PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arkadaşlar kısmetse ilk motorumu alacağım.En az 2-3 kere düşeceğimi söylüyorlar : (

mınçıka_35
30 Haziran 2010, 15:36
Arkadaşlar herkese merhabalar.Kısmetse ağustos başında ehliyetimi alıyorum.İlk motorum olacak 125 zn yi sabırsızlıkla bekliyorum.Fakat özellikle son birkaç gündür motor kullananlarla yapmış olduğum muhabbetler sonucu,motora başlayan birinin en az 2-3 defa düşeceğini söylüyorlar.:cyclopsan Gerçi son 3 aylık kazancımla takside girerek motocross kaskı,eldiven,bot,dizlik,mont ve full robokop koruma aldım.Daha motorumu almadım,ehliyetimi bekliyorum:) formu inceleyince gördüm ki çoğu kişi çeşitli kazalar geçirmiş.Valla ne yalan söyleyeyim biraz tırsıklık geldi:pale: Arkadaşlar acaba yeni motora başlayan birinin en az 2-3 defa düşmesi işin raconu mudur?
İlk defa motora binip düşmeyen aramızda var mı?Gerçi ailemin arabası var ama fazla kullanamıyorum.ayda 1 kere ancak.O da çok önemli işlerim olduğunda.Şahsi bir ulaşım aracı olarak ucuz olması ve 125 zn ye hasta olduğumdan motora başlayacağım.Dedikleri gibi başladığım zaman en az 2-3 kere düşer miyim?Deneyimlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.Herkese saygılarımla...

gitarist444
30 Haziran 2010, 15:41
Bir söz vardır "Kaza yapmayan motorcu yoktur daha kaza yapmamış motorcu vardır" hepimiz düştük kalktık başımıza ne gelceğini bilemeyiz sen korumalarını ekipmanlarını tam olarak giy dostum birazda dikkatli ol olay budur saygılar...

Type RS
30 Haziran 2010, 15:45
dikkatsiz kullanırsan 12-13 kez de düşersin ama bir defa düştükten sonra ister istemez çok daha sağlamcı ve dikkatli sürersin o yüzden 2-3 defa düşersin diye bişey yok. hatta altındaki makinanın 2 adet tekeri oldugunu bilerek sürersen o 1 defayı da düşmezsin bence..
bende 1 yıllık motorcuyum bi kez düştüm oda ıslak yolda ön freni sıkınca nylon lastik kaydı, lastiği değiştirdim o gün bugündür ön frenede çok az basıyorum we bidaha düşmedim :) düşmekte düşmemekte senin elinde...:cat:

RunemagicK
30 Haziran 2010, 15:50
truva filminin başında bir sahne vardı
archilles giyinip kuşanmış ve ata binmiş meydana gidicek, o sırada çocuk soruyor "ölümsüz olduğun doğrumu?", archilleste "öyle olsaydı zırh takmazdım" diyor.
burda archilles biz oluyoruz:D düşüceğiz ki koruma takıyoruz, düşebiliriz yani, garip bir durum değil. benim başladığım 1buçuk sene oldu henüz düşmedim ama sıramı bekliyorum. geçenkerdede 15 sene sonra ilk kez düşen birisi başlık açmıştı.
kaldıki koruman varsa düştüğünde hemen kalkar, motor çalışıyorsa yoluna devam edersin

---------- Mesaj ekleme zamanı: 14:50 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 14:48 ----------

bu arada bende düşmüştüm, unutmuşum:D feribotta hemde, ıslak demir üzerinde 10km ile giderken altımdan fırlamıştı birden motor:) (korumalarımı 1 gün önce almıştım neyseki)

EmoTHEp
30 Haziran 2010, 16:07
forumda bir arkadaşın bir imzası var: Kafan asfalttan daha mı sert!!! diye :D çok güzel bir söz... korumlarını almışsın ne güzel, çok ciddi bir kaza olmadıktan sonra kolay kolay zarar geleceğini düşünmüyorum... ama yine de kazasız sürüşler dilerim...

shoother
30 Haziran 2010, 16:07
15 gün oldu başlayalı. Henüz düşmedim, ama her an düşebileceğimi biliyorum. İlk binen ya da 50 yıldır binen farkı yok. İki tekerlekli olduğundan her zaman devrilme ihtimali var sonuçta :).
Aynı mantıkla araba kullanan herkese mutlaka kaza yapacağını, her doktora mutlaka bir hastasının ellerinde öleceğini, bir inşaat mühendisine yaptığı binanın çökeceğini söyleyebilirsin. Olay direkt başına gelmesinden ziyade, her an olabileceğini bilmek ve buna hazır olmak.

ozturkkaan
30 Haziran 2010, 16:45
Yaklaşık 20.000 km kadar korumasız günlük montlarla yeleklerle motosiklet kullandım.

