PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : tümseklerde iç organları yer geğişenler

cakob
18 Ekim 2010, 19:35
evet arkadaşlar malum memleketteki sarı tümsekleri biliyoruz ben her geçtiğimde karnımda bi acı ile irkiliyorum sizde de oluyomu böyle bişey yoksa sizin amortisörler sağlammı ?? anket yapmaya çalıştım yapamadım kusura bakmayın

Osbourne
18 Ekim 2010, 19:50
Hmm, özellikle bir acı hissetmiyorum ama hafif bir hoplama oluyor..
Ama sırtılık ve kayışlı mont giyiyorum, bundan dolayı daha az rahatsız oluyorumdur muhtemelen..
Eğer çok rahatsız oluyorsan her tümsek geçişinde peglere basarak popo ile sele temasını kesersen sıfır hoplamaya ulaşırsın :)

Bu ayağa kalkma tekniği nice kazalardan kurtardı beni..Aniden farkedilen devasa tümsekler/çukurlar vs.

Levsy
18 Ekim 2010, 19:58
Demek ki tümseğe girmeyi bilmiyorsun. Bizim karayolarında seyredip te bunu bilmemek eksiklik bence :P

Son anda farkettiğin tümsek, çukur gibi yerlerden geçerken Osbourne'un dediği gibi yumuşak bir hareketle hafif seleden yüksel ve gidonu oldukça yumuşak tut. Böylece bacakların kıvrık bir durumda bedeninin ağırlığına amortisör görevi yapacak ve hem senin hem de motorunun aldığı darbe minimum düzeyde olacaktır.

Jubaa
18 Ekim 2010, 20:06
Racingte o tumseklerden aklin bi karis havada gecince, yani fark etmeden gecince oyle guzel tank tokatliyor ki anlatamam.
Isigi goruyorsun.

aksoyy
18 Ekim 2010, 20:13
bazen banada oluyor götün başını ayrı oynatıyor

draggy
18 Ekim 2010, 20:36
Önce amortisörlerini yumuşat :) Sonra ani tümseklerde ayağa kalkma yöntemi, artçıda zamanla öğreniyor :)

QM50
18 Ekim 2010, 20:50
bn motordan kopuyorm resmen havalanıyorum bazen hele şu son anda görünenler ayağa kalkınca da motorun arkası havalanıomus gibi bi his oluyo içimde pek güven vermiyo ozmn

Osbourne
18 Ekim 2010, 22:09
Bir de ekleme yapayım, ayağa kalktığınız anda, tam teker engele gelmeden saliseler önce, ön freni bırakıp debriyajı sıkın..
Maksat motoru tamamen rahat bırakmak..(viraj almıyor olmanız, motorun yatık olmaması şart ama)

Motorum yere yakın bir asfalt motoru olduğu ve ben uslanmadan şehir dışı köy yollarında çok dolandığımdan ötürü cidden çok badire atlattım bu tümsek/çukur işlerinde..
Yani demek istiyorum ki ayağa kalkınca debriyaj sıkıp ön freni bırakmak darbeyi alınca epey stabil kalmanızı sağlıyor, pek çok kez test edildi onaylandı :)

Nexagon
18 Ekim 2010, 22:34
osbourne'nin dediği doğru hatta ben dediğine ek olarak tümseğe yaklaşık bir metre kalınca hafif gaz veriyorum böylece ön amortisörler iyice açılıyor ve tümseğe girince esneme payı daha fazla oluyor, tümsekten ön teker çıkınca da gazı kesiyorum ki arka amortisör de eski kıvamına gelsin ve daha az hissediyim diye bu esnada da hafifçe ayağa kalkıyorum.

FinalCUT
18 Ekim 2010, 22:45
sen iyice eğlenceye vurmuşsun usta...:D:D

MotorKafa
18 Ekim 2010, 23:37
bu ayağa kalkma olayını denemem lazım biran önce :D

Blackeagletr
19 Ekim 2010, 00:16
Ben tümsekten geçerken debriyaja basıp ayağa kalkıyorum karizmanın bozulacağı yerde ise çok yavaş geçiyorum :mrgreen: