PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yamaha'nın son durumu hakkında düşünceleriniz...

motocycleboyreigns
25 Ekim 2010, 00:52
Forumu takip eden ve motosiklet ile ilgili insanların da bileceği gibi Yamaha firması ve ülkemizdeki yamaha sahipleri sıkıntı içinde.Forumdan savaskayan rumuzlu Savaş arkadaşımızın yamaha ile girdiği hukuk münakaşasını biliyorsunuz
http://www.motosiklet.net/forum/mt-tuketici-kosesi/76515-yamaha-motor-sanayi-ve-tic-ltd-stini-acik-sikayetimdir.html
O ve daha nice yamaha sahibi bugün parça sıkıntısı çekiyor.Çoğunluk çözümü www.boats.net gibi sitelerden parça getirttirerek,yan sanayii parçalar ya da çıkma parçalar kullanmakta buluyor.Ancak tabii ki bu yeterli değil.
Şimdi,motor camiasından insanlar arasında gezinen bir dedikodu ana firma olan yamaha global ın batmakta olduğu.Ancak bu doğru değil.Krizden etkilendiklerini bilsek de internette ve finansal çevrelerde birkaç spekülasyon dışında bu konuda geçerli bir bilgi yok.

Buyrun;YAMAHA AMERİKA.
http://www.yamaha-motor.com/sport/products/lifestylehome/home.aspx

Dikkat ederseniz bir türlü gelemeyen FZ8 amerikada epeydir satılıyor.Hadi orası amerika adamlar dünyanın sahibi.
Buyrun YAMAHA YUNANİSTAN.
http://www.yamaha-motor.gr/products/motorcycles/
YAMAHA UKRAYNA
http://www.yamaha.ua/catalog.aspx?cid=38
YAMAHA ŞİLİ
http://www.yamahamotos.cl/
Bu da bizim gariban YAMAHA TÜRKİYE.
http://www.yamaha-motor.com.tr/

+Yabancı forumlarda sordum soruşturdum,çoğu ülkede hiçbir şekilde bizdeki gibi servis ve parça sıkıntısı yok.Zınk diye geliyor.Hatta geçenlerde okudum amerikalı elemanın biri plakalık düşürmuş da iki gün geç gelmiş vay sen nası yaparsın diye yakınıyor.
Demek ki yamahada bir sorun yok.Peki,o halde biz neden servis desteği alamıyoruz bu adamlardan?Bizim yamahamız niye dandik?

Cevap:Yamaha Global Türkiye'yi takmıyor.Güya yavaş yavaş kurumsalllaşacaktı yamaha türkiye, hala tık yok.Bir YBR parçası bol adamlarda; zaten Senegal'de bile ybr ye full servis garantisi var.
Bu saatten sonra gidip de yamahanın motorpiyanoflütses sistemivs. almak,bence yüzüne tükürene şükür etmektir.Ben bundan sonra evime sokmam;değil birinci el,ikinci el -fazer alacaktım-bile almam.

Saygılarımla;mtboyreigns
Uluslararası ilişkiler Uzmanı
lisanslı sporcu
esnaf
motosiklet meraklısı

aras1925
25 Ekim 2010, 01:22
Benim motorlarımın ikiside yamaha açıkçası aldığımda parça sorunu yaşanmıyordu yamahada zaten benim motorlar parça sorunu yaşanmayan 3-5 modelden 2 si zaten cygnus rs hala üretilmese bile parçası ellerinde bolca mevcut.Ancak şunu söyliyeyim yamaha tr bu durumu düzeltene kadar bende 2. el yada 0 yamaha motosiklet almam.

motorhocası
25 Ekim 2010, 01:24
Linklere bakmak insanı daha da sinir ediyor.
http://www.yamaha-motor.com/sport/products/modelhome/595/0/home.aspx
Wr 250R 6500$ , bizde ikinci el 2006 modeli hem de 250X,18.:pr:
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-yamaha-wr-250-x-bayii-den-500-km-de-wr-250-f/detay

draggy
25 Ekim 2010, 01:28
Ben genede yamaha alırım :P servisi yok diye bi tane indian bulsam almayacak mıyım :) Parça ihtiyacım olursa ben bulurum zaten :)

zaferkarizma
25 Ekim 2010, 02:16
hani demişsiniz ya yamahanın batmakta oldugu dedikodu die zaten amrekidaki ordaki burdaki yamaha dan bahsetmiyoruz yamaha (Türkiyeden bahsediyoruz) eger yakın zamnda cıksı yapmazlarsa ileidede bişi olacagını zanetmiyorum aslında suzuki kawasaki gb markalar için bu bi fırsattır die düşünüyorum.

