PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Her Suzuki Servisine Gittiğimde Duydugum Fabrika Lafı

saintofdream
02 Ekim 2010, 00:45
Arkadaşlar Merhaba;

Ben suzuki servisine her gidişimde yedek parça istediğim zaman fabrikada varsa alırız hemen diyorlar. Bu meşhur fabrika nerde japonyada değilm mi :) Türkiyede suzuki fabrikasımı varmış ? Toptan parça satan bir firma değilmidir bu ? Nedir bu gizemli fabrikanın yeri yurdu adresi ?

KUVVETMİRA
02 Ekim 2010, 00:50
300, Takatsuka-cho, Minami-ku, Hamamatsu City, JAPAN 432-8611

saintofdream
02 Ekim 2010, 00:57
300, Takatsuka-cho, Minami-ku, Hamamatsu City, JAPAN 432-8611

Hehe servisler gercekten ordan mı getiriolar parçaları :)

zaferkarizma
02 Ekim 2010, 01:01
Hehe servisler gercekten ordan mı getiriolar parçaları :)

bu oalyın tek açıklaması var stokta olan bi yerden veya deposundan gettiriyodur kaç gunde geliyo bu parça 1 gunde falansa bnm dediğim gbdir. bnm abi depo da vardır bakim dememe benzemiş bu olay :)

clemenze
02 Ekim 2010, 02:12
Eski bir Suzuki personeli olarak şunu söyleyebilirim; servislerin ağzından çıkan "fabrikadan" kasıt aslında Suzuki Türkiye'dir. Tabi son yıllarda honda dahil stok problemi yaşamayan yoktur. Dolayısıyla parçalar peyderpey belli bir plana göre toplu yada münferit (tabi burada istenilen parçanın ve motorun modelininde önemi büyük; ör. VL250 gibi)olarak sipariş verilir. Tabi bir başka unsurda parça teminlerinin hangi usulle getirildiğidir. Uçak yada gemi gibi. Uçak hızlı gemi ise yavaştır::gleam::

VL250'nin motor aksamıyla yada grenaj tabir ettiğimiz kaba aksamının mevcut olduğunu zannetmiyorum. Sarf malzemelerini belki hemen temin edersiniz lakin elzem parçalar için biraz beklemeniz gerekebilir.

yürekçe
02 Ekim 2010, 02:19
kocaelideki fabrikasından :)
yahu kardeşim, açıp suzuki web sitesine baksana....

http://motosiklet.suzuki.com.tr/Iletisim

aya
02 Ekim 2010, 14:48
yıllar önce, tempra'nın tempra olduğu zamanlarda, ankara'nın göbeğindeki en işlek servisinde, patlayan, direksiyon hidrolik kutusundan çıkıp, hidrolik pompasına giden hortumunu bulamamıştık. ordan eskişehir yolu üzerindeki devasa, orta anadolu bölge deposuna sormuşlardı ve orda da yoktu. en son, "bursa'daki fabrikaya bakmamız lazım, varsa ordan getirteceğiz" demişlerdi.

bunu o zaman da garipsememiştim, bugün de garipsemem. çünkü o parça kolay kolay hasar görecek bir parça değil. normal şartlarda arabanın ömrüne yakın ömrü olan ve talep edilmeyecek bir parça. bizim gibi, kırk yılda bir ihtiyaç duyulacak bir parça. dolayısıyla böyle bir parçanın, öyle her servisin deposunda bulunmasının da bir esprisi yok. üstelik devletin, depoda, stokta sakladığınız parça için bile vergi aldığı bir ülkede, lazım olmayacak ve satılmayacak bir parçayı, kim niye tutsun stokunda?

bu nedenle, sık değişim gerektiren parçaların mutlaka en küçük serviste bile bulundurulmasından yanayım. ancak doğrusu tüm markalar için, belli başlı bazı parçaların servislerde hatta türkiye'de olmaması ve ana fabrikadan talep edilmesini hoş karşılarım doğrusu. zaten normal şartlarda değişim icap ettirmeyecek bir parçanın değişmesi gerekliliği milyonlarca araç içinde benim aracıma denk gelmişse, bir kaç gün beklemede de bir "hayır" olacağına yorarım durumu.

yani, parça ve stok meselesine sadece müşteri gözüyle tek taraflı bakmamak lazım geldiğini düşünüyorum. ama daha önce de belirttiğim gibi, belli dönemlerde değişimi gerekecek parçaların bulunmaması, hele de bu malzemeler "sarf" malzeme sınıfına giren ve sürekli değişmesi önerilen tüketim malzemesi ise, bunların bulunmamasını ben de asla mazur göremem.

not : tempradaki sorunun nasıl çözüldüğünü merak edenler varsa, servislerden umudu kesince, sanayide hortum işi yapanlara uğradık. hortum, bağlantı kelepçesinin ordan yırtılmış ve kaçırıyordu. onlar da, o bölgeye "rekor" yapabileceklerini söylediler ancak vakit, hafta sonu ve akşam vakti olduğundan hafta başına kalacağına söylediler. biz de aracı evin önüne çektik, hortumu ordan çıkardık, yırtık olan yerden kesip biraz kısalmasına rağmen, diğer yerlerden pay alıp yerine monte ettik, hidroliği tamamladık, havasını aldık ve yıllarca da sorun çıkarmadan o şekilde kullandık. sattığımızda bile halen sorunsuzdu...

Serk21
02 Ekim 2010, 15:41
DHL ile 2 günde japonyadan parça gelmesi mümkün bu arada =)

Turintr
02 Ekim 2010, 16:01
Avruda bir kaç yerde büyük depoları olması lazım. Ordan ürünler belirle günlerde belirli yerlere dağıtıma çıkıyor.