PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : %100 Türk yapımı motorsiklet var mı?

Sayfa : [1] 2

TutkuluAcemi
15 Ekim 2010, 00:04
Arkadaşlar araştırdım. Genellikle Türkiye'de yapılıp patronunun yabancı olduğu firmalar var. Ama Türkiyede üretilen ve %100 Türk malı var mı? Yeni haberler var mı?

NOT:Gerçi Türk yapımı hiç bir şey kalmadı ama :) Bir umut.

Hay.alper.est
15 Ekim 2010, 00:11
....yok....

cbr125cbr
15 Ekim 2010, 00:12
....yok....

Kısa ve net :salut: Devrim motosikletleri istiyoruz....

inci24
15 Ekim 2010, 00:13
niye yok :pr:

MrSharp
15 Ekim 2010, 00:13
Türkiye de Türk Malı olan ne kaldı ya ?

TutkuluAcemi
15 Ekim 2010, 00:22
Arkadaşlar hepinize hak vererek ve üzülerek bu konuyu kapatıyorum :(

ozrace
15 Ekim 2010, 00:24
bir zamanlar kanuni seyhanlar yapılıyodu ama oda artık çinli oldu....

devilcerkez
15 Ekim 2010, 01:08
Gerek yokki, olsa model olur aynı Tübitak Aselsan'ın yaptığı cep telefonu gibi. :)

Arkadaşlar ramzey bile yapar ;ama çinde daha ucuza yaptırıyorlar.
Eskisi gibi orjinal Mercedes var mı? Asus tayvan bile çinde yaptırıyor. Turkcell bile altyapıyı huawei çinlilere verdi. Bu senin benim değil, çinlilerin suçu. Yıllarca beklediler bunu yapmak için :) Eski japonya gibi.

inci24
15 Ekim 2010, 01:33
Gerek yokki, olsa model olur aynı Tübitak Aselsan'ın yaptığı cep telefonu gibi. :)

Arkadaşlar ramzey bile yapar ;ama çinde daha ucuza yaptırıyorlar.
Eskisi gibi orjinal Mercedes var mı? Asus tayvan bile çinde yaptırıyor. Turkcell bile altyapıyı huawei çinlilere verdi. Bu senin benim değil, çinlilerin suçu. Yıllarca beklediler bunu yapmak için :) Eski japonya gibi.

italyanlar bizim gibi değil ışte adamlar yapıyor ducati olsun aprilla olsun bizimde KÜHEYLANimiz olsa keşke her şey para değil önemli olan adımızı duyurmak milletin g.t olması aaa türkler ne motor yapmış demeleri

devilcerkez
15 Ekim 2010, 01:36
Yine aynı şey, biz de yaparız sorun değil. Pahalıya maal olur satamayız. Müzelerde saklarız.

inci24
15 Ekim 2010, 01:40
Türk motorununda dünya süperbike yarışlarında olmasını isterdim onun için türk motoru olsun istiyorum tamam yaparız yapmasınada

cbr125cbr
15 Ekim 2010, 01:51
Yine aynı şey, biz de yaparız sorun değil. Pahalıya maal olur satamayız. Müzelerde saklarız.

Aslında maliyet hesaplayınca hiç de öyle pahalıya maal olmaz. İşçilik nakliye hammadde vs vs ve kendi kaynaklarını kullanırsan, ramzey yada mondial gibi çinli ucuz motosiklet yapacağına goldwing gibi motosikletler üretebilsek. Sonra daha alt gelir düzeylerine hitap edicek modeller gelir. Honda yada Yamaha nekadar kar koyupda satıyor Türkiyedeki motosikleti. Hoş ötv zırtv devlet de kazanıyor altın yumurtlayan tavuğu kesmezler ( kaz gelicek yerden tavuğu esirgerler) nasıl olsa geçici hükümetler herkes kısa vadeli düşünüyor...

