PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor Kullanırken MP3 Kulaklıklarınızı Çıkarınız!!

gorkemuls
28 Haziran 2010, 15:25
Arkadaşlar bir konuda uyarım olacak bu konuyu oyüzden açıyorum. Nekadar kişi okursa okadar iyidir.

İŞTE TEHLİKELER;

1) Motorun sesini duymadığınız için vites değiştirmede güçlük çekersiniz. Buda motora zarar verir, ya çok devirli kullanırsınız yada zamansız vites değiştirirsiniz. Motoru dinlemek iyidir, iyi bir motorcu motorunu sesinden tanır :bounce:

2) Çevreden gelebilecek korna, acı fren sesleri !! vs duymanızı engeller, buda sizin canınıza mal olabilir.

3) Müziğin bazı insanlar üzerinde gaz bastırıcı etkisi vardır. Hız ömrü kısaltır..:pr:

4) Müzik insan algısını farklı yönlere ve düşüncelere sevkeder, unutmayınki araba kadar güvenli bir şeyin içinde değilsiniz... Dalgınlık yaratmasına izin vermeyin.. !!

MOTOR KULLANIRKEN MP3 KULAKLIĞINIZ TAKMAYIN..!! :cat:

Görkem ÜLSEL

bugay
28 Haziran 2010, 15:36
şehir içi takmıyorum ama şehirler arası çıkınca takmayı düşünüyorum hem zaten kulak tıkacı öneriyolar o da engellemez mi sesi?

raven71
28 Haziran 2010, 15:37
:cat::cat::cat::cat::cat:

motosiklet kullanırken müzik dinlemek tehlikelidir hatta araba kullanırken dahi yüksek sesle müzik dinlemek tehlikelidir.

gorkemuls
28 Haziran 2010, 15:42
şehir içi takmıyorum ama şehirler arası çıkınca takmayı düşünüyorum hem zaten kulak tıkacı öneriyolar o da engellemez mi sesi?

Kulak tıkacı duymayı tamamen engellemez. Çünkü içinde sizin duymanızı engelliyecek bir müzik çalmıyordur. Aynı işlevi görmez tabikide.. Biraz mantıklı olalım, canımızdan kıymetli olan şey ne?

Bende cuma günü 400 km lik yola çıkıcam, ama hiç öle bir niyetim yok.. yavaş ve sakin gitmek, etrafı dinlemek motoru dünlemek daha keyifli.. :cat:

Felon
28 Haziran 2010, 15:49
:cat::cat::cat::cat::cat:

motosiklet kullanırken müzik dinlemek tehlikelidir hatta araba kullanırken dahi yüksek sesle müzik dinlemek tehlikelidir.

aynen araba kullanırkende etrafınızda olan bitenden bihaber eder yüksek sesli müzik
motosiklet için düşünemiyorum bile
zaten uzun yol dışında kullanan yoktur heralde varsada fazla yaşamazlar öyle :pale:

superkaos
28 Haziran 2010, 15:52
300 km uzun yolda takarım hep TEM'de aralıksız hiç çıakrmadan 300 km gittiğimi bilirim ama önermiyorum şehiriçinde takmam ist ortamında sakat ..

gorkemuls
28 Haziran 2010, 16:02
300 km uzun yolda takarım hep TEM'de aralıksız hiç çıakrmadan 300 km gittiğimi bilirim ama önermiyorum şehiriçinde takmam ist ortamında sakat ..

Tem gibi akıcı bir yolda elbette şehir içine göre tehlikesi daha az.. Ama bu tehlikesiz olduğu anlamına gelmiyor, genede tehlikeli. :farao:

X-Fi
28 Haziran 2010, 16:08
bencede tehlikeli dinlememek lazım gaza gelmemek için bide bluetooth kasklar çıkmış müzikde dinlenebilen onlarıda kullanmamalı motor bu şakaya gelmez. :cat:

gorkemuls
28 Haziran 2010, 16:12
bencede tehlikeli dinlememek lazım gaza gelmemek için bide bluetooth kasklar çıkmış müzikde dinlenebilen onlarıda kullanmamalı motor bu şakaya gelmez. :cat:

aynen kardeşim.. :cat: asfalttan sağlammısın taş kafa:pr: :cherry:

mcyassin
28 Haziran 2010, 16:15
Sol kulağımda iki yıldır takılı,sağ açık. Sesini fazla açmadıktan sonra bir zararının olacağını düşünmüyorum bu şekilde. En azından ben görmedim.

AzRaİL42
28 Haziran 2010, 16:17
Bence Tek Kullaklık Kullanın Eğer Dinlemek İstiyorsanız İlla Mp3.

Blackvolky
28 Haziran 2010, 22:59
Ben kendi başıma gelen 2 örnek vereyim. İlk motor kullanmaya başladığım zamanlarda (scooter vardı) mp3 dinlemeye çalışırken nerdeyse öndeki arabaya giriyodum. O günden sonra bi daha tövbe dedim şehir içi asla. Uzun yolda (didim-bodrum arası) yine scooter ım ile gidiyordum kulağımda kulaklık bi anda motorumun çekişten düştüğünü fark ettim kulaklığı bi çıkarttım egsoz patlamış benim ruhum duymamış o günden sonrada uzun yolda bir daha asa takmadım çünkü motoru ve çevreyi dinlemek müzikten biras daha önemliymiş :) O zamanlar fazla takılmıyodum internt ortamına ve motorcu tanıdığım yoktu bi Allahın kulu kardeşim motorla giderken mp3 dinleme dememişti. Motor üstünde dikkatli olmak lazım. Herkese kazasız sürüşler dilerim...

malina
29 Haziran 2010, 11:40
ayrıca bir de kulak içi kulaklıkların olası bir kafayı yere çarpma esnasında kulağa zarar verme olasılığı var. dikkatli olmakta fayda var.

wanda
29 Haziran 2010, 12:03
MP3 tarzı kulaklıklardan özellikle yükses seste müzik dinlemeki kulak içi bakterilerin artmasına ve bunun sonucu ise iki sene veya sonrasında ciddi işitme kayıplarına hatta sağırlığa neden olmaktadır, bu almanyada yapılmış bilimsel bir araştırmanın sonucudur..

dagulapeyi
29 Haziran 2010, 12:12
merhaba;
Ben bluetooth kulaklık kullanıyorum Çok kısa sürüşler haricinde şehir içinde yada şehirler arasında çok keyifli oluyor..
Yanlız ince bir çizgi var burda.Müzik dinlerken (arabada yada motorda farketmez) müziğin sizi engellememesi lazım.Ben müziği rahat duyabileceğim en düşük seviyede dinliyorum bu seviyede hem motor sesini hem trafikteki korna seslerini duyuyorum.(aldığım son buetooth kulaklıkta fm radyo var ama sesi çok yüksek ve kısılamıyor o yüzden ürünü iade ettim yenisini bekliyorum..)

mcyassin
29 Haziran 2010, 12:47
Sol kulağımda iki yıldır takılı,sağ açık. Sesini fazla açmadıktan sonra bir zararının olacağını düşünmüyorum bu şekilde. En azından ben görmedim.

Bu arada belirtmeyi unutmuşum ben sadece scooterda mp3 dinliyorum. Vitesli motorumda hiç denemedim,denemeyide düşünmüyorum.

Omicron
29 Haziran 2010, 12:51
asla ve asla dinlemeyi düşünmüyorum ve önermiyorum. arabada bile yanımda birisi olmadığı zaman müziğin sesini az miktarda açıyorum. motor sesi tüm müziklerden daha güzel geliyor bana.

mcyassin
29 Haziran 2010, 13:09
asla ve asla dinlemeyi düşünmüyorum ve önermiyorum. arabada bile yanımda birisi olmadığı zaman müziğin sesini az miktarda açıyorum. motor sesi tüm müziklerden daha güzel geliyor bana.

E gsr 600'ün sesi bırakta güzel gelsin hocam :P Hastayım onun sesine.3-4 bin liram daha olsaydı kesinlikle düşünmeden alacağım bir motordu. Gt 650'den de memnunum ama ses olayı çok farklı suzukide

GuNMember
29 Haziran 2010, 13:13
Kulaklığımı Takmadan Kullanmam (: Tabi Tek Kulaklığı Takıyorum Müziksiz Trafik Çekilmiyor(:

chopperrider
29 Haziran 2010, 13:28
benim mp3 player mı dandik bilemiyorum ama 140 üzerine çıkınca müziği duymak neredeyse imkansız hale geliyor.
sırf müzik dinlemek içinde 100-120 arası gitmek de işkence. çözemedim ben bu sorunu.