Uzun yol bile yaptım Çanakkale şehitlikleri gezdim falan filan ....

Korumalı mont aldım kendime yaklaşık 10 gün sonra dümdüz giderken düşüp gözümü hastahanede açtım. :)

Yani ne zaman ne olacağı belli olmaz 20.000 e kadar hiç bişey yoktu :pr:

mınçıka_35
30 Haziran 2010, 16:59
Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim.İçimi rahatlattınız:)Anladım ki ilk binen diye bir şey yok.Sonuçta 2 tekerlek.Ama sizlerinde dediği gibi sanırım korumalarımı giyince düşsem bile ayağa kalkabilirim:)Ne demişler tedbir kuldan,takdir Allah'tan:wiinkk:...Herkese kazasız belasız sürüşler dilerim.Güzel günlerde motorlarınızı kullanmanız dileğimle...Saygılarımla...

gorkemuls
30 Haziran 2010, 17:05
ben 8 yıllık motorcuyum, 6. motorumu kullanıyorum. Ve Allaha şükür hiç düşmedim, ama herzaman doğru hızda ve her an herşey olabilirmiş mantığıyla kullanıyorum. Agresif kullanmak, size ve motorunuza zarar vermekten başka hiç bişey yapmaz. Özellikle size yeşil yanarken bile dikkatli geçmek gerekir. :wiinkk: tavsiyelerim bundan ibarettir. Kazasız belasız sürüşler...

mastikos
30 Haziran 2010, 17:11
hiç te düşmeyebilirsin bu senin şansına kalmış
çok uzun süredir motor kullanan da düşer bu acemiliğinden veya motor kullanmayı bilmediğinden değil bir anlık bişeyle pat yerdesin.acemiliği atlattım artık düşmem dersin pat yerdesin.

araba kullanmayı öğrendiğimde uzun süre kaza yapmadım artık çözdüm bu olayı dedim kaza yaptım.neyseki motorda aynı hataya düşmedim öğrendim diye birşey yok kaza bu her an olabilir dikkat !

Blackeagletr
02 Temmuz 2010, 21:08
Dostum ben motorumu 2-3 ay önce aldım. Kanuni Breton 125. Önceden hiç vitesli motosiklet kullanmamıştım. Scooter da 2 3 kere kullandım. İlk 1 2 hafta 5 10 kaza atlattım tek tekere kalktım kıçını attırdım hiç çarpmadım hiç düşmedim ama hep ucuz yırttım. Yani düşmeden de aynı seviyeye gelebilirsin diye düşünüyorum. Tek ihtiyacın dikkat ve tedbirler almak. Kazasız belasız sürüşler dilerim.

KaPTaNHaSaN
02 Temmuz 2010, 21:53
sana hemen düşersin diyenler çok düşmüş heralde.
sen önlemini aldıktan sonra neden kesin düşesin ki extrem bir durum olmadıkça?

mınçıka_35
02 Temmuz 2010, 22:02
Arkadaşlar değerli yorumlarınızdan dolayı gerçekten teşekkür ederim.Ne demişler her şeyin profesyoneli:)Dediğiniz gibi motora uzaktan yakından az biraz ilgili kişileri dinleyince sonuç böyle oluyor(kesin 2-3 kere düşeceksin).Fakat sizler gibi motoru bir yaşam tarzı haline getirmiş insanları dinleyince durum çok değişik.Hemen hemen korkum kalmadı sayenizde.İşin özü korunmak ve dikkat.:wiinkk:Değerli yorumlarınızdan dolayı teşekkür ederim.Saygılarımla...

35sdk89
22 Ağustos 2010, 14:01
Bende cbr125 alıcam parçaları çok pahalı bile bile alıyorum düşme korkum yok, fakat düşersem ne yaparım diye düşünmüyorum değil hani =) kıyafetlerim hazır zatende düşmek düşündürüyor beni hep merak ederdim hiç düşmeyen motorcu var mı diye =) yoksa düşmek=amatörlük mü diye ama hala arıyorum cevabı sanırım motorsikletimi alınca öğrenicem =)

madlive
22 Ağustos 2010, 14:41
''Düşmeyen motorcu yoktur, düşecek motorcu vardır'' deyişi çok doğru bence.
İlk motorum ile 12.000 km sonrasında düştüm ilk defa.
Kafan dalgın olmayacak başka birşey düşünerek gidersen düşmen an meselesi.

