PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tüp taktıracağım

Motorious
05 Kasım 2010, 22:11
İnternette gördüm. Birkaç forum takan ve memnun olanları okudum.
Yasak ama tüp çantada cihazıda gizlersek sorun olmaz heralde.
250cc 4t motorum var hergüm 100km yapıyorum. Benzin parası iyice canımı sıkıyor.

inzell
05 Kasım 2010, 22:15
Neden yasak? :)

clemenze
05 Kasım 2010, 22:19
Tatmin edermi bilmem ama elektrikli bisiklet al. 6 ile 8 saat arasında şarj süresi ile 80-100 km arası mesafe kat ediyor. Düz yolda 25 kmhız. 1200 liralara satılıyor. :mrgreen:

Gürhan:)
05 Kasım 2010, 22:19
güzel olur taktıranlara sormak lazım memnunlarmı diye

tuyra
05 Kasım 2010, 22:20
Yasak konusunda MMO'nun bir açıklaması vardı. Yasak değil çünkü bu konuyla ilgili bi mevzuat olmadığını söylüyorlardı. Şu anki durum nedir araştırmak lazım.

Takıp kullananlar da hep olumlu şeyler söylüyor. Kaza anında tehlike yaratabileceği ise kaçınılmaz. Düzgün bi mühendislikle asgari seviyeye indirilebilir aslında. Bol şanslar diliyorum. :wiinkk:

kanucan
05 Kasım 2010, 22:23
Tüp takıcağınıza 125cc lik enjeksiyonlu bir motosiklet almak daha iyi olur sanırım.

Motorious
05 Kasım 2010, 22:49
125cc ile 250cc arasında yakıt tüketim farkı pek yok.

Lamborghini
05 Kasım 2010, 22:58
kullandığın motorun marka modeli nedir merak etimde

hattat_hasan
05 Kasım 2010, 23:04
ben honda innova kullanıyorum CUP motorlar zaten az yakar. ben 0 aldım enjeksiyonlu 125cc olarak en az yakıt tüketen motor 100km de 1.7 lt civarında. deposu ufak ama 200 km yakın gidiyor şehir içi 13.5 liraya doluyor depo bilgin olsun. performansıda iyi sayılır...

mayildiz
05 Kasım 2010, 23:09
yonja motorun elektrikli motorları çıktı 115 km/saat hıza ulaşabileni var. ortalama 80 km/s yapsada yeter aslında. 9 liraya tam 1,000 km. şaka gibi.
Ama acele etmemek lazım. Yakında elektrikli otomobiller piyasaya girecek. Şimdi satışa çıkmamasının sebebi vergi miktarlarının belli olmaması. Onlar çıkınca illaki elektrikli motorsikletlerde gelecek. Elektrikli bisiklet değil karışmasın, bunlar 120-130 hatta daha fazla hıza ulaşabilen motorlar. Ayrıca benzinli motorlara göre 0-100 ivmelenmeleri acayip yüksek. Egzos ve motor sesi hastaları dışında diger motorların tamamını piyasadan uçuracağına inanıyorum. Yonjanın fiyatları şimdi biraz fahiş fiyatlarda ama piyasaya başka motorlar girince fiyatlar düşecek.

http://www.yonjamotor.com.tr/urunler.html

methal
05 Kasım 2010, 23:34
yonja motorun elektrikli motorları çıktı 115 km/saat hıza ulaşabileni var. ortalama 80 km/s yapsada yeter aslında. 9 liraya tam 1,000 km. şaka gibi.
Ama acele etmemek lazım. Yakında elektrikli otomobiller piyasaya girecek. Şimdi satışa çıkmamasının sebebi vergi miktarlarının belli olmaması. Onlar çıkınca illaki elektrikli motorsikletlerde gelecek. Elektrikli bisiklet değil karışmasın, bunlar 120-130 hatta daha fazla hıza ulaşabilen motorlar. Ayrıca benzinli motorlara göre 0-100 ivmelenmeleri acayip yüksek. Egzos ve motor sesi hastaları dışında diger motorların tamamını piyasadan uçuracağına inanıyorum. Yonjanın fiyatları şimdi biraz fahiş fiyatlarda ama piyasaya başka motorlar girince fiyatlar düşecek.

plakada cıkarta biliyormussun iyimiş ozm

---------- Mesaj ekleme zamanı: 00:34 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 00:31 ----------

plakada cıkarta biliyormussun iyimiş ozm

fiyat baya pahalımış ama benzine devam

Model Birim Fiyat Ö.T.V.% 22 K.D.V.%18 Perakende Satış Fiyatı
5000W Elektrikli Scooter 6.217,00 TL 1.368,00 TL 1.365,00 TL 8.950,00 TL

