PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bir Yardım Eli

Thisfalse
15 Kasım 2010, 18:27
Kuzenimin Yaşı 15 Ve Dün Bir Mağazaya Gidicekti.Benden Motor İstedi Mağlum Bayram Bayramlık Cicilerini Alıcaktı.Durdurmuşlar Ama Full Koruma Var Üstünde Eksik Yok Ruhsattır Filan.

270 Tl Ceza Yazmışlar Mahkemeye Gidicez Herhalde Mahkemeye Çıkıcakmışız.Bana Biri Olayı Anlatabilir mi ? mahkeme sonucu üstüne para eklenicek filan diye duydum tam bileniniz varsa açıklayabilir mi ?

UqUR_
15 Kasım 2010, 18:40
ehliyet olmadığı için olabilir mi ?

Thisfalse
15 Kasım 2010, 18:42
Kastım O Değil.Mahkemeyi Anlamadım.Mahkemede Ne Yapılacak,İzlenicek Yol Nedir Onun için SOrdum

gorkemuls
15 Kasım 2010, 18:57
Motoru bağladılar haliyle dimi? Burda izlenecek prosedür, savcı karşısına çıkıyosunuz.. Size işte bakıyo, bi sana ceza kesiyo.. (Ruhsat sahibine yani) çocuğun cezası ayrı, ikiside para cezası. Size ceza kesilmesinin sebebi ehliyeti olmayan birine motoru neden verdiğinizle alakalı. Çocukta ehliyeti olmadan bu motoru kullandığı için ceza yicek. Bide park parası vs var tabi.. Sanırsam 600-800 lira civarı bi toplam ceza oluyo.

bRkq35
15 Kasım 2010, 18:59
Kastım O Değil.Mahkemeyi Anlamadım.Mahkemede Ne Yapılacak,İzlenicek Yol Nedir Onun için SOrdum

Canım kardeşim 270 TL ödeyeceksin.Motorun kapatıldı onun içerideki kalma parası otopark parasını ödeyeceksin.

Daha sonra da ehliyetsiz motosiklet kullanmaktan 2 ay hapis cezasına çarptırılacak kuzenin.Ondan sonra bu 2 aylık hapis cezası günlük 10 TL'den para cezasına dönüşecek ve 600 TL ödeyeceksin.

Al sana ehliyetsiz motosiklet kullanmanın bedeli. 870 TL'cikkk.

Motoru sat parayı öde hadi bakalım.Bundan sonra babana bile vermezsin motorunu.

Thisfalse
15 Kasım 2010, 19:15
Motorum Bağlanmadı A2 Sürücü Çağırmış Ona Teslim Edilmiş.Bağlanmadı Motor

Ah Ah Başıma Neler Açtı. Peki Hapis Yatıyomuyuz Yoksa Hapis Cezası Yerine Para Mı Ödüyoruz ?

takendy
15 Kasım 2010, 19:26
ceza makbuzunun üzerinde 34 - 1a maddeli suç nedeniyle mahkemeye sevk yazar , bu yetersiz ehliyet veya ehliyetsiz araç kullanma cezasıdır. 3 gün içerisinde seni yönlendirdikleri trafik şubesine gideceksin oradan belgelerin savcılığa gidecek , normalde 600 TL para cezası var ancak savcıdan savcıya daha uygun olabilir veya daha önceki siciline bağlı hiç cezada gelmeyebilir. posta ile geleceğinden evde beklemekten başka çare yok , gelince bilgilendirirsin....

Thisfalse
15 Kasım 2010, 19:31
ceza makbuzunun üzerinde 34 - 1a maddeli suç nedeniyle mahkemeye sevk yazar , bu yetersiz ehliyet veya ehliyetsiz araç kullanma cezasıdır. 3 gün içerisinde seni yönlendirdikleri trafik şubesine gideceksin oradan belgelerin savcılığa gidecek , normalde 600 TL para cezası var ancak savcıdan savcıya daha uygun olabilir veya daha önceki siciline bağlı hiç cezada gelmeyebilir. posta ile geleceğinden evde beklemekten başka çare yok , gelince bilgilendirirsin....

Ceza Makbuzu Filan Verilmedi Hiç Birşey Tarafıma

karaislam
15 Kasım 2010, 19:33
kardeş 450 tl yetersiz ehliyet cezası yersin.aslında 600 ama peşin ödersen 15 gün içinde 450 tl oluyor.sonra ruhsat sahibine de yani sana senin motormus ayrıyeten 250 civarı bir ceza gelicek.toplamda 700 tlye mal olur.hapis mahkeme savcı filan yok öyle birşey.

ilk önce adliyedeki bir bölüm vardı.ismini tam hatırlayamadım.oraya gidiyorsun.memur sana kağıt veriyor.o kağıtla defterdarlıga gidip kagıtta yazan bedeli ödüyon.sonra tekrar adliyedeki o kağıdı aldığın yere geri veriyorsun.hepsi bu kadar.peşin öde defterdarlıkta veznede indirim olur belirttiğim gibi.adliyedeki o bölümü kapıdaki güvenlikciye sor.abi ben trafik cezası yedim de sana söyler.ben hatırlayamadım ismini şu an

_OLD_
15 Kasım 2010, 19:33
Motorum Bağlanmadı A2 Sürücü Çağırmış Ona Teslim Edilmiş.Bağlanmadı Motor

Ah Ah Başıma Neler Açtı. Peki Hapis Yatıyomuyuz Yoksa Hapis Cezası Yerine Para Mı Ödüyoruz ?

