arasında. Bu gücü 7500 rpm - 8500 rpm de sağlıyor. Yani krank dakikada 7500 devir dönüyor. Saniyede 125 kez dönüyor. Ağırlıkları ise 180 kg civarında oynuyor. Bunlarında 0-100 km hızlanma değerleri 4,5 - 6 saniyeler arasında değişiyor. Yani yukarıdakilerden çok da aşağı kalır değil. Evet bu gücü kontrol etmek, yukarıdaki bir racing ten daha kolay. Ama yeni başlayan biri için mi? Değil... Yada henüz birkaç bin km yapmış insan için mi? Yine hayır. 1000 cc likleri söylemeye gerek görmüyorum bile.

Avrupa'da yeni başlayan bir motosiklet sürücüsü, ilk olarak 50 - 200 cc arasındaki motosikletleri en az 2 sene kullanmak zorunda. Ondan sonra yeniden sınava girip, yeterlilik sağladığı takdirde 2 sene de 200 - 400 cc arasındaki hacimli motosikletleri kullanıyorlar. Ondan sonra seneye göre motosikletlerini büyütüyorlar. Ancak her seferinde yeterlilik sınavına tabi tutuluyorlar. Eğer bu sınavlardan başarısız olurlarsa, küçük cc li motosikletleri kullanmaya devam ediyorlar. Taa ki eğitmenlerini ikna edene kadar. Ancak maalesef ki ülkemizde bizler kendi kendimize yeterlilik veriyor ve en kısa zamanda daha büyük motosikletleri almaya çalışıyoruz. Sonuç "GERİDE ACILI BİR AİLE, ARKADAŞLAR, TEHLİKELİ İMAJ"

Sevgili arkadaşlar, 10000 -15000 - 20000 km ler tecrübe kazandırmaz. Bu km'lerle sadece kullanmış olduğunuz motosiklete adapte olursunuz. Onunla bütünleşirsiniz. Ancak yeni bir motosiklete geçtiğinizde ki bu büyük bir motosikletse, siz çok acemisinizdir. Ne motorun özelliklerini, ne karakterini bilmiyorsunuzdur. O motosiklet, sizin için POTANSİYEL BİR TEHLİKE 'dir. Şunu sakın aklınızdan çıkarmayın, ister 4 teker, ister 2 teker olsun her aracın bir karakteristik sürüş tarzı vardır. Bu aynı marka, model olsun farketmez. Şöyle deneyin, aynı model, aynı km.lerde, aynı marka bir başka arkadaşınızın motosikletini kullanın, farklı gelecektir size. Yabancılık çekeceksiniz. Hareket ederken, viraja girerken, fren yaparken çok büyük farklılıklar hissedeceksiniz. İşte o size yabancı bir motosiklet. Ve siz ona alışıncaya kadar sizin katiliniz olmaya aday. O ana kadar yapmış olduğunuz km'ler, o an için tamamen resetlenmiş olacaktır. Siz artık acemi durumunda olacaksınız. Ne zaman ki yeni motosikletinizle birkaç bin km yaparsınız, o zaman alışacaksınız. Ha burda eğer sizin yapmış olduğunuz km, eğer 10 -15000 km değil de 25-30000 km olsaydı, alışma süreciniz daha kısa olurdu. Daha fazlası olsa çok daha kısa süreler olurdu. Dikkat edin, tehlikede olduğunuz süreden bahsediyorum.

Geçtiğimiz sene Yunanistan'dan gelen motosikletli dostlarımızla yapmış olduğumuz konuşmalarda, aynı motosikletle 100000 km ler yapanlar, bunu aşanlar vardı. Onlar bu işi gerçekten hobby amaçlı yaptıklarından altlarındaki motosikletlerin büyük yada küçük olması, onlar için birşey ifade etmiyordu. Sonuçta yine iki teker üstünde hareket ediyorlar ve hobby lerini gerçekleştiriyorlardı. Onlar bizden daha mı az tecrübelilerdi peki? Tabii ki hayır. Ama onlar bilinçli kullanıcılardı ve motosikletin onlar için tehlikelerini bertaraf etmenin yolunu biliyorlardı.

Şimdi büyük bir motosikletin tehlikesinden biraz bahsedelim.

Her insanın içinde adrenalin duygusunu yaşamak vardır. Bunun çeşitli yollarını arar. Elimin altında güç olsun ama ben bunu kullanmam diyen yalan söyler. Mutlaka o gücü kullanır.

- Ya, uzun yolda araç sollarken, düşük gücü olan bir motor beni tehlikeye sokuyor. Bastım mı geçmem lazım ki tehlikeden kaçayım.

