PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Acemi için bilgiler istiyorum...

m3tyu
27 Eylül 2010, 17:39
Öncelikle iyi günler çok geniş çaplı kaliteli bir forum olmuş bilmediğim çok şeyi buradan öğrendim sayenizde...
Arkadaşlar ben bu hafta asya motor 150 satın alacağım fazla motordan anlamadığım için bir kaç arkadaşıma sordum hepsi onayladı motoru alacağım kişide zaten arkadaşım sayılır ancak gerçekten fazlasıyla acemiyim bu konuda motoru kullanacağım yol 2 km başka işler için aracımı kullanacağım
Sormak istediklerim
1- motorlar yağ + benzin olarak mı çalışıyor yakıt sistemi ?
2- piyasada 20 tl'ye kasklar var 30-40 km/h ile gidecek bi scooter için kullanılırmı?
3- B sınıfı ehliyetim var A2 eklemek için ne kadar para harcarım ?
4- Kışın yağmurlu havalarda çok düşermiyim (hiç düşmem demiyorum :) )
5- Nasıl bir yol çizmeliyim motorsiklet hayatıma başlamadan önce tavsiyeleriniz nelerdir?
Cevap veren arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim

faikinci
27 Eylül 2010, 17:54
1-yeni motorlar sadece 95 yada 97 oktan benzin ile çalısmakta
2-piyasadaki 20 tl lik kasklar senı korumaz sadece cezadan kurtarır gerisini ALLAH bilir
3-300 tl civarında olması gerek
4-eğer alacagın motorsiklet tekerleri küçükse ve kalınsa (scooter) düşmen kaçınılmaz bence büyük çaplı tekerleri olan motorsiklet al derim
5-güvenliği herzaman alışkanlık haline getir karşındaki motorlu taşıtları sanki bir anda manevra yapacakmıs gibi bir anda duracakmıs gibi aranda mesafe bırak ve cok dikkatli ol motorun kazası çok kötü oluyor.

Sadık1453
27 Eylül 2010, 17:54
1- motorlar yağ + benzin olarak mı çalışıyor yakıt sistemi ?
bu söylediğin iki zamanlı motorlara özel bir durumdu, seninkinde buna gerek yok
2- piyasada 20 tl'ye kasklar var 30-40 km/h ile gidecek bi scooter için kullanılırmı?
20 tl' lik bir kask seni güneş gözlüğünün koruyacağı kadar korur, motoruna vereceğin para önemli değil ama koruma ekipmanlarını alabileceğinin en iyisini almanı tavsiye ederim. Malum motor ile hareket halinde olmadan da yapılan kazalarda yaralanma ve can kayıpları olmuştur.
3- b sınıfı ehliyetim var a2 eklemek için ne kadar para harcarım ?
ortalama 400 - 450 tl
4- kışın yağmurlu havalarda çok düşermiyim (hiç düşmem demiyorum :) )
umarım hiç düşmezsin ama bunun yaz yada kış ayları ile değil, yeteneğine, dikkatine ve tabiki birazda şansına bağlı bir durum olduğunu bilmen yeterli
5- nasıl bir yol çizmeliyim motorsiklet hayatıma başlamadan önce tavsiyeleriniz nelerdir?
kesinlikle koruma ekipmanların olmadan motosiklete binme
cevap veren arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim

"kazasız sürüşler"

m3tyu
27 Eylül 2010, 18:55
Verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim arkadaşlar önce scooter ile başlamak istiyorum belki bi kaç alıştıktan sonra büyük motora geçebilirim ama bir acemi olduğum için vitesli motorsikletlere fazla para vermek istemiyorum alışamam beceremem vs. en azından kışı atlatana kadar alışayım zaten gideceğim yol 2 km yürümekten araba ile gitmekten daha kolay ve ekonomik olacaktır diye düşünüyorum o yüzden bu işe kalkıştım peki bundan sonra cross motor mu yoksa racing motor mu tercih etmeliyim bir sonraki motorum nasıl olmalı ? bir sorum daha olacak vitesli motora alışmak kolaymı ? scooter'a nazaran cevap verirseniz sevinirim teşekkürler

Sadık1453
28 Eylül 2010, 10:53
peki bundan sonra cross motor mu yoksa racing motor mu tercih etmeliyim bir sonraki motorum nasıl olmalı ? bir sorum daha olacak vitesli motora alışmak kolaymı ? scooter'a nazaran cevap verirseniz sevinirim teşekkürler

Motosiklet seçimi senin tarzın ile ilgili, bu sorunun bir tek cevabı olmaz. Kim hangisine kendini yakın görüyorsa onu tavsiye eder. Kimisi naked der, kimisi SS al der ben enduro al derim herkes neyi beğeniyorsa, hayatının şekline göre ona tercih edebilir.

Vitesli motora geçişte yaşayabileceğin tek sıkıntı debriyaj ayarı ama araba kullanıyorsan mantığı bildiğin için çabuk çözersin.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"

Sinan Aksu
28 Eylül 2010, 11:05
peki bundan sonra cross motor mu yoksa racing motor mu tercih etmeliyim bir sonraki motorum nasıl olmalı ? bir sorum daha olacak vitesli motora alışmak kolaymı ? scooter'a nazaran cevap verirseniz sevinirim teşekkürler

Almak istediğiniz scooter'i şimdilik alın.
Kullandıkça istekleriniz artacaktır.
Motosikletten beklentileriniz çoğalacaktır.
O zamana kadar belirli bir süre geçecek ve sizde kafanızda bir tarz belirlemiş olacaksınız.
Başkasının çizdiği çizgiden gitmek yerine tarzınızı kendiniz belirleyin derim.
Zaten Sadık gereken cevabı vermiş bu konuda.

m3tyu
28 Eylül 2010, 11:51
Verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim ama ben biraz daha beklemek istiyorum kış geçene kadar bekleyip ve para biriktirip kış bitiminde iyi bir motorla başlamak istiyorum bu aradada iyice araştırıp öğrenirim

erdalım
28 Eylül 2010, 11:56
bence motosiklette eğitim çok önemli iyi bir yerden yada hocadan motosiklet güvenli sürüş eğitimi al bu eğitim için bütçe ayıramam deme çünkü motosiklet hayatında önemli bir yeri vardır eğitimlerin:)

tigermbz
28 Eylül 2010, 12:02
Öncelikle ehleyete başvur
sonra bütçeni belirle ve bize söyle ki biz de o yönde ideal bir tavsiye yapmaya çalışalım
işe yarayacak kasklar 100 TL civarından başlıyor, daha altını düşünme bile
motosiklette düşmeye değil iyi kullanmaya odaklan :)

blackhhat
28 Eylül 2010, 12:04
Bende de b ehliyeti war.A2 için 300 ehliiyet kursuna 200 de maliyeye vereceğim.Toplamda 500'e mal oluyor.Burası Isparta olduğu için çok fazla alternatif yok.Muğla'da A2 ehliyet kursları için 200 civarında bir para veriyorsun.