Bu sorunun cevabı hakimin takdirine bağlı.Genellikle 1 ay hapis cezası verilip 20 TL.den 600 TL para cezasına cevriliyor.Bu takdir edilecek en az ceza.Kanuna göre hapis cezası 1-2 ay ve paraya çevirme 20-100 TL arasında.Siz bilerek vermedim diyip yeğeninizde ondan habersiz kaçırdım diye ifade verirse ne olur bir bilene danışın.

karaislam
15 Kasım 2010, 19:35
ceza makbuzu o çocuga verilmiştir.makbussuz bildirimsiz ceza olmaz.zaten o cocugun cebine mesaj gelir.trafik polisi almıstır onun nosunu onun üzerine cocukla beraber git hallet

Thisfalse
15 Kasım 2010, 19:39
Bu sorunun cevabı hakimin takdirine bağlı.Genellikle 1 ay hapis cezası verilip 20 TL.den 600 TL para cezasına cevriliyor.Bu takdir edilecek en az ceza.Kanuna göre hapis cezası 1-2 ay ve paraya çevirme 20-100 TL arasında.Siz bilerek vermedim diyip yeğeninizde ondan habersiz kaçırdım diye ifade verirse ne olur bir bilene danışın.

Aynı Durumu Danıştım O zamanda Hırsızlıktan Yargılanır Dediler

---------- Mesaj ekleme zamanı: 20:39 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 20:37 ----------

ceza makbuzu o çocuga verilmiştir.makbussuz bildirimsiz ceza olmaz.zaten o cocugun cebine mesaj gelir.trafik polisi almıstır onun nosunu onun üzerine cocukla beraber git hallet

Sordum Telefon'da Alınmamış Ceza Makbuzuda Verilmemiş

takendy
15 Kasım 2010, 19:46
34 -1 A demiştim...
39 - 1 A doğrusu
http://www.tsof.org.tr/ceza_rehberi.php?ceza_puan_secenek=&ceza=39%2F1-a&secenek_al_butonu=Ceza+Maddesi+%DD%E7eri%F0i

Thisfalse
15 Kasım 2010, 19:57
34 -1 A demiştim...
39 - 1 A doğrusu
http://www.tsof.org.tr/ceza_rehberi.php?ceza_puan_secenek=&ceza=39%2F1-a&secenek_al_butonu=Ceza+Maddesi+%DD%E7eri%F0i

Ama Yiğende Ne Araba Var Nede Motor Orada Şunu Diyo Mesala Araba Sürüyo Arabanın ehliyeti yok ama motorun var gibi

bRkq35
15 Kasım 2010, 20:05
Ama Yiğende Ne Araba Var Nede Motor Orada Şunu Diyo Mesala Araba Sürüyo Arabanın ehliyeti yok ama motorun var gibi

Bak hiçbir türlü kurtuluşun yok canım kardeşim.

2 ay hapis cezasına çarptırılıyorsun.O 2 ay hapis cezası 10 TL'den 60 günde 600 TL para yapıyor.600 TL ceza kuzenine gidiyor senle alakası yok.

Sen sadece 270 TL'lik senin ruhsatına yazılı cezayı ödüyorsun.

Fr.Sante
15 Kasım 2010, 20:11
Cezayı 15 yaşında ki bi kişiye kesemezler ki aynı şey başıma geldi ceza bana yazıldı polis beni çağırdı bana yazdı.

takendy
15 Kasım 2010, 20:15
arkadaşlar ehliyetsiz kişinin cezası savcılık tarafından kesiliyor polis tarafından değil...

Osbourne
15 Kasım 2010, 20:16
Cezayı 15 yaşında ki bi kişiye kesemezler ki aynı şey başıma geldi ceza bana yazıldı polis beni çağırdı bana yazdı.

5237 sayılı yeni tck'nın 31. maddesi uyarınca cezai ehliyet yaşı 12'dir..

Ruhsat sahibine trafik cezası kesilir..Sürücü de mahkemeye çıkar, cezasını hakim verir..

atiturhan
15 Kasım 2010, 20:19
gecmis olsun. Allah daha beterinden korudugu icin sanslisin...

