PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : neden zor çalışıyor.

akıncı66
27 Kasım 2010, 01:20
arkadaşlar ltfn bu sorunu cözelim ilginiz için tskler...

bende 2005 model knetic zoom var (110 scooter)
aslında çok memnundum ama bi sorun çıkardı uzun zamandır cözüm bulamadım. bikaç ustaya götürdüm ama her biri bişey dedi knetic ten anlayan yok az bulunduğundan...

şimdi sorun şu.
motor soğukken çalışmıyor çok zor yani çalışıyor.
marj düğmesine basınca kıyık kıyık yapıyor ama çalışmıyor.
ayak marşıyla zar zor çalıştırıyordum. ama şimdi ayak marşıda çok yıprandı ve artık o şekilde çok zor çalışıyor. kol boşda gibi diş tutmuyor gibi.
ancak motor çalıştıktan sonra sorun yok istop etsemde marş düğmesine basınca hemen çalısıyor. 3-4 saat gibi bi süre geçince çalışmıyor.
çift akü takmama rağmen yine aynı. bujiyide yeniledim.
marş dinamasından veya karburetörden yaparmı.

not:ayak marşını kendim söksem içindeki dişlide sorun varsa değiştire bilirmiyim.

ltfn bu sorunu çözmeme yardımcı olun ustalar...

motorhocası
27 Kasım 2010, 01:42
Marş hızla çeviriyorsa karbüratör jiglende sorun vardır. Jiglenin karbüratör boğazını kapatıp kapatmadığına baktırman lazım.

tekintekin
27 Kasım 2010, 02:00
Bence marş motoruna bakım yapılması gerekiyor,büyük itimal...

!Lk£®
27 Kasım 2010, 02:07
karbüratör :) benim sorunun aynısı sendede mevcut.. ve ne yazıkki temizlenme ile de olmuyor.çözüm yeni karbüratör gibi..

akıncı66
27 Kasım 2010, 23:40
karbüratör :) benim sorunun aynısı sendede mevcut.. ve ne yazıkki temizlenme ile de olmuyor.çözüm yeni karbüratör gibi..

knetic mi senin motorda kardeş.

Samet Ağır
27 Kasım 2010, 23:47
marş motorunun kömürleri bittiyse yada burçları aşırı aşındıysa tam güçle döndüremezsin motoru...o yüzden de çaşılması çok zor olur...bi kontrol ettirmekte fayda var....

audioslave
28 Kasım 2010, 00:14
Karbüratörden olabilir.

rambo x
28 Kasım 2010, 10:22
otamatik jikleni kontrol ettir

ysn17
28 Kasım 2010, 10:40
Bende aynı sorun var buralarda da anlayan yok çalışıyor sonra istop ediyor bazen hiç çalışmıyor,jigle ile zor çalıştırıyom

CengizhanD
28 Kasım 2010, 10:45
genelde aynı sorunu yaşadığımda akü çözüm oluyordu acaba akülerden mi bir sorun var , çünkü bu sorunların aynısının çözümü akü oldu yani çalışan motorun karbüratöründe nasıl sorun olacak ki :S

Jubaa
28 Kasım 2010, 11:57
Mars motoru,jikle,karburator kontrol etmen gerek.

Ayak marsinida cok zorlama elinde kalabilir en kisa zamanda baktir motora daha buyuk sorunla bas gostermeden.

sayim
28 Kasım 2010, 12:07
Otomatik jiklen bozuk motor soğukken zengin karışım olmuyor onun için çalışmıyor,yan kapağı aç karburatörün filtresini çıkar elinle emiş deliğini tıka marşa bas yada ayak marşınla çalıştırmayı dene kolay çalışırsa jiklen takılı kalmış.Jikle soğuduğu zaman içindeki iğnenin geri gelmesi gerekir,gelmediği için çalışmıyor.

mctsnr
28 Kasım 2010, 12:17
hocam bende asya 125t vardı aynı sorundan cok cektim bende. akü degiştirdim olmadı buji degiştirdim olmadı. en son karburatoru degiştirdim sorun çözüldü. şimdi tek marsta calısıo. cok soguk havalarda bile en fazla 3 marsta calısıo oda normal bence. sen karburatore bi baktır olmadı degiştir sorun hemen

cengaver29
28 Kasım 2010, 14:05
kardeş kayış bujı hava filtresi değiş..karbüratör temizlet yağıda değiş ondan sonra gecenin ayazın saatin kaçında denersen dene tek marşta ÇALIŞIR...

