PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Köpek nişan????

babayadigarı
03 Kasım 2010, 00:53
arkadaşlar selam ktm motorda gordum demın KÖPEK DEBRİYAJ NİŞAN NE OLUYO ŞU CEHALETİMİ Bİ AYDINALATAN OLABILIRMI?SAYGILAR.

COQ
03 Kasım 2010, 01:13
arkadaşlar selam ktm motorda gordum demın KÖPEK DEBRİYAJ NİŞAN NE OLUYO ŞU CEHALETİMİ Bİ AYDINALATAN OLABILIRMI?SAYGILAR.

Köpek: Motosikletle yolda giderken üstünüze saldiran 4 ayakli ve sivri disli hayvan cinsi.

Debriyaj:Kôpegi görünce korkudan çektiginiz, ve birlikte fren yaptiginiz, sol gidondaki manet.

Nişan: Saldiridan sonra köpegin bacaginizda biraktigi iz....

Levsy
03 Kasım 2010, 01:28
Sen ne gördüğünden emin misin? ::fool::

mavi prens
03 Kasım 2010, 02:51
Köpek: Motosikletle yolda giderken üstünüze saldiran 4 ayakli ve sivri disli hayvan cinsi.

Debriyaj:Kôpegi görünce korkudan çektiginiz, ve birlikte fren yaptiginiz, sol gidondaki manet.

Nişan: Saldiridan sonra köpegin bacaginizda biraktigi iz....

harika bir baglantı olmuş :cherry: koptum ya gece gece :cherry:

McWarnaly
03 Kasım 2010, 03:30
valla arkadaslar gece gece zaten kafa basmiyor,dusundum dusundum bi yere varamadim.gercekten nedir bu yahu???

remzi_39
03 Kasım 2010, 05:50
iyiki burada basi bos köpekler yok..

Kesinlikle bende böyle sorular sorardim... :cherry:

COQ
03 Kasım 2010, 06:03
iyiki burada basi bos köpekler yok..

Kesinlikle bende böyle sorular sorardim... :cherry:

:P

Yok aslinda soru mantikli da, arkadas mevzuyu Türkçeye çevirip sordugu için olay komik bir hale bürünüyor.:cherry:

Aslinda sordugu mevzu DOG CLUTCH ENGAGEMENT denilen, senkromeç, disliler ve kavrama olayiyla ilgili bir teknik terim.:cherry:
Ama Türkçe yazinca komik olmus.

Ante
03 Kasım 2010, 06:04
ingilizce:
"Transmission 6 gears, dog clutch engagement"

olarak yazılan tanımın birebir çevirisi oluyor. "Dog Clucth" dediği sistemde şurada biraz anlatılmış
http://en.wikipedia.org/wiki/Dog_clutch

THE_LANCET
03 Kasım 2010, 06:05
Motosiklet şanzumanında senkromeç yok diye biliyorum....

remzi_39
03 Kasım 2010, 06:11
Motosiklet şanzumanında senkromeç yok diye biliyorum....

Senkromec ney yahu??? :pale:
BU Türkce nekadar zormus ülem.. :pr:
Bende kendimi Türkce biliyor saniyordum..
Almancanin gözünü seveyim... :P

Ante
03 Kasım 2010, 06:24

"Synchrongetriebe" almancası çok kolay sanki. Sonuçta ingilizceden aynen geçmiş bir kelime. Türkçe değil yani.

THE_LANCET
03 Kasım 2010, 06:27

Pek bildiğim bir şey değil ama biraz anlatmaya çalışıyım kısaca.

Bir vitesten diğerine geçerken vites dişlilerinin dönüş hızını motorun ve/veya motor dişlilerinin dönüş hızıyla aynı oranda eşitlemesidir. Yani Senkronizasyon dediğimiz olaydır. Bu olayı gerçekleştiren elemana ise Senkromeç denir.
En azından biz öyle öğrendik... :)

COQ
03 Kasım 2010, 06:31

Senkromeç , benim eski BMW de 1 ve 2. vites arasinda yasadigim problemlerden dolayi ezberledigim disli bilezik gibi saçma sapan ve adamin hayatini karartan bir parçadir.:P
Degistirmezsen, vites degistirmek için ilginç yöntemler bulabiliyorsun.:cherry:
Saçma sapan teneke gibi bir parça adamin basina ne isler açiyor.

remzi_39
03 Kasım 2010, 06:50
"Synchrongetriebe" almancası çok kolay sanki. Sonuçta ingilizceden aynen geçmiş bir kelime. Türkçe değil yani.

Haaaaaaaaaaa
Syncron
Getriebe de sansiman oluyor...
Hani su vitzes kutusu.. :cherry:
Almancasi bana kolay Ante cim... :)
Syncron deyince anliyorum hemen bak ... :cherry:

Olay bu yani..
Simdi sizlerde bunlari anlamiycaksinizya...

http://www.google.de/imgres?imgurl=http://www.02-club.de/technik/getriebe/porsche.jpg&imgrefurl=http://www.02-club.de/technik/getriebe.htm&usg=__FeSv260s-K6Nh9dNBIlK4cWhi3M=&h=218&w=327&sz=12&hl=de&start=1&zoom=1&um=1&itbs=1&tbnid=BtklS7Fu8vZhCM:&tbnh=79&tbnw=118&prev=/images%3Fq%3Dsynchronring%26um%3D1%26hl%3Dde%26sa% 3DX%26ndsp%3D20%26tbs%3Disch:1

---------- Mesaj ekleme zamanı: 04:50 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 04:42 ----------

Senkromeç , benim eski BMW de 1 ve 2. vites arasinda yasadigim problemlerden dolayi ezberledigim disli bilezik gibi saçma sapan ve adamin hayatini karartan bir parçadir.:P
Degistirmezsen, vites degistirmek için ilginç yöntemler bulabiliyorsun.:cherry:
Saçma sapan teneke gibi bir parça adamin basina ne isler açiyor.

Hahahahahaha
Neden güldügümü sana simdi anlatayim...
Eskiden burada Türklerin arabasiydi bu BMW ler..
BMW 3 serisi...
Herkezde 320,323,328 ler falan..
Genclerde...
Ben ozamanlar Golf GTI yi tercih etmistim...
Daha sonralari BMW 528i arkasindan 520i almistim..

Levsy
03 Kasım 2010, 12:12
Levsy Translate:

İngilizce: DOG CLUTCH ENGAGEMENT
Türkçe : Google Çeviri'yi bir matah zannedip ona güvenerek konu açmak :mrgreen:

ozgurakman
03 Kasım 2010, 12:29
DOG CLUTCH:anlatılanlardan anladığım kadarıyla ve tahminlerim doğrultusunda yamaha motosikletlerin 1. ve 2. vitesinde olmayan parça :pr:

M0D!F!Y3C!
03 Kasım 2010, 12:36
bu ne yha anlamadım :d

motocycleboyreigns
03 Kasım 2010, 12:48
İlanlarda ben de bir iki defa denk geldim,ne olduğunu bilmiyorum;ilgilenmemiştim de.Çünkü bizim halkımız sallamayı çok sever,ilanlarda
duplex lastik(tubeless),
faça ayna(aynanın şekil olanı sanırım),
dayamaklık(?????),
EKSUP(EXUP),
kırçıl lastik(
drenaj(suyu akıtma özelliği olan grenaj heralde)

diyorum biz bilmiyoruz bu işi neler varmış meğerse.

JUSTice4all
03 Kasım 2010, 13:06
dog clutch, sürtünme mantığı ile değil(basit debriyaj mantığı), dişli(!) sistemi(kati güç aktarımı) ile dönen iki şaftın veya dişlinin oluşturdugu kavrama dizaynıdır.
kavramanın iki parçası, biri diğerini kitleyecek sekilde, ikisininde aynı hızda, birbirini SIYIRMADAN donmesini saglamak icin tasarlanmıstır.
bu sistem dişlilerin, şaftların vs. birbirini kesinlikle kaçırmamaları(gücün %100 iletilmesi) gereken yerlerde kullanılır.
not:burada kavrama dedigimiz sey haraketin bir parçadan diğer parçaya aktarılması işidir. bütünüyle debriyaj akla gelmesin.
özet:dog clutch; hareketli iki dişlinin bir birini sıyırmadan, zarar vermeden, birbirine geçmesini sağlayan sistemdir.