motorcu48
15 Ekim 2010, 01:54
turkler neyı yaptıkı motosıklet yapsınlar:) don bak koprusuydu sılahıydı otomobılıydı hadı bunları gectım etı bıle ıthal edıyoz zuhah

inzell
15 Ekim 2010, 01:59
Yat inşaa sektöründe oldukça iddialıyız. :)

Serpico
15 Ekim 2010, 02:09
Zaten millette böyle bir istekte yok.
Özbekler Otomobil yaptılar.
İranlılar otomobil yaptılar.
Dünyanın gelişmiş ülkelerini hiç saymıyorum bile...
Önemli olan üretimin nerede-kimler tarafından yapıldığı değil. önemli olan MARKA yaratabilmektir.
Örnek;Türk markası olarak bildiğimiz ve benimde "bunu bilerek" aldığım bir pantolonu birgün evde giyerken etiketi elime takıldı ve merak ettim. Bir baktım ne göreyim. "Afganistanda üretilmiştir." Made in Turkey. Bu "a" firması şimdi Afgan ürünü mü oldu. Hayır.
Türkiyede Tofaş otomobillerini biz yıllardır Türk malı olarak kullandık. Bilakis kuş serisini.
Renault araçlarını da ondan farklı bir yere koymadık.
Daha da öncesinde Ford'un çoğu modelini de aynı şekilde algıladık.
Sonralarında hyundai, honda gibi markalarda Türkiyede üretim yapmak için devletten arazi kiralayıp fabrika kurdular. Bazı modellerinin %100ü burada üretilirken, "efendim %100 Türk malı motosiklet üretilemez" cevabının neresi doğru olabilir ki...

Bu mevzu daha önce de açıldı ve üzerine birçok şey yazıldı ama tek yaptığımız "problem" üretmek. Çare nedir. Nasıl çare üretebiliriz. Olumlu bir bakış açısı getiremedik ve konu kitlendi.

Bu işi özel sektöre bırakırsak hiç birşey olmaz. Bunu devlet ancak özel sektöre yaptırabilir. veya kendisi de üretebilir.

Önemli olan konuyu, o boyuta taşıyabilmek için basiretli önderlere ihtiyaç vardır!

inci24
15 Ekim 2010, 02:15
Geçenlerde tvde izledim ford transit üretiminin çoğunu türkiyede yapmaya karar almış bu ford burada araba yapıyorsa demekki motor üretimide yapılabilir

clemenze
15 Ekim 2010, 03:31
Kim demiş yok diye;:mrgreen:

http://www.tirebasin.com/haber_detay.asp?haberID=158

Ayrıca birde ETOX yani Türk Ferrarisi vardır. Buyrun;:)

http://www.haberler.com/bu-da-turk-yapimi-ferrari-etox-haberi/

Syanur
15 Ekim 2010, 03:45
Kusura bakmayın arkadaşlar ama pek bir "bilgisizce" yorum yapılan konu olmuş. Üretim nedir, ihracat ve ithalat nedir, %100 "X" malı ürün nasıl olur, neye denir...Bu kavramlar biraz yanlış biliniyor yada kulaktan dolma bilgi edinilmiş...

Kısaca ben bizzat yerli üretim projelerin içinde hayal ediyorum kendimi ama şuanda çook uzağız bu konuya. Ve bunu "millette olmayan bir istek" gibi eleştiremeyiz, neyazıkki devlet politikasına gider bu iş. Ki devletimiz de kendi başına buyruk politikalar ve yatırımlar yapamıyor. Ayrıca bu olayı Ford vb.. firmaların ülkemizde üretimin kararı aldıkları araç yada parçalar ile karıştırmyalaım. O tamamen farklı bir konu....

y.infernal
15 Ekim 2010, 05:38
1.Motoru ölüm aracı olarak gören ülkeden motosiklet üretmesini bekleyemeyiz..
2.Bu ülkede firmalarımız Motosiklet gibi basit ulaşım aracını önemsemiyorlar..

