PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 0 motor alırken aşamalar

Oznkbk
22 Ağustos 2010, 03:27
0 motor alırken ne yapılmalı ? yani motoru aldıktan sonra plaka için nereye gidilmeli ruhsat için nereye gidilmeli bunlardan başka birşey yapılması gerekiyor mu ?

-eren-
22 Ağustos 2010, 03:30
Bi motor bayine gidip motorunu aldığında ordakiler sana belgeleri hazırlar sen sadece imza atarsın .

Osbourne
22 Ağustos 2010, 03:33
Anahtar teslim diye bir olay var..Eğer anahtar teslim istiyorum ben dersen onlar(motoru satan yer) tüm evrakları sana hazırlar, ruhsatla beraber sana teslim ederler..Anahtar teslim istiyorsun diye senden fazla para almaya kalkışmasınlar ama..Sadece evrak bedellerini vereceksin..(son durum olarak ne kadar tutar bilmiyorum tahmini 150 TL civarı olması lazım)

Sen yapmak istersen bölgendeki trafik md.'lüğüne gidip oradan muamelecilere (belirli bir ücret karşılığı) yaptırırsın işini..

volkanix
22 Ağustos 2010, 03:39
evet motoru bayiiden aldığında imzalaman gereken belgeleri imzalarsın
sonra sana fatura, motor bayiisi olduğuna dair bir yazı ve bir blege daha veriyorlar ancak şimdi onun ne belgesi olduğunu unuttum
önemli olan fatura ve o belge
o belgelerle emniyete gidiyorsun belli işlemleri yapman gerekiyor dosya oluşturacaksın ancak bunu yapan muameleciler var
belli bir ücret karşılığında ben 30tl vermiştim tüm işlemlerini yapıyor senden sadece bir iki imza alıyor
diğer türlü kendi başına yaparsan baya bir uğraşırsın çünkü çeşitli yerlere gitmen gerekiyor
gerçi bu söylediğim şu nedenle değişik çünkü ben istanbulda değildim
motoru istanbuldan aldım bayii istanbuldaydı aslında tüm işlemlerimi onlar ücretsiz yapacaklardı ancak başka şehirde oturduğum ve o şehrin plakasını çıkaracağım için bayii karışmadı zaten
ayrıca bu işlemler 300-350 tl civarı tutuyor (ruhsat, plaka, sigorta vs.)
ancak küçük şehirde daha da ucuz oluyor örneğin istanbulda sigorta bedeli 60-70 tl civarında iken burda 26,25tl civarında idi
çok fazla açıklayıcı olamadım biliyorum
saygılar

COQ
22 Ağustos 2010, 04:12
Bir adet garanti belgesi
Bir adet fatura
Bir adet servis bakim karnesi
Bir adet kullanma klavuzu

vermiyorlarsa, alma o motoru....
Bu 4 belgeyi mutlaka iste....