TEMAHTE
22 Ağustos 2010, 14:53
bence kask bir mont ve dizlik kafi abartmaya gerek yok çünkü kullanamıyosunuz ve hevesten dolayı çok masraf yapıyoruz eldiven de olabilir

volkanix
22 Ağustos 2010, 15:08
kask, eldiven ve dizlik mutlaka olsun ilk binişlerinde
ben de ilk bindiğimde düştüm yaklaşık 1 hafta oluyor
aldığım motor ninja 250r ve bana ilk başlangıç için çok iyi motor dedikleri için almıştım
gerçekten çok iyi bir motor ama ilk başlayanlara daha doğrusu hiç bilmeyenler için biraz güçlü bir motor
şu an scooterla eğitimlerime devam ediyorum 1 hafta sonra 125lik bir motorla deneyeceğim kendimi ve yaklaşık 1 ay sonra kendi motoruma çıkacağım
sabırsızlıkla bekliyorum
uzun uzun bakıyorum motoruma:)
ama binmeyi öğrendiğim o günden sonra inmeyi hiç düşünmeyeceğimi çok iyi biliyorum
her zaman dikkatli olmak lazım ve korumalar olması lazım
ben senelerce bisiklet kullandıktan sonra bile bir kere bisikletten düşmüştüm
pedalı arızalıydı ve ayağım boşa gitmişti arka tarafa kafa üstü düşmüştüm ve gözlerimi hastanede açmıştım
1 günlük bir hafıza kaybı yaşamıştım
üniversite sınavına da 1 hafta felan vardı acaip bir şeydi yani
yani kask çok önemli,
eldiven de çok önemli çünkü refleks olarak ellerini koyuyorsun
dizlik de çok önemli çünkü dizlerini de koyuyorsun yere
motoru düşürdüğümde korumlarım olduğu için hemen kalktım ayağa ve üstüme başıma baktım
genelde kurşun yeme ihtimalinde böyle hareketler olur hemen tişörtünü çıkarırsın bakarsın vücuduna çünkü bazen anlayamazsın kurşun girdi mi girmedi mi o şokla
o yüzden tavsiyemdir eğer kurşun yeme ihtimaliniz varsa ve silah ateş edilmişse hemen vücudunuza bakınız tabi yere düşmemişseniz:)
neyse son olarak şunu dicem
bir çok motorcunun düşme macerası var ben de bunu düştükten sonra öğrendim hep
motoru bilmeyen birine göre düşmek belki rezillik ama gerçek bir motorcuya göre düşmek çok olağan bir şey önemli olan tedbirini almak, tebrini almamışsan asıl rezillik odur
uzun tuttum kusura bakamyın
saygılar

yucika
22 Ağustos 2010, 16:01
illa düşeceksin diye bişey yok.
Ben 2-3 defa motoru devirdim.
düştüm demiyorum çünkü durduğu yerde manevra yaparken dengesini sağlayamadım.
trafikte diğer araçlara dikkat et.
yol hakkı sende de olsa diğer tarafın bunu ihlal edebileceğini unutma.
her zaman başkalarına yol ver.
kavşağı en son geçen sen ol ama sağ salim geç.
sinirlerine hakim ol kimseyle dlaşma bırak aceleleri varsa kadrelerine doğru yol alsınlar.
sen ne arada kal ne de akderlerine aracı ol.
korumalarını giymeyi unutma kısa mesafede veya yavaş giderken daha çok ihtiyacın vardır korumalara.
unutma kazalar için minimum mesafe tespit edilememiştir. değil 100; on metre bile gitmeden kazaya uğrayabilirsin.

Motorious
22 Ağustos 2010, 21:53
3 aydır kullanıyorum.
6000km deyim. Hergün 100 km işe gidip geliyorum. Ramzey qm 250.