gs500inanc
25 Ekim 2010, 02:25
biz de ilerki aşamada fazer düşünüyoruz lakinbu durumu da gözönüne alıcaz.. amam hala şu var gsr nin parça fiyatlarına hiç baktınız mı.. yamaha hala en ucuz parça fiyatını veriyor bunu da göz önünde bulundurun...

motocycleboyreigns
25 Ekim 2010, 14:44
Ben genede yamaha alırım :P servisi yok diye bi tane indian bulsam almayacak mıyım :) Parça ihtiyacım olursa ben bulurum zaten :)

Indian bulursan zaten servis beklemezsin:)İkinci elde hadi bir yere kadar..Parçayı da hallettin diyelim..Karşında muhatap bulamamak asıl sinir bozan...

motorcu48
25 Ekim 2010, 15:10
irezalletttt:)(:

kurubuz
25 Ekim 2010, 17:16
Ben de çok çekiyorum bu parça sıkıntısından. Şikayet de ettik , bir sonuç yok. Bıktım artık, pes ettim. Savaş Kayan üstad da pes etmiş sanırım ki motoru satılığa çıkartmış. En basit parça olan debriyaj teli bile ellerinde yok ve ortamala 50 günde getiriyorlar. Ben de artık almanya'dan sipariş veriyorum. Genelde ellerinde stok bulunuyor ertesi gün postaya veriyorlar, varışı bizim ptt gümrüğündeki gecikme dahil 12-13 gün. Ama ellerinde bulunmayan nadir bir parça ise japonya 'dan bekliyorlar, o zaman da varışı 40 günü buluyor.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 16:16 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 16:13 ----------

Bulursun da parçayı bulup getirtene kadar sezon biter, motorsan soğursun. Tecrübeyle sabittir.

iptaluyelik02
25 Ekim 2010, 18:19
Yamaha yerine kanuni mondial,Ramzey,Kuba,Lifan tercih ederim.
Motorları Yamaha kalitesinde olmasa bile Müşteriye saygıları Yamaha'yı yüze katlar.
Umarım bir gün Yamaha kalitesinde motor üretirler ve bizi yalancı ithalatçılara,edepsizlere,dolandırıcılara,hırsız ikinci elcilere muhtaç etmezler.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 17:19 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 17:05 ----------

+Yabancı forumlarda sordum soruşturdum,çoğu ülkede hiçbir şekilde bizdeki gibi servis ve parça sıkıntısı yok.Zınk diye geliyor.Hatta geçenlerde okudum amerikalı elemanın biri plakalık düşürmuş da iki gün geç gelmiş vay sen nası yaparsın diye yakınıyor.
Demek ki yamahada bir sorun yok.Peki,o halde biz neden servis desteği alamıyoruz bu adamlardan?Bizim yamahamız niye dandik?

Tüketici hukuku konusunda oradaki uygulama ile buradaki uygulama çok ama çok farklı

Biz şikayet ediyoruz devletin verdiği cevap mealen şu
"kardeş işin görülmüş ya daha ne istiyon?"
orada şikayet olsa"Vaaay.Yamaha elime düştün şimdi ,bak benim vergi mükellefimi mağdur etmişsin" zihniyeti var.

draggy
25 Ekim 2010, 18:52
Ben de çok çekiyorum bu parça sıkıntısından. Şikayet de ettik , bir sonuç yok. Bıktım artık, pes ettim. Savaş Kayan üstad da pes etmiş sanırım ki motoru satılığa çıkartmış. En basit parça olan debriyaj teli bile ellerinde yok ve ortamala 50 günde getiriyorlar. Ben de artık almanya'dan sipariş veriyorum. Genelde ellerinde stok bulunuyor ertesi gün postaya veriyorlar, varışı bizim ptt gümrüğündeki gecikme dahil 12-13 gün. Ama ellerinde bulunmayan nadir bir parça ise japonya 'dan bekliyorlar, o zaman da varışı 40 günü buluyor.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 16:16 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 16:13 ----------

