PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Uzun süredir çalışmayan motor nasıl kolay çalışır?

elestirmen
19 Kasım 2010, 12:18
Merhabalar, yazdan bu yana kullanmadığım scooter'i bayram tatili için memlekete geldiğimde süreyim dedim ama motoru çalışır hale getirmek için 1 saat kadar uğraşmam gerekti. Uzun süre kullanılmayan motorları çalıştırmanın daha kolay ve pratik bir yöntemi vardır sanıyorum ve foruma sorayım dedim;

Benzinli motorlar uzun süre çalışmayınca, çalışmasını engelleyen etmenler nelerdir? ve daha kolay çalışması için neler yapmamız gerekir bilgisi olan paylaşırsa sevinirim..

hondam
19 Kasım 2010, 12:35
Aslında fazla ugrastırmaması lazım motorunu bırakırken bakımlarını yapmadan bıraktıysan bu gıbı durumlarla karsılasman norlal. Bırde nasıl davranacagını bılmıyorsan dahada zor olur.
Öncelıkle jikle yı tam cek, tam gaz yap, varsa ayak marsına kontak kapalı sekılde 2 kez bas yoksa el marşına aynı sekılde.
Sonra kontak ac ve marsa yenıden bas jikle tam acık, tam gaz pozısyonda ve calısması lazım baska bır problem yoksa.

elestirmen
19 Kasım 2010, 12:40
Aslında fazla ugrastırmaması lazım motorunu bırakırken bakımlarını yapmadan bıraktıysan bu gıbı durumlarla karsılasman norlal. Bırde nasıl davranacagını bılmıyorsan dahada zor olur.
Öncelıkle jikle yı tam cek, tam gaz yap, varsa ayak marsına kontak kapalı sekılde 2 kez bas yoksa el marşına aynı sekılde.
Sonra kontak ac ve marsa yenıden bas jikle tam acık, tam gaz pozısyonda ve calısması lazım baska bır problem yoksa.

bahsettiklerinizi yapmıştım ama önce akünün marşıyla uğraştım akü azalınca, ayak marşıyla 1 saate yakın uğraştım, daha sonra da evimin önündeki 200 metrelik yokuşta vurdurma yaparak yokuşu 3. inişimde zar zor çalıştırdım. çalıştıktan sonra ise motor kendine geldi şu an iyi çalışıyor. Yalnız, biliyorum ki 1 ay çalışmasa aynı şekilde yine 1 saat eziyet çekerek çalıştırmam gerekecek..

hondam
19 Kasım 2010, 12:55
Daha olmadı once buji yı sok ve ısıt oyle tak sogumadan ve aynı sekılde marsa bas. :)

jack hammer
19 Kasım 2010, 13:17
benzer bir sorunda bendede var. scooter 1-2 gün çalışmayınca ne yaparsam yapayım çalışmıyor. geçen gün tamirciye götürdüm. karbürator sökülüp temizlenmiş çalıştırmışlar ertesi güngittim almaya tek marşta çalıştı. eve geldim iki gün sonra çalıştırayım dedim ama çalışmadı. motor çalıssın biraz ısınınca kapatayım tekrar açayım hemen çalışıyor ama bekleyince çalışmıyor. sorun neyden kaynaklanıyor olabilir. izlenmesi gereken yol nedir. scooter oldugu için motor bloguna ulaşmak zor oluyor.

KUVVETMİRA
19 Kasım 2010, 13:47
pratik bilgiler;

-çaydanlığınızın içinde biriken kireç tortusunu temizlemek için, 15 dakika kadar içinde sirke kaynatın.

-motorunuzda kick-start varısa kontağı açmadan 3-5 kere ayak marşına basıp sonrasında kontağı açarak basarsanız şugar olur.

-boya kokusunu gidermek için iki büyük baş soğanı soyup ikiye bölün suyun içine atın bunu da kokulu odaya koyun.

motorhocası
19 Kasım 2010, 14:15
Akü kutup başlarını çıkarmak gerekir.

piranha dört
19 Kasım 2010, 15:46
Karbüratördeki beklemiş benzin boşaltılr,tahliye vidası ile.(nekadar çalışmasada mevcut benzin içindeki ucucular azalacağından difüzyonu veya enerji içerigi azalır)Arkadaşlarında belirttigi gibi ayakmarşı varsa birkaçkez basılır ve jikleli bir şekilde otomatik jikleli ise gaza hiç dokunmadan(motorun sahibi ve normalde ayarları hakkında bilgi sahibi iseniz durum degişebilir)marş yapın.Teknik bir sorun yoksa yüzde doksan çalışmalı.Kolay gelsin.

concorde787
19 Kasım 2010, 18:19
scoter motosikletlerde genellikle emme manifold unda oluşan vakumla çalışan bir yakıt musluğu var . bu motosikletlerin kullanıcılarının yaptığı en büyük hata ,motorun çalışması için (özellikle soğuk iken) gaz vermeleridir. çünkü gaz verince vakumlu yakıt musluğu yakıt geçişine izin vermiyor . fakat gaz vermeden marş yaparsanız ve jikleyide açmış iseniz ,motorunuzun marşı biraz uzun sürebilir ama mutlaka çalışacaktır .

gorkemuls
19 Kasım 2010, 18:52
Ben çok pratik bir bilgi vereyim, scooterım olduğu zamanlarda yazın motorumu yazlıkta bırakıyordum. Geldiğimde tabiki motorun çalışmıcağını biliyorum, ama aküsünü vs söküyordum. Öncelikle karbüratöre benzin gönderen hortuma (benzin otomatiğinin bağlantısı olur genelde) şiringayla benzin verin, taşınca bi kez marşa basın ama çok kısa, karbüratör o benzini çekecek ve bida şiringayla doldurun, basın kesin çalışacaktır.

Fakat anlamadığım bir konu var: "evimin önündeki 200 metrelik yokuşta vurdurma yaparak yokuşu 3. inişimde zar zor çalıştırdım.." Scooterı nasıl vurdurdun arkadaşım? :cherry:

yaso6767
19 Kasım 2010, 19:44
Fakat anlamadığım bir konu var: "evimin önündeki 200 metrelik yokuşta vurdurma yaparak yokuşu 3. inişimde zar zor çalıştırdım.." Scooterı nasıl vurdurdun arkadaşım? :cherry:[/QUOTE]

HARBİ YA SEN SCOOTER I NASIL VURDURDUN :silent:

elestirmen
21 Kasım 2010, 11:39
Fakat anlamadığım bir konu var: "evimin önündeki 200 metrelik yokuşta vurdurma yaparak yokuşu 3. inişimde zar zor çalıştırdım.." Scooterı nasıl vurdurdun arkadaşım? :cherry:

HARBİ YA SEN SCOOTER I NASIL VURDURDUN :silent:[/QUOTE]

:)) Aslına bakarsanız scooter dedim ama yarı otomatik bir cup türü motor. daha özenli olmalıydım kusura bakmayın..

ayrıca verilen cevaplar için teşekkürler...