PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tepkisiz mi kalacaksınız?!!!

Sayfa : [1] 2 3

cemtoygar
18 Kasım 2010, 08:58
Arkadaşlar, forumda dolaşırken bir kaza haberinden bahsedildiğine denk geldim. Web sitelerini dolaşıyorken gazetevatan.com un web sitesinde bu haberin olabileceğini düşündüm.

http://www18.gazetevatan.com/fotogaleri/resim.asp?kat=17003&page_number=1

bu sayfada sanırım arkadaşlarımın bahsettiği kaza.Ama başlığa inanamadım. Göz göre göre kamyona çarptı diyor?

Sanırım gerçekten kafayı yiyeceğim, arkadaş adam yolunda belirli bir süratle giderken bu Kamyoncu sola kırıyor, bildiğin adama giriyor yani.. bunu nasıl böyle yayınlayabilirler aklım havsalam almıyor valla dayanamadım.. sabah 7 burda zaten uykum da yok ben de bir mail hazırladım..

Bu olayları böyle yansıtacak gazetecileri dersini vermemiz gerekmiyor mu? Bir insan hayatı bu kadar ucuz mu? Böyle yönlendirmeleri yapacak cesareti kimden alıyor mu basın mensupları???!!!!

İnanamıyorum,

Bu kamyon sürücüsü Almanya da olsaydı, şu anda hapisteydi... Diyebilecek başka hiç bir şeyim yok....

Duyarlı arkadaşlardan bizeulasin@gazetevatan.com 'a mail atmasını rica edeceğim.

Keşke ota boka kampanyalar yapan sözlükler buna da adam akıllı bi kampanya yapsa da mail yağmuruna tutsa, motosiklet sürücüsünün hayatının bu gibi kamyoncu(!!!) ların ayağının altında olmadığını kafalarına kafalarına vursa şu ...lerin...

Mail de budur:

İyi günler sayın yetkili,

http://www18.gazetevatan.com/fotogaleri/resim.asp?kat=17003&page_number=1

sayfasında vermiş olduğunuz haberde, Kamyona göz göre göre çarptı şeklinde bir başlık atmışsınız.

Fakat görünen o ki, burada motosiklet sürücüsü kendi şeridinde gitmekte ve karşıdan gelen kamyon sürücüsü (!) motosikletlinin geçişini beklemeden, şeridi ihlal etmekte ve motosiklet sürücüsünün belki de ölümüne yol açmakta.

Buna başlık olarak kamyona göz göre göre çarptı yazmanızı esefle kınıyorum!

Görünen ve açık olan o ki burda birine göz göre göre çarpan varsa o da motosiklete ve motosiklet sürücüsüne saygı göstermeyen ve onun hayatına değer vermeyen kamyon sürücüsüdür.

Sizlerin medya olarak ne yazık ki motosiklet kültürüne saygısı olmayan Türk Halkını bilinçlendirme göreviniz varken, böyle başlıklar atıp bizlerle , yani motosiklet sürücüleriyle adeta dalga geçmenize söyleyecek tek bir kelime dahi bulamıyorum.

Yapımda ve yayımda emeği geçen herkesi esefle tekrar kınıyorum!

C.Toygar Uysal

enginer6
18 Kasım 2010, 10:29
Bu kazanın kanalD haberde yayınlanan şekliyle ilgili bir başlık açılmıştı. Ancak vatan gazetesi işin dozunu baya bi kaçırmış.

Sadık1453
18 Kasım 2010, 10:54
Arkadaşım haklısın bu konularda diğer insanlardan daha duyarlı olmamız normal ama işin bir de hak tarafı var. O kazada motor % 90 hatalı. Kazanın görüntülerinin hiç gördünmü bilmiyorum ama ben defalarca gördüm maalesef. Motorcu inanılmaz bir süratle ve yolun orta çizgisine yakın bir noktada seyrediyor. Ve kamyon sola sinyal vermiş kafayı motorun geldiği şeride uzatıyor. Kamyonun sola dönme sebebi videonun yayınlandığı görüntülere çeken kamera orada yakıtistasyonunun kamerası. Yani kamyon benzinliğe girmek için sinyal veriyor. Ama maalesefbizim motorcu arkadaş bunu fark etmiyor. Hatta kamyoncu o kadar da yola girmiş değil, motorcu daha dikkatli olsa kurtarabilecek kadar mesafe var. Maalesef hata motorcunun ancak bu şekilde körüne gözüne parmak sokar gibi haber yapmamak lazım ama işte maalesef medyanın abartma konusunda yeteneği hepimizce malum :(

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"

İbrahim Büyükcevher
18 Kasım 2010, 10:57
allah belasını versin diycem ama döner dolaşır beni bulur diye demiyorum... abi bi laf vardır ya bu deveyi güdersin ya bu diyardan gidersin..ben de bu develeri güdemediğim için motor tutkuma bir süre ara vermek zorunda kaldım..yazık ya bedavaya ölüp gidecez şu yollarda..akşam izlerken kanım dondu szin düşündüklerinizi ben de düşündüm motosiklet sürücüsünün hiç kusuru yok kasksız kullanmak dışında..adam sinyali yakmış lan alçak insan iki saniye daha sabret de öyle geç nolur sanki ölür müsün..çok moralim bozulduyaa..

cem_hakan
18 Kasım 2010, 11:17
Herkes mail atsın.

cemtoygar
18 Kasım 2010, 11:26
Arkadaşım haklısın bu konularda diğer insanlardan daha duyarlı olmamız normal ama işin bir de hak tarafı var. O kazada motor % 90 hatalı. Kazanın görüntülerinin hiç gördünmü bilmiyorum ama ben defalarca gördüm maalesef. Motorcu inanılmaz bir süratle ve yolun orta çizgisine yakın bir noktada seyrediyor. Ve kamyon sola sinyal vermiş kafayı motorun geldiği şeride uzatıyor. Kamyonun sola dönme sebebi videonun yayınlandığı görüntülere çeken kamera orada yakıtistasyonunun kamerası. Yani kamyon benzinliğe girmek için sinyal veriyor. Ama maalesefbizim motorcu arkadaş bunu fark etmiyor. Hatta kamyoncu o kadar da yola girmiş değil, motorcu daha dikkatli olsa kurtarabilecek kadar mesafe var. Maalesef hata motorcunun ancak bu şekilde körüne gözüne parmak sokar gibi haber yapmamak lazım ama işte maalesef medyanın abartma konusunda yeteneği hepimizce malum :(

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"

Ben burada kesinlikle motorcunun bir suçu olduğunu düşünmüyorum. Fikrinize saygım var.

Motorcunun kendi şeridinde olduktan sonra herhangi bir noktada seyretmesi karşı şeritten gelen hiç kimseyi ilgilendirmez. Şeritte nerede bulunmak istediği sürücünün kendi sürüş tarzına bağlı bence.

En önemli nokta : Motorcu daha dikkatli olmak zorunda değil. ( Evet hepimiz böyle durumlarda kalmamak için karşımızdaki böyle andaval kamyon sürücülerinin bile salakça davranışlarına karşı daha dikkatli olmalıyız. ) Ama kesinlikle mesafe var kurtarabilir diye böyle bir hareketin trafikte yapılması kabullenilemez. Yani adamın önüne 1-2 saniyelik mesafede koskoca kamyonu kırarsan kusura bakma ama gp pilotu olsa ordan sıyıramaz.