Bulursun da parçayı bulup getirtene kadar sezon biter, motorsan soğursun. Tecrübeyle sabittir.

wemoto.com u dene en fazla 6 gün sürüyor..

iptaluyelik02
25 Ekim 2010, 18:57
Ben de çok çekiyorum bu parça sıkıntısından. Şikayet de ettik , bir sonuç yok. Bıktım artık, pes ettim. Savaş Kayan üstad da pes etmiş sanırım ki motoru satılığa çıkartmış.[COLOR="Silver"]

.

Ben pes etmedim,şimdi bakanlıkla uğraşıyorum
yakın zamanda ayrıntıları vereceğim
motoru satışa çıkarma sebebim farklı,iki motor da elektrikli oldu bu sene sadece şarj ediyorum Yazın sıcaktan binemedim,diğer zamanlarda iş yoğunluğundan.
Bu yıl yaptıklarımla Yamaha'nın ne oldugunu camiaya gösterdim en azından
adamların ilgisizliği hem satışlarını düşürdü,hem ikinci el piyasasını.

victorist
25 Ekim 2010, 19:40
Yamahay ı savunmak gibi anlamayın ama sorun olmayan egzozum sorunlu zannedildi ben ve servis tarafından ama halbuki egzozların hepsi öyleydi ama benim kafamdaki sorun işareti giderilsin diye yeni bir egzoz yollandı ve satış fiyatı azımsanmayacak kadar değil 560 tl

ama yedekparça konusunda gerçekten hala bir sıkıntı var

ensar007x
25 Ekim 2010, 20:20
bu konuda haklsınınz abı yamaha.tr servis:farao: cok kotu zaten yenı 1 motor alırsam yamaha olmayacak gıbı duruyor bu gıdışle ama yok düzelirse neden olmasın ve ayrıca türkiyeye gönderdıklerı parcalar az dandık oluyor sankı yada bana öyle gelıyor çınden pek farkı olmuyor sankı(bazı parçalarda)

nayken81
25 Ekim 2010, 20:30
arkadaşlar almayın şu yamahayı akılları başlarına gelicektir.benim yamaha motorum olmadığı halde her ortamda bu konuyu dile getiriyorum.düzgün çalışsalar ilk alıcağım motor xmax olucak ama gerçekten bizi soğuttular.

Sinan Aksu
25 Ekim 2010, 20:35
Adamlar 2012 modelleri bile simdiden görücüye cikartmis, değişmesini istediğiniz özellikler varmı diye anketini bile yapmışlar.

Jubaa
25 Ekim 2010, 21:19
Valla Yamaha burda gayet guzel isliyor.

Burda bi parca en fazla 2-3 gunde elinde oluyor genelde bekleme yok stokta oluyor ama oyle alakasiz bi parca isteyince 2-3 bekliyosun.

Daha fazla bekletirse para odemeden degistirirsin parcayi.

draggy
25 Ekim 2010, 21:49
Arabada BMW neyse bende Yamaha yı öyle görüyorum, koç doğru dürüst distribitörlük yapsa idi TR de yamahadan başka motora binilmezdi, çekik gözlü amcalarda beceremedi şimdilik, ama yamaha bir tutkudur, ne kadar motorum olursa olsun her zaman bir yamaham olacak :)

motocycleboyreigns
01 Kasım 2010, 18:33
biz de ilerki aşamada fazer düşünüyoruz lakinbu durumu da gözönüne alıcaz.. amam hala şu var gsr nin parça fiyatlarına hiç baktınız mı.. yamaha hala en ucuz parça fiyatını veriyor bunu da göz önünde bulundurun...