Acil112
29 Haziran 2010, 13:41

ben de Nolan N103 kask ve bluetooth kit aldım, telefonla falan konuşabiliyosun, şehir dışında da gündüz kısık ses, gece daha yüksek:) yaklaşık 8000 km gece kullandım, henüz bir zararını görmedim. Zararı yok diye Savunmuyorum ama gece çok sıkıntı olmuyor gündüz ve şehir içinde kullanmak bence de tehlikeli.

_hakan
29 Haziran 2010, 15:56
bence çok doğru bir konu açmıssın..kesinlikle motorda seyir anında mp3 dinlenmesi çok tehlikelidir....

cityrider
29 Haziran 2010, 16:15

cbf 150 ile durmadan 300 km mi ???

Ben geçen cuma şöyle durmadan 100 km ye yakın yol yaptım Tem de, direk kıçım uyuştu..

Yani 300 kilometre derken arada bir tuvalet molası falan vermişsindir heralde ??

alkadras
29 Haziran 2010, 16:33
Arkadaşlar bir konuda uyarım olacak bu konuyu oyüzden açıyorum. Nekadar kişi okursa okadar iyidir.

İŞTE TEHLİKELER;

1) Motorun sesini duymadığınız için vites değiştirmede güçlük çekersiniz. Buda motora zarar verir, ya çok devirli kullanırsınız yada zamansız vites değiştirirsiniz. Motoru dinlemek iyidir, iyi bir motorcu motorunu sesinden tanır :bounce:

2) Çevreden gelebilecek korna, acı fren sesleri !! vs duymanızı engeller, buda sizin canınıza mal olabilir.

3) Müziğin bazı insanlar üzerinde gaz bastırıcı etkisi vardır. Hız ömrü kısaltır..:pr:

4) Müzik insan algısını farklı yönlere ve düşüncelere sevkeder, unutmayınki araba kadar güvenli bir şeyin içinde değilsiniz... Dalgınlık yaratmasına izin vermeyin.. !!

Görkem ÜLSEL

en başta müzik dinlemeden yolculuk yapmanın tabii ki daha güvenilir olduğunu söyleyelim de yanlış anlaşılmayalım.

1- Benim motorum scooter yani otomatik şanzıman. Vites geçişi için motoru duymama gerek yok. Zaten rüzgar sesinden motoru duymamız çok zor.
2- şehir içinde katılıyorum. Ancak yoldan yola risk değişiyor.
3- Bendeki etkisi ters yönde. hele ki klasik müzik dinliyorsam aheste aheste seyrediyorum yolda.
4- Dalgınlığınızın telafisi olabilecek tenha yollarda dinlenebilir. Ya da fazla dikkat dağıtmayacak müzikler dinlenebilir diye düşünüyorum.

ferguson
29 Haziran 2010, 17:00
kulaklıklar kulak içi değil kaska entegre ise, motosikletinize ve yola trafiği ile hakimseniz, sinyalinizin tik taklarını duyabiliyorsanız ve müzik türü itibariyle sizi olumsuz etkilemiyorsa (şehiriçi davul solo ritim mesela =) bence çok sorun yok. işitme engellilere ehliyet verilebilmekte arkadaşlar. kanımca sürüş esnasında müzik dinlediği için kaza yapan bir sürücü bu işi kaza yapacak kadar abartabildi ise kendisine o kaza için başka ve daha kolay sebeplerde temin edebilir. zira yanlış bir idare ile motosiklet kendi başına yeterince tehlikeli zaten. saygılar.

ferguson
30 Haziran 2010, 01:03
bu arada sitede işitme engelli bir arkadaşımız varsa bu konuda bize en sağlıklı o yardımcı olur sanırım. gerçi hiç duymamakla, ortamdan ayrı başkaca ve muhtemelen sizi etkileyebilecek sesler duymak aynı şey olmasa gerek ama ikisi de bir şekilde trafikten ses anlamında soyut olmak demek.

