PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motorcuda Göğüs İltihaplanması

KurtÇobanı
01 Temmuz 2010, 00:50
20 yıla yakın racing motor kullanan bir tanıdığım motorunu sattı satma nedenide sağlık sorunları olduğunu söyledi,kendisi göğüs kafesindeki ağrılardan dolayı doktora gidiyor röntgen çekildiğinde göğüs kafesi çevresini iltihaplandığı ortaya çıkıyor, hiç sigara kullanmamış birisi aynı zamanda motor kullanırken en kaliteli giysileri kullanan birisi, doktor bu iltihaplanmanın motor kullanırken göğsüne gelen rüzgarlardan kaynaklandıgını söylüyor ve motoru bırakmasını aksi halde iyileşmesinin zor olacağını söylüyor ve arkadaşım motorunu satıyor ve şuanda da hala tedavi görüyor..

Söylemek istediğim ve öğrenmek istediğim şu, bu tarz rahatsızlıklar ve hastalıklar motor kullanan kişilerde ne derecede ortaya çıkıyor konuyla alakalı olarak bilgi sahibi arkadaşlarımızın yorumlarını bekliyorum..

COQ
01 Temmuz 2010, 00:57
Geçen yil bir arkadasimi ayni nedenden kaybettim.
Futbol oynarken sifayi kapti ve 4-5 yil boyunca çozum arayisi maalesef kôtû sonla bitti.
Simdi bu durumda futbol adami öldürür demek ne kadar dogruysa, motosiklet bu tür hastaliklara yol açar demek de o kadar dogru.

Ruzgarin bunyeye kötü etkisi kanitlanmis bir gerçektir.
Demekki arkadasin iyi korunamamis desek yalan olmaz.
Ama sebep baska seyler de olabilir.

33 yildir motosiklet kullaniyorum.
90 li yillardan beri de spor motosiklet kullaniyorum.
Dusme kaza disinda bunyeme hiç bir zarari olmadi.

Biz kuçukkken buyuklerimiz gogsumuze gazete koydururlardi.
Bobreklerimizi usutmeyelim diye.
Sonrasinda motosiklet ekipmanlari çogaldi, çesitlendi gerek duymadik.
Ama hep ruzgardan sakinarak kullandik.

Ofelya
01 Temmuz 2010, 00:57
20 yıla yakın racing motor kullanan bir tanıdığım motorunu sattı satma nedenide sağlık sorunları olduğunu söyledi,kendisi göğüs kafesindeki ağrılardan dolayı doktora gidiyor röntgen çekildiğinde göğüs kafesi çevresini iltihaplandığı ortaya çıkıyor, hiç sigara kullanmamış birisi aynı zamanda motor kullanırken en kaliteli giysileri kullanan birisi, doktor bu iltihaplanmanın motor kullanırken göğsüne gelen rüzgarlardan kaynaklandıgını söylüyor ve motoru bırakmasını aksi halde iyileşmesinin zor olacağını söylüyor ve arkadaşım motorunu satıyor ve şuanda da hala tedavi görüyor..

çok geçmiş olsun, oldukça ciddi bir rahatsızlık ama demekki korumalar da bir yere kadar...
20 yıl boyunca motor üzerinde, belki hemen bi hastalık görülmüor ama ileriki yaşlarda bu tür sorunlar oluşuyor anlaşılan..

alkadras
01 Temmuz 2010, 00:59
Bünyeyle alakalı bir durum gibi geldi bana.. Demek ki bahsettiğiniz kişinin bünyesi bu hastalığın çıkması için uygundu ve motor da sebep olmuş oldu.

Sinan Aksu
01 Temmuz 2010, 00:59
Rüzgardan dolayi vücudun hassasiyetini kaybetmesi sonucu kaza yapani duydum.
Doğal olarak rüzgarın çarptığı bölgeden kan çekiliyor ve hareket kabiliyetiniz azalıyor.
Ama bunu ilk defa duydum.
Umarim en kısa sürede sağligina kavuşur.

ferguson
01 Temmuz 2010, 01:07
hastalık yoktur hasta vardır. motor bahane olmuş sanki. arkadaşınıza geçmiş olsun. endişelenmeniz yersiz.

mavibuz
01 Temmuz 2010, 01:33
Abi senin arkadaş terledikten sonra bunalıpta motoru bir süre önü açık falan kullnmış olmasın, benim bir arkadaşımda bu nedenden dolayı zatürre olmuştu Allah'a şükür iyileşte umarım senin arkadaşında iyileşir. Allah'tan açil şifalar diliyorum

KurtÇobanı
01 Temmuz 2010, 02:15
Bahsettiğim arkadaş, herzaman güvenli ve emniyetli motor kullanan birisi, maddi durumunun iyi olması nedeniylede kaliteli giysiler giyen bir arkadaşım giysisiz ve korumasız motor kullandığını görmedim, tabiki kişinin bünyesinin nekadar sağlam ve dayanıklı olduğu önemli, benim öğrenmek istediğim uzun yıllar motor kullanan ve kullanmış kişilerde butür rahatsızlıklar nekadar sıklıkla görülüyor yoksa bu bir istisnamı

Sadık1453
01 Temmuz 2010, 10:47
Rüzgarın vücuta girdiğinde bir takım olumsuz etkilirinin olduğu doğrudur, ancak iltihaba yol açacak her hangi bir durum oluşturması tıbben mümkün görünmüyor.

http://www.aof.anadolu.edu.tr/kitap/EHSM/1215/unite03.pdf

Ramazan Can
01 Temmuz 2010, 11:18
arkadaşlar göğüsümüzü gerçekten rüzgara karşı korumalıyız... eğer korumazsak bedelini ağır ödeye biliriz...

m.şanveren
01 Temmuz 2010, 15:58
Eee peki gördüğüm ve tanıdığım 55/60/70 yaşlarında motorcu dedeler var,12/13/15 yaşlarından beri motosiklet kullanıyolar,maşşallah taş gibiler,sadece dizlerinin ağrıdığını söylüyolar.