Haklısınız ama onlar stok parçalar...Modele göre de değişir bence.2010 1200 tenere nin parça fiyatları bence bmw 1200 gs lerinkini aşar.

bu konuda haklsınınz abı yamaha.tr servis:farao: cok kotu zaten yenı 1 motor alırsam yamaha olmayacak gıbı duruyor bu gıdışle ama yok düzelirse neden olmasın ve ayrıca türkiyeye gönderdıklerı parcalar az dandık oluyor sankı yada bana öyle gelıyor çınden pek farkı olmuyor sankı(bazı parçalarda)

Küçük hacimli motorlarında bende öyle birşey gözlemledim sanki.Çapakları falan üstünde duruyor aldığınız parçaların.Üst modellerde bilemiyorum.

Geçenlerde arkadaşın motoruna fren parçası lazım,xt 660 da uyuyor ktm de..ktm fren parçasını istettik.Stok değildi 1 haftada geldi.KTM yazan kutusun içinde jelatinlenmiş olarak çıktı.Kalite böyle birşey işte dedim.

zaferkarizma
01 Kasım 2010, 18:35
Yamaha yerine kanuni mondial,Ramzey,Kuba,Lifan tercih ederim.
Motorları Yamaha kalitesinde olmasa bile Müşteriye saygıları Yamaha'yı yüze katlar.
Umarım bir gün Yamaha kalitesinde motor üretirler ve bizi yalancı ithalatçılara,edepsizlere,dolandırıcılara,hırsız ikinci elcilere muhtaç etmezler.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 17:19 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 17:05 ----------

Tüketici hukuku konusunda oradaki uygulama ile buradaki uygulama çok ama çok farklı

Biz şikayet ediyoruz devletin verdiği cevap mealen şu
"kardeş işin görülmüş ya daha ne istiyon?"
orada şikayet olsa"Vaaay.Yamaha elime düştün şimdi ,bak benim vergi mükellefimi mağdur etmişsin" zihniyeti var.

üretilmeye başlandı artık üstadım mc mr destro drift gb modeller.

motocycleboyreigns
07 Kasım 2010, 17:28
Valla Yamaha burda gayet guzel isliyor.

Burda bi parca en fazla 2-3 gunde elinde oluyor genelde bekleme yok stokta oluyor ama oyle alakasiz bi parca isteyince 2-3 bekliyosun.

Daha fazla bekletirse para odemeden degistirirsin parcayi.

Demek istediğim buydu zaten.Oralarda sorun yok.Şili'de bile yamaha süper işliyor.

Ben pes etmedim,şimdi bakanlıkla uğraşıyorum
yakın zamanda ayrıntıları vereceğim.

Gelişmeleri izliyoruz.

TORAMAN
07 Kasım 2010, 18:07
Yamaha'nın Crypton cub modelini kullanıyorum ve 3600 km.ye geldim.

Şu ana kadar parça gereksinimi olmadı ama olumsuz bir durum olduğunda başımdan geçenleri burada paylaşacağımdan kimsenin kuşkusu olmasın.:wiinkk:

motocycleboyreigns
07 Kasım 2010, 22:16
Konuyu Toplam 2 Üye okuyor. (2 Kayıtlı üye ve 0 Misafir)
motocycleboyreigns, draggy

Eheh :) Draggy hocam yamahaya firma olarak ayar olsak da güzel motor üretmişler.İlanlarda TDM,TENERE bakınırken buluyorum kendimi.Fazer,dragstar..Bazı modelleri hakkaten ikinci el piyasada rakipsiz.
Ama yok,evime yine de giremez.

mehmet tufan
07 Kasım 2010, 22:22
bir dragstar aşığı olsamda, yamahanın bu aptal tutumu ve ezik ülke idolojisine karşıt sonuna kadar kapıdan sokmama taraftarıyım.

hattat_hasan
07 Kasım 2010, 22:33
bir yamaham vardı kaza yaptı komşu sağolsun arabasını 10 yaşındaki veledine verdi ve çocuk park halindeki motoru altına alarak durdu ve stop etti sonrası tam rezalet grenaj için 1 ay bekledim İllallah ettim bir tek ybr parçası var servise o dönemde abone olduğum için gelenlerle konuşuyordum ybr harici bütün motor sahipleri ortak derde sahip YEDEK PARÇA