Ki bu işin saçmalığı : O zaman mesafe var diye herkes kırsın birbirine, yallah yola çıksın, mesafe var nası olsa kurtarabilir ben sağa döneyim, mesafe var yaa kurtarır bu kurtarır ben u yapayım, yaaa müdürrr salla mesafe var nası olsa bas gaza makas at.. olmaz mı öyleyse?

Ben anlayamıyorum yani burada motosiklet sürücüsünün suçlu olduğunu nasıl söyleyebiliyorsunuz? Adam kendi şeridinde gidiyor yahu.. el insaf... 3 saniye beklersin şerit boşalır dönersin.. Dünyanın her medeniyet değmiş yerinde trafik böyle işler..

mertka
18 Kasım 2010, 11:29
burda tamamen kamyon hatalı arkadaş motosiklet neden %90 hatalı olsun kamyon ordaki benzin istasyonuna girmek için tamamen adamın şeridine giriyor her zaman karşıdan geleni beklemek zorunda hızıda bence çok fazla değil. motosiklet kullanıcısının hakkı yeniyor.

kamyon süren ....ün içeri atılması gerek.

ayktcnknyr
18 Kasım 2010, 11:30
Eyvallah kardeşim ben aynı maili attım eliniz ağrımaz kopyala yapıştır yapıyorsunuz sonuna adınızı yazıyorsunuz. O kaza yapan motosikletli arkadaşın başına gelenler bi gün sizinde başınıza gelebilir onun gibi ölmeyedebilirsiniz sakat yada felçli kalma durumunuz da olabilir. 1 mail diyip geçmeyelim gwerçekten çok önemli bence...

GorkeM
18 Kasım 2010, 12:04
Motorcu inanılmaz bir süratle ve yolun orta çizgisine yakın bir noktada seyrediyor.

Diğer başlıkta da belirttim.
Motosiklet commuter tarzı muhtemelen 125cc bir motosiklet.
Adam gayet dik bir sürüş pozisyonunda rahatça yol alıyor.
Nerede bu inanılmaz sürat ben çözemedim?.

Sadık1453
18 Kasım 2010, 12:21
Ben burada kesinlikle motorcunun bir suçu olduğunu düşünmüyorum. Fikrinize saygım var.

Öncelikle üslubun için teşekkür ederim, bir konuda daha benzer yorumuma biraz daha hrslı bir arkadaş hoş bir cevap yazmamış.

Bu konuda burada tartışılması (güzellikle) gerekn bir konudur bu. Kaza hakkındaki fikirlerimi ayrıntısı ile yazıyım. Göremediğim bir şey varsa eğer beni aydınlatırsanız sevinirim.

1. Kask takmıyor bu arkadaş kafasında beyaz bir bere var; Bunun benim için anlamı, kask takmayan bir motosiklet kullanıcı şartlar ne olursa kask takmıyorsa diğer herşeyi kusurludur.

2. Yolun kendine göre en solundan gidiyor; Bunun muhtemel sebebi olarakta, çok hızlı gittiğinin farkında ve sağ taraftan çıkabilecek (benzinlik veya ara yollardan çıkabilecek) diğer araçlardan kolluyor kendini. Ama aynı kolamayı soluna karşı yapmıyor bu bir hatadır.

3. Ne oursa olsun öyle bir yolda çok çok çok hızlı gidiyor.

4. Bir arkadaş kamyonlar motorun hız farkını sormuştu... Görüntüleri tekrar izlesin, çünkü motor kamyona çarptığında kamyon duruyordu.

5. Kamyona gelelim birazda, aslında kamyonun tarafından yolun bir açısını görebilsek daha düzgün bir fikir verirdi ama... Büyük ihtimalle kamyoncu motorcuyu son anda görüyor ve bu yüzden de kafayı yola sokmasına rğmen devam etmiyor. Bunun iki sebebi olabiliri.

a) Ya dikkatsizdi görmedi ve son anda fark edip durdu.
b) Veya, motorun geldiği noktada bir viraj söz konusu idi ve virajın dışında kaldığı için son dakikada gördü. Eğer viraj varsa bu motorcunun solda olmasının da bir açıklaması olabilir.

6. Son olarakta motorcu gencin, sıfır hamleyle kamyona çarptığını gördüm. Onun yerine koyun kendinizi.... Hiç fren yapmazmısınız? Veya hiç manevra yapmaya çalışmazmısınız? Hadi manevrayı geç, frendemi yapmazsınız?

Benim gördüklerim bunlar arkadaşlar, bunların karşısında göremediğim gözden kaçırdığım birşeyler varsa lütfen bana da gösterin. Yanlışım varsa düzeltmeye hazırım.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"

---------- Mesaj ekleme zamanı: 11:21 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 11:17 ----------

Diğer başlıkta da belirttim.
Motosiklet commuter tarzı muhtemelen 125cc bir motosiklet.
Adam gayet dik bir sürüş pozisyonunda rahatça yol alıyor.
Nerede bu inanılmaz sürat ben çözemedim?.

Motosiklet commuter tarzı muhtemelen 125cc bir motosiklet
İşte burda...

Çünkü çarpmadan sonra kamyonda oluşan hasar bana motorun hızı hakkında biraz fikir veriyor.
İnanılmazdan kastım, 200 km demek değil. Tarzına ve yapısına göre böyle bir motorda bu hasarı verecek bir hız bence inanılmaz hız sınırlarına dahildir.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"

eTo1903
18 Kasım 2010, 12:22
Yok arkadaş bu bayram ortalama 500 Km yol katettim ve bu 4 tekerlerin gözünü kan bürüdüğünü bizzat şahit oldum, bunların yüzünden Türk'lüğümden olacam ya bu kadar mı saygısız, bu kadar mı eğitimsiz, bu kadar mı insanlığın azıcık yanından geçememiş bir toplum olduk, çok yazık çoookkkkk

GorkeM
18 Kasım 2010, 12:33
Inanılmaz dediğinizde benim kafamda 200 üstü canlanıyor şahsen.
Ben motorun hızını en fazla 90km civarı tahmin ediyorum ki normal sayılabilecek bir sürat.
Motorcunun kasksız korumasız olmasına bir lafım yok. Baştan hata.
Ve eğer dikkatli bakarsanız çarpmadan önce motorcunun arka freni sıktığını görebiliriz...
Motorcu sanırım arka freni sıkıyor. Eh tabi böyle olunca da bir manevra şansı kalmıyor...

Unique693
18 Kasım 2010, 12:41
Bencede kamyoncu hatalı.Göz göre göre bi motorsikletin önüne nasıl çıkıyor anlamış değilim.Bakınız fotolar herşeyi anlatıyor.