Garantili tavsiyelerim şunlar;

1- İyice ustalaşana kadar 60km/h yi geçme.
2- Sen motosiklet üzerindeyken aklın başka yerde olmasın.
3- Başlangıç motosikleti olacağı için sollanmaya alış herkes seni sollayacak, çok önemli
sol ayna senin herşeyin. Arkandan gelen araç yada araçların nasıl geldiğine dikkat et.
140-160 km ile yanından geçecekler. Korkma. Kamyon tır otobülerde daha bir dikkatli ol.
Bunlar seni asla görmezler. Sen pozisyonunu onalara göre ayarlayacaksın.
Seni sıkıştıracak gibi gelen varsa gazı kes yavaşla nasılsa tekrar hızlanırsın.
Geceleri şehir dışı dar yollarda seni sollayanlar için 4 lülerini yak. Dönüşlerde sinyal ver.
4- Karşıdan gelen ve sinyal vermeden sola dönenlere dikkat et. Şerefsizdir onlar. Duvar gibi
keserler önünü. Ön frene asılma ayak freni alışkanlığın olsun. Önce ayak sonra el freni.
5- Çatal ayaklığı kaldırmayı unutma. Ben çok unuttum. Sürtme sesinden sonra
uyanıyorsun. Emniyet kablosunu geri taktım. :)
6- Daralan yollara dikkat et. Asfalt kesliverir aniden. Uyumaaaa uyanık ol.
7- Yoldaki cisimlere dikkat et. Taş pet şişe kum mıcır
8- Sıcaktan erimiş asfaltta yavaş dön.
9- Sol ayna sol ayna sol ayna !!

---------- Mesaj ekleme zamanı: 20:53 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 20:34 ----------

Başlangıçts arkana kimseyi alma. Direksiyon hakimiyetin %30 azalıyor.

Kask eldiven dizlik ceket al. Ben 40 c sıcakta ceket giyiyorum. Sıcaktan değil kazadan ölürsün.

Bakkala giderken bile en azından kask tak. Bırak dalga geçsinler. 20 ile bile giderken düşersin kafanı kaldırımın kenarına vurursun karpuz gibi yarılır kafan. Kaskın fiyatı en az 80TL olsun. Eldiven de al. Eldiven daha sıkı tutmanı sağlar. Bir kez unuttum eldiven takmadım çok rahatsız oldum.

X-Fi
22 Ağustos 2010, 22:01
kazayı her an beklemelisin hızlı gidiyorsan ve tali yoldan bi araç çıkarsa motoru yatırma riskini göze almışsın demektir bu gibi senaryoları hep aklından geçireceksin tehlikeyi ancak böyle erken farkedebilirsin ve ona göre kullanırsın illa düşecekmisin düşmezsin belkide.

ancak şu var bi arkadaş söylemiş Kaza yapmayan motorcu yoktur daha kaza yapmamış motorcu vardır diye küçükken mahallede bisikletten en çok ben düşerdim ama mahallede en iyi bisiklet sürücüsüde bendim ilk motorum mz vardı ondanda düştüm ama tecrübe edindim düşmesinide öğrenmiş oluyosun böylece herşeye ramen düzgün kullanırsan düşmezsin benim deli çağlarımdı.

free13
22 Ağustos 2010, 22:02
Dostum bir söz vardır ''Düşmeyen motorcu yoktur, düşecek motorcu vardır''diye ben 4 yıldır motor kullanıyorum ve daha hiç düşmedim yani 2.gruba giriyorum:)) Aslında birazda sana bağlı dikkat meselesi illaki düşeceğiz ama önemli olan en az hasarla kurtulmak ve korumalarını devamlı kullanmak.

Tolga Can
23 Ağustos 2010, 10:51
Motorious nickli arkadaşa aynen katılıyorum.
Her gün işe git gel yapıyorum. Hızımda yerine göre 60-70 km. Bazen 100De oluyor ama nadir
1992'de (Babam Sürücü) ve 1999'da (Honda Arkadaş Sürücü) ile düştüm. Şahsi düşüşüm yok :)
Sollanmaya gerçekten alış, kaza sebebi budur. Kaza gelme. Yola dikkat et ama çokta kasma.
Şimdiden ehliyetin hayırlı olsun. Motoruda alınca kazasız belasız binersin inşallah.

velaciraptor
23 Ağustos 2010, 11:02
Devamlı düşermiyim acaba dye düşünürsen emin ol ilk küçük dengesizlikte düşersin ama hiçbir zamanda artık düşmem dememek lazım,sen motoru dengede tutmak için elinden geleni yap,kurallara uy,fazla gaza gelme ve en önemliside sıcak soguk demeden bütün korumalarını mutlaka giy en azından düşme şansını azalt düşersende zarar görme şansını azalt gerisi şans.Bende çok takıyordum bunu motor almadan önce, Gt 250r la başladım 2 aydır kullanıyorum düşmek değil yanından bile geçmedim,sadece bikaç kere teker kitledigim oldu ama dediğim gibi hiç yaklaşmadım gibi bişe düşmeye ama her bindigimde bilyorum ki heran düşme tehlikesi var,en küçük dalgınlıkta kendimi yerde bulabilirim buda beni bilinçli olmaya itiyor dedigim gibi gerisi şansa kalmış.

