PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ...arkadaşlar motor seçimi hakkında fikir istiyorum...

bekirgoksel
16 Kasım 2010, 17:58
ARKADAŞLAR MERHABA

ÖNCELİKLE İYİ BAYRAMLAR HERKESE :rendeer:

BEN UZUN SÜREN ARAŞTIRMALARIM NETİCESİNDE 2 MODEL BELİRLEYEBİLDİM.

ASLINDA CUP VE SCOOTER ARASINDA KALMIŞTIM, HEM TİP HEMDE KONFOR BAKIMINDAN SCOOTER DAHA AĞIR BASTI.

BELİRLEDİĞİM MODELLER ARASINDA FİKİR VERİN, BEN BUNLARDA KARAR KILDIM, ÇIKIP DA BENCE YBR AL, YADA BENCE YAMAHA AL DEMEYE GEREK YOK

O KADAR PARAM OLSA ZATEN MONDİAL ALMAM, AYRICA ÇİN MALINA KÜFÜR EDİP, O MOTORU EŞŞEK NİYETİNE BİNECEK ADAM DEĞİLİM :cat:

SAKİN, DÜZ YOLDA, BÜTÜN KURALLARA RİAYET EDEREK, TİTİZ BİR MOTOR KULLANICISI OLACAĞIM İNŞALLAH.

1) MONDİAL 125 ZN (bu seçim ağır basıyor, tip güzel, çin malı az sorun çıkaran bi model)

2) MONDİAL 150 ZC (hem motor güçlü hemde kasa güzel, ama 125 zn ile neden aynı parada bilemiyorum)

fikirler buyrun ;:cherry:

MkD
16 Kasım 2010, 18:12
kendine uygun 2 model belirlemişsin şimdi o modellerin kullanıcı başlıklarını araştırabilirsin
model belirleyememiş kafası karışık olan arkadaşlar genelde böyle konu açar çünkü

bRkq35
16 Kasım 2010, 18:14
Ya söyleme demişsin fakat.Cup alırsan daha az sorunla karşılaşırsın 150 ZC mahallede arkadaşımda var.Motor çok rahat tipi çok güzel ama çok fazla yakıt harcıyor ve egzos contası yakıyor durmadan.

125 ZN'de mahallede arkadaşımda var.125 ASYA'nın ama ZN ile birebir aynı bilirsiniz.Bu motor çok hoş fakat yine fazla yakıyor.Çok kayıyor ve tehlike çok fazla.

Bir cup motor sahibi olarak söylemiyorum bunları.Bence ilk başta yakıt gelir.Birde cupların iskeletleri para ediyor sürüşü rahat scooter gibi değil gazı verip gitmiyorsun öyle.Vites değiştiriyorsun ayakta fren var.Farklı bir tür.Ben sana derim ki cup al hem yedek parçaları ucuz hem bol hem de bakımı daha kolay.Trafikte takarsın 2 ye scooter gibi kullanırsın.

Hem yüksek devirlerde gidersen mesela 3 viteste 40 KM süratle gidersen yakıt sarfiyatı daha da düşüyor.

Benden söylemesi.Ama scooter alacaksan illa da scooter diyorsan 125 ZN daha az sorun çıkar.Araştırdığın gibi yani...

Saygılarımla Burak ASLAN

bekirgoksel
16 Kasım 2010, 18:37
Ya söyleme demişsin fakat.Cup alırsan daha az sorunla karşılaşırsın 150 ZC mahallede arkadaşımda var.Motor çok rahat tipi çok güzel ama çok fazla yakıt harcıyor ve egzos contası yakıyor durmadan.

125 ZN'de mahallede arkadaşımda var.125 ASYA'nın ama ZN ile birebir aynı bilirsiniz.Bu motor çok hoş fakat yine fazla yakıyor.Çok kayıyor ve tehlike çok fazla.