Bu sitede %100 Türk malı motor üretmek isteyen varsa, Motor projesini satın alsın, çizsin veya çizdirsin gitsin BMC fabrikasına orada bireysel müşterilere parça üretebiliyorlar. (http://www.bmc.com.tr/indexx.php?f=252f747537c23d566ab9ccaf75c35f69&sayfa_id=101&id=4479&l=1)

http://www.bmc.com.tr/indexx.php?f=252f747537c23d566ab9ccaf75c35f69&sayfa_id=101&id=8830&l=1

Zaten motosiklet için diğer her türlü elektrik aksam, granaj, dişli,şase, lastik vs. Türkiyede üretilebiliyor. Seri üretim değilde istenirse bireysel olarak Made in Turkey damgalı motosiklet yapılabilir. Bakarsınız ürettiğiniz motor tutar birgün Honda ya rakip olmuşsunuz :queen:

Seko
15 Ekim 2010, 09:10
Zaten millette böyle bir istekte yok.
Özbekler Otomobil yaptılar.
İranlılar otomobil yaptılar.
Dünyanın gelişmiş ülkelerini hiç saymıyorum bile...
Önemli olan üretimin nerede-kimler tarafından yapıldığı değil. önemli olan MARKA yaratabilmektir.
Örnek;Türk markası olarak bildiğimiz ve benimde "bunu bilerek" aldığım bir pantolonu birgün evde giyerken etiketi elime takıldı ve merak ettim. Bir baktım ne göreyim. "Afganistanda üretilmiştir." Made in Turkey. Bu "a" firması şimdi Afgan ürünü mü oldu. Hayır.
Türkiyede Tofaş otomobillerini biz yıllardır Türk malı olarak kullandık. Bilakis kuş serisini.
Renault araçlarını da ondan farklı bir yere koymadık.
Daha da öncesinde Ford'un çoğu modelini de aynı şekilde algıladık.
Sonralarında hyundai, honda gibi markalarda Türkiyede üretim yapmak için devletten arazi kiralayıp fabrika kurdular. Bazı modellerinin %100ü burada üretilirken, "efendim %100 Türk malı motosiklet üretilemez" cevabının neresi doğru olabilir ki...

Bu mevzu daha önce de açıldı ve üzerine birçok şey yazıldı ama tek yaptığımız "problem" üretmek. Çare nedir. Nasıl çare üretebiliriz. Olumlu bir bakış açısı getiremedik ve konu kitlendi.

Bu işi özel sektöre bırakırsak hiç birşey olmaz. Bunu devlet ancak özel sektöre yaptırabilir. veya kendisi de üretebilir.

Önemli olan konuyu, o boyuta taşıyabilmek için basiretli önderlere ihtiyaç vardır!

Aynen katılıyorum.

Biz yapamayız. Neden yapamayız biliyor musunuz, çünkü tasarım yapmak (şekil tasarımından bahsetmiyorum, mühendislik tasarımı) aklı selim düşünmeyi gerektiren, yani 40 defa düşünüp bir kez hareket edilmesi mecbur olan bir çalışmadır. Yaptığınız yatırımın karşılığını ürün ortaya çıkmadan alamazsınız. Ürünün ortaya çıkması da sıfırdan başlarsanız en az 18 ay sürer ki bunun için bile ciddi altyapınız, bilgi birikiminiz olması gerekir. Sizce biz yapı olarak buna uygun bir toplum muyuz yoksa genelde düşünmeden sazan gibi atlamayı mı severiz ?

