PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yabancı plakalı araçta sınır 2 yıla yükseltiliyor

eeraktan
11 Kasım 2010, 10:49
Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının özel araçları ile Türkiye'de bulunma süreleri 6 aydan 2 yıla çıkartılıyor.

Henüz çalışma aşamasında olan düzenlemeye göre, yurt dışında yaşayan vatandaşlar, Türkiye'de araçlarını 2 yıla kadar rahatlıkla bırakabilecekler.

Çalışma, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Avrupa Bölge Komitesi Başkanı ve Hollanda Türk İşadamları Derneği (HOTİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Torunogulları'nın yoğun çabaları ve Devlet Bakanı Faruk Çelik'in desteğiyle yürütülüyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan Torunoğulları, "6 ay sınırı büyük sıkıntılara neden oluyordu. Sevinerek görüyoruz ki, DEİK Avrupa Bölge Komitesi olarak yoğun çabalarımızın meyvelerini almaya devam ediyoruz. Devlet Bakanı Faruk Çelik, tarafımıza gönderdiği mektupta, yabancı plakalı araçların Türkiye'de kalma sınırının 2 yıla yükseltilmesi yolunda çalışmalarının devam ettiğini bildirdi. Avrupa'da yaşayan Türkler olarak sorunumuzu yerinde müşahede ederek çözüm üreten çok değerli Bakanımız Sayın Faruk Çelik beyefendiye teşekkürü borç biliyoruz" dedi.

Torunoğulları, yabancı plakalı araçların Türkiye'de kalma sınırının 2 yıla yükseltildiği zaman, gurbetçi vatandaşların Türkiye'de daha rahat hareket etme özgürlüğüne kavuşacağını sözlerine ekledi.
ALINTI (http://www.haber7.com/haber/20101111/Yabanci-plakali-aracta-sinir-2-yila-yukseltiliyor.php/)

Böyle bir kanun çıkar ve motorsikletleride kapsarsa bence mükemmel olur.. çifte pasaportlu olanlar yurt dışındn motorsikletleri getirebilir 2 senede sorunsuz kullanılıp 2 yılın sonunda tekrar dışarı gir çık yapılıp kullananılabilir..

Felon
11 Kasım 2010, 10:54
6ay süre kısa olduğundan çık gel yapılan masrafına değmiyodu ama 2 yıl iyi olmuş yabancı plaka araçlar yayılır etrafa böyle olursa

tombo
11 Kasım 2010, 11:10
Güzel bir haber,gerçekleşirse tabiki.

kurubuz
11 Kasım 2010, 11:22
Dediğiniz gibi konu sadece çift pasaportluları ve yurtdışı oturumu olanlar kapsıyor. Ancak şöyle bir durum var : Eğer kapıkuleden otomobil ile giriş yaptıyse bu kişi, yurt dışına da ya otomobili ile çıkacak veya aracını gümrüğe emanete bırakıp o şekilde çıkacak. Ben Almanya'ya döneyim de arabam türkiyede kalsın akrabalar kullansın olmuyor malesef. Giriş yaparken otomobil pasaporta kaydediliyor.

aggressive
11 Kasım 2010, 11:22
güzel haber :)

tombo
11 Kasım 2010, 11:35
Nişanlım Alman vatandaşı,zaten oradan araç alırsak vergisi flan nasıl olur diye araştıracaktım,onun üzerine bu haber iyi oldu belkide.

DarksideR
11 Kasım 2010, 11:36
Dediğiniz gibi konu sadece çift pasaportluları ve yurtdışı oturumu olanlar kapsıyor. Ancak şöyle bir durum var : Eğer kapıkuleden otomobil ile giriş yaptıyse bu kişi, yurt dışına da ya otomobili ile çıkacak veya aracını gümrüğe emanete bırakıp o şekilde çıkacak. Ben Almanya'ya döneyim de arabam türkiyede kalsın akrabalar kullansın olmuyor malesef. Giriş yaparken otomobil pasaporta kaydediliyor.

Üstad ne yaptın, bir anda kafamın üstünde uçuşan bütün o güzel hayaller pufff diye patladı gitti yazdıklarını okuyunca. :salut:

Neyse, hayırlısı olsun :mrgreen::mrgreen:

eeraktan
11 Kasım 2010, 12:23

çifte pasaportlular için, ve arkadaşları için iyi olucak . misal bulgaristan doğumlu ve türkiyede oturan bi arkadaşıma dışarıdan.böyle ve bu fiayata aldırıp burda 2sene koşturup sonunda yine bulgaristana sahıbı ıle yollayıp başka bi motor aldırırıp kullanılabilir..şahsen ben böyle birşey düşünürüm.kanun çıkarsa...fiyatlara bakarmısınız..!

http://www.mobile.bg/photos/5/big/51286390666414854_4.pic Suzuki An 400 burgman

Цена 1 500 лв. ............................... Fiyatı 1500 Euro
Дата на производство октомври .... .....2000 г. 2000 yılının Ekim ayında
Тип двигател Бензинов ...................... enjeksiyon demek galıba
Кубатура [куб.см] 400 куб.см ..............kapasitesi 400 [cc] cc
Вид двигател 4 тактов .................... Motor tipi 4 zamanlı
Вид охлаждане Водно .............................. Su Soğutma Türü
Скоростна кутия Автоматична....................... Otomatik vites
Категория Скутер ..................................... Kategori Scooter
Пробег 20000 км ................................Km 20000 km
Цвят ....................... Renk Gri

motocycleboyreigns
11 Kasım 2010, 12:41
Yürüyün romanyaya gidiyoruz iki üç tane R1 alır döneriz

kurubuz
11 Kasım 2010, 12:42
çifte pasaportlular için, ve arkadaşları için iyi olucak . misal bulgaristan doğumlu ve türkiyede oturan bi arkadaşıma dışarıdan.böyle ve bu fiayata aldırıp burda 2sene koşturup sonunda yine bulgaristana sahıbı ıle yollayıp başka bi motor aldırırıp kullanılabilir..şahsen ben böyle birşey düşünürüm.kanun çıkarsa...fiyatlara bakarmısınız..!

Renk Gri

Bir şey daha ekleyeyim. Türkiye'ye sokulmuş yabancı plakalı aracı sadece sokan kişi kullanabilir. Eğer trafik kontrolinde yerli kişinin kullandığı tespit edilirse ceza kesilir, aracı sokan kişi gelip alana kadar da araç bağlı kalır. Bu hayalleri bırakın, bize yaramaz bu işler. paşa paşa 3 katı parayı verip kullanacağız türk plakalı motorlarımızı.

zeda3000
11 Kasım 2010, 12:46
Guzel umarim yaparlar. Direk Avrupadan bir motosiklet alirim kendime , iki sene binip hurdaya cikarsam yine karliyim:)

sherrnova
11 Kasım 2010, 12:58
Benim Kuzenim Alman vatadaşı. Onun üzerine kayıtlı olan motosikleti ben türkiyede iki yıl kullanabilirmiyim şimdi. Çok önemli benim için. Hayalimdeki hondayı Almanyadan alırsak çok daha uyguna geliyor.

Cevabı varmış üstteki mesajlarda... :(

Djnkt
21 Kasım 2010, 05:32
yurt disinda oturumu olup 2 yilda bir giris cikis yaparim diye dusunen arkadaslar yalniz bu ciktiktan sonra geri girmen arasinda bi suresi olmasi lazim yani mesela ciktiktan birkac ay yada yil sonra geri girebiliyorsun oyle direk ciktin girdi olmuyomus diye duymustum bu konu hakkinda fikri olan varmi?