Mesafeye bakın kamyona uzak olsa anlayacağım ama bu resimde kamyonun aradaki mesafenın az olmasına rağmen yola atladığını görürsünüz.

http://i51.tinypic.com/2djbc7s.jpg

Göz göre göre iyice benzinliğe girmek için iyice karşı şeride geçiyor kamyon şöförü.

http://i54.tinypic.com/15i53ya.jpg

Ve kaza anı buyrun bundan sonra yorum sizin.

http://i52.tinypic.com/34fze4j.jpg

eTo1903
18 Kasım 2010, 12:47
Valla kimse kusura bakmasın ama bu kazada motorcunun koruma ekipmanları olmaması haricinde hiç bir suçu yok.
Onun haricinde Kamyoncu %100 hatalı. Sinyal verdin demek o anda dönmek demek değil. Hangi yolda hangi geçişte motorculara saygılı oluyorlar. Burada da Kamyoncu denen şahsiyet arkasındakine sinyal veriyor önden gelen motosiklet zaten ondan bi halt olmaz düşüncesiyle direk dönüş yapıyor.
Şimdi kamyoncuya hatasız diyenlerin bir kez daha dikkatlice ellerini vicdanlarına koyarak izlemelerini rica ederim.

The Dude
18 Kasım 2010, 12:52
başlıktaki soruya cevabımdır.
evet.

Sadık1453
18 Kasım 2010, 12:59
Inanılmaz dediğinizde benim kafamda 200 üstü canlanıyor şahsen.

Bu şartlarda bir CG ile 140 - 150 km hıza ulaşmak inanılmaz bir hız değildir öylemi? Çünkü sizin için inanılmaz olan hızı bütün motosikletler yapamıyor.

Benim inanılmaz hız tanımım, üretilen motorlu taşıtın kaldırabileceğinden fazla hız yapmak diye geçiyor aklımdan. Bu şu demek; motosiklet yada otomobil fark etmez, aerodinamik yapısı, motor gücü, manevra ve fren kabiliyetlerine göre olması gerekinin üzerinde yapılan her hareket (hız veya akrobasi) inanılmazdır ve olmamalıdır.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"

huska
18 Kasım 2010, 12:59
kamyon daha benzinliğe tam yaklaşmadan zaten şerit ihlali yapıyor.benzinliğe o şekilde tek şeritli yolda şeridi geçip dönüş yapılmaz. asli kusurdur.yol müsait olmadan şeridi geçemezsin geçersen böyle kaza olur.motorcuda yolun solunda şeridin üstünde ilerliyor nerdeyse.iki taraftada hatalar görünüyor.inşallah ölmemiştir bu arkadaş

Tesla.tr
18 Kasım 2010, 13:03
Ben de aşağıdaki maili yazdım, siz de yazın derim. (bizeulasin@gazetevatan.com)
"http://www18.gazetevatan.com/fotogaleri/resim.asp?kat=17003&resimno=1 linkinde verilen "Göz göre göre kamyona çarptı!" haberi hem yanlış hem de kamyon şöförünü aklamaya yönelik. motosikletli kazazede ve maduru karalamaya çalışıyor. Kendi şeridinde giden bir ARACA karşı şeritten, şerit ihlali yapan başka bir araç(kamyon) çarpıyor. Üstelik eğer o motosiklet aşırı hız yapıyor olsaydı motosiklet çok farklı şekilde savrularak devam ederdi, oysa kamyon çarpınca olduğu yerde kalıyor. Hız tespiti mi yapıyorsunuz, kaza bilirkişisi misiniz ki suçu motosikletliye yıkıyorsunuz. Bu kadar ciddiyetsiz bir haber anlayışıyla ancak 3. sınıf bulvar gazeteciliği yaparsınız.
Haberi yazan ortaokul öğrencisini kınıyorum. "

cemtoygar
18 Kasım 2010, 13:18
Öncelikle üslubun için teşekkür ederim, bir konuda daha benzer yorumuma biraz daha hrslı bir arkadaş hoş bir cevap yazmamış.

Bu konuda burada tartışılması (güzellikle) gerekn bir konudur bu. Kaza hakkındaki fikirlerimi ayrıntısı ile yazıyım. Göremediğim bir şey varsa eğer beni aydınlatırsanız sevinirim.

1. Kask takmıyor bu arkadaş kafasında beyaz bir bere var; Bunun benim için anlamı, kask takmayan bir motosiklet kullanıcı şartlar ne olursa kask takmıyorsa diğer herşeyi kusurludur.

2. Yolun kendine göre en solundan gidiyor; Bunun muhtemel sebebi olarakta, çok hızlı gittiğinin farkında ve sağ taraftan çıkabilecek (benzinlik veya ara yollardan çıkabilecek) diğer araçlardan kolluyor kendini. Ama aynı kolamayı soluna karşı yapmıyor bu bir hatadır.

4. Bir arkadaş kamyonlar motorun hız farkını sormuştu... Görüntüleri tekrar izlesin, çünkü motor kamyona çarptığında kamyon duruyordu.

5. Kamyona gelelim birazda, aslında kamyonun tarafından yolun bir açısını görebilsek daha düzgün bir fikir verirdi ama... Büyük ihtimalle kamyoncu motorcuyu son anda görüyor ve bu yüzden de kafayı yola sokmasına rğmen devam etmiyor. Bunun iki sebebi olabiliri.

b) Veya, motorun geldiği noktada bir viraj söz konusu idi ve virajın dışında kaldığı için son dakikada gördü. Eğer viraj varsa bu motorcunun solda olmasının da bir açıklaması olabilir.

6. Son olarakta motorcu gencin, sıfır hamleyle kamyona çarptığını gördüm. Onun yerine koyun kendinizi.... Hiç fren yapmazmısınız? Veya hiç manevra yapmaya çalışmazmısınız? Hadi manevrayı geç, frendemi yapmazsınız?

Benim gördüklerim bunlar arkadaşlar, bunların karşısında göremediğim gözden kaçırdığım birşeyler varsa lütfen bana da gösterin. Yanlışım varsa düzeltmeye hazırım.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"

---------- Mesaj ekleme zamanı: 11:21 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 11:17 ----------

İşte burda...

Çünkü çarpmadan sonra kamyonda oluşan hasar bana motorun hızı hakkında biraz fikir veriyor.
İnanılmazdan kastım, 200 km demek değil. Tarzına ve yapısına göre böyle bir motorda bu hasarı verecek bir hız bence inanılmaz hız sınırlarına dahildir.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"

1- Kasksız olması kesinlikle çok kötü. Burada kask takmalı mıyız? takmamalı mıyız ? diye konuşacak halimiz yok. Beynini kullanan her insan kask takmalı.

2- Şeridin tahminimce 75-100 cm civarında çarpışma gerçekleştiğinde. kamyonun tamponu ve şerit arasındaki mesafeyi oranlayınca bu civarda çıkacağını düşünüyorum.

3- Yine biraz matematik kullanma zamanı, 1km/h yaklaşık olarak 0,28 m/s yapar. motorun uzunluğu ortalama 2,5 metre civarında alındığında ekranda motorun göründüğü ve çarptığı yere kadar olan mesafede 10 tane motor ( yine ortalama olarak) sığdırabilirsiniz. bu durumda mesafenin 25 metre civarında çıkacağı görülür. Yine aşağıdaki zaman sayacından 1 saniye ve 2 saniye arasında 1 saniyeye daha yakın hissettiğimiz bir süreçte gerçekleştiğini görürüz çarpmanın.( tabi ki bu da ortalamadır, 1.10 saniyede çarpmanın gerçekleştiğini varsayarsak)

yol = hiz * zaman 25= hiz* 1,2 hız= 20,2 m/ s civarında bir değer çıkar bu da kilometre / saat cinsinden 76-77 km civarında bir hıza tekabül eder.. burada yol ve zamandan ötürü hızın en fazla 10 km belki 15 km oynayabileceğini varsaydığımızda bu hız max 90-95 km dir.

