PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çok klasik ama maalesef yine lastik seçimi :)

shi_bumi
16 Kasım 2010, 22:45
Bridgestone
Battlax BT-021

Michelin
Pilotroad, Pilotroad2

Metzeler
Roadtec Z6, Roadtec Z6 Interact

Pirelli
Diablo Rosso, Angel

Dunlop
Sportmax Roadsmart

Continental
Contimotion, ContiRoadAttack, ContiRoadAttack 2

Yukarıdaki lastikleri kullanan arkadaşlar fikirlerini paylaşırsa sevinirim. Motorum Hyosung GT 650 Comet. Lastiklerini değiştirmem lazım.

baralim
17 Kasım 2010, 00:18
yazdığın lastikler hep kalbur üstü kaliteli lastikler. Ben şajsen Michelin sempatizanı biri olarak tercihim her zaman Michelin den yanadır. şu ana kadar michelin dunlop ve metzeller kullandım. Michelin in yumuşak hamurlu kısa ömürklü ama yol tutuşu yüksek lastikleri beni memnun etmiştir herzaman. Tercih tabiki senin... Şuan senin motorun kardeşini kullanıyorum mesela Michelin pilotactiv galiba üzerindeki lastikler... Hayabusa motorumda ise corsa diablo takılı... Oda Pirelli mesela. Lastik işi böle pis bi konu işte bak sana tavsiye yazarken bile emin olamadım :)

shi_bumi
20 Kasım 2010, 22:42
Hiçkimse yardımcı olmadı ben de kendi kendime karar verdim. :) Metzeler Roadtec Z6 alacağım galiba.

Yeni uğraşımız şu. Bu lastiğin ön-arka takım olarak 750-800 TL'den aşağı alınması neredeyse imkansız. Oysa ingiltere'deki birçok online alışveriş sitesinde fiyatlar yaklaşık olarak 400-450 TL (Kargo dahil ve Türkiye'ye de gönderiyorlar).Ürün Türkiye'ye girince en kötü ihtimal 150 Avro üzerindeki miktar için %18 gümrük vergisi ödüyorsunuz. O da cüzi bir miktar oluyor. Aşağıdaki siteye bir göz atın bence.

https://www.bctmotorcycles.co.uk/index.jsp

Mail atarak lastiklerin üretim tarihlerini sordum. 2009 sonu ve çoğunun 2010 üretimi olduğunu belirttiler.

Neredeyse yarı yarıya geliyor fiyatlar. En fazla 2 haftada gelir. Kraliyet Posta Servisi ile yolluyorlar. Türkiye'ye gelmesi 3-5 gün sürer de bizim PTT ne zaman eve getirir bilinmez :)

---------- Mesaj ekleme zamanı: 19:42 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 18:08 ----------

Kimse ilgilenmedi. Millette para çok valla :)

motorhocası
20 Kasım 2010, 23:43
Bence de lastik Michelin'dir. Hamuru diğerlerine göre hem yumuşak-iyi yol tutar hem de uzun ömürlüdür.Fakat hız olarak Metzeler önde olabilir.

Hann_Ist
20 Kasım 2010, 23:48
Ben Michelin PR Kullaniyorum 3000 km yol aldim hic bir sikaytim yok.Fazla asinmada yapmiyor.Hemen de isiniyor.Cok Memnunum
Tavsi Edebilirim.

shi_bumi
14 Aralık 2010, 19:50
Soruyu değiştireyim.

Arka 160/60/17

Ön 120/60/17

Herhangi bir markanın yukarıdaki boyutlarda bir çift lastiğini 600 TL aşağısına alabileceğim bir yer bilen var mı ? Touring veya sport touring lastik (Michelin Pilot Road, Metzeler Roadtec Z6 vb. gibi)

APV41
14 Aralık 2010, 20:18
SÖYLEDİĞİN ÖLÇÜLER de bir takım lastiği 400 lira ya ve çıkma ( 2500 km de) olarak aldım ve aynen dediğin fiyatlar içindeydi hiç bir şekilde fiyat değişmiyor heryerde aynı tek bir katalog ve tek bir fiyat var. sonunda maxxis ana bayisini buldum ve adet yüksek olduğu takdirde 50- 100 gibi getirebilirsek takımı 300- 450 arası olacak diye bir çalışmamız var. motosiklet fuarına kadar kesin bir bağlantı yapıp fuara getirmeyi ve eğer yeterli istek olursa yılda bir kez eylül ekim ayları gibi bir parti çekmeyi düşünüyoruz

shi_bumi
14 Aralık 2010, 20:30
Yurt dışı alışveriş sitelerinden 400-450 TL civarına çok iyi lastikler alınabiliyor ama benim zamanım yok hemen lastik lazım.

