PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ATV Vergisi

holigan05
16 Kasım 2010, 14:19
Öncelikle tüm motorcu arkadaşlarımın kardeşlerimin ve abilerimin kurban bayramını kutlarım herkese iyi bayramlar :rendeer:

Babamla şehir içinde kullanabileceğimiz & birazda hobi amaçlı kullanacağımız bi atv almaya karar verdik Pumarex L4 onroad 150 cc (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-atv-pumarex-l4-150cc-2011-alman-teknolojisi-pumarex-onroad-30864401/detay) i model olarak beğendik. Kredi olanağı vb. konular tamam fakat bugün aklıma qeldi yıllık vergisi sorduğumda ise resmen ŞOK oldum...

YILLIK 400 TL Gibi bir fiyattan bahsediyoruz... 150 cc bir atvye çok değilmi normal araba vergileri falan hiç bilmem daha ilk deneyim olucak bu tip işlerde sizin yorumlarınız nedir başka bir model almayı düşünüyorum...:farao:

fıratmoda46
16 Kasım 2010, 14:28
vergisi cok fazlaymıs... benim vergi konusuyla alakaslı pek bilgim yok ama 400 tl yi duyunca sizin yerinizde ben olsam kesinlikle almazdım...

Slayerrr
16 Kasım 2010, 14:33
Vergiyi hesaplarken arazi taşıtı olarak hesaplamışlar ama kullanmaya gelince B değil A2 ehliyet istiyorlar. Yani 150cc lik motosiklet motoru bulunan bir araçla SUV ler aynı sınfta.

motorhocası
16 Kasım 2010, 14:42
Trafikte düşük güçle diğer araçların sıkıştırabilmesi tehlikesi de var. Scooter daha güvenli.

Slayerrr
16 Kasım 2010, 14:45
İnternette biraz araştırdım. Bazı atv ler arazi aracı olarak bazıları ise motosiklet olarak geçiyormuş. O konu da şöyle, atvler ilk ithal edilmeye başlandığında trafiğe nasıl çıkacağına karar verilememiş ve arazi aracı olarak çıkmışlar. O ilk zamanlarda uygunluk belgesi alan modeller halen arazi aracı olarak satılıyormuş. Ancak sonradan getirilen bazı modellerin ruhsatında motosiklet yazıyormuş. Yani bu demek oluyor ki alırken özelliklerinden çok dikkat etmen gereken şey bu olacak. Yoksa her bikaç senede bir atv parasını devlete ödersin.

holigan05
17 Kasım 2010, 02:47
@fıratmoda46 haklısın kardeşim mecburen vazgeçicem bu modelden çünki alet 4000 lira %10 unu yıllık vergi olarak vermek çok saçma.
@motorhocası haklısınız fakat pek trafik yapmicam yani semt içinde kullanacağım için sorun olmaz aslen bende 2 teker istiyordum fakat anca bu noktada uzlaşabildik.
@Slayerr araştırman ve verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.

Başka bir fiziği düzgün model arayışına girdim...