C385M9
30 Haziran 2010, 01:19

İŞTE TEHLİKELER;

Görkem ÜLSEL

normal şartlarda da MP3 çok tehlikeli...insanoğlu aptaldır uyarılara kulak vermez sallamaz bakın bilimadamları bu tarz cihazlarla dinlenen müziğin sağırlığa kadar varan sonuclar doğurcağını söylemişler...ama aklıevvel insanlar halen devam etmekteler...milyonlarca kulak sinirinin tahribatından bahsediliyor:pr:

Dikkat! Sağır ediyor
24 Haziran 2010 / 08:04Uzmanlar uyarıyor! 1 saatten fazla kullanmak...

Bir saatten fazla kullanılan MP3 çalarların, kısa süreli işitme kaybına neden olduğu belirlendi.

The Telegraph'ta yer alan habere göre, Belçika'daki Ghent Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırma ile 1 saat boyunca kulaklıkla iPod benzeri MP3 çalar dinlemenin duyma bozukluğuna yol açtığı saptandı.

Archives of Otolaryngology-Head and Neck Surgery isimli tıp dergisinde yayınlanan araştırmada, kulaklıkla dinlenen aşırı müzik sesinin dış kulakta bulunan hassas tüy hücrelerine zarar verdiği ve bunun işitme kaybına neden olduğu açıklandı.

Araştırmada katılımcılar, 1 saatlik bölümler halinde iki farklı kulaklıkla ve farklı ses seviyelerinde çeşitli müzikler dinletildikten sonra, sonunda yapılan işitme testinde geçici işitme kaybı yaşadıkları görüldü.

iPod gibi ürünlerin popüler olması ve kullanımın artmasıyla gündeme gelen bu konu, araştırma sonuçları itibariyle uzmanları endişelendiriyor.

RunemagicK
30 Haziran 2010, 01:32
bisikletteyken bile mp3 dinleyemiyorum, dengemi sağlayamıyorum nasıl oluyorsa
motosiklette ise bir kere denedim ve 10uncu metrede arabanın altına giriyodum:)
kulak tıkacı ise kullanırım, uzun yolda işe yarıyor

ixeywent
30 Haziran 2010, 01:58
ben ikisini son ses açıom ama biri rüzgardan çıkıyoo hepp =)

devilcerkez
30 Haziran 2010, 03:03
30 000 kmdir ülkeyi dolaştım müziksiz gezmedim, motor işi sanat işi şans işi değil. Önermem, herkes şanslı değil, sanatkar hiç değil.

gorkemuls
30 Haziran 2010, 10:37
bence çok doğru bir konu açmıssın..kesinlikle motorda seyir anında mp3 dinlenmesi çok tehlikelidir....

saolasın kardeş, maksat biraz olsun insanların kulağında dikkat uyarısını yapmak.. Bunu okuyan arkadaşlar, mp3 dinliyolar bile olsa bundan sonra eminim daha dikkatli olacaklardır.:bounce:

---------- Mesaj ekleme zamanı: 09:37 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 09:28 ----------

en başta müzik dinlemeden yolculuk yapmanın tabii ki daha güvenilir olduğunu söyleyelim de yanlış anlaşılmayalım.

1- Benim motorum scooter yani otomatik şanzıman. Vites geçişi için motoru duymama gerek yok. Zaten rüzgar sesinden motoru duymamız çok zor.
2- şehir içinde katılıyorum. Ancak yoldan yola risk değişiyor.
3- Bendeki etkisi ters yönde. hele ki klasik müzik dinliyorsam aheste aheste seyrediyorum yolda.
4- Dalgınlığınızın telafisi olabilecek tenha yollarda dinlenebilir. Ya da fazla dikkat dağıtmayacak müzikler dinlenebilir diye düşünüyorum.

Yanlış anlamadım..