Gümrük 150 Euro'ya kadar 0. 150 Euro'y aşan kısmı için yaklaşık %18. Toplam fiyat 500 TL geçmez ama zaman lazım.

Shinkoların çifti 500 civarı ama lastiktem emin olamıyorum. İyi diyende var kötü diyende.

shi_bumi
13 Ocak 2011, 20:18
Arkaya Maxxis Supermaxx aldım. 175 TL. 2010 üretimi.

Ancak ön lastiği bulmak çok zor. Ebadı 120/60-17. Neredeyse sabahtan beri internetteyim ancak uygun fiyatlı bir lastik bulamadım bu ebatta.

120/70-17 ön lastik taksam olur mu acaba ? Yanak kalınlığı 1.2 cm. artıyor. Olur mu derken fiziksel olarak bu lastiği takabilirim ancak yol tutuş, viraj veya frenlemede farkedilir bir değişim olur mu ? Bu ebata çıkınca seçenekler çok artıyor. Mesela bir adet Metzeler M3 buldum. 225 TL.

Motor Hyosung GT650.

İngiltere'de yeni Hyo'lar 120/70-17 ile geliyor web sitesine göre.

motorhocası
13 Ocak 2011, 20:24
Yanak yüksekliği İngiltere şartlarına uygunsa Türkiye için de uygun olmalı. Çamurluğun da sorun çıkarmaması lazım.

Arka lastik de mi yüksek yanak İngiltere'de.

shi_bumi
13 Ocak 2011, 20:31
Arka 160/60-17 ön 120/70-17

HYOSUNG GT650 EFI £4,699

Engine: DOHC 8 valve water cooled
Fuel System: Electronic Fuel Injection
Starter: Electric
Displacement: 647cc
Power Output: 82hp @ 9000rpm
Cylinders: 2
L x W x H: 2060 x 740 x 1090mm
Wheelbase: 1435mm
Ground Clearance: 150mm
Seat Height: 780mm
Dry Mass: 196kgs
Gears: 1down 5up
Brakes: Front double disc, rear disc
Tyres: 120/ 70-ZR17 55W front
160/ 60-ZR17 69W rear
Fuel Tank: 17 litre

http://www.brmc.co.uk/hyosung.htm

motorhocası
13 Ocak 2011, 20:34
Tamamdır o zaman . Lastik marka ve desenini aynı seçin.

shi_bumi
13 Ocak 2011, 20:46
Ön lastiği arka lastiğin marka ve deseninden alamadığım için problem var ya zaten :)

Arkalara Maxxis Supermaxx aldım ancak ön lastik bulamıyorum.

Tabiki ideali ön ve arkanın aynı marka ve desende olması ama artık tüm lastikler radyal. Yani çok büyük bir problem olacağını düşünmüyorum.

motorhocası
13 Ocak 2011, 20:48
Radyallik aynı olabilir ama yol tutuş ve virajda hangisinin kayacağı belli olmaz. En iyisi michelin.:)

shi_bumi
13 Ocak 2011, 21:08
Eskiden tüm lastikler radyal teknoloji kullanmadığından ön-arka lastiklerin mutlaka aynı marka-model olması gerekiyor idi. Ama artık tüm lastikler bu teknoloji ile üretiliyor.

Alıntı:

İlk lastiklerde güçlendirici kord bezi çapraz yerleştirilmekteydi. Günümüzdeyse kord bezi ipliklerinin lastik merkez çizgisini radyal olarak kestiği radyal lastikler üretilmektedir.

Kayma olayına gelince. Ön-arka tekerlere ister aynı marka-model lastik takın, ister farklı markalar takın sonuçta virajda ya ön ya arka lastik kayacaktır. Her ikisininde aynı anda kayması hiç işimize gelmez :)

cagriaksu
13 Ocak 2011, 21:12
Roadtec Z6 interact saydığın tekerler arasında fiyat/performansı en iyi olanıdır dostum. Metzeler sadece motorsiklet tekeri üreten bir firma olup bundan 10 küsür yıl önce pirelli tarafından satın alınmıştır, lakin pirelli metzeler'in kendisinden daha iyi teker ürettiğini farkedince (teknolojik olarak) metzelere elleşmemiş, onun teknolojisinden faydalanmaya başlamıştır.

Roadtec Z6 almıştım ben arkadaşın GT250 Comet'ine 270 TL ye gelmişti çifti, onun arka tekeri 150 idi yalnız. Kimya mühendisi olan dayım Anlaş Lastik fabrikasında geçirdi emekli olmadan önceki son 10 yılını, Metzeler, Pirelli ve K&N'in Türkiye dist.ü olan Lapaş firmasıda Anlaşın yan kuruluşudur. Liste fiyatlarından daha ucuza teker alabiliyorum yani.

İstersen yardımcı olurum hocam

motorhocası
13 Ocak 2011, 21:13
Bu kadar iyimser olmayın, standart 2 lastiğin de aynı marka modeli ile değişimidir.

Lastiğin hamuru en önemlisi,sonra yanal destek aynı olmalı,desenler,yanak esnemesi... diye gider, herşeyi etkiler.

shi_bumi
13 Ocak 2011, 21:19
Roadtec Z6 interact saydığın tekerler arasında fiyat/performansı en iyi olanıdır dostum. Metzeler sadece motorsiklet tekeri üreten bir firma olup bundan 10 küsür yıl önce pirelli tarafından satın alınmıştır, lakin pirelli metzeler'in kendisinden daha iyi teker ürettiğini farkedince (teknolojik olarak) metzelere elleşmemiş, onun teknolojisinden faydalanmaya başlamıştır.

Roadtec Z6 almıştım ben arkadaşın GT250 Comet'ine 270 TL ye gelmişti çifti, onun arka tekeri 150 idi yalnız. Kimya mühendisi olan dayım Anlaş Lastik fabrikasında geçirdi emekli olmadan önceki son 10 yılını, Metzeler, Pirelli ve K&N'in Türkiye dist.ü olan Lapaş firmasıda Anlaşın yan kuruluşudur. Liste fiyatlarından daha ucuza teker alabiliyorum yani.

İstersen yardımcı olurum hocam

Teşekkür ederim. Roadtech Z6 120/60-17 ön lastiği kaça alabiliriz acep ?

---------- Mesaj ekleme zamanı: 18:19 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 18:17 ----------

Bu kadar iyimser olmayın, standart 2 lastiğin de aynı marka modeli ile değişimidir.

Lastiğin hamuru en önemlisi,sonra yanal destek aynı olmalı,desenler,yanak esnemesi... diye gider, herşeyi etkiler.

İyimser olmak zorundayım. Benimde tabiki ilk tercihim arka lastiklerin aynısını almak. Ama inanın neredeyse tüm Türkiye'yi taradım bulamadım.

Maxxis M6029 Supermaxx 120/60-17 veya 120/70-17 lastik bilen duyan gören varsa bi adım öne çıksın :)

ahmet şimşek
13 Ocak 2011, 21:20
Arkaya Maxxis Supermaxx aldım. 175 TL. 2010 üretimi.

Ancak ön lastiği bulmak çok zor. Ebadı 120/60-17. Neredeyse sabahtan beri internetteyim ancak uygun fiyatlı bir lastik bulamadım bu ebatta.

120/70-17 ön lastik taksam olur mu acaba ? Yanak kalınlığı 1.2 cm. artıyor. Olur mu derken fiziksel olarak bu lastiği takabilirim ancak yol tutuş, viraj veya frenlemede farkedilir bir değişim olur mu ? Bu ebata çıkınca seçenekler çok artıyor. Mesela bir adet Metzeler M3 buldum. 225 TL.

Motor Hyosung GT650.

İngiltere'de yeni Hyo'lar 120/70-17 ile geliyor web sitesine göre.

Bende 250 r için alıcam aceba nerden aldınız Maxxis Supermaxx marka lastıgi ?

cagriaksu
13 Ocak 2011, 21:29
Abicim markası menşei duyulmamış dandirik tekerleklerden lütfen uzak durun, sizi yola bağlayan tek şeye önem verin lütfen. Bir lastiği lastik yapan tomarla değişken var, bunu asla gözardı etmeyin. Lütfen.

