PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mondial rs151 im yag yakıyo:(bi yardim

efkar67
21 Kasım 2010, 20:31
Arkadaslar ilk once size saygılarımı sunarım.ben yeni 2. el mondial rs aldim 2006 model.ilk aldimda cekişi flan cok guzeldi.rampada 80 km yi goruyodu.71 km yaptim bi yagına bakayım dedim.baktığımda gozlerime inanamadım yag hiç kalmamıstı nerdeyse.bu durumu aldıgm kişiye soledim.oda bana dediki (Motora cok yuklenmişsindir ondan yag yakmıstır.motoru cok zorlama dedi)ama motor zorlanmayla yag yakarmı?ve bu arada yag çubuğunun neresine kadar yag koymalıyım lütfen yardım edin.:pr::pr:

huceyn
21 Kasım 2010, 20:34
neredeyse her motor yağ eksiltir.ancak bu tabi ki de makul seviyelerde olmaldır.yani seni riske atmamalıdr.yağ çubuğunun üstünde tırtıklı bi yer orda olması gerekiyor yağın.

extrem_015
21 Kasım 2010, 20:40
motorun öyle zorlamayla birazcık yakar belki ama çok çok az olur.bence senden önceki sahibi yağıyla falan pek ilgilenmemiş herhalde neyse yağ çubuğunun üzerine iyi bak görürsün işareti oraya yağı tamamla hatta yağı komple boşalt baştan doldur:cat:

---------- Mesaj ekleme zamanı: 21:40 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 21:37 ----------

şu resimdeki en üst sınırdaki ezik kısım yağın tam olduğu anlamına gelir::cat:http://ce-day.com/content_files/prd_images/yag_cubugu_cup.jpg

efkar67
21 Kasım 2010, 20:45
Arkadaslar bidaha yağ yakmaz inş.yarın castrol yag alcam icindeki yagı guzelce bosaltcam güzelce doldurcam.İnsallah yakmaz geceleri gözüme uyku girmiyo inanın.motoruma ne oldu niye yag yaktı niye bole yapıyo.morelim bozuluyo bende motor askı var:pale:napayım cok seviyom motorları:pale:

extrem_015
21 Kasım 2010, 20:49
Arkadaslar bidaha yağ yakmaz inş.yarın castrol yag alcam icindeki yagı guzelce bosaltcam güzelce doldurcam.İnsallah yakmaz geceleri gözüme uyku girmiyo inanın.motoruma ne oldu niye yag yaktı niye bole yapıyo.morelim bozuluyo bende motor askı var:pale:napayım cok seviyom motorları:pale:

üzülme kardeşim motoruna iyi bak sen gerisini boşver :cat:

efkar67
21 Kasım 2010, 21:03
Abi peki gercektende yağ yakıyosa ne yapmam lazım?ortalama masrafı nekadar olur??

huceyn
21 Kasım 2010, 21:06
hele değiştir sen yağı.bi daha dene onu daha sonra konuşurz

efkar67
21 Kasım 2010, 21:08
Tamam abi Saygılar

Slayerrr
21 Kasım 2010, 21:12
Motorun yağ değişim zamanının üzerinden geçtiyse yağ kalmamış olması normal sayılır. Yağı ilk koyduktan sonra yüksek devirlerde kullanırsan 1000-1500 km sonra yağ gözle görülür şekilde azalmaya başlar. Önemli olan yağ eksiltmesi değil eksik yağla çalışmamasıdır. Yağ yeterli olmadığı zaman hem parçalar daha çok aşınır, hem de hiç yağ olmadığında krank kilitlenip kazaya sebep olabilir. Bu şekilde kaza yapan bir arkadaş vardı forumda.

efkar67
21 Kasım 2010, 21:34
Abi adamdan motoru alcam zaman adam yagına bakalım dedi baktı eksik dedi ordan biyerden acık yag getirdi kullanılmıs yagın ustune o yagı koydu tamam dedi.yani aldıgımda yagı tamdı.71 km yapınca cubukta yag gorunmedi.fenerle baktım yag gorunuyo ama asada cubuktan kurtulmus.motor calısırken yag kokusu falan gelmiyo.dumanda atmıyo.

cengaver29
21 Kasım 2010, 22:23
ya aksine benimki [mondial 125mt] yağ eksiltmiyor bakıyorum normal çubukdaki seviyesini bile geçiyor normalmı bu olay yoksa anormalmı?

efkar67
21 Kasım 2010, 22:45
Ya o nasıl oluyor.benim koyduğum yaglar sanamı geliyo yoksam:mrgreen:ya valla yag eksiltmese motorumun manşallahı var ama yağ eksiltiyo.