1) Motorun scooter bile olsa motorun sesi önemlidir. İlla vites olmasına gerek yok.
2) Yoldan yola risk değişiyor demişsin. Kendi ağzınla cevabı vermişsin kardeş. Risk değişiyor, yani risk bitmiyor. Belki sadece azalıyor.
3) Hadi burda sana katılayım.
4) Müziğin çeşidi nolursa olsun, insanda bir algı farkı yaratır. :wiinkk:

ARBETUS
30 Haziran 2010, 11:52
Ben yıllardır MP3 player ımla seyehat ediyorum. Fakat evde yada normal zamanlardaki gibi dinlemiyorum. Mesela özellikle eski tip kulaklık kullanıyorum. Bu yeni çıkan dalgıç tip denilen kulağın içine girenlerden kullanmıyorum. Motor ve çevre gürültüsünü duyacak kadar açıyorum. Uzun yolda özellikle olmadığı zaman yol çok can sıkıyor :) Müzik eşliğinde gidince sanki video klip izliyormuşum hissi veriyor. Zaten bir yetden sonra motor kullanan kişi nerde nasıl vites değiştireceğini sesi duymasada gidişinden titreşimden anlayabiliyor :) Uzun süreli motor kullanmada sabit gürültü bir yerden sonra az duyulur hale geliyor. Bunu yutkunduğunuzda sesin artmasından anlayabilirsiniz. müzikte sesler sabit olmadığı için bu risk ortadan kalkmış oluyor. uzun süreli motosiklet kullanımlarında kulak tıkacı kullanımı öneriliyor ( Kaynak DD). Ben kulak tıkacı yerine kulaklık kullanıyorum. iiy bir kulaklık ve iyi bir kaskınız varsa sıkıntı olmadan seyehat edebiliyorsunuz. kask çok rüzgar alıyorsa şayet zaten onun uğultusundan hiç birşey duyamaz hale geliyorsunuz :)

Sağlıcakla.

gorkemuls
01 Mart 2011, 15:28
http://www.motosiklet.net/forum/satilik-motosiklet-aksesuarlari/86331-kask-ici-ince-yapili-kulaklik-speaker-resimli.html

Bu arkadaşa cevap olarak, konuyu hortlatmak istedim. Kendi açtığım bir konuydu zaten..

songiden
01 Mart 2011, 19:16
Ben, şehir içinde değil ama şehirlerarası yolda müzik dinliyorum. İzolasyonlu kulak içi kulaklıklar kullandığımdan, kulak tıkacı görevini de görüyorlar. Müzik sayesinde dikkatim yoğunlaşıyor.. Tekdüze giden motor ya da rüzgar sesine göre daha iyi bence.. Motoru dinleme ihtiyacım olmuyor. Çünkü her zaman motoru dinleyerek değil, devir saatine bakarak vites değiştiriyorum.

Şehiriçinde tamam da, şehirlerarası yolda müzik dinlemenin ekstra bir tehlikeye yol açtığını düşünmüyorum.

Acil112
01 Mart 2011, 19:29
tercih meselesi. Ben şehir dışında kullanıyorum. Gündüz kısık ses, gece yüksek ses.
Kaskların ses geçirmezligi ile övünüyoruz, kulak tıkacı kullanıyoruz ama konu müziğe gelince iş değişiyor. Şehiriçinde de kullanmayışımın sebebi, korna, acı fren sesi ve acil yardım araçlarının sesini duyabilmek için.
10ayda 35000km yaptım, çoğu da gece yolculuğu idi. Müzik uykuyu dağıtıyor, stresi azaltıyor. En azından benim için öyle...

halepli
02 Mart 2011, 16:51
activa ile bazen bahçelievler-florya yapıyorum,haftada 3-4 defa , tek kulağıma takıyorum ,dışardan korna v.s duyuyorum keyifli oluyor ama çok dikkatli olmak lazım

jack hammer
02 Mart 2011, 17:36
adamın altında litrelik varsa birde bu çalıyorsa

http://www.youtube.com/watch?v=I1xXV1R4yVY

eyvah eyvah ki ne eyvah benim peder korkudan motora binmez artçı bile olmaz o bile gaza gelir yapıştırır 300 ü

espiri bi yana dogru bir konuya temas etmiş konu sahibi. şehir içinde kullanmak tehlikeli ve risk içerir. ancak uzun yolda dogurabilecegi dezavantajı ortadan kaldırmak adına daha sık ayna göz teması ile bu açık giderilebilir.