Bir de ezbere dayalı olan ve her zaman için çok çalışanın (çok ezberleyenin) başarılı olduğu eğitim sistemimiz sürekli olarak yaratıcılıktan uzak ve ezberci sistem adamları üretir. Onların da zihinleri malesef özgür hareket etmekten çok uzaktır. Onlar ancak kurulu sistemler içerisinde çalışabilirler. Yine bu eğitim sisteminin bir sonucu olarak mühendislik bölümlerinde okuyan öğrencilerin çoğu, özel merakları yoksa daha öğrendikleri kavramların ne olduğunu bile tam olarak öğrenmeden mezun olurlar. Bütün bunlara bir de dışarda iki defa motor indirip toplayınca ve bununla insanların öğrenmek için yıllarını verdiği bilgileri öğrendiğini düşünen ama aslında neyi bilmediği hakkında zerre kadar bilgisi olmayan usta zihniyetini de eklersek, sonuç elde var sıfır olur.

Shrieker
15 Ekim 2010, 09:27

Ne :cyclopsan Bu devirde, hala ha ! Vay gomunist :P

Sinan Aksu
15 Ekim 2010, 10:50
Türk malı motosiklet yok.
Türk malı şirketlerde satıldı.

kench
15 Ekim 2010, 11:04
Türk malı motosiklet yok.
Türk malı şirketlerde satıldı.

Aynen öyle. Üretilmesine dair olasılıklar da ortadan kalkıyor bir bir. Konunun özüne inecek olursak siyasi içerik olur, konu kitlenir ama kısaca iktidarların yarım asırdır sürdürdüğü dışa bağımlılık politikası nedeniyle olduğunu söyleyelim.

Türkiye'de üretilen yabancı patentli otomobiller, motosikletler ya da diğer ağır sanayii ürünlerini karıştırıp kendimizi avutmayalım. Onların türk malı olmakla alakası yok. Bizler sadece onlar için montaj yapan işçileriz.

airhead
15 Ekim 2010, 11:32
Yapılamaz.Çünkü rekabet edemez.Rekabet yoksa üretimin anlamı olmaz.Çinlinin 100 dolara mal ettigi motoru biz 10.000tl ye yapamayız.çünkü altyapımız yok.Çünkü yetişmiş adamımız yok,olanlar da yurtdışında.

Sinan Aksu
15 Ekim 2010, 11:39
Aynen öyle. Üretilmesine dair olasılıklar da ortadan kalkıyor bir bir. Konunun özüne inecek olursak siyasi içerik olur, konu kitlenir ama kısaca iktidarların yarım asırdır sürdürdüğü dışa bağımlılık politikası nedeniyle olduğunu söyleyelim.

Türkiye'de üretilen yabancı patentli otomobiller, motosikletler ya da diğer ağır sanayii ürünlerini karıştırıp kendimizi avutmayalım. Onların türk malı olmakla alakası yok. Bizler sadece onlar için montaj yapan işçileriz.

Aynen öyle.
Daha detaylı yorum yapmak isterdim fakat konunun gideceği yer belli olduğu için çekindim açıkçası.

Sürekli olarak tüketen, buna karşılık üretmeyen bi toplum olduk artık.

ozturkkaan
15 Ekim 2010, 15:10
Aynen öyle.
Daha detaylı yorum yapmak isterdim fakat konunun gideceği yer belli olduğu için çekindim açıkçası.

Sürekli olarak tüketen, buna karşılık üretmeyen bi toplum olduk artık.

dediğin gibi söylenecek çok şey var..

şu fiat ın müthiş motoru olan multijet i motosikletlere uygulamak lazım aslında kasalı araba 14-15 krş yakarken bizlerden zoruna giden oluyordur mutlaka :queen:

motor-kolig
15 Ekim 2010, 16:00
yok ama işşallah olur

zeda3000
15 Ekim 2010, 16:14
BMC firmasi dahi turk degilki. British Motor Cop. firmasidir. Sizin Fiat olsun , Ford olsun ramzey olsun , tum firmalarda yaptiginiz her turlu deneme direk yurt disindaki diger firmalarin sistemlerine dusuyor zaten.

Ben bu konuda Ducatiyi ve diger italyanlari cok taktir ediyorum. Onlar icin motosiklet uretimi milli bir felsefe. Batan bir motorsiklet firmasi olsa dahi asla kaliplarini kimse ile paylasmiyorlar. Sir mezara kadar onlarla gidiyor.