Thisfalse
15 Kasım 2010, 20:23
Bu duyarlılığınızdan ötürü teşekkür ederim.Anlaşıldı babamız bile olsa ehliyeti yoksa vermicez :)
Pazartesi gidicez kuzenle isim yazdırıcaz sabahtan 14.30 gibi mahkememiz var.Ama dediğim gibi hiçbir makbuz verilmemiş cezanın kesildiğine dair

jack hammer
15 Kasım 2010, 20:36
öncelikle geçmiş olsun. trafik denetimlerinin sıkı oldugu bayram arefesinde ehliyeti olmayan birine motosikletini vermekle hata etmişsin.

ruhsat sahibine 270 tl para cezası kesilir. bu ceza sana posta yoluyla gelir. ayrıca motosikleti çıkarmak için çekici ve park parası vereceksin. ne tutar tam bilmiyorum şehirden şehre degişebilir.

kuzenini savcı çağırır ifadesini alır ilk kez yakalandıysa mahkemeye çıkmadan para cezası keser bu miktar 600-700 civarıdır. esasen ehliytsiz kullanmanın cezası hapistir fakat bu para cezasına çevrilir.

toplamda 1000 tl den aşağı çıkmaz. yazık olmuş. ehliyetsiz kullananlarada ders olsun. ne diyelim.

Slayerrr
15 Kasım 2010, 20:37

Herkes bir şey yazmış ama en doğrusu bu. Ben biraz daha genişleteyim. Ehliyetsiz ya da yetersiz ehliyetle araç kullanmanın cezası 1-2 ay hapis cezasıdır. Ehliyetsiz kişiye araç kullandırmanın (yani motoru vermen) cezası da 1-2 ay hapis cezasıdır. Ama bu cezalar 1 ay olarak uygulanır ve para cezasına çevrilir. Para cezasına çevirme işlemi de günlüğü 20-100 TL arasında gelir durumunuz gözetilerek hesaplanır. Yani 20 TL den hesaplarsa 600 TL yapar ama bana 25 TL den hesaplamışlardı mesela. Evet cezayı savcı veriyor ama adliyeye gittiğinizde savcı falan görmeyeceksiniz. Sizi götüren memur hepsini halledecek ve giden kişi sadece imza atacak. Ayrıca toplam maliyet 270 idari para cezası (trafik polisinin yazdığı) + Min. 600 TL ehliyetsiz kullanma cezası + Min. 600 TL ehliyetsiz kullandırma cezası şeklinde olacak. Cezayı ne zaman neereye ödeyeceğinizi bildiren tebligat adresinize gelecek ama gelmeyebilir. Ben 1,5 sene önce motoru aldığım ilk haftalarda ceza almıştım ama halen bişey gelmiş değil. Kimisine hemen geliyor kimisine yıllarca gelmiyor. Şimdilik ödeyeceğiniz ceza sadece 270 TL trafik cezası. Diğerleri adresinize gelen belgeyle kesin olarak belli olacak. Geçmiş olsun.

extrem_015
15 Kasım 2010, 20:43
geçmiş olsun umarım en az zararla kurtulursunuz

hondam
15 Kasım 2010, 20:51
Bu duyarlılığınızdan ötürü teşekkür ederim.Anlaşıldı babamız bile olsa ehliyeti yoksa vermicez :)
Pazartesi gidicez kuzenle isim yazdırıcaz sabahtan 14.30 gibi mahkememiz var.Ama dediğim gibi hiçbir makbuz verilmemiş cezanın kesildiğine dair

Gecmıs olsun arkadasım bu 800 tl sana ders olsun acı bır ders ama ehlıyetsız bırıne arac verıyorsun gecmıs olsun...

NOT: Ehlıyet lı dahı olsa motosıklet ını kımseye verme bunun ıcın kırılan kırılsın motosıklet emanet kesınlıkle olmaz...

Thisfalse
15 Kasım 2010, 21:02
Teşekkürler Bi cahillik Ettik İşte.
Evet Polis memuru 270 tl lik makbuz kesmiş görmüş.Kimliğini almışlar bugün gitmiş kimliğini trafik şubeden almışlar.Motorumu bağlatmadı.A2 Çağırmış ona teslim ettirmiş motoru.Sadece 270 tl kesmişler.Pazartesi gidicem sabah isim yazdırıcam 14.30 gibi mahkemeye çıkıcam.İlk kez başıma geliyor bu olay acaba çok yazarlarmı ödiyecek durumumda yok malum allah sonumuzu hayır etsin bakalım.inşallah taksit yaparlar ve az bi miktar çıkar

Slayerrr
15 Kasım 2010, 21:10
Taksiti sadece istemenle yapıyorlar. Hatta soracaklar peşin mi taksitli mi olsun diye. Peşin ödersen %25 indirim yapılıyor. Taksitli ödersen indirimsiz 4 taksit halinde ödüyorsun.

Thisfalse
15 Kasım 2010, 21:11
Galiba hakimin veya savcının insafına kalmış gerisi herhalde