Sadece bir kaçı böbreklerinden şikayetci,onlarda zaten hatalarını biliyorlar ''yigenim,bu merete binecesen,bobreklerini gorumayı unutma haaa.Biz cahillik ettik,aynı zamandada korumalara gücümüz yetmiyidi yigenim.Döş,bağaarr açık bindik,aman..!sen dikkatet yigenim''

Şikayet sadece bu,bence arkadaşın başına gelen olacağı varmış olmuş deniyorya,işte öyle birşey olmuş...Geçmiş olsun...

KurtÇobanı
02 Temmuz 2010, 13:15
Rüzgarın vücuta girdiğinde bir takım olumsuz etkilirinin olduğu doğrudur, ancak iltihaba yol açacak her hangi bir durum oluşturması tıbben mümkün görünmüyor.

http://www.aof.anadolu.edu.tr/kitap/EHSM/1215/unite03.pdf

Verdiğin link bilgilenme acısından güzel tabi fakat bu linkde rüzgardan kaynaklanan veya kaynaklana bilicek iltihaplanmalardan bahsetmiyor diye böyle birşeyin olması mümkün değil demekte yanlış herhalde, rüzgarın olumsuzlukları tabiki var benim bu konuyu açma maksadım, bu tarz rahatsızlıklar motorcularda görünen bir durummu yoksa istisna bir durummu onu öğrenmek istedim ve gördüğüm kadarıyla istisna bir durum

Ayrıca bu konu motor kullananlar için koruma ve korunmanın sadece kask ve botlardan ibaret olmadığınında bir göstergesi oldu yorumlarınız için teşekkürler arkdaşlar

jönysf
02 Temmuz 2010, 13:26
Büyük geçmiş olsun. İnşallah en kısa zmanda sağlığına kavuşur. :pr:

torcemo
02 Temmuz 2010, 14:35
Arkadaşına çok geçmiş olsun, inşallah en kısa zamanda iyileşip sağlığına kavuşur. Yalnız 20 yıl çok uzun bir süre. Son zamanlar belki senin gördüğün korumalı kullanmış olabilir ama geçmişinde belki gençlikle tedbirsiz davranmış olabilir diye düşünüyorum.

Bir keresinde günü birlik ist-karasu yapmıştım çok soğuk bir havada. O kadar korumalı giyinmeme, bel korumamda olmasına rağmen bir iki gün böbrek bölgelerim ağrımıştı. Maalesef bu iş şakaya gelmiyor.

KurtÇobanı
02 Temmuz 2010, 15:03
İyiniyet temennileriniz için teşekkür ederim arkadaşlar

Şeyh Şamil
03 Temmuz 2010, 20:38
Arkadaşına çok geçmiş olsun, inşallah en kısa zamanda iyileşip sağlığına kavuşur. Yalnız 20 yıl çok uzun bir süre. Son zamanlar belki senin gördüğün korumalı kullanmış olabilir ama geçmişinde belki gençlikle tedbirsiz davranmış olabilir diye düşünüyorum.

Bir keresinde günü birlik ist-karasu yapmıştım çok soğuk bir havada. O kadar korumalı giyinmeme, bel korumamda olmasına rağmen bir iki gün böbrek bölgelerim ağrımıştı. Maalesef bu iş şakaya gelmiyor.

''kurtçobanı '' son derece önemli bir konuya değinmişsin.

''torcemo'' da tüm samimiyetiyle özellikle soğuk havalarda

motorcuların başına gelebilecekleri, kendi tecrübe ve deneyiminden

yola çıkarak bizlerle paylaşmış..

Eskilerin bir deyimi vardı. Kış aylarında soğuk hava; iğne deliğinden

içeriye girer, cemrelerin düşmesinden sonra soğuk çarpmaz diye!..

Arkadaşına acil şifalar , geçmiş olsun. Yazın kısa, kışın ise; uzun mont

kullanmakta çok büyük fayda var..

Arjantinli69
03 Temmuz 2010, 20:49
bende 88 den beri motosiklet üzerindeyim 6 sene öncesine kadar deri mont kullanarak kullanıyordum,ara sıra gögsümde agrı oluyordu ama çok soguk havalarda.eski motorcu abilerimiz gögsüne gazate kağıtı koy mont seni rüzgardan korumaz derdi,gencizya kulak ardı ederdik. ama bünye ile alakası'da doğal olarak var.herkesin vücut direnci bir değil.ama yinede iyi korunmak lazım şakası yok ilerleyen yaşlarda. birde kurye arkadaşlar söylerler ara sıra bacaklarım ağrıyor diye,sebebi belli

hatis
03 Temmuz 2010, 20:50
ALLAH şifa versin arkadaşınıza...

motorhocası
03 Temmuz 2010, 22:11
Geçen kış korumasız pilot montla sürmüştüm 0 derecede baya etkilenmiştim nefes darlığı-ağrı hissettim, bu kış korumalı montla -5 derecede 80-100 sürmüştüm etkilenmedim.