Neden kendi otomobilimiz yok , neden kendi ucagimiz yok, neden kendi motosikletimiz yok

Ben size acikliyim

Cunku bizim egitime, ve egitilmis insanlara saygimiz yok

Eline kalem alip dusuncelerini ozgurce kagida aktaran tasarimciya saygimiz yok

O tasarimi hayata geciren becerikli muhendislere saygimiz yok

SGK den nasil calarim , sendikadan nasil kiviririm, muhendisin caylagini nerden bulurum, yerel yonetime nasil yaranirim diye dusunen is verenin zaten kimseye saygisi yok

Evet biz bukadar saygisiz bir toplumuz. Cunku hep banaciyiz. Endustriyel tasarimciya tekniker gozu ile bakiyoruz. 30 senelik sanayi ustasina da NASA nin uzak mekiginin bas muhendisi gibi tapiyoruz.

Sizce bu cehalet ve kafa ile Turkiyeden bir insan cikip ben motosiklet tasarladim ulkemin bayragi ile dunya pazarinda yer alacam dermi? Daha kotusu bu kadar saygisiz insan ver iken cevrede, imkan verirlermi adama???

abdullah_03
15 Ekim 2010, 16:21

:queen::queen::queen: devrim motosikletleri ha :queen::queen::queen:

---------- Mesaj ekleme zamanı: 16:21 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 16:19 ----------

buna modern sömürgecilik diyorlar

motor-kolig
15 Ekim 2010, 16:22
devrim işşallah yaparlar

cbr125cbr
15 Ekim 2010, 16:51
Devrim arabaları filmini izlediğimde böyle elim kolum bağlı hiç bir şey yapamayan biri gibi hissetmiştim. Konu evet siyasi içeriğe gidiyor ama sömürülüyoruz gerçeği her türlü karşıma çıkıyor. Japonyada yada çinde üretilen motosikletler yurt dışında (Almanya , Arap Ülkeleri ,Hindistan yada dünyanın farklı yerleri) ne kadar fiyata satılıyor, Türkiyede ne kadar fiyata satılıyor. Çünkü biz daha fazla ödemeye razıyız. Toplam sahip olma maliyetine baktığımızda benzini ile birlikte bir yılda yada 5 yılda biz ne kadar para harcıyoruz satın aldığımız motosiklete, atıyorum Amerikadaki yada Rusyadaki vatandaş ne kadar harcıyor. Bizmi çok safız onlar mı çok akıllı anlayamıyorum. Yapamayız değil yaparız yapmasına da birilerinin bundan çok canı sıkılır yaptırmazlar, kaza geçirirler mühendisler, maliyeti yüksek olur o olur bu olur. Üretim toplumu olsak da kendi işimizin işçisi olsak amenna. Mesela %5 vergi gelicek diye insanını %40 sömüren bir anlayış var. Pankart açtı diye ( ücretsiz eğitim istiyoruz yazan bir pankart) 3 ay gözaltında kalanlar var. Sözüm genel anlayış için hükümetler değişiyor ama politikalar az çok aynı. Herkes elbet birşeyler katıyor gelişim için ama onu da yapmasa hala Cumhuriyetin ilan edildiği tarihteki teknolojide kalırdık. Ya yapamadıklarımızın hakkını kim vericek, elimizde olup da yapılmayan yaptırılmayan şeylerin.

Devrim evet komunizm devrimi değil elbet, bilgi devrimi, benimseme, sahip çıkma devrimi, işte o zaman gücümüzü, sözümüzü geçirebiliriz. Üretim konusunda da ekonomi konusunda da dışa bağımlılık konusunda da vs.... (tamamen şahsi fikrimdir, yazılarım yüzünden tartışma çıkmamasını rica ederim)...