Geçme o zaman kardeşim. Yol boşalınca geç sende. Niye riske atıyorsun ki kendini? Güç olduğu sürece risklerini de artırıyorsun. Nasıl olsa geçerim düşüncesi ile ona göre yol almaya başlıyorsun. Bunu bilinç altından yapıyorsun. Oysa gücünü bildiğin bir motosiklet olsa altında, risklerini en aza indirmeye çalışıyorsun. Yol boşsa geçiyorsun, daha düşük limitlerde gidiyorsun, daha yavaş virajlara giriyorsun. Yani tehlikeleri otomatikman minimuma indirgiyorsun. Gideceğin yere daha rahat gidiyorsun, yorulmuyorsun, etrafını görme fırsatlarını kaçırmıyorsun. Süre olarakta hızlı gidenden çok az bir farkla ulaşıyorsun gideceğin yere.

Bir diğer nokta ise tehlike anında, tehlikeden mi kaçayım, motorun gücünü mü kontrol edeyim derken kaza zaten oluşuyor. Sadece büyük hacimli motosiklet değil sorun, ebatsal olarak daha büyük, ağırlığı daha fazla motosikletler de tecrübesiz insanlar için büyük tehlike oluşturuyor. Altınızdaki kütle ne kadar büyük olursa, kontrol etmeniz de o kadar zorlaşıyor. Bunu en kolay kaygan bir yolda hissediyorsunuz. Kendi cüsseniz ile altınızdaki kütleyi kontrol etmenin ne denli zor olduğunu daha iyi anlıyorsunuz. Yarış amaçlı üretilen motosikletlere dikkat edelim. Genelde çok hafif olurlar. Bunun sebebi sadece daha az ağırlık, birim kütleye düşen daha yüksek beygir gücü değil, kontrolü daha kolay bir kütle, daha az harcanan enerji, daha az yorgunluk vs. vs... Görüyorum ki 50 kg. olan bir bayan, 180 kg lık kütleyi kontrol etmeye çalışıyor. Sizce ne derece başarılı olabilir? Yada 70 kg olan bir adam, 240 kg lık bir kütleyi kontrol etmeye çalışıyor. Şöyle bir hesap vardı yanlış hatırlamıyorsam, bir insan, ancak kendi ağırlığı kadar olan bir kütleyi zorlanmadan kaldırabilir. Bunun üstündeki ağırlıkları, insan üstü bir çaba ile yapar. Ancak limitlerdir ve çok çabuk yorulur. (Halterciler hariç)

Bir de diğer bir konu sele yükseklikleri. Bacak boyu 75 cm olan bir kişi, 85 cm sele yüksekliği olan motosiklet kullanıyor. Tecrübesi ise zayıf. Ayaklarını yere koyma isteği sürekli var. Yavaşlamalarda hemen ayaklar yere iniyor. Yere değecek mi? Belki parmak uçlarında. Peki o kütleyi parmak uçlarında nasıl taşıyacak? Hasbelkader taşıyor. Ama en ufacık zorlanmada motosiklet yerde. Şanslı ise ayakları altında kalmaktan kurtuluyor. Diyeceksiniz ki Cross motosikletlerinde adamların ayakları bile yere değmiyor ama bu adamlar yarışıyor. Sizde de o tecrübe olsa, sizde binin. Adamların işleri. Yada uzun yıllardır artık motosikletin üstünde olduklarından, ayaklarını yere indirme gereğini pek duymuyorlar.

İşte arkadaşlar, yukarıda saymış olduğum bir çok sebep, motosikletleri kana susamış katillerden farklı kılmıyor. Ama bu cansız kütleler mi suçlu? Hayır. Buna sebep veren insanlar, yani yine bizler suçluyuz. Bu masum hobby amaçlı araçlarımızı, kana susamış cani yapan bizleriz, onlar değil. 1992 yılından beri bu motosiklet kullanıyorum. Toplam yapmış olduğum km, 300.000'e merdiven dayadı. Ama halen 650 cc bir motosiklet kullanıyorum. Bundan sonra alacağım da 650 cc olacak. Lütfen bu duyarlılığı sizlerde gösterin. Gösterin ki, artık bu mail guruplarında kaza haberleri, kaza sonucu ölüm haberleri olmasın.

Biliyorum yazı çok uzun oldu. Belki çok ukalaca bir yazı oldu. Ama eminim ki bir çoğunuz okuduğunda bana hak verecektir.

