PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Elektrikli motorlar artık trafiğe çıkamıyor

Wyvern Aeion
28 Haziran 2010, 01:40
Arkadaşlar, bugün Çeşme yarımadasını gezme niyetiyle yola çıktım ancak trafik ekiplerinin motosiklet uygulaması varmış.. Herhalde 8-9 kez çevirmeye takıldım.

Çevirme sırasında epey bir elektrikli motor da çevirdiler ve hepsine ceza kesildi. Memurların söylediğine göre, yeni bir genelge yayınlanmış ve elektrikli motorların trafiğe çıkmaları yasaklanmış. Yani direkt olarak cezaya tabiler.

Ne enteresan memleket, hem Kyoto protokolünü imzala, yeşil, doğa, hava kirliliğine karşıyız vs. laflarını ağzından düşürme, hem de elektrikle çalışan havayı kirletmeyen bu aletleri cezaya tabi tut!

Herneyse, haber vermek istedim. Elektrikli motorunuz varsa ve trafik ekibi görürseniz gözünüzü dört açın.

avare rulman
28 Haziran 2010, 01:52
vergi alamıyorlar ya ondandır.

yakında elektrikli scooterlar hakkında da vergi düzenlemesi yapılır, trafige çıkılmasına izin gelir.

gözünü sevdiğimin memleketi.

ramazankonur
28 Haziran 2010, 01:55
arkadasımın abisi 60 tl ceza yedi..karayoluna cıkarmıyor artık motoru :D dikkat edin motorun faturası yanınızda olmazsa motoruda alıyorlar.demedi demeyin :D

Arjantinli69
28 Haziran 2010, 03:49
en son okudugumda karayolları trafik kanunun'da unutmuyorsam şöyle yazıyordu;Trafiğe çıkan araçların plakası olmak zorunda ve plakası olan araçlara ait yasal evraklar olmak zorunda,plakası olan aracı sürmek için'de resmi kullanabilir yani ehliyeti olmak zorunda.yani öyle bir bağlamışlar'ki kanunları birbirine,kardeşim diyor ben anlamam elektrikli ve ya güneş enerjili taşıt.yola çıkıcaksan devlete gelir getirmen lazım beleşten yolları kullanman yasak yoksa yersin cezayı.Herkes bilir zaten devletin dini imanı vergi ve ceza

Sinan Er
28 Haziran 2010, 09:13
Yolu kullanıyorsan parasını odemen lazım.

Mantıken vergıye tabı olmalı.

Ama asıl sorun şu. Elektrıklı motosıklerler performans olarak trafikde kullanımaya uygun degıl.

Otoyolda hız sınırı sadece en yuksek hız ıcın gecerlı degıl en alt hız lımıtıde belırtılmıstır. dıkkat edın hız sınırını gosteren tabelalar bazı yerlerde ıkı tane yan yana olur.

http://www.trafikkurallari.com/images/TrafikTanzim_mecburiasgarihiz.gif
Mecburi Asgari Hız :

Otoyollarla ekspres yollarda trafiğin belirli bir hız limitinin altına inmeden kalkışını sağlamak amacıyla, levhada gösterilen hız limitinin altına inilemeyeceğini bildirir.

http://www.trafikkurallari.com/images/TrafikTanzim_mecburiasgarihizsonu.gif
Mecburi Asgari Hız Sonu

Daha önce konulmuş olan mecburi asgari hız levhasıyla amaçlanan şartların sona erdiğini bildirir.

Zaten o elektrıklı aletlerın maksımum hızı 30 bılemedın km/h menzıl bu hıza ulaşsa en fazla 20 km ya gıder ya gıdemez hafıf rampaysa yol 10 km sonra alırsın kucagına o yuzden bu aracların trafıkte olması tehlıkelıdır.

X-Fi
28 Haziran 2010, 09:23
bende o aletlerin trafikde olmasına karşıyım çok yavaş gidiyorlar hatta bazen benim gitmem gereken yolları kapatıyorlar :P ama millet napsın motor fiyatları bu kadar pahalıyken bi benzin fiyatları bukadar pahalıyken napsın insanlar bu alete rabet arttı küçük aralarda sokaklarda kullanılırda otoyol ve caddelerde sürmeye uygun değiller.:cat:

Özer
28 Haziran 2010, 09:32
Yazık, üzücü ve düşündürücü...
Bir de neden ve hangi ihlale göre ceza yazıldığını bir bile bilsek?
Aslında cezaya maruz kalanlar konuyu mahkemeye götürmeli! neden mi?
a) bu ürünleri ithal eden ve nemalanan firmalar var.
b) ve en önemlisi DEVLET bunların ithal edilmesine izin veriyor ve vergi geliri sağlıyor...şimdi de vatandaşın canını yakıyor...
Nerede yaşadığımı çok merak ediyorm bazen.
Dünyanın her yerinde teşvik edilen benim yurdumda cezalandırılıyor...

Birileri, birilerinin tekerine çomak sokuyor demek ki.

ınnowa
28 Haziran 2010, 09:37
o zaman bisiklet te yasaklansın bu ne perhiz bu ne lahana turşusu yüzde yüz rant v ardır bu işin için de demedi demeyin:farao::pr:

sternboy
28 Haziran 2010, 10:24
o zaman bisiklet te yasaklansın bu ne perhiz bu ne lahana turşusu yüzde yüz rant v ardır bu işin için de demedi demeyin:farao::pr:

katılıyorum... sonuçta ikidide trafikte yetersiz kalıyor ve tehlike yaratıyor görevleri ve hızları neredeyse aynı ozaman bisiklette cıkmasın karayollarına:farao:

AzRaİL42
28 Haziran 2010, 12:07
Yakında Bebek Arabalarınada Ceza Keserlerse Şaşırmayın Onlarda Tekerli Sonuçta Bu Memlekette Tekerli Olan Herşeye Yakında Plaka Takıp Vergi İstiycekler(Pazar Arabası Dahil) :queen:

Sinan Er
28 Haziran 2010, 16:15
Yakında Bebek Arabalarınada Ceza Keserlerse Şaşırmayın Onlarda Tekerli Sonuçta Bu Memlekette Tekerli Olan Herşeye Yakında Plaka Takıp Vergi İstiycekler(Pazar Arabası Dahil) :queen:

Bülent ersoyla fatih ürekin plakalı halını düşünemiyorum :queen::queen::queen:

hello_moto
28 Haziran 2010, 17:02
Arkadaşlar, bugün Çeşme yarımadasını gezme niyetiyle yola çıktım ancak trafik ekiplerinin motosiklet uygulaması varmış.. Herhalde 8-9 kez çevirmeye takıldım.

Çevirme sırasında epey bir elektrikli motor da çevirdiler ve hepsine ceza kesildi. Memurların söylediğine göre, yeni bir genelge yayınlanmış ve elektrikli motorların trafiğe çıkmaları yasaklanmış. Yani direkt olarak cezaya tabiler.

Ne enteresan memleket, hem Kyoto protokolünü imzala, yeşil, doğa, hava kirliliğine karşıyız vs. laflarını ağzından düşürme, hem de elektrikle çalışan havayı kirletmeyen bu aletleri cezaya tabi tut!

Herneyse, haber vermek istedim. Elektrikli motorunuz varsa ve trafik ekibi görürseniz gözünüzü dört açın.

Kusura bakmayın bir düzeltme yapmak istiyorum.

Türkiye Kyoto Protokolünün imzalamadı. Gerçi imzalasa da pek bir şey değişmez. Carbon Emission tabir edilen atmosfere karbon salınımının %90 ını gelişmiş ülkeler yapıyor.