Bir cup motor sahibi olarak söylemiyorum bunları.Bence ilk başta yakıt gelir.Birde cupların iskeletleri para ediyor sürüşü rahat scooter gibi değil gazı verip gitmiyorsun öyle.Vites değiştiriyorsun ayakta fren var.Farklı bir tür.Ben sana derim ki cup al hem yedek parçaları ucuz hem bol hem de bakımı daha kolay.Trafikte takarsın 2 ye scooter gibi kullanırsın.

Hem yüksek devirlerde gidersen mesela 3 viteste 40 KM süratle gidersen yakıt sarfiyatı daha da düşüyor.

Benden söylemesi.Ama scooter alacaksan illa da scooter diyorsan 125 ZN daha az sorun çıkar.Araştırdığın gibi yani...

Saygılarımla Burak ASLAN

----------------------------------

burak bey selamlar hayırlı bayramlar

evet, cup motorun ne kadar sorunsuz ve az yakan bir makine olduğunu biliyorum. ben daha önce motor kullanmadım. yeni olacak. ama çok araştırdım

gelidğim sonuç ; vitesli motor yani cup, ayakta fren olması nedeniyle beni çok zorlar, bisiklet kullandım uzun yıllar, scooter motorların beni cezbeden tarafı rahatlık ve pratik olması, ayrıca cup motor çok ince duruyor, hele arkadan bakınca bisikletten bir farkı yok. kalıpsız bir motor, üstüne hafif kilolu biri binince arkadan baktığımızda sürücünün ayakları hemen gözüküyor taşmış bir şekilde.

ama yakıt ve sorunsuzluk açısından hiçbir diyeceğim yok. aslında kafam karışık, cup da benim için avantajlı ama şekil olarak çok şirin değil :pale:

---------- Mesaj ekleme zamanı: 19:37 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 19:27 ----------

Saygılarımla Burak ASLAN

üstadım msn varsa ordan biraz konuşalım. detaylı bilgi arıyorum cup hakkında :salut::salut:

txxxr
16 Kasım 2010, 19:27
bendede zc var gayet güzel tavsiye ederim titiz kullandıktan sonra bi sorun teşkil etmiyo 9 bin km de oldu sıkıntı yok

bekirgoksel
16 Kasım 2010, 21:50
bendede zc var gayet güzel tavsiye ederim titiz kullandıktan sonra bi sorun teşkil etmiyo 9 bin km de oldu sıkıntı yok

hocam peki bu motorun gümrükte bi süre beklediği için ucuz olduğu söyleniyor.

kronik problemli motor dediler ama durum nedir?:cyclopsan

txxxr
16 Kasım 2010, 22:10
kronik olarak egsozlarında vibrasyondan dolayı ses oluyo ancak benim motorun arka bağlantı ayağı 3,4 sefer kaynatmama rağmen koptu ama böyle daha iyi oldu ses mes yok artık :queen: tek sorun egsoz arkadaşım..dün kayışını değiştirelim dedik açtık baktık sadece biraz incelmiş sökmüşken değiştirelim dedik..yağını zamanında değiştir çok zorlama motoru bişey olmuyo yani.. evet doğru gümrükte baya yatmış motorlar ama lastikler gayet iyi yol tutuşu falan tabi güvenemezsen değiştirebilirsin

bekirgoksel
16 Kasım 2010, 22:27
kronik olarak egsozlarında vibrasyondan dolayı ses oluyo ancak benim motorun arka bağlantı ayağı 3,4 sefer kaynatmama rağmen koptu ama böyle daha iyi oldu ses mes yok artık :queen: tek sorun egsoz arkadaşım..dün kayışını değiştirelim dedik açtık baktık sadece biraz incelmiş sökmüşken değiştirelim dedik..yağını zamanında değiştir çok zorlama motoru bişey olmuyo yani.. evet doğru gümrükte baya yatmış motorlar ama lastikler gayet iyi yol tutuşu falan tabi güvenemezsen değiştirebilirsin

anladığım kadarıyla az sorunlu bir motor yani... :cat:

txxxr
16 Kasım 2010, 22:37
aynen dediğin gibi sorunsuz çin yok az sorunlu çinliler var...ya belki benım şansıma sorunsuz motor çıktı ama yinede beklenti çok önemli bi arkadaşımdada var aynısından onunki dağınık durumda özen göstermiyolar binerken ben öyle değilim..birde diğer motorlardan sucularda olduğu için bu modeli tercih ettim yolda sucu falan sanmasınlar diye :) ayrıca cupların kullanımı çok zevkli ileride vitesli motor alıcam dersen bence cup al ,scooter kullanırken bazen okadar sıkılıyorum ki vites olsun istiyorum.