4- Beni tek düşündüren şey gerçekten kamyonun bu motorcu kardeşimizi görememesin nedeni viraj olabilir mi düşüncesiydi fakaaaat mantıklı düşününce hiç kimse benzin istasyonunu virajın dirseğine koymaz. türkiyedeki benzin istasyonlarının % 99 uzun bir düzlük alanda konuşlandırılır. ha %1 çıkıntı payı yok mu her zaman var, ona bakarsan adamın balkonun içinden elektrik direği geçen evde vardı türkiye'de. Bu yüzden viraj şüphelerimi yenmiş bulunmaktayım.

5- Fren reaksiyonu ortalama 0,75 saniyede görülür sürücülerde. En iyi fren reaksiyonuna sahip sürücü Micheal Schumacher 0,48 saniye civarında bir zamanlamaya sahip. filmde de görüldüğü gibi 1 - 2 saniye arası 1 saniye ye yakın bi zamandan bahsediyoruz. Bu zaman aralığı kamyon sürücüsünün şeridini ihlal ettiği anda başlar. Yani fren reaksiyonunun neredeyse olayla - çarpışma anıyla- aynı olduğu zamandan bahsediyoruz. Fren bile yapamayacak durumda bi adamdan manevra yapılmasını beklemek olmayacak duaya amin demekten öte yasin okumak falan olur heralde...

Dikkatli olmak yetmez, karşındakine de dikkat edeceksin , ondan sonra da senin haberini yapan zekadan ve sağduyudan yoksun basın mensubuna da dikkat edeceksin..

---------- Mesaj ekleme zamanı: 14:18 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 14:08 ----------

başlıktaki soruya cevabımdır.
evet.

Arkadaş tepkisiz kal, sen tepkisiz kaldıkça senin üzerine kırsınlar, sen tepkisiz kaldıkça ötv yi dayasınlar, sen tepkisiz kaldıkça yedek parçanı sallasınlar..

Tepkisiz kal ya nası olsa sana bişey olmuyor, ne güzel hayat ;)

shi_bumi
18 Kasım 2010, 13:22
Dayandım bu konu başlığına birşeyler yazmayayım diye ama olmadı.

"Kamyonun suçu yok adam sinyalini vermiş sola kırmış daha ne yapsın" benzeri görüşlerini belirten arkadaşlara söyleyecek hiçbir şey bulamıyorum. Arkadaşlar maalesef trafik kurallarından bihaber. Bu kazadaki gibi durumlarda araçlar karşı şeritteki bir bölüme geçmek için önce sağa sinyal ile kendi şeritlerinin mümkün olan en sağına geçmeli, müteakiben sola sinyal verip arkalarındaki ve diğer şeritteki trafiği kontrol edip aksi şeritteki yere geçmeli.

Sürücünün sinyal vermiş olması, aracını karşı şeride sokmasını haklı gösteremez. Motosikletli kamyon sürücüsünün umrunda değil. Kamyon sürücüsü %99 değil bence %100 hatalıdır.

Motoru kullanan arkadaşın kask takmaması falan tamamen kendi tercihidir ve kazanın sebebi değildir. Elmayla armutları toplamaya kalkmayın.

Haberde arkadaşın hastaneye kaldrıldığı belirtiliyor. Umarım durumu daha iyidir.

iptaluyelik02
18 Kasım 2010, 13:22
1- Kasksız olması kesinlikle çok kötü. Burada kask takmalı mıyız? takmamalı mıyız ? diye konuşacak halimiz yok. Beynini kullanan her insan kask takmalı.

2- Şeridin tahminimce 75-100 cm civarında çarpışma gerçekleştiğinde. kamyonun tamponu ve şerit arasındaki mesafeyi oranlayınca bu civarda çıkacağını düşünüyorum.

3- Yine biraz matematik kullanma zamanı, 1km/h yaklaşık olarak 0,28 m/s yapar. motorun uzunluğu ortalama 2,5 metre civarında alındığında ekranda motorun göründüğü ve çarptığı yere kadar olan mesafede 10 tane motor ( yine ortalama olarak) sığdırabilirsiniz. bu durumda mesafenin 25 metre civarında çıkacağı görülür. Yine aşağıdaki zaman sayacından 1 saniye ve 2 saniye arasında 1 saniyeye daha yakın hissettiğimiz bir süreçte gerçekleştiğini görürüz çarpmanın.( tabi ki bu da ortalamadır, 1.10 saniyede çarpmanın gerçekleştiğini varsayarsak)

yol = hiz * zaman 25= hiz* 1,2 hız= 20,2 m/ s civarında bir değer çıkar bu da kilometre / saat cinsinden 76-77 km civarında bir hıza tekabül eder.. burada yol ve zamandan ötürü hızın en fazla 10 km belki 15 km oynayabileceğini varsaydığımızda bu hız max 90-95 km dir.

4- Beni tek düşündüren şey gerçekten kamyonun bu motorcu kardeşimizi görememesin nedeni viraj olabilir mi düşüncesiydi fakaaaat mantıklı düşününce hiç kimse benzin istasyonunu virajın dirseğine koymaz. türkiyedeki benzin istasyonlarının % 99 uzun bir düzlük alanda konuşlandırılır. ha %1 çıkıntı payı yok mu her zaman var, ona bakarsan adamın balkonun içinden elektrik direği geçen evde vardı türkiye'de. Bu yüzden viraj şüphelerimi yenmiş bulunmaktayım.

5- Fren reaksiyonu ortalama 0,75 saniyede görülür sürücülerde. En iyi fren reaksiyonuna sahip sürücü Micheal Schumacher 0,48 saniye civarında bir zamanlamaya sahip. filmde de görüldüğü gibi 1 - 2 saniye arası 1 saniye ye yakın bi zamandan bahsediyoruz. Bu zaman aralığı kamyon sürücüsünün şeridini ihlal ettiği anda başlar. Yani fren reaksiyonunun neredeyse olayla - çarpışma anıyla- aynı olduğu zamandan bahsediyoruz. Fren bile yapamayacak durumda bi adamdan manevra yapılmasını beklemek olmayacak duaya amin demekten öte yasin okumak falan olur heralde...

Dikkatli olmak yetmez, karşındakine de dikkat edeceksin , ondan sonra da senin haberini yapan zekadan ve sağduyudan yoksun basın mensubuna da dikkat edeceksin..

---------- Mesaj ekleme zamanı: 14:18 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 14:08 ----------

Arkadaş tepkisiz kal, sen tepkisiz kaldıkça senin üzerine kırsınlar, sen tepkisiz kaldıkça ötv yi dayasınlar, sen tepkisiz kaldıkça yedek parçanı sallasınlar..

