PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motorcu Babalar

yykrl
23 Ekim 2010, 07:35
"Arkadaşım Çaldı kaza yaptı" başlıklı yazıyı okuyunca sizlere bir hatırlatma yapayım istedim.

7 Yaşında bir oğlum var. Bisikletini, otoparkta motosikletimin yanına park ediyor. Görseniz, oğlumun parkediş şeklini. Ben motosikleti nasıl park ettiysem aynı şekilde park ediyor.

Her sabah arabamı çıkarırken görüyorum ve acayip de hoşuma gidiyor bir yandan.

Belli ki bir hayranlık içinde. Motosikletin kendisine ait olduğu fikrine kapılmış.
Bu sebepten dolayı motosikletin anahtarları, yedeği ile birlikte evde bir yerlerde saklı. Bir yandan korkuyorum. Alıp çalıştırmayı deneyebilir.
Şimdi olmasa bile 10 yaşında, belki daha ileriki yaşlarda...

Bu yüzden tüm motosikletli babalara uyarımdır.
Lütfen motorunuzun ve aracınızın anahtarlarını çocuklarınızın ulaşamayacağı bir yere saklayınız.
Milyonda bir olasılıktan bir tanesi bizim çocuğumuz olabilir.
(zaten öyle)

Yine de 250 kiloluk motorun üzerine, devrilme olasılığına karşı ben yokken binmesini nasıl engelleyeceğim bilmiyorum.
Saygılar,

Olcan138
23 Ekim 2010, 10:20
İlk cümlelerinizden gayet mantıklı, gayet anlamlı hareket ettiği izlenimi çıkıyor oğlunuzun; bisiklet benim , motosiklet babamın fikri oturmuş ve sorun olmayacakmış izlenimi veriyor...

Bunun dışında (bence) gereksiz bir kuruntu içindesiniz... Özellikle bu şekilde bilinçli bir eğitimle (bisikleti de motosiklet gibi park etme çabaları...vs) başlamış bir baba/oğul ilişkisini küçümsemeyin bence.

Çok benzer bir ortamda büyüdüm, babamın arabasının, motosikletinin hayranıydım, anahtarları nerede durur bilirdim, ama almak bir kez olsun aklımdan geçmedi. Çünkü ben de bana öğretildiği üzere bisikletime sahip çıkmakla, biri benden izinsiz alsa ne kadar ters karşılayacağımı düşünmekle meşguldüm.

Sonuçta günü gelince ikisinin de ne yapılması, nasıl kullanılması gerektiğini öğreneceğimi, ikisini de istediğim kadar kullanabileceğimi bilerek hiç bir araba/motor kaçırma girişimim de olmadı...

Neyse kısa keseyim, benim fikrim şudur ki, konuşup neyin ne olduğunu anlatarak, hem çözüme daha kesin ulaşmak hem de daha gururlu bir baba/oğul ilişkisi kurmak çok daha iyi bir çözüm sanki...

Ayrıca yasak olan şeyler her zaman daha çekici gelecektir, her gün elinin altında olan bir anahtardansa bir gün bulunan saklanmış bir anahtar çocuğu daha çok cezbedecektir.

motoseyyah
23 Ekim 2010, 10:37
Oğullar babalarının kullandıkları gerek motorlu araçlara gerekse kullandıkları eşyalara pek bir merak duyarlar.Benim oğlumda önce motosikletime daha sonrada arabama el koydu :P Neredeyse benim kullandığım süre kadar o da kullanıyor. İster araba olsun ister motosiklet olsun ne zaman gezmek için alsa, hep ağzım yüreğimde dönmesini bekliyorum.Ne de olsa gençler, insan korkmuyor değil...

otopsici
23 Ekim 2010, 11:43
"Arkadaşım Çaldı kaza yaptı" başlıklı yazıyı okuyunca sizlere bir hatırlatma yapayım istedim.

7 Yaşında bir oğlum var. Bisikletini, otoparkta motosikletimin yanına park ediyor. Görseniz, oğlumun parkediş şeklini. Ben motosikleti nasıl park ettiysem aynı şekilde park ediyor.

Her sabah arabamı çıkarırken görüyorum ve acayip de hoşuma gidiyor bir yandan.

Belli ki bir hayranlık içinde. Motosikletin kendisine ait olduğu fikrine kapılmış.
Bu sebepten dolayı motosikletin anahtarları, yedeği ile birlikte evde bir yerlerde saklı. Bir yandan korkuyorum. Alıp çalıştırmayı deneyebilir.
Şimdi olmasa bile 10 yaşında, belki daha ileriki yaşlarda...

Bu yüzden tüm motosikletli babalara uyarımdır.
Lütfen motorunuzun ve aracınızın anahtarlarını çocuklarınızın ulaşamayacağı bir yere saklayınız.
Milyonda bir olasılıktan bir tanesi bizim çocuğumuz olabilir.
(zaten öyle)

Yine de 250 kiloluk motorun üzerine, devrilme olasılığına karşı ben yokken binmesini nasıl engelleyeceğim bilmiyorum.
Saygılar,

aga sen sıkma canını benim kızım 2.5 aylık daha pocketbike aldım kızıma bitane pembeye boyayacam daha anne demeden motor sürsün benim kızım:)
yanlarada birer küçük ayaklık tekeri:cat:

yykrl
24 Ekim 2010, 20:11
otopsici kardeşim. Allah bağışlasın kızını. hepimizinkiyle birlikte. :)

Problem motor sürmekte değil. Problem motor nedir bilmeyenlerin arasında motor sürmekte.

Çoğu sürücü araba görünce duruyor. Dikkat ettim, insan görünce de dikkat kesiliyorlar.
Ama motoru görmüyorlar bile. Sanki yokmuş gibi, farkında bile değiller.
Aman dikkat.

Bir de merak ettim. Sen de kızına bakınca, cennet çayırlarına bakıyormuş gibi hissediyor musun kendini? :)