KONTROL EDEBİLDİĞİN GÜÇ HER ZAMAN GÜLDÜRÜR, KONTROL EDEMEDİĞİN GÜÇ İSE BİRGÜN ÖLDÜRÜR.

ÖLMEK İÇİN DEĞİL, ÖLENE KADAR MOTOSİKLETE BİNMEYİ DENEYİN.

Vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim.

Sevgiler

Zafer Yangın
Suzuki XF650 Freewind
İstanbul

YÖRÜK
28 Kasım 2010, 14:12
Evet onlar daha dengeli diyorlar..
Motosiklet almadan önce baska bi abinin tavsiyesine göre bi Yamaha Ybr bulup vites geçişlerini öğrenecem.. :) Tavsiye için çok sağol :):rendeer:[COLOR="Silver"]

yaw bak daha vites geçişlerini bilmiyorsun ybr bulup vites geçişlerini öğrenmem gerek diyorsun.ya kardeşim bak cidden kafamı buluyorsun yoksa niyetin ciddi mi anlamadım tam olarak ama sen madem ybr bulup vites geçişlerini öğreneceksin bence o zaman sıfır km ybr al bari de herşeyiyle motoru öğren.kardeşim bak çok gençsin etme,motora binmek sadece vites geçişlerini öğrenmekten ibaret değil.çok yanlış yapıyorsun altından kaçar gider 600 lük motor.motoru alınca aklın başına gelir de iş işten geçmiş olur.neyse benden daha fazla yorum yok bu kadar..ama YANLIŞ YAPIYORSUN..:farao:

seza35
28 Kasım 2010, 14:17
Aklı başında biri olduğunu yazmışsın fakat her ne kadar kendini tutabileceğini, aşırı hız yapmayacağını sanıyorsan yanılıyorsun. Hiç vitesli tecrüben olmadığı için o makinayla kaza yapman kaçınılmaz olacaktır. İlla Supersport istiyorsan cbr 125 ile başlaman senin yararına olacaktır, hem gaz tepkimelerine alışırsın hem de acemiliğini rahatça atarsın. Eğer supersport almandaki amaç tutku değil de kızlara veya çevrene hava atmaksa hiç başlama bu işe.

oguzhan6161
28 Kasım 2010, 14:46
bizim milletimizin kafası gözü yarılmadan bişeylerden ders çıkarması mümkün değil

chirkinn
28 Kasım 2010, 15:14
aklım başımda diyorsun aklın başında olsa 2 karı kıza hava atıcam diye böyle işe girmezsin aşk mış bırakıcaksın bu aşk maşk ölüyorum bayılıyorum işlerini ss istiyorsun maden gidiceksin 250 cc hyosung alıcaksın en kalıplı 250 cc makine al kullan öğren sonra git 1000lik al ama aklım başımda aşıgım cartım curtum deme öle yıllardır motor için yanan tutuşan var senin gibi demiyo daha neyin ne olduğunu bilmiyo gibisin

oguzhan6161
28 Kasım 2010, 15:19
aklım başımda diyorsun aklın başında olsa 2 karı kıza hava atıcam diye böyle işe girmezsin aşk mış bırakıcaksın bu aşk maşk ölüyorum bayılıyorum işlerini ss istiyorsun maden gidiceksin 250 cc hyosung alıcaksın en kalıplı 250 cc makine al kullan öğren sonra git 1000lik al ama aklım başımda aşıgım cartım curtum deme öle yıllardır motor için yanan tutuşan var senin gibi demiyo daha neyin ne olduğunu bilmiyo gibisin

Yok abi ben daraldım ben şiştim :pr: ayrıca altındaki motora göremi sınıflandırıyolar ya da aşık oluyolar ? Anlamadım ? chirkinn kardeş doğru demiş valla. ::plus1:: ::plus1::

Alper41
28 Kasım 2010, 16:20
biliyormusunuz daha konuyu açmadan konu adının altında nickinizi görünce anladım bu tip bir konu oldugunu , SlowRacing - Yavaş Racing he o motor altında olsun görürüm ben seni yavaş gidermiş pehhh , bende 600cc ile başlamayı düşünüyordum fakat sonra 500cc bir chopper da karar kıldım ki bende 600f alırsam basmam diyordum 500cc 50 beygir chopper aldım sürekli basıyorum , basmıcam falan deme kardeş bunlar hikaye bu forum bu topiclere çok şahit oldu hatta 1 tanesinide ben açmıştım :)

unalkon
28 Kasım 2010, 16:24
kendine bir ninja 250 al sana ne kadar yeterli olduğunu göreceksin

ByBaTeR!ST
28 Kasım 2010, 18:15
.................