Bir diğer konu da elektriğin doğayı kirletmediği yanlış algılaması. Türkiye de elektrik hala termik santrallerden kömür yakılarak elde ediliyor. Soma, Tunçbilek, Milas örnekler. Bu durumda da elektrik dolaylı olarak doğayı kirletiyor.

Eğer Doğalgaz santrali ya da Nükleer enerji ya da hidroelektrik santral olursa daha çevreci olabilir ama onların da farklı yan etki ya da riskleri var.

rapsy_09
28 Haziran 2010, 17:39
olurmu öle sey ya.bende scooterda war bugn sehiricinde bikacyerede gittim polislerlin önündende gectim bisey dedikleri falan yok.
satısı yapılırken plaka ruhsat ehliyet gerektirmio diye anlatıo esnaflar öle bi durumla karsılassam ilk önce satan yeri sonrada dewleti tüketici hakları mahkemesine sikayet ederim.1200-1300 ücret ödenerek alınıyo nerden baksan bi cup motor parası.aklım almadı bu düzenlemeyi.gerci burası ısparta burdakilerin haberi olana kadar 5 yıl gecer o düzenlemeden (: ins. böle biseyle karsılasmayız.

C385M9
28 Haziran 2010, 17:41
bu işin mantığı bunu emreder ..

elektrikli scooterlar oyuncak gibi birşey rampa bile çıkamıyor imansız makinalar trafikte ne işleri var kapı önünde oyna onla:P

y.infernal
28 Haziran 2010, 17:52
YONJA MOTOR

http://www.falconev.com/XXX_Green5000.jpg

Scooter 5000w gücünde , plaka ve A2 ehliyet şart.

* Motor Gücü:5000W
* Akü Tipi:Lityum
* Max Sürat:115 km/s
* Mesafe / Şarj:100-120 km
* Ağırlık:129 kg
* Ön / Arka Lastik:130 / 60-13
* Frenler:Disk
* Garanti:2 yıl

Birim fiyat 5.898,00 TL
ÖTV %22 1.297,00 TL
KDV %18 1.295,00 TL
Toplam 8.490,00 TL

Mondial ES 3

http://www.mondialmotor.com.tr/images/stories/MODELLER-BUYUK/mndl-es3.jpg

Motor : 48V 250 W
Ağırlık : ≤ 58,5
Boyutlar U-G-Y mm : 1720 x 620 x 1070 mm
Çekiş Gücü : 9,6 Nm
Tırmanma Açısı : ≥ 6°
Batarya : 12V x 12Ah x4
Maksimum Yükleme Kapasitesi : ≤ 75Kg
Maksimum Hız : ≤ 25 Km/h
Batarya Kullanım Mesafesi : ≥ 40 Km
Şarj Süresi : ≥ 8 h
Teker Ölçüleri : 16 \"
Batarya Girişi : AC 220V
Ön - Arka Fren : Kampana

KDV Dahil: 1234 TL

Polisler muhtemelen 250w gücündeki bisikletlerden bahsediyordur.

grognard
28 Haziran 2010, 18:14
ee cok ilginc bu ehliyet plaka istemez diye satılıyor polis topluyor...ilgi ile takip ediyorum izmirde cok sayıda kullanılmakta bakalım neler olacak...

Dogan88
28 Haziran 2010, 18:16
arkadaslar izmirde deli gibi uygulama var adım başı durduruyorlar. anlamadım bişey var bunlarda ama çözemedim bi turlu dun en az 5 kere çevirdiler bugun 3 kere daha. yeter artık dedim.

Wyvern Aeion
29 Haziran 2010, 21:00
Benim canımı sıkan nokta şu: Devlet bunun ithalatına ve satışına izin veriyor. Bu işlemler üzerinden vergisini de alıyor. Yani olayı legalleştiriyor. Ancak trafiğe çıkma izni vermiyor. Sokak arası dahi olsa, orası da trafik sayılır. Yani herhangi bir sokak arasında da