RunemagicK
05 Kasım 2010, 23:47
ben bu yonjayı fuarda kullanmıştım, dar alanda çok iyi test edemedim haliyle ama müthiş atik bi alet. gaza dokunduğun an fırlıyor. tekere kalkarmı o kadarını bilmem ama:) yalnız kalkışlarda biraz silkeleyerek kalkıyordu, o da motor yapısından kaynaklı heral.

sedat_57
06 Kasım 2010, 00:07
sanayide lpg ile ilgili ustaları gezip bilgi alsan burda ulaşacagin bilgilerden daha çoğunu elde edersin..burda genelde seni patlarsın ölürsün uzaya gidersin gibi kalıplaşmiş sözleri söyleyecekler..Benimde bu iş aklımda maxi scooter alıp böyle bişey yaptırmak istiyorum..önümde askerlik engelim var onun kalkması lazım..git atikere sanayileri dolaş illa gözü kara bi usta bulacaksın..güvenlikten ödün verdirme yeterli olur..

Altone
06 Kasım 2010, 17:32
sapan sacma işler yapmayın 2 tekerlı alete tupmu takılır. dusersın bısey olur patlar havaya ucarsın. bıde motor cabuk sınan alet tup tankı fazla ısıyla patlar kacak yapar. turk aklı işler yapmayın

htmetin
06 Kasım 2010, 17:35
Piknik tüpü tak..

iptaluyelik02
06 Kasım 2010, 18:11
Tüp takılır,kullanılır ama akıllıca bir iş olmaz.
bir kere tescil ettirmek zor olur,mevzuatta yasak olmasa bile TSE onayından geçmesi çok zor,"kaşının üzerinde gözün var" demedikleri kalıyor.sonra sızdırmazlık raporu vs sıkıntısıyla
karşılaşacaksın.
çantada topcase de filan da tüp gizlenmesi akıllıca iş değil.
basit bir kazada bile oluşabilecek gaz kaçağı yüzünden olabilecekleri anlatmaya gerek yok.
hattat hasan ın söylediği çok daha mantıklı,
en iyisi enjeksiyonlu düşük cc bir motor almaktır.

Khutuck
06 Kasım 2010, 18:29
250cc 4 zamanlı bir motor yaksa yaksa 4.5lt/100km yakar. Çok geliyorsa YBR125, CBF125 gibi bir motor alın, 2.5 lt benzinle 100km gidersiniz. O da çok geliyorsa bisiklet alın, 1lt benzinle istediğiniz kadar gider, sonra da benzini istediğinize verirsiniz.

overcloud
06 Kasım 2010, 18:36
sahibinden.com'da bir burgman gormustum, yanlış hatırlamıyorsam izmir'deydi ve tüplüydü ama nasıl yapmıştır ne kadar yakar bilmiyorum tabi..

sonuç itibariyle yapılabiliyor ama bu riski alacağına (hem motora zarar verebilir hemde güvenlik açısından riskli) ya da elektrikli motosikletlere dünyanın parasını vereceğine bir ybr125 al.

artan parayı bir kenara koyup benzinden arttırdığın parayı biriktirerek ileride 250'lik bir motor daha alırsın, geziler seyahatler vs vs için.

ayrıca tüp taktırmak için edeceğin masrafı ne kadar zamanda amorti edersin bunu da düşünmek lazım.

MrSharp
06 Kasım 2010, 19:04
Marmaris'te Grand Dink modelli bir motosiklette var. Marmaristen Muglaya 5 TL ye gidiyormuş. 50 KM Yol. Performans etki etmiyor aynı demişti. Koltuk altında kocaman bir tüp vardı.

RunemagicK
07 Kasım 2010, 03:41
lpgli mondial 150 zat:)

http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/17046-buyurun-lpg-li-motor.html

Wolker
07 Kasım 2010, 04:17
şöyle kocaman sanayi tüpünün motorun arkasına dikildigini düşünüyorumda :D

Ramazan Can
07 Kasım 2010, 08:30
bana tüp işi mantıklı gelmiyor.. hemi güven yönünden hemi motorun 250 lik olması bakımından...

yürekçe
07 Kasım 2010, 10:25
aslan besliyorsan ne yediğine bakmayacaksın diye bir atasözümüz var...
o halde kediğillerden başka bir şey bulmaısın :wiinkk:

sorununu anlıyorum, keşke daha farklı yöntemlerimiz olsaydı. mesela kıbrısta yaşasaydık. o vakit türkiyeden gelen benzini 1,5 tl ye kullanırdık :)