Evet Arkadaşlar Bu Konu Konu Dışı Değil...
Ama Buraya Açmamın Sebebi Ana Başlığa Saçma Saçma Konular Açılmaktan Sıkılmışsınızdır Dedim En sonda Bana Patlamayın Diye Açtım Buraya Konuyu
Yaklaşık 3,5 Yıldır Vitesli Motosiklet Kullanıcısıyım İlk Motosikletim 125 cc Lik ile başladım.. Yaklaşık 7 Ay Öncede Onu Satıp 150 CC lik Bir Makine aldım.. Kullanıyorum Şuanda Ama Farkettim Ki artık Bisiklet Gibi Geliyor Hakikatende Öyle... Neden mi Geliyor Hız Veya Hava Manasında değil... Sadece Küçük Geliyor Hissi Veriyor Tabi Bu Sebepte Kullanırken Doyumluluk Yaratmıyor Acaba Bunu Satıh Hyosung GT 250 R Alsam mı ? 2 Aydır Zaten Hyonun Hayaliyle Yatıyorum Alsam Hata mı Yaparım Büyük mü Gelir Bilmiyorum Size Bi Danışiyim Dedim.. Bu arada 1.80 Boyundayım 70 Kilodayım.. Birde Sizlerin Görüşlerini Aliyim Saygılar

Kaynak: http://www.motosiklet.net/forum/konu-disi/83475-degistirmenin-vakti-geldi-mi.html#ixzz16afNOg6e

kashmar54
28 Kasım 2010, 18:31
şuna hala cevapmı yazıyorsunuz.

abisi sende git kendine don al

RunemagicK
28 Kasım 2010, 18:44
Aklı başında bir gencim..

bu program geçersiz bir işlem yürüttü ve kapatılacak

Tequ
28 Kasım 2010, 20:30
Cocugun sordugu sorunun cevabi haric herturlu sey soylenmis.Bu mu saf bilgi platformu ?

oguzhan6161
28 Kasım 2010, 20:46
Cocugun sordugu sorunun cevabi haric herturlu sey soylenmis.Bu mu saf bilgi platformu ?

Körüklemesene ! Ona bu düşüncesinin yanlış olduğunu ve bu düşüncesinden vazgeçmesini söylüyoruz. Bu kadar kişi nasihat etmiş sen körükle geliyosun! Nasıl bi anlayış tarzı bu? Ölse ? Hepsinden kötüsü sakat kalsa? Bir ömür boyu yatağa mahkum kalmasın diye nasihatler verilmiş. Şöyle düşün; kendi çocuğun bir gün gelip sana 600lük bir motor istiyorum dese çocuğuna dediğin gibi saf bilgiler verirmiydin acaba ! Burdaki herkes bi ana baba evladı. Kimse kimsenin kötülüğünü istemiyor.

methal
28 Kasım 2010, 21:39
hiçbirşey olmaz kardeşim trafiğe kapalı yerde 2 3 hafta biraz alıştırma yap ondan sonra cık trafige ama ehliyetsiz sakın kullanma

acayüp
28 Kasım 2010, 21:54
Caddeye çıkmayacaksında cross mu yapıcaksın 600 f le ?
............

Thisfalse
28 Kasım 2010, 21:57
Yaş 17'ye de dayandı..
Çook teşekkürler..

Sana Tavsiyem Şöyle Olucak ;

İlk başta git mondial al 125 lik 150 lik vitesli.İyice alış okullar kapanana kadar.Sonra motor yükseltirsin.Korumalarını Kaliteli Al Markete Bile Giderken Full Koruma Giyip Git. Sana Tavsiyem Budur Arkadaşım :cat:

GÖЯKEM
28 Kasım 2010, 22:04
Aynı , konuyu bende açmıştım 600fle başlayayım , korumalarımla filan diye fakat mesele sadece motordan düşüp - düşmemek değil sen 600f le tren gibi gittikten sonra nerde kaldı zevkk nerde kaldı SS , şimdi alıp odun gibi gitmektense hyo250 al , zamanı gelince , kendini hazır hissetiğinde istediğin makinayı alıp üstünde cirt atarsın , keyif alırsın :)

casillas00
28 Kasım 2010, 22:13
Bu Topic patlar.

txxxr
28 Kasım 2010, 22:15
allah ım baba parasıyla herşeyi yaparım zihniyetten sen masum insanları koru...

Cem41
29 Kasım 2010, 01:41
şuna hala cevapmı yazıyorsunuz.

abisi sende git kendine don al

:mrgreen: :cat::cat::cat::cat: doğru söze ne denirki :)