Cem bu konudaki tüm çabaları için içtenlikle teşekkur ederim
Ben de mailimi gonderdim
Mail başlıgı ise şu:cahilden haberci olmaz

inzell
18 Kasım 2010, 13:34
Bende mail gönderdim. Eli klavye ve fare kullanabilen herkesi editör yaparlarsa böyle olur. Çok üzücü ve sinir bozucu bir durum...

esirci
18 Kasım 2010, 13:37
http://i52.tinypic.com/34fze4j.jpg[/QUOTE]

Öncelikle kaza yapan arkadaşa geçmiş olsun dileklerimi iletirim,temennim inşallah sağlığına kavuşmasıdır.Arkadaşın göndermiş olduğu resimlere bakıldığında motosikletin kendi şeridinin dışına hiç çıkmadığı görülmektedir.Kazalarda dikkat edilen en önemli unsur şerit ihlalidir ve bu kazada da şerit ihlalini yapan kamyon olarak gözükmektedir ve kusurludur.
Arkadaşlardan ricam, böyle bir olay karşısında birbirimizle tartışmak yerine bir olup elimizden birşey geliyorsa yapmak şeklinde olmalıdır.
Hepinize sevgiler,

cemtoygar
18 Kasım 2010, 13:38
ne demek, ben teşekkür ederim. açıkçası tepkisizleştirilmiş bir halk yaratmakta o kadar başarılı olmuşlar ki, bu konuda bile konuyla ilgilenip, evet tepkisiz kalacağım diyen arkadaş oldu. tabi herkesin fikrine saygı duymak lazım. bazı insanların zamanı çok çok değerli olabilir, böyle şeylerle uğraşmak için...

ama böyle şeylerle uğraşmadığı için insanlar, tepkisini koymadığı için, koyamadığı için, aman boşver sen de ci olduğu için devletin 1 numaralı gelir kapısıyız motorlu taşıt sürücüleri olarak. Kim isyan ediyor bu duruma, kim itiraz ediyor.. Sen ben bizim oğlan.. Sonuç olmuyor doğal olarak.. Bunda bile birlik olamıyorsak çok çalışmamız lazım çoooooooooook...

eTo1903
18 Kasım 2010, 13:39
Görünen köy kılavuz istemez derler ama burada biz kamyoncu mu hatalı yoksa motorlu mu diye tartışıyoruz " komik " resimlerde şeritlerde kamyoncu da ve kurallarda herşeyi açıkça söylüyor bence yazık olmuş motorlu arkadaşımıza umarım en kısa zamanda sağlığına kavuşur

cemtoygar
18 Kasım 2010, 13:40
Cem bu konudaki tüm çabaları için içtenlikle teşekkur ederim
Ben de mailimi gonderdim
Mail başlıgı ise şu:cahilden haberci olmaz

ne demek, ben teşekkür ederim. açıkçası tepkisizleştirilmiş bir halk yaratmakta o kadar başarılı olmuşlar ki, bu konuda bile konuyla ilgilenip, evet tepkisiz kalacağım diyen arkadaş oldu. tabi herkesin fikrine saygı duymak lazım. bazı insanların zamanı çok çok değerli olabilir, böyle şeylerle uğraşmak için...

ama böyle şeylerle uğraşmadığı için insanlar, tepkisini koymadığı için, koyamadığı için, aman boşver sen de ci olduğu için devletin 1 numaralı gelir kapısıyız motorlu taşıt sürücüleri olarak. Kim isyan ediyor bu duruma, kim itiraz ediyor.. Sen ben bizim oğlan.. Sonuç olmuyor doğal olarak.. Bunda bile birlik olamıyorsak çok çalışmamız lazım çoooooooooook...

Ekleme: Arkadaşlar bir türlü üstteki mesajı silemedim, görüntü kirliliği için kusura bakmayın..

Sadık1453
18 Kasım 2010, 13:43
Dayandım bu konu başlığına birşeyler yazmayayım diye ama olmadı.
Motoru kullanan arkadaşın kask takmaması falan tamamen kendi tercihidir ve kazanın sebebi değildir. Elmayla armutları toplamaya kalkmayın.

Kask bir tercih değil zorunluluktur, bunu kabul etmeden bence fikir beyan etmeyin.

Kasksız olması kesinlikle çok kötü. Burada kask takmalı mıyız? takmamalı mıyız ? diye konuşacak halimiz yok. Beynini kullanan her insan kask takmalı.

Yazdıkların için eline ve emeğine sağlık, ama maalesef henüz gördüklerim karşısında fikirlerim değişmiş değil. Ama yine söylüyorum üslubun nedeniyle tebrik ve teşekkür ederim.

Biz motosiklet kullanıcısıyız, bizler kendi hayatlarımızdan diğer insanlardan daha fazla sorumluyuz. Arkamızda bırakacaklarımız için çok daha dikkatli olmalıyız, trafikte bizim dışımızdaki herkesi bize düşman olduğunu düşünerek sürmeli ve buna göre hayatta kalmaya çalışmalıyız.

LÜTFEN BİRAZ DAHA DİKKAT VE ÖZEN...

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"

The Dude
18 Kasım 2010, 13:43

ne güzel hayat kısmına ekleme yapayım "yetmez ama evet" :)

mehmet tufan
18 Kasım 2010, 13:48
tepkimi tabiki koyacağım lakin bir başlıktada yazdım.

KARDEŞİM BU ÜLKEDE MOTOR KULLANIYORSAN ARABALARDAN (KAMYON TIRDA DAHİL) NE KADAR KAÇABİLİYORSAN KAÇACAKSIN !!!!!!!!!!!!!!!! BU ÜLKEDE TRAFİK KURALLARI SADECE VE SADECE KAZADAN SONRAKİ EKSPERİN EHLİKEYFİNDE !!!!!!!

ulan uyanır uyanmaz gene cinlerim tepeme çıktı bu ne ya.

mkemalyonca
18 Kasım 2010, 13:48
Merhaba;
kazayı malesef ki ailemle birlikte seyretmek zorunda kaldım ve herkez çığlıkla izledi.o arkadaşımızın yerinde sanırım beni gördüler.
Ve bu haberi sunuş şekli...cahilce adaletsizve ahmakça..!!!.televizyonculuk tarihinin en kara zamanlarını yaşadığı günümüzde böylesine yanlış ve cahilce haberler yapılmasına alıştık sanırım.kamyonu haklı bulan tüm yorumlar bu zihniyetin sonucu ve bu zihniyete saygı duyamıyorum.
Olay ortada,tipik bencil,eğitimsiz,acımasız türk insanı hatası...yaşamımızın büyük kısmı trafikteyse eğitime çok fazla ağırlık vermemiz gerekiyor bence.
Havuz problemlerinden çok tarfik derslerinin ağırlığı ile bu sorunları aşarız. Bir devrime ihtiyacımız var.bir bayram günü kaç aileye ateş düştü ve düşecek.sırf cahillik ,bencillik gibi eğitimle çözülecek sebeplerden...

cemtoygar
18 Kasım 2010, 13:58
ne güzel hayat kısmına ekleme yapayım "yetmez ama evet" :)

Valla arkadaş ne yalan söyleyim yetmez ama evet derken neyi kastettiğini anlamadım..