Yarın tekerleklerin fiyatını sorucam hocam, bilgi alır almaz buraya yazarım direk

motorhocası
13 Ocak 2011, 21:32
Maxxis M6029 Supermaxx 120/60-17 veya 120/70-17 lastik bilen duyan gören varsa bi adım öne çıksın :)

Buyur:)
http://www.motovizyon.com/dukkan/maxxis-12070zr17-lastik-p-1322.html?osCsid=klcotbf0c8govmoaoll3p4he02

shi_bumi
13 Ocak 2011, 21:43
Bende 250 r için alıcam aceba nerden aldınız Maxxis Supermaxx marka lastıgi ?

http://www.otosever.com.tr/ adresinden almıştım. 160/60-17 ebat için son üründü. Ancak sizin lastiklerinizin ölçüsünü bilmiyorum. Sitedeki iletişim telefonlarından sorun. Çünkü web sitesinin satış bölümündeki stok bilgileri güncel değil.

ahmet şimşek
13 Ocak 2011, 21:44
http://www.otosever.com.tr/ adresinden almıştım. 160/60-17 ebat için son üründü. Ancak sizin lastiklerinizin ölçüsünü bilmiyorum. Sitedeki iletişim telefonlarından sorun. Çünkü web sitesinin satış bölümündeki stok bilgileri güncel değil.

tskler ...

shi_bumi
13 Ocak 2011, 21:46
Buyur:)
http://www.motovizyon.com/dukkan/maxxis-12070zr17-lastik-p-1322.html?osCsid=klcotbf0c8govmoaoll3p4he02

İçine girdiğim her konuyu ilim ettiğimi söylemeyi unuttum herhalde :)

Motovizyonu çooook önceleri telefonla aradım. Bütün Maxxis stokları tükenmiş.

İnternette bulup bulabileceğiniz bütün lastik satan sitelere baktım. Bakmakla yetinmedim hemen hepsine telefon ettim. Yok ellerinde.

Tabi İstanbul'da olmadığım için motosiklet malzemesi satan firmaların topluca bulundukları bir yer vardı. Birçoğunun web sitesi yok herhalde. Onlara bakamadım.

motorhocası
13 Ocak 2011, 21:50
İçine girdiğim her konuyu ilim ettiğimi söylemeyi unuttum herhalde :)

Motovizyonu çooook önceleri telefonla aradım. Bütün Maxxis stokları tükenmiş.

İnternette bulup bulabileceğiniz bütün lastik satan sitelere baktım. Bakmakla yetinmedim hemen hepsine telefon ettim. Yok ellerinde.

Tabi İstanbul'da olmadığım için motosiklet malzemesi satan firmaların topluca bulundukları bir yer vardı. Birçoğunun web sitesi yok herhalde. Onlara bakamadım.

Maxxis çok pahalı geldi bana kore malı lastik biraz ucuz olmalı.
Michelin.:mrgreen:

shi_bumi
13 Ocak 2011, 21:54
160/60-17 lastiği 175 TL'ye aldım. Diğer markaların 350-400 TL'den aşağı ürünü yok.

Ama doğru bazı sitelerde 300 küsur TL'ye satılıyordu Maxxis. O kadar parayı da vermezdim Maxxis'e gider başka lastik alırdım.

Bu arada Tayvan malı Kore değil.

Otoburkaplan
14 Ocak 2011, 15:06
Şu "michelin'in hamuru yumuşaktır" klişesi beni öldürüyor. Arkadaşım nereden biliyorsunuz, shore sertliğini mi ölçtünüz mü? Ömrü kısaymış, aynı araca takıp başka neyle kıyasladınız da böyle diyorsunuz? Hepsi aşağı yukarı aynı gider. Soruna biraz geç cevap olacak ama sorduğun lastiklerinin hepsini incelemiş ve michelin pilot road 2'yi biraz daha önde bulmuştum. Ama fiyatlar 800 civarı söylediğin gibi. Araba lastiği alsak daha ucuz oluyor. Eğer kış aylarında yola çıkmıyor, aşırı yağmurda yol yapmıyorsan fiyat farkı ihmal edilebilecek gibi değil. Kore veya Taiwan lastiği ben de olsam alırım. En azından otomobilde yapıyorum. Kumho diye bir marka var, yaz için KU31, kış için KW22 kullanıyorum. İkisi de harika lastikler ve 400 liralık muadil fiyatlarına 150 lira ile bana cevap vererek cüzdanımda, pardon kalbimde, çok iyi bir yere sahip oldular.