YBR'Cİ 35
21 Kasım 2010, 22:49
silindir contalarından da kaçırıyor olabilir bi kontrol et derim ya da başka bi yerde kaçak var

efkar67
21 Kasım 2010, 22:53
Tamam.yarın hersey bellli olcak insallah yarın yag alcam motora salı gunu bi aksilik cıkmasa işlerini halletcem muayne alım satım sigorta ws inş bi aksilik yyaratmaz motorum:):)

Slayerrr
21 Kasım 2010, 22:59
Abi adamdan motoru alcam zaman adam yagına bakalım dedi baktı eksik dedi ordan biyerden acık yag getirdi kullanılmıs yagın ustune o yagı koydu tamam dedi.yani aldıgımda yagı tamdı.71 km yapınca cubukta yag gorunmedi.fenerle baktım yag gorunuyo ama asada cubuktan kurtulmus.motor calısırken yag kokusu falan gelmiyo.dumanda atmıyo.
Yağ tamamlandıktan 71 km sonra farkedilecek kadar yağ eksilmez. Ya yanlış bakmışsındır ya da karterde falan delik vardır. Yağa bakmak için. Düz bir zeminde motoru orta sehpaya al. Motoru 2-3 dk. çalıştır ısınsın. Stop et. 5 dk. kadar yağın iyice süzülmesi için bekle. Sonra yağ çubuğunu çıkart iyice sil. Sonra çubuğu vidalamadan yerine tak, geri çıkart. Çıkarttığında yağın min.-max. seviye arasında olması gerekir. Seviyenin yağ çubuğunda neresi olduğu bikaç mesaj üstteki arkadaşın eklediği fotoğrafta var. İşin bittiğinde yağ çubuğunu iyice sık. Mavi duman ve yağ kokusu yoksa zaten yağ yakmıyordur ki yaksa bile 71 km de o kadar yakamaz. Eğer eksikse motorun altını kontrol et yağ akıyormu/akmışmı diye.

ya aksine benimki [mondial 125mt] yağ eksiltmiyor bakıyorum normal çubukdaki seviyesini bile geçiyor normalmı bu olay yoksa anormalmı?

Su soğutmalı olsa yağa su karışıyor derdim ama bu mümkün değil zaten. Ya ilk baktığında yağ kartere süzülmeden baktın, ya da eğimli bir yerde bakmıştın yağa, dolayısıyla doğru göstermedi. Ya da senden habersiz biri motoruna yağ ekledi. :queen:

efkar67
21 Kasım 2010, 23:10
Tamam bu bilgilerini uygulicam abi.saygılarr

pc-kopat
22 Kasım 2010, 20:28
efkar kardeşim motorun mavi duman atıyor mu? bu önemli. şu anda kaç kmde? eğer mavi duman atıyorsa subap keçeleri, silindir içinde konikleşme gibi nedenlerden olabilir. yok mavi duman atmıyorsa bir yerlerden damlatıyor yada yolda giderken kaçırıyor olabilir mi? mesela vites kolunun dibinden?

efkar67
22 Kasım 2010, 21:57
abim motorumun yagını bugun deiştirdim.ve castrol 20-40 actevo schotter yagı aldım 15 tl ye.ve eve geldim.motorumun yagını bosaltırken inanamadım.motorumda 300ml yag kalmıs ve yag simsiyahdı.motor yagını mosalttıgım yerde mondial rs 151 in yag süzgeci actigim kafagın hemen ustundeymmiş bi guzel temizledim ve kapagın altındaki mostukta camur birikmis tornavidayla camuru zor kazıdım.aldıgım kişi hiç iyi bakmamıs.castrol actevo yagdan 750ml kaltere doldurdum.ayak marsıyla 6 kez bastım kontak kapalı iken.ve el marsıyla bastım motor hemen calıstı.motorun sesi ble deişti.motorun sesini brakın cekişide cok deişti eskisinden cok cok iyi cekiyo ve sesi daha guzel cıkıyo.ama inş yag yamaz beni uzmez.mavi duman atmıyo normal calısırken.

efkar67
24 Kasım 2010, 23:47
cevap yokmuuu???

pc-kopat
27 Kasım 2010, 01:45
motoru redlinea sokmadan boşta kısa süre gaza bas. yüksek devirde mavi duman atıp atmadığına bak. inş sorunun çözülmüştür

efkar67
18 Şubat 2011, 20:35
arkadaslar motorum yag yakıyorr...ayagın ustune kaldurdım bi gaz verdim 7 binden sonra masmavi duman atıyor.bide 7 bin devirden sonra cıkmıyor deviri sonuna kadar basıyom en fazla 7 bin...aldıgım adam fazla asılınca yakar diyor bide rampa asa motora yuk bindirsen ondanda yakar diyor aslı varmıkı yha ???

fat280
18 Şubat 2011, 20:43
kardeş yağı yalmasını bilmem ama 150 lik babamdada asya marka motor var yeni sıfır aldığım zamanlarda da yağ eksiltiyordu ama tabi ben motora Allah ne verdiyse basıyordum sonradan gördüm ki subab kapağının üstünde bir hava alsın diye bir hortum var oranın ağzından yağ akmış diyeceğim zorladığımda oradan yağ atıyormuş dışarı ondan dolayı scoterler zorlamaya gelmez dikkatli kullanmak gerek

antilop_skul
18 Şubat 2011, 21:17
ya arkadaşlar bence sorun baska biseyde benim mtoroum hic yag yakmazdı eksiltmezdi ama snradan yag yakmaya baslamıs üstüne koya koya bndim simdi birsürü amsrafı var tamirciye götrmeye korkuyorum yatıyor öyle bence adam gbi bir tamirciye göster