Yetmiyorsa, daha güzel olması için çalışacaksın. Yetmez ama evet , haha bu heralde yeni bi olay yetmez ama salla abi bi şekilde yettireceğiz galiba :) bu sırada da bize saygı göstermeyecekler yoldayken, üstümüze kıracaklar, vergiyi allahına kadar dayayacaklar aman da aman benzin desen zaten dünyanın en pahalı benzini.. bunu ancak ilkokul çocuğu yer kusura bakma kardeş...

necatik35
18 Kasım 2010, 13:59
Merhaba;
kazayı malesef ki ailemle birlikte seyretmek zorunda kaldım ve herkez çığlıkla izledi.o arkadaşımızın yerinde sanırım beni gördüler.
Ve bu haberi sunuş şekli...cahilce adaletsizve ahmakça..!!!.televizyonculuk tarihinin en kara zamanlarını yaşadığı günümüzde böylesine yanlış ve cahilce haberler yapılmasına alıştık sanırım.kamyonu haklı bulan tüm yorumlar bu zihniyetin sonucu ve bu zihniyete saygı duyamıyorum.
Olay ortada,tipik bencil,eğitimsiz,acımasız türk insanı hatası...yaşamımızın büyük kısmı trafikteyse eğitime çok fazla ağırlık vermemiz gerekiyor bence.
Havuz problemlerinden çok tarfik derslerinin ağırlığı ile bu sorunları aşarız. Bir devrime ihtiyacımız var.bir bayram günü kaç aileye ateş düştü ve düşecek.sırf cahillik ,bencillik gibi eğitimle çözülecek sebeplerden...

Sözlerinize aynen katılıyorum:cat:

mkemalyonca
18 Kasım 2010, 14:00
Eğer arabalar azınlıkta motorlar çoğunlukta olsaydı yanlı medya yine paranın ve gücün yanında olacaktı.
şunu yapabilmeliyiz biz motor sevdalıları.
Eylemci ,tepkili ve birlik olabilmeliyiz.

şimdi bu kamyona çarpan motor haberi ve diğerlerini yapan medyanın önünde 300 400 motorlu ara gaz versek,bi slogan atsak bakın kimler nasıl haber yapıyor..bi kaza yerine yine toplu sürüş yapsak bakın nasıl haber oluyor.tıpkı zafer bayramı sürüşleri gibi...tepkimizi ortaya koyalım milleeeet.

acemi60
18 Kasım 2010, 14:07

Kaza v.s. bir yana tepkisiz bir toplum olduk. Bir türküde söylenen "koyun olduk ses anladık" mısrasında yaşıyoruz. Doğrudan muhatap kendileri olmayınca insanlar sessiz kalmayı tercih ediyor. Bir gün kendileri muhatap olduğunda ise etraflarında seslerini duyacak kimseler olmayacağını idraktan yoksunlar.

İnsanlarımız ehliyeti aldıktan sonra bütün trafik kurallarını unutuyor nedense. "Öğrendilerdemi unutacaklar" denilebilir. Bazı yorumlar en basit trafik bilgisinden yoksun. Kimileri sinyal verildiği zaman geçiş önceliği kuralının silindiğini sanıyor. Kendi iyilikleri için öğrensinler bari.

Medyanın hatalı yaklaşımına tepki göstereceğim. Ve bende mail atacağım. Duyarlı yaklaşımınızdan dolayı tebrik ederim.

Yaralanan arkadaşa acil şifalar dilerim.

cem_hakan
18 Kasım 2010, 14:08
Arkadaşlar daha kötü başlık www.Haberturk.com dan geldi. Tepki gösterelim. Telefon açalım.

http://www.haberturk.com/yasam/haber/572508-kaza-mi-intihar-mi

İzleyici Hattı: (0212) 313 60 00 pbx

esirci
18 Kasım 2010, 14:12
Biz motosiklet kullanıcısıyız, bizler kendi hayatlarımızdan diğer insanlardan daha fazla sorumluyuz. Arkamızda bırakacaklarımız için çok daha dikkatli olmalıyız, trafikte bizim dışımızdaki herkesi bize düşman olduğunu düşünerek sürmeli ve buna göre hayatta kalmaya çalışmalıyız.

LÜTFEN BİRAZ DAHA DİKKAT VE ÖZEN...

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
Sözlerine kesinlikle katılıyorum kardeşim,Motorumuzun markası,tipi,gücü ne olursa olsun kesinlikle trafikte umursanmıyoruz,bize dikkat etmedikleri ne kadar doğruysa,kendimizin aşırı dikkatli olması gerektiği de o kadar doğrudur,
Selam ve sevgiler,

cemtoygar
18 Kasım 2010, 14:29
Arkadaşlar daha kötü başlık www.Haberturk.com dan geldi. Tepki gösterelim. Telefon açalım.

http://www.haberturk.com/yasam/haber/572508-kaza-mi-intihar-mi

İzleyici Hattı: (0212) 313 60 00 pbx

habertürkün de sitenin alt tarafında bize ulaşın butonu var.

mailimi gönderdim, bu bilerek insanları yanlış bilgilendirmeye, dezenformasyona midem dayanmıyor.

RunemagicK
18 Kasım 2010, 14:49
Bu şartlarda bir CG ile 140 - 150 km hıza ulaşmak inanılmaz bir hız değildir öylemi? Çünkü sizin için inanılmaz olan hızı bütün motosikletler yapamıyor.

Benim inanılmaz hız tanımım, üretilen motorlu taşıtın kaldırabileceğinden fazla hız yapmak diye geçiyor aklımdan. Bu şu demek; motosiklet yada otomobil fark etmez, aerodinamik yapısı, motor gücü, manevra ve fren kabiliyetlerine göre olması gerekinin üzerinde yapılan her hareket (hız veya akrobasi) inanılmazdır ve olmamalıdır.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"

yani hayabusa ile olsa ve yine 90la çarpsa suçsuzmu olacaktı? bu ne saçma yorumdur.

overcloud
18 Kasım 2010, 14:50

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"

İşte burda...

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"

Motorcu arkadaşın kask takmaması konusunda haklısınız.

Kamyoncu büyük ihtimalle motosikletin hızını anlayamadığı için dönüşünü sürdürdü.

Bunun dışında motosikletin sürüş hatalarında trafik kurallarına aykırı bir şey yok. Bunu şeritin ortasından ilerlemesini eleştirdiğiniz için yazıyorum.

Motosikletin hızınıda kestirmemiz mümkün değil. Eğer kamyonun arkasından gelen otomobilinde kamyona çarpmaktan son anda kurtulduğunu farkettiyseniz kamyonun son anda dönmeye karar verdiğini düşünebiliriz. Tabi bu sadece bir teoriden ibaret.

Ayrıca motosikletin fren yapmadığından bahsetmişsiniz, videoyu bir daha izleyin, motosikletin her iki lastiğinde fren yaptığı için kitleniyor.

Bana göre motosiklet hızlı olduğu için kusurlu olabilir (bunu kesin olarak bilemeyiz) ancak kamyon şerit ihlali yaptığından dolayı kazaya neden olmuştur.

Ayrıca konumuz kimin hatalı olup olmadığı değil, haber bültenlerinde yargısız infaz yapılıp motosikletin sorgusuz sualsiz hatalı şekilde gösterilmesi.

Motosiklet yerine bir otomobil olsaydı ve aynı şekilde kafa kafaya çarpışmış olsalardı bu sefer "kamyoncu dehşeti" "trafik canavarı kamyonlar" şeklinde başlıklar göerecektik.

The Dude
18 Kasım 2010, 14:57
sanırım uzun yazmanın zamanı geldi, anca öyle anlıyorsunuz zira.