akıncı66
28 Kasım 2010, 19:50
karbüratörü deiştirmek kesin çözüm müdür.?

egelim
28 Kasım 2010, 20:15
%90 otomatik jiglen arıza yapmış 15-20 tl ye işçilik dahil biter bu iş.:rendeer:

mctsnr
28 Kasım 2010, 20:27
denemekte fayda var bence. eger motorcu ustayla muhabbetin varsa bi taksın yeni karburator veya cıkma duzgun ikinci el bi karburator dene bir iki gun sorun onda degilse cıkar geri. bana göre çözülecektir

Ramazan Can
28 Kasım 2010, 22:16
aslında motoru yakından görmeden boş konuşuruz ama yinede yorum yapayım...
elektironik marş motor soğukken motoru ne ölçüde çeviriyor... marş motoru düzgün döndermiyorsa acaba neden... akü mü marş motorunun kömürü veya burçlarmı...
eğer marş motoru düzgün dönderiyor ve çalışmıyprsa buji de yeni ise sorun karbüratörden kaynaklana bilir.... yani detaylı incelemek lazım....

acayüp
28 Kasım 2010, 22:27
Yakından bakmadan zor olur.
Şimdi birisi kalkar sorunun doğrudan kaynağını tespit eder fakat o kaynağa bakan göz de önemli.
Bu tip sorunlarda da herzaman çok çok basit sebeplerden kaynaklanır genelde.(tecrübelerime dayanarak)
Benim görüşüm öncelikle karbüratör gaz diyaframına ve eksoz manifol çıkışı ile eksoza iyice bir bakılmalı.
Motor 2 zamanlı ve yaşlı bir motor olduğu için tıkanmalar olabilir. Diyaframda da çürüme yada yırtık yada kenarından hava alma gibi bir sıkıntı olabilir.
Kolay gelsin
( akü , buji,ateşleme, buji kablosu,marş gibi elemanlarında sorun yoksa)

egelim
28 Kasım 2010, 22:35
bu motorlarda geç çalışmanın çok az sebebi var 1.si buji 3-4 ayda bir değiştirmek lazım 2.si otomatik jigle ısıtmalı türden kontağı açarsın 1 dakika beklersin en fazla soğuk havalarda tek marş yaparsın ve yüksek rölantide çalışır gaz verdiğin anda devre dışı kalır 6 senedir kullanan bir kişi olarak konuşuyorum karbüratörleri genelde sorun çıkarmaz yağ pompası genelde sorun çıkarır mavi dumanı görmedinmi kork ama genelde sorunsuz motosiklettir.:rendeer:

akıncı66
01 Aralık 2010, 00:30
tskler arkadaşlar...

akıncı66
03 Aralık 2010, 00:10
tskler arkadaşlar...

A.yilmaz
07 Aralık 2010, 17:02
merhaba arkadaslar benimde bir sorunum var, benim roller (yamaha jog rr) 50 lik marsa basiyorm calismiyor,kickstartlada olmuyo 1,2 saniye calisiyo stop ediyo,buji karburatör hep yeni burdaki ustalarda (TABI USTA DENIRSE) bilmiyor takiyorum söküyorum,olmuyor calistigi zamanda ilkgazda stop edecek gibi oluyo,ama düz yolda giderken bir sorun yok bilgisi olan arkadaslarin dikkatine simdiden tesekürler

kokohami45
08 Aralık 2010, 21:09
Malum havalar soğudu kardeş bndede var bitane motr yazın tek marşta çalışıyordu havalar biraz soğudu motor çalışmaz oldu sattlerce uğraşıyorum cigle çekik olmasına rağmen bi hava ayarı yabtım motor tekmarşta çalışıyor şimdi :d sorunlar aynı bence

A.yilmaz
12 Aralık 2010, 04:21
tesekurederim bir denemem gerek Allah hepimize kolaylik versin

cengaver29
12 Aralık 2010, 10:00
kayış buji hava filtresi değiştir yagı değiş sonrada karbüratörü temizlettir saaat kaçta veya kaç derece ısıda çalıştırmayı denersen dene tek marş ..... benim scooterda öyleydi basıyordum basıyordum çalışmıyordu kalkışlarda titreme falan oluyordu 100 TL harcamıştım 0 gibi olmuştu..