Onyx250
23 Ağustos 2010, 14:26
motorunu tanıyosan ve aşırıya kaçmadan zorlamadan kullanıyosan, kendini riske atmayıp başına gelecekleri de önceden hesaplayabiliyosan (kadere karşı konulmaz ama kalkıp da ilerde yolcu beklerken minibüs ün sağından geçmeye kalkarsan olacak zaten belli bunlardan bahsediyorum) düşmen için bi sebep yok açıkcası.

Ben gv250 de başladım kullanmaya gayet de hakimim motora ve bikaç dikkatsiz sürücü haricinde acil frenleme bile yapmadım henüz. O kadar zaman kullandım, sonra gel gör ki ehliyet kursunun scooter ına bindiğim anda yere kapaklandım :) nedeni ise motoru tanımadan kendi motorum gibi sürmeye kalkmam. Olmayacak bişey değil, ama içine korku sinerse mutlaka düşersin. Olacak şeyin bilincinde ama temiz korkusuz bir kafayla sürersen bi sorun olmaz.

hawk78
25 Ağustos 2010, 02:17
slm, motorsiklet kullanmayı yeni ogrenen birisi olarak forumda motorsikleti yatırma ile ilgili bilgi ararken bu dusme konusunu gordum, ben 600 luk bir yamahada 8 saat egitim aldim, kendi motorumla ilgili daha sadece montumu aldim, daha bir cok eksigim var ki daha motor da almadim,
motorsiklet surmeye 600 luk motorda basladim hic tehlike atlatmadim, kurallaya uydugun surece kaza atlatmadim, arabalardan daha hizlı girecegim demedikten sonra virajlara sorun yasamadim, ne altımdan kaydi ne onu kalktı, butun bunlardan sonra ister istemez baslangic motoru denen olaya inanmamaya basladim, bu arada Turkiyeye izine gittim, guzel sehrim kayseride, 3-4 kisi binilmis motorlar, korumasiz binmeler, kask zaten gormuyorum kimsede, en iyi motor en cok ses cıkaran motor gibimi algilanıyor bilmiyorum ama birkac kisi gordum sadece korumali mont dizlik bot giyen,
Ulkemizde dusme ihtimali varmı durduk yere, tabiki var, her yer otoban degil, double yol diyorlar tamam karsidan araba gelmiyor ama mıcır adam olduruyor yahu, kaldiki motorsiklette dusunemiyorum mıcırlı yollari, hava bazan o kadar sıcakki asfalt eriyor orda bir fren yada bir yatırma tabiki dusersin,
halen haberlerde herkes durmus kırmızı yanıyor diye hala 100 le kavsaga girip kırmızıda gecip motora vuran insana vuran yada baska arabalara vuranlar varken, hersey olabilir
ben araba kullanırken hep iki kisilik dusunuyorum, karsimdaki yanımdaki arkamdaki, aklı basında degildir gelir bana vurur bellimi olur dıyorum, motorsiklettede boyle dusunmek gerek diye dusunuyorum, ancak dusme ve kaza risklerini boyle azaltabiliriz sanirim, boyle oluncada motor kullanmanin zevki nerde kardesim diyen de olabilir tabi

Şeyh Şamil
25 Ağustos 2010, 03:20
Motosiklet sürücülerini bir kaç gruba ayırmak faydalı olacaktır..

1- ) Daha önce bisiklet kullananlar...

2- ) Otomobil vb. araç kullananlar...

3- ) Bisiklet ,motosiklet ve otomobil vs kullananlar...

4- ) İlk defa ikitekere binip, motosiklete yeni başlayanlar..

Yukarıdaki bilgiler ışığında 1.nci, 2.nci ve 3.ncü madde kapsamına girenler;

ilk kullananlara ve daha önce, hiç motorlu veya motorsuz başka

bir araç kullanmayanlara göre biraz daha avatajlıdırlar..

Fakat ne olursa olsun, hiçbir zaman tedbiri elden bırakmadan ve tam

korumalı kıyafet giymeden trafiğe çıkmak riski de beraberinde getirmektedir..

Araç bakımı,hava,yol, meteorolojik ve psikolojik şartlara bağlı olarak hareket etmek ; olası riskleri minimize ederken..

Aksi yönde hareket etmek ise; olası riskleri maximize edecektir..

Kötü deneyim sonucu ,tecrübe sahibi olmamak için dikkatli olalım..

Hepinizin tekeri düz bassın, kazasız belasız sürüşler dilerim..