önce tepki konusuna gelelim,
benzine zam yapılır onlarca konu açılır esilir, gürlenir aksiyona gelince kimse olmaz, şu sitede okuduğum konulardan sadece bir tanesinde güzel kardeşim Osbourne böyle bir tepki için bir yere gitti o da Timur un karşısına çıkan Nasrettin Hoca misali börek yedi geri geldi. zaten kamyoncusu, minibüsçüsü, otobüsçüsü şusu busu dururken senin neyine benzin zammını protesto etmek ? fransa denilen memlekette emeklilik yaşı arttırıldı diye ülke iç savaşa girdi, tabi haberiniz yoktur, onu da coq anlatsın.

bu memlekette tekerine çomak sokulmadıkça kimse hiçbirşeye tepki vermez, bazen o durumda bile sessiz kalır. nasıl mı ? adamın çocuğu lögar mıdır rögar mıdır ne zıkkımdır düşer ölür, helalleşilir olur biter.

motosiklet konusuna gelince
memleketimde motosiklet gerek kuryelerin, gerek kebapçı takımının gerek züppe zengin çocuklarının sayesinde oldukça haklı bir ünvana sahiptir. makina şeytan icadıdır, kullanan da serseridir. bir motosiklet sürücüsü olarak bu ünvanları hak ettiğimizi düşünüyorum. bu önyargıyı yıkmak için ne yaptınız ?

mt ingilizce okunuşu emti yani empty yani boş yani hiçbirşey.

mevzubahis kazaya gelince
bir motosiklet sitesinde kamyoncunun haklı çıkacağını düşünen var mıdır ?
bence kamyon haklı.
çünkü kazada dikkat ederseniz kamyon yerinde duruyor sürücüsü sağlam, bu yüzden haklı.
adamın düşüncesi " ben büyük aracım", niye millet şehir içinde kamyon gibi cip neyin kullanır sanıyorsunuz, hafta sonu dağa taşa çıktıkları için mi ?
"ahlakın olmadığı yerde kanun da olmaz "
büyük balık küçük balığı yutar, büyük insan küçük insanı yutar mı ? yutar.

gelelim bu konunun amacına ;

merak ederim amacınız nedir ?
gazetelere mail atarak neyi ispatlayacaksınız ?
birden kazalar kesilecek mi ?
yollarda kolu, bacağı, kafası koparak ölenler huzura mı erecek ?

anlamadığım neden kaza ile ilgilenmiyorsunuz da haberi ile ilgileniyorsunuz ?
o kaza benzinciden 200 mt sonra olsa bu durumdan haberiniz olmayacak.

madem birşeyleri protesto etmek istiyorsunuz, buyrun alalım Mustafa Güneyli'nin kaza görüntülerini, Emre Murat Çevik in Sarp Erem in Tuğper in fotoğraflarını çıkalım boğaz köprüsüne kapatalım yolu.
hadi buna maçanız yemez bari gidip duruşmalarını takip edelim, devlete dilekçe verelim ne olacak bu hal diye. yalnız olmadığını anlasın, sesimizin çıktığını anlasınlar.

yani böyle olaylara böyle tepki verenlere yetmez az bile.
anarşist damarıma basıp basıp durmayın, klavye başında aktivistlik(bu terime de hastayım) yapılmaz.

kurbanlık angus kadar direnemeyen bir halk için verilebilecek en güzel tepkiyi vermişsiniz tebrik ederim .

sözlerimi meeee diye bitiriyorum.

absolit
18 Kasım 2010, 14:58
%100 kamyon sürücüsü suçludur... Bu kadar basit... Habertürk'ün internet sitesinde ise haber şöyle bir başlıklaaçıklanmış 'Kaza mı? İntihar Mı?' hay Allah'ım deli olacam... Adam kendi şeridinde ilerliyor hızı da maksimum 90'dır.. Kamyon aniden şeridine kırıyor. Sinyal vermiş olsa bile orda sağa geçip beklemesi gerekiyor arkasından araba geliyorsa. Karşı şeride niye giriyorsun be it...! Bu türk medyasından bir bok olmaz...! Saçma sapan yerlere çekiyorlar olayı...

overcloud
18 Kasım 2010, 15:19
sanırım uzun yazmanın zamanı geldi, anca öyle anlıyorsunuz zira.

önce tepki konusuna gelelim,
benzine zam yapılır onlarca konu açılır esilir, gürlenir aksiyona gelince kimse olmaz, şu sitede okuduğum konulardan sadece bir tanesinde güzel kardeşim Osbourne böyle bir tepki için bir yere gitti o da Timur un karşısına çıkan Nasrettin Hoca misali börek yedi geri geldi. zaten kamyoncusu, minibüsçüsü, otobüsçüsü şusu busu dururken senin neyine benzin zammını protesto etmek ? fransa denilen memlekette emeklilik yaşı arttırıldı diye ülke iç savaşa girdi, tabi haberiniz yoktur, onu da coq anlatsın.

bu memlekette tekerine çomak sokulmadıkça kimse hiçbirşeye tepki vermez, bazen o durumda bile sessiz kalır. nasıl mı ? adamın çocuğu lögar mıdır rögar mıdır ne zıkkımdır düşer ölür, helalleşilir olur biter.

motosiklet konusuna gelince
memleketimde motosiklet gerek kuryelerin, gerek kebapçı takımının gerek züppe zengin çocuklarının sayesinde oldukça haklı bir ünvana sahiptir. makina şeytan icadıdır, kullanan da serseridir. bir motosiklet sürücüsü olarak bu ünvanları hak ettiğimizi düşünüyorum. bu önyargıyı yıkmak için ne yaptınız ?

mt ingilizce okunuşu emti yani empty yani boş yani hiçbirşey.

bence kamyon haklı.
çünkü kazada dikkat ederseniz kamyon yerinde duruyor sürücüsü sağlam, bu yüzden haklı.
adamın düşüncesi " ben büyük aracım", niye millet şehir içinde kamyon gibi cip neyin kullanır sanıyorsunuz, hafta sonu dağa taşa çıktıkları için mi ?

anlamadığım neden kaza ile ilgilenmiyorsunuz da haberi ile ilgileniyorsunuz ?
o kaza benzinciden 200 mt sonra olsa bu durumdan haberiniz olmayacak.

madem birşeyleri protesto etmek istiyorsunuz, buyrun alalım Mustafa Güneyli'nin kaza görüntülerini, Emre Murat Çevik in Sarp Erem in Tuğper in fotoğraflarını çıkalım boğaz köprüsüne kapatalım yolu.
hadi buna maçanız yemez bari gidip duruşmalarını takip edelim, devlete dilekçe verelim ne olacak bu hal diye. yalnız olmadığını anlasın, sesimizin çıktığını anlasınlar.

anarşist damarıma basıp basıp durmayın, klavye başında aktivistlik(bu terime de hastayım) yapılmaz.

kurbanlık angus kadar direnemeyen bir halk için verilebilecek en güzel tepkiyi vermişsiniz tebrik ederim .

"sanırım uzun yazmanın zamanı geldi, anca öyle anlıyorsunuz zira. " konuya bu şekilde girmeden önce yazacaklarını iki kere düşünmeni öneririm zira burdaki hiç kimse salak değil.

insanların buradaki tepkisinin nedeni haber başlıklarındaki taraflı yazılar ve yapılan haksızlıktır. bu ap açık ortadayken amacı sorgulamanın sepebi nedir?

burdaki bir çok insan daha önce yapilan protestolara katıldı bunlarla ilgili sayfa sayfa yazılar yazıldı şimdi bunu bilmiyormuş gibi atıp tutmanın kime ne faydası var?

clemenze
18 Kasım 2010, 15:25
Bayanlar beyler suya yazı yazmaya çalışıyorsunuz!!!