---------- Mesaj ekleme zamanı: 11:00 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 10:58 ----------

merhaba arkadaslar benimde bir sorunum var, benim roller (yamaha jog rr) 50 lik marsa basiyorm calismiyor,kickstartlada olmuyo 1,2 saniye calisiyo stop ediyo,buji karburatör hep yeni burdaki ustalarda (TABI USTA DENIRSE) bilmiyor takiyorum söküyorum,olmuyor calistigi zamanda ilkgazda stop edecek gibi oluyo,ama düz yolda giderken bir sorun yok bilgisi olan arkadaslarin dikkatine simdiden tesekürler

senin sorun rölantiden..rölanti biraz aç düzelir..

A.yilmaz
15 Aralık 2010, 23:47
evet arkadaslar sanirim sorun rolantide biraz ayar yaptim calisti herkese tesekürler

pc-kopat
15 Aralık 2010, 23:56
kış geldi herkeste aynı şikayetler :) eğer motorun gazına basmadan jikleyi çekerek (otomatik jikleliler hariç) zor çalışıyorsa karbüratörün bozuk olup olmadığını anlamanın birkaç yolu vardır

1. normal çalışma sıcaklığında rölantiniz düzenli mi? motorun sesinin bir perkusyon gibi ritmik gelmesi gerekir.

2. çalışırken devir kendi kendine artıyor/azalıyor mu?

3. bunlar normalse basit bir işlem yapıyoruz. hava filtresinin ağzını elimizle kapatıp marşa basıyoruz. eğer çabucak alıyorsa jikleniz sorunlu demektir.

taneralper
04 Ocak 2011, 21:21
kardeş yağ pompasından ayarını kıs ben daha yeni yaptım pompa açıktı sonuna kadar yaz dolayısıyla kış aylarında bu modeller ilk çalışmada soğukken yağı adeta kabul etmez

Tolgahan54
26 Ocak 2015, 23:44
Öncelikle Selamun Aleykum :)
Bu kadar bujiyi vs değiştirmişsin ama bir çözüm olmamış bana göre kullanım hatsından kaynaklanıyor.
1. Motoru çalıştırırken otomatik jikleyi (düğme marşını kullan ama frenle boşa al ön veya arka)
2. Motor çalıştımı gaz vererek haif hafif 4-5 dakka motoru ısıt veya 4-5 dakka düşük devirlerde dolan
3. Benzinini kaliteli yerlerden al güvendiğin yerlerden
UMARIM BU 3 MADDE İŞİNE YARAR ;)

hsk
27 Ocak 2015, 00:35
Öncelikle Selamun Aleykum :)
Bu kadar bujiyi vs değiştirmişsin ama bir çözüm olmamış bana göre kullanım hatsından kaynaklanıyor.
1. Motoru çalıştırırken otomatik jikleyi (düğme marşını kullan ama frenle boşa al ön veya arka)
2. Motor çalıştımı gaz vererek haif hafif 4-5 dakka motoru ısıt veya 4-5 dakka düşük devirlerde dolan
3. Benzinini kaliteli yerlerden al güvendiğin yerlerden
UMARIM BU 3 MADDE İŞİNE YARAR ;)
Konu çok eski tolga adam o motoru çoktan satıp yenisini almıştır ...

HSGUL
24 Nisan 2015, 03:00
aynı sıkıntı bendede var motor çalışırken motordan bi '' tıs tıs tıs '' diye ses geliyo karbürötore gide bi boru var ( karbürötörü resimlere bakarak öğrendim ) o boru yırtılmış sanki ses ordan geliyor
1. o boru normalde de kesik mi ?
2. sıkıntı ordan kaynaklı olabilir mi ?
3. o borudan alsam kendim değiştirebilirmiyim yoksa ustamı yapması gerekir ( usta 2 liralık boruya 10 lira alıacak )
Unutmadan borunun kesik olan yerinden hava geliyor nedir ne işe yarar bilmiyorum ( ACEMİLİK )

victorhugo
24 Nisan 2015, 11:21
Arkadaşım daha gecen ayni sorun bende oldu akü değişti, karbüratör temizlendi, konjektor değişti, buji temizlendi olmadi ama subap ayarı yapildiktan sonra düzeldi motor . Ayni sorun olduğunu düşünüyorum bence ustaya gidip subap ayari yaptr direk.

HSGUL
24 Nisan 2015, 16:17
Teşekkür ederim en kısa zamnda bi gösteriyim bakalım