Stoğa göre satış yapmaya çalışan lastik mağazası sahibi yerine daha bilimsel araştırmalar yapanlara güveniyorum açıkçası. Aşağıdaki site gayet başarılıdır, videolar bölümüne de bakmanızı tavsiye ederim. Motorsiklet versiyonu da çıksa çok sevineceğim. Ses seviyesinden viraj kabileyetine, aşınmadan ıslak zeminde tutuşa kadar 8-9 kriter açısından analiz yapıp sıralama yapıyorlar. KU31 (Kumho Ecstra SPT) yi adamlara güvenip almıştım ve çok memnunum.

http://www.tirerack.com/tires/surveyresults/surveydisplay.jsp?type=UHP

Şisst kimseye söylemeyin :)

cagriaksu
16 Ocak 2011, 21:13
Şu "michelin'in hamuru yumuşaktır" klişesi beni öldürüyor. Arkadaşım nereden biliyorsunuz, shore sertliğini mi ölçtünüz mü? Ömrü kısaymış, aynı araca takıp başka neyle kıyasladınız da böyle diyorsunuz? Hepsi aşağı yukarı aynı gider. Soruna biraz geç cevap olacak ama sorduğun lastiklerinin hepsini incelemiş ve michelin pilot road 2'yi biraz daha önde bulmuştum. Ama fiyatlar 800 civarı söylediğin gibi. Araba lastiği alsak daha ucuz oluyor. Eğer kış aylarında yola çıkmıyor, aşırı yağmurda yol yapmıyorsan fiyat farkı ihmal edilebilecek gibi değil. Kore veya Taiwan lastiği ben de olsam alırım. En azından otomobilde yapıyorum. Kumho diye bir marka var, yaz için KU31, kış için KW22 kullanıyorum. İkisi de harika lastikler ve 400 liralık muadil fiyatlarına 150 lira ile bana cevap vererek cüzdanımda, pardon kalbimde, çok iyi bir yere sahip oldular.

Stoğa göre satış yapmaya çalışan lastik mağazası sahibi yerine daha bilimsel araştırmalar yapanlara güveniyorum açıkçası. Aşağıdaki site gayet başarılıdır, videolar bölümüne de bakmanızı tavsiye ederim. Motorsiklet versiyonu da çıksa çok sevineceğim. Ses seviyesinden viraj kabileyetine, aşınmadan ıslak zeminde tutuşa kadar 8-9 kriter açısından analiz yapıp sıralama yapıyorlar. KU31 (Kumho Ecstra SPT) yi adamlara güvenip almıştım ve çok memnunum.

http://www.tirerack.com/tires/surveyresults/surveydisplay.jsp?type=UHP

Şisst kimseye söylemeyin :)

Kumho zaten dandik bir marka değilki :) Toyo Kumho bunların yüksek hız laslatikleri zaten çok iyi. Kaldıki ülkemizde olmayan ama yurt dışında gördüğümüz markanın yanakta beyaz olarak yazma olayı(üretim kısmı epey zahmetli bir iştir) mesela Toyo ve Kumho'da vardır, o beyazlık boya değil hamurun o kısmının tamamen beyaz olmasıdır. Yani kaldırıma sürttüğünüzde altından gene beyaz çıkar :)

Motorsiklet lastiklerinin pahalı olmasının tek sebebi üreten büyük firma sayısının az olması ve fiyatları istedikleri gibi ayarlıyor olmalarıdır. aksine motor lastiği üretmek daha kolay ve daha az maliyetlidir. Sirkülasyonu çoktur ömrü kısa olduğu için. Çok para kazandırır yani.

Ancak motorsiklet lastiğinde kore mallarına yönelmenizi gerçekten şahsen ne isterim ne öneririm. Kardeşimin iki yıl önce aldığı Hyosung gt250 comet'in shenke marka tekerleklerini, metzeler ile değiştirirken üstüne benzin döküp yakacak kadar uyuz olmuştum. Gerçekten hamurlarıda rezalet, yol tutuşlarıda.

Biraz canınızı seviyorsanız paranıza kıymaya bakın, en azından motorda. nede olsa 2 teker üstünde gidiyoruz hepberaber...

Saygılarımla

Otoburkaplan
17 Ocak 2011, 09:27
Yan yazılar demek o işe yarıyormuş, öğrenmiş olduk :rendeer:

Benim vurgum önyargıya aslında. Ülkesine göre değil kişiliğine göre lastikleri değerlendirelim. Hümanist olup sevgi kelebekleri gibi pır pır çayırlarda uçalım :)