PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araç devri noter masrafı

cokonoto
21 Kasım 2010, 15:08
Arkadaşlar merhaba, güzel pazarlar diliyorum herkese.

Benim 2005 model 250 cclik kanuni tigerım var. Motoru üstüme almak istiyorum, e zamanı geldi artık :D

İnternette araştırdım fakat bi çizelge bulamadım. Bu ruhsat değişme işlemleri motor gücüne vs göre mi oluyor yoksa sabit bi para mı veriliyor notere? Sanırım 23 lira olmuş 2010 mayıstan itibaren.

Şimdi bide şöle bi durum var, motor şase nosu ruhsata yanlış işlenmiş, "z" olanları "2" yazmışlar yanlışlıkla, o yüzden vizesini yaptırmaya gittiğimde sorun oldu, motordaki şase no ile ruhsattaki birbirini tutmuyor diye. O yüzden ruhsatın o kısmı da değişecek.

Şimdi notere araç devrinde ödenen para her bir ruhsat yaprağı için ayrı mı alınıyor. Motorsikletin plakası değişmeyecek, yaşadığım yerin plakası var üstünde, fakat noter işlemini denizliden yaptıracam, motoru aldığım kişi orda ikamet ediyor çünkü.. Herhangi bir problem yaratır mı, farklı bir ilde devir teslim yapılması. Ve sanırım motorsikleti de götürmem gerekmiyor, faturası evrakları yeterli olur?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Kalın sağlıcakla

Slayerrr
21 Kasım 2010, 15:33
Noter ücreti araç sahibinin ismi yazan ruhsat yaprağı değiştirme ücretiyle beraber 70 TL. Eğer şase numarasının düzgün olarak yazıldığı bir muayene raporun varsa notere onunla beraber git. Zaten satış işlemi sırasında şase ve motor no kontrol ediliyor, doğrusunun yazılması için muayene raporunu vermen gerekecek. Motoru götürmene gerek yok. 2 ruhsat yaprağıyla beraber alıcı ve satıcı herhangi bir notere 70 TL ve kimliklerinizle gitmeniz yeterli.

Düzeltme: şimdi baktım da her iki ruhsat yaprağında da şase ve motor no yazıyor. Araç sahibinin ismi yazan, noterde düzeltilir sanıyorum ama diğeri noterde olur mu bilmiyorum. Olursa 62 TL gibi bir ek masrafın olacak. Eğer noterden olmazsa satış işleminden sonra şase ve motor numaralarının doğru yazıldığı bir muayene raporuyla trafik şubeye gitmen gerekecek.

cokonoto
21 Kasım 2010, 19:45
Çok teşekkür ederim slayer verdiğin bilgiler için...

efkar67
21 Kasım 2010, 20:07
Slm arkadaslar benim 2006 model mondial rs 151 im var.bunu alımı satımı sigortası nekadar tutar lutfen bilgilendirirseniz sevinirim.saygılar...

meyto
21 Kasım 2010, 20:12
motor noter satışı bedeli 68 lira. ruhsat evinize gelirse 15 lira kargo parası. emnıyetten kendınız alırsanız kargo parası 15 lira cepte. sigorta 38 lira. cezalı ise o ayrı hesaplanıyo. noter alım satım yapmak için motorun borcu olmaması gerekiyo. :cat:

Slayerrr
21 Kasım 2010, 20:14
Noter satışı zaten sabit 70 TL (69,60 TL) sigorta da bulunduğun şehire göre değişir. İstanbul için 100 TL civarı.

efkar67
21 Kasım 2010, 20:19
abilerim cok tesekkur ederim.suan 250 tlm var insallah alımı satımı muaynesi sigortası yeter:)