Şenonar
15 Ekim 2010, 17:03
arçelik bir zamanlar bu motoru satmış ama bilmiyorum
Türk üretimimi bunlar :silent:
http://www.3wheelers.com/arcelik.jpeg

clemenze
15 Ekim 2010, 17:11
Ya allah aşkına, Türkiye'de bu tip şeylerin üretilmesine kim izin verir. 2.gün ya faili meçhul yada fabrikada belirleyemeyen sebepten ötürü yangın vs. Bunlar hep hayallerde kalır gibime geliyor.

Khutuck
15 Ekim 2010, 17:19
Bıktım bu konudan. Mızmızmızmızmızmız ağlayacağınıza yürüyün gidin yapın kendi motorunuzu be!

Gören de diyecek hepsi motor yapmaya çalıştı, polis geldi içeri attı bunları!

Malum yerlerinizi sandalyeden kaldırmayın, kendi işinizi kurmayı düşünmektense "Net 900+SSK+Yemek+yol" düşünün, sonra vay efendim "Türkleri sömürüyorlar".

Kaldır poponu yürü git sen sömür başkasını!

Oturduğunuz yerden "niye kimse yapmıyor yapsınlar alalım" diyorsunuz ya, b.k alırsınız biri Türk malı motor yapsa. Yerli malı 600RR yapsalar "servisi yok, farları garip, arka tekeri ince, onu alacağına 1000'lik al" deyip durursunuz!

Yeter be!

hanedan12
15 Ekim 2010, 17:19
Yanlış hatırlamıyorsam ... BMC'nin tüm hisselerini bir türk holdingi satın almıştı...

Aslında saygı değil önemli olan kimse saygı duymasın ...

Bence işin özü ÖZGÜVEN Yazılara bakınca bile bunu anlamak mümkün ...
Özgüven eksiği olan insanlar yeni şeyler yapmaktan uzak dururlar ,Öncelikle bu özgüvenin kazanılması lazım....

Hem birey olarak ,Hem toplum olarak....

yusufbrs
15 Ekim 2010, 17:24
ne yazıki yok :(

zeda3000
15 Ekim 2010, 17:36
arçelik bir zamanlar bu motoru satmış ama bilmiyorum
Türk üretimimi bunlar :silent:
http://www.3wheelers.com/arcelik.jpeg

Malesef degil Arcelik vakti zamaninda Vespa dan aldi o modelin tasarimini.

http://farm1.static.flickr.com/21/24973317_955a688b52.jpg

Hatta daha kotusu Arcelik ismi bile Kocun bulusu degildir.Koc onu mecburiyetten yaratti. Kocun ilk uretimi olan camasir makinasi 1959 idi. Fakat ne uretimi nede icindeki malzeme kendine aitti. O zamanlar Amcor adi ile bilinen bir yabanci firmanin bire bir urunlerini yurt disindan getirtmek sureti ile camasir makinasi uretimini daha dogrusu bugunku kotu kaderimizin baslangi olan , montaji baslatti.

Ama Turkcede yanlis anlamlara cekilebileceginden Amcor ismini kullanmak istemediler. (Tarihte hep olan bir durumdur, vakti zamaninda Chevrolet firmasida meshur Nova modelini ispanyada baska isim ile sunmustu, cunku ispanyolcada Nova gitmeyen demek)

Bu yuzden Amcor isminden yola cikilarak Arcelik ismi dogdu. Daha sonra firma kaliplarin telif hakkini odedi ve kendi uretimine gecti. Ama halen bugun arcelik firmasi alinti kalip kullanmaktadir.

Turkiyenin buyuk devleri sandiginiz kadar masum degiller. Kesfedilmis Amerikayi Turk halkinin cehaletinden faydalanip biz kesif ettige getirdiler.

Ne zamanki bu halk , dinden, politikadan etnik catismadan uzak , kendini aydinlatma yolunda gercek egitime agirlik verir iste o gun, hem ucagimiz olur hemde motorumuz. Ama su anda halkin gozunu acmamak icin ellerinden geleni yapiyorlar.

methal
15 Ekim 2010, 18:20
kubanıın ön şasede Made in Turkey damgası var ??

alipaşa
15 Ekim 2010, 18:30
yok yaa ah olsada binsek :)

extrem_015
15 Ekim 2010, 18:30
::::::: yok ::::::::::

efsars
15 Ekim 2010, 19:40
japonyada artık araba ve motor üreten çok az firma bulunmakta çünkü artık japonyada yeni motor veya araba fabrikası açmak yasaklandı onun için japonyadan alınan malla çinde birleştiriliyor ve made in china yazıyor doğal olarak ..

Khutuck
15 Ekim 2010, 19:44
japonyada artık araba ve motor üreten çok az firma bulunmakta çünkü artık japonyada yeni motor veya araba fabrikası açmak yasaklandı onun için japonyadan alınan malla çinde birleştiriliyor ve made in china yazıyor doğal olarak ..

Sallamanın sınırı yok...

Haber kaynağın neresi?

kingcüneyt
15 Ekim 2010, 20:08

japonya araba ve motor üretim cenneti:cat: sanmıyorum öyle bişi olduguna

zeda3000
15 Ekim 2010, 20:26

Kendine ait bir arastirmanin sonucunda verdigin bir bilgi olmadigina emin oldugumdan , hos goru ile karsiliyorum

Japonyada fabriklasmanin yada motor endustrisinin durmasi yada baska bir bolgeye kaymasi soz konusu bile degil. Japonlar halen Amerikanin bir numarali Hurda metal musterisi. Bu yaklasik 40 senedir de boyle.

Tum otomotiv fabrikalarinin sahil kesmine kurulmasi ve kendilerine ait limanlari olmasi da rastlanti degil. Bu tamamen lojistik kolaylik icin yapilmis.

Fakat japonlarin Cin,Guney Kore, Taiwan gibi ulkelerde fason calismalar yaptirdigi dogru. Ama bunun sebebi Japon hukumetinin yasagi degil , tam tersi Japonlarin asiri talebi karsilayamadigindan fabrikalari diger ulkelere bolmeleridir.

Japonlar 1970 ortalarina kadar dunya piyasasinda bugunku Cin gibi supheli bakiliyordu. Avrupada arac ve motor satislari hayli dusuktu. Cunku onlarda Ikinci dunya savasi sonrasi ekonomik durumu duzeltmek adina Amerikadaki modelleri taklit ediyorlardi. Ama Datsun firmasi ile baslayan (Bugunku Nissan) atilim sonucu , artik %100 yerli ve yenilikci bir uretici durumundalar.

efsars
15 Ekim 2010, 21:06
Sallamanın sınırı yok...

Haber kaynağın neresi?

japonyaya geziye gitmiş bi prof. söylemişti artık araba ve motor fabrikaları açma ruhsatı verilmiyormuş sallama değiL ilk başta bizde inanmadık ama adam açıklamıştı güzel bi şekilde japonya gelişen bi ülke olduğu için fabrika açman için daha önce yapılmamış bir motorun projesini yapman gerekiyor..

gs500inanc
15 Ekim 2010, 21:52
ne yazıkki tamamen türk üretimi satışa sunulan motor yok. umarım olur..

MkD
15 Ekim 2010, 21:54
öküz manda ital eden bir ülke için biraz gereksiz bir soru olmuş

hondaRED
15 Ekim 2010, 22:37
%100 Türk yapımı senden benden bizden başka hiçbirşey yok :wiinkk:

inci24
15 Ekim 2010, 22:44
%100 Türk yapımı senden benden bizden başka hiçbirşey yok :wiinkk:

:queen::queen::queen: öyle ya ama gelecek için mutluyum

kamsea
15 Ekim 2010, 23:42
acaba diyorum biz kendi aramızda mı birşeyler yapmaya çalışsak MT olarak en azından içten yanmalı motor değilde bir elektrikli motor da mı yapamayız ?