bekirgoksel
17 Kasım 2010, 00:25
aynen dediğin gibi sorunsuz çin yok az sorunlu çinliler var...ya belki benım şansıma sorunsuz motor çıktı ama yinede beklenti çok önemli bi arkadaşımdada var aynısından onunki dağınık durumda özen göstermiyolar binerken ben öyle değilim..birde diğer motorlardan sucularda olduğu için bu modeli tercih ettim yolda sucu falan sanmasınlar diye :) ayrıca cupların kullanımı çok zevkli ileride vitesli motor alıcam dersen bence cup al ,scooter kullanırken bazen okadar sıkılıyorum ki vites olsun istiyorum.

haklısın... ülkemizde yanlış bir yaklaşım var. aslında çin malı motorda iyi çıkma şansı yada 2 üründen 1si iyidir diye birşey yok... kullanıcıya bağlı tamamen...

eğer motoru alıp çin malı da olsa özenle kullanıp, hırpalamazsan, bakım yaparsan niye sorun çıkartsın.. elbette honda kalitesi yok onu biliyoruz. ama 1 milyara aldım zaten deyip, dağa taşa vurursan dağılır, adamlar alıyor dürümcüye falan kaldırımdan kaldırıma atlıyor :)

askon
17 Kasım 2010, 01:59
hayırlı bayramlar arkadaşım öncelıkle scoter motosıkletler banada şirin görünüyorlar fakat ben hem scoter kullanıcısı hemde vıteslı motesıklet kullanıcısı olarak kesınlıkle sana bır cok artılarıyla beraber vıteslı model almanı önerırım kullanımı o kadar kolay rahat alışırsınız daha az masrafınız olurken bır nebze daha güvenlı olur sızın için ve daha uzun ömürlü olur .scoterde bıraz kalıte bır sey almak lazım onlarında fıyatları uçuk bırde en önemlısı nı söylemelıyım yağmurda ufacık bır hızda bıle kayma tehlıkesı ile karşılaşıyorsunuz

gorkemuls
17 Kasım 2010, 04:07
Bütçe verebilir misin kardeş?

bekirgoksel
17 Kasım 2010, 11:14
Bütçe verebilir misin kardeş?

hocam maksimum 1200 tl.. .ama 1000 diyebiliriz. kışın almayı düşünüyorum fiyatlar biraz düşük olur diye :wiinkk:

giresunspor
17 Kasım 2010, 12:24
iyi bayramlar
bende MONDİAL 150 ZC var gayet iyi ve memnunum tavsiye ederim sana
yalnız 80 km ustune çıkma :) hemen sapıtmaya başlıyor (çok sarsıyo ve frenleme açısından)

Alper Kaya
17 Kasım 2010, 14:26
bende 150zc var 90 kiloyum 5binde bayır aşa fialn 109 yaptım duz yolda 90 falan ama güzel motor sapıtmıyorda benmki arkadasınkine göre ağırlıgımdan kaynaklanıyor heralde

GKN
17 Kasım 2010, 14:37
150 lik rs yada türevi bir motor almanı tavsiye ederim, zc lerin kasası ağır olduğu için çokta kaliteli olmayan bu üretim motorlarda ömründen bol bol çalabiliyor. zc sana kasa olarak güzel geliyorsa alınabilir tabiki.
Sıfır almanı da tavsye etmem, sıfır ın yarı fiyatında daha 1000 km de motorla bulabilirsi internette.