BerKToprak
07 Kasım 2010, 10:37
taktır tabi takmadığın hata :P

regal
07 Kasım 2010, 12:22
aslan besliyorsan ne yediğine bakmayacaksın diye bir atasözümüz var...
o halde kediğillerden başka bir şey bulmaısın :wiinkk:

sorununu anlıyorum, keşke daha farklı yöntemlerimiz olsaydı. mesela kıbrısta yaşasaydık. o vakit türkiyeden gelen benzini 1,5 tl ye kullanırdık :)

heee sen de haklısın benim motorda senınkadar yaksa bende rahat konuşur atasözü yazardım senın makina benimkinin yarısını yakıyor biliyrosun:

extrem_015
07 Kasım 2010, 12:38
bende araştırmıştım bi aralar ama uzun iş bakın yanlış hatırlaıyorsam bu arkadaştı görüştüğüm biraz uğraşmış alın size lpg li motosiklet:http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-asya-as-150-t-lpg-li-gazli-asya-scooter/detay?

buda BMW 1100:http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-bmw-r-1100-rt-her-seyi-ile-faal-harika-bir-makina/detay?

arifziyaar
07 Kasım 2010, 13:08
[QUOTE=Khutuck;2193944] O da çok geliyorsa bisiklet alın, 1lt benzinle istediğiniz kadar gider, sonra da benzini istediğinize verirsiniz.[/QUOTE

bu çok mantıklı :P

_EMRE_
07 Kasım 2010, 13:30
eğer seni 250 cc nin yaktığı canını sıkıyorsa vay halimize... ama ben öyle birşeyi asla tavsiye etmem.. düşme ve patlama olasılığı çok fazla bunun yanında güç kaybı çok fazla olur bununla beraber ince ve hassa olan motor duvarlarına zarar verebilir..

Unique693
07 Kasım 2010, 13:46
Bir kaza anında hava uçacağını unutma.

GKN
07 Kasım 2010, 15:17
Önclikle otomobilimde lpg kullanan biriyim bunu belirtiyim. Bir çok otomobilde belirli kilometrelerden sonra sübap ayarladında düzensizlik, sübaplarda aşınma, sübap lastiklerinde erken deformasyıon ve bunun beraberinde getirdiği yağ yakma gibi sorunlar olabiliyor, çok büyük maliyetlere girmeden çözüşüyor.
Bunun sebebi, lpg gazı nın yanma esnasında benzinden daha fazla ısı ortaya çıkarması, motosikletlerde daha çok deviri sağlayan daha hızlı yanma ise, bunun önüne nasıl geçilebilir bilemiyorum. Otomobil üzerine daha çok yeni yeni sadece 1 marka extra yağlama sistemi geliştirmişken, motosikletlerde tamamen sanayi işi, atmasyın uygulamalar yapılıyorken hiççç bulaşmayın, motorunuzu satıp daha küçük hacimli bişeylr alın derim.

Rodeo
07 Kasım 2010, 15:30
düştüğün zaman ölümün eğlenceli bir hal alır :) zekice bir buluş :)

Thisfalse
07 Kasım 2010, 15:46
Sakın öyle bir hataya düşme derim.En ufak bir kazada patlama yapabilir.Bence uzak dur :cat:

TORAMAN
07 Kasım 2010, 16:01
Benzin olayı madem canını çok sıkıyor satacaksın motosikletini cub tarzı alacaksın.:)

Ben Haziran'da Yamaha Crypton aldım ve yakıt yönünden çok rahatladım..:cat:

İşte Karadeniz kıyılarından bir fotoğrafı;

http://img146.imageshack.us/img146/8443/s6001851.jpg

Kullanım tarzına bağlı olarak 100 km.de 2.0-2.2 veya 2.5 lt. civarı benzin yakıyor.

yürekçe
07 Kasım 2010, 16:22
heee sen de haklısın benim motorda senınkadar yaksa bende rahat konuşur atasözü yazardım senın makina benimkinin yarısını yakıyor biliyrosun:

ölçüp biçip aldım beimkini :wiinkk:

-HK-
07 Kasım 2010, 23:25
lpg patlar havaya uçar diyenler kaç tane kazada patlayan lpg gördü allahaşkına?
bir kere nedeni bilinmeyen bir sebepten kapalı otoparkta patlama oldu otoparklara girmek yasaklandı. ne yani lpg kapalı ortamda patlıyor mu? hayır, sadece yanında bir patlama olursa kapalı ortamda onun vereceği zarar daha fazla olur düşüncesiyle önlem alıyor devlet.

geçenlerde televizyonda bir kaza haberi izledim mercedes s serisi neredeyse tanınmayacak hale gelmişti ama lpg tüpü sapasağlam duruyor, ezilme bile yok. mmo kolay kolay izin vermez zaten öyle dandik bir tüpe.