Yüzbin mail neyi değiştirecek ki... Duyarlılık başka birşey ama bu tarz söylemler ve eylemler karşı taraf tarafından yıllar boyu benimsenip uygulanmadığından ağlayıp dururuz. Geribildirim maili olarak döndüklerinden ise herzaman geçerli sebebi olacaktır.

Bu başlığı millet unutmasın önümüzdeki günlerdeki motosiklet kaza haberlerine referans olsun. Bakalım neyi değiştirebileceksiniz.

Bencede benzin istasyonu haksız buyrun ::139:: blablablabla

overcloud
18 Kasım 2010, 15:27
önden buyrun kendi sürünüze eşlik edin o zaman ;)

eğer daha iyi bir fikir ortaya atabiliyorsanız onuda bekleriz.

shi_bumi
18 Kasım 2010, 15:39
Kask bir tercih değil zorunluluktur, bunu kabul etmeden bence fikir beyan etmeyin.

Cümlem çok açık ancak siz anlamamakta direniyorsunuz. Kask tabi ki bir zorunluluktur. Ancak bu olayda motosiklet sürücüsü bu zorunluluğa uymamayı tercih etmiştir. Bilmem şimdi anlaşılır oldu mu ? Ve kazanın sebebi motosiklet sürücüsünün kask takmaması DEĞİLDİR.

Bu arada burada fikir beyan edip etmeyeceğimi size sormam gerektiğini bilmiyordum hatırlattığınız için teşekkür ederim.

cemtoygar
18 Kasım 2010, 15:56
minibüsçüsü, otobüsçüsü şusu busu dururken senin neyine benzin zammını protesto etmek ? fransa denilen memlekette emeklilik yaşı arttırıldı diye ülke iç savaşa girdi, tabi haberiniz yoktur, onu da coq anlatsın.

bence kamyon haklı.

valla ne diyeceğimi şaşırıyorum, kamyoncusu, otobüsçüsü para veriyor ben para vermiyor muyum arkadaş benzine, sen vermiyor musun? bana gökten mi dağıtıyorlar benzini? bana neymiş? ben adam gibi yaşamak istiyorum, kendime asalak gibi 3. dünya sınıfı ülkesinde gibi yaşamayı yakıştıramıyorum, gururuma yediremiyorum dünyanın en pahalı benzinini kullanmayı.

merak etme burda gördük en ufak bir eylemde bile insanların nası belediye sarayların önüne çıktığını. genç yaşlı demeden bir araya geldiğini, kaldı ki neredeyse pariste her gün eylem oluyordu.

ama sen kendin de "ahlakın olmadığı yerde kanun olmaz (?) " gibi bir cümle söyleyip, ahlaktan yana, doğrudan yana, olması gerekenden yana tavır almazsan olur mu?

yollarda kafası bacağı kesilen insanlar, bunlardan daha farklı sebepler yüzünden kazaya uğramıyor. Onlara saygın yoksa yine saygı duyarım. Yapabilecek bişey yok bazen..

kardeş ben almanyadayım, daha bi süre burada olacağım.. ama döndüğümde geri, organize edecek gücümüz varsa eğer edelim, boğazı kapatalım, kapatalım.. böyle maça falan değil kupa kralı gibi kapatalım boğazı.. iran cumhurbaşkanı geliyor diye, kendi pek değerli cumhurbaşkanımız yollardan geçecek diye yollar kapanıyor zaten türkiye' de..

eğer ki senin dediğin gibi olsaydı, kimse itiraz etmeseydi, ne şimdi bi millet olurduk, ne cumhuriyet olurduk.. birileri zamanında baya güzel itiraz etti... unutmayalım..

mekanı uzak olanlar kusura bakma klavyeden devam edecek tepkiye..

clemenze
18 Kasım 2010, 16:07
önden buyrun kendi sürünüze eşlik edin o zaman ;)

eğer daha iyi bir fikir ortaya atabiliyorsanız onuda bekleriz.

Mevzuyu zaten sürü psikolojisi durumuna getiriyorsan birşey demeye gerek yoK.

Bakalım böyle fikirleri sunduktan sonra neler değişecek???

Ben korumamı takarım, eğitimimi alırım, yapmam gerekeni yaparım.. Gerisi kader kısmet. Sittinsene bu tarz eylemler sonuç bulamaz. Allah aşkına yıllaryılı günde 55bin tane yürüyüş, eylem, zart zurt yapılıyor da ne oluyor...

Yazın bakalım nereye kadar...

The Dude
18 Kasım 2010, 16:19
konu gereğinden fazla ikili tartışmaya dönüyor.
uzatmanın alemi yok.
ben kendi bakış açımdan olayı yorumladım, yazdım.

ahlak hakkındaki cümle bana ait değil sevgili Napoléon Bonaparte tarafından söylenmiştir. ahlak ve doğru tartışılabilir ve kesin bir tanımı yapılamayacak sadece çoğunluk tarafından kabul gören kurallar bütünü olarak kalmaya devam edeceğinden dolayı benim ahlaktan yahut doğrudan yana tavır alıp almadığım da kanıtlanması imkansızdır yahut sizin.

o kadar yazmışım lakin atlatmışım, umarım kaza geçiren arkadaş eski sağlığına en kısa zamanda kavuşur.

başta da dediğim gibi.

konu başlığında sorulan soruya cevabım" evet" .

turkmath
18 Kasım 2010, 16:27
Hayır tepkisiz kalamadım, az önce bi dolu dua ettim; yaralanan arkadaş inşallah kurtulur diye!

overcloud
18 Kasım 2010, 16:30
Mevzuyu zaten sürü psikolojisi durumuna getiriyorsan birşey demeye gerek yoK.

Bakalım böyle fikirleri sunduktan sonra neler değişecek???

Ben korumamı takarım, eğitimimi alırım, yapmam gerekeni yaparım.. Gerisi kader kısmet. Sittinsene bu tarz eylemler sonuç bulamaz. Allah aşkına yıllaryılı günde 55bin tane yürüyüş, eylem, zart zurt yapılıyor da ne oluyor...

Yazın bakalım nereye kadar...

yanlış olan bir şeye tepki göstermemizi eleştirip "suya yazı yazmaya çalışıyorsunuz" şeklinde yorum yaparak tepki göstermenin anlamsız olduğunu söyleyip sürü psikolojisini destekleyen siz değil misiniz?

sonuç değişsin değişmesin, yanlış olan düzelsin düzelmesin ben doğru olan şeyi yaparım, her zamanda yaptım.

destek olmayabilirsiniz ama köstek olmanın hiç bir anlamı yok.

bu anlayışla bundan sonra yolda birbirimize selam da vermeyelim, yolda kalanlarada yardım etmeyelim, kaza geçirenlere destek olmayalım, ölenlerin arkasından protestolar düzenleyip yollarada dökülmeyelim. hastanede yattığı için kendisini savunamayan bir insanın arkasından cahilce atıp tutan habercilerinde bizi sindirmesine izin verelim o zaman.

buyrun, en önde siz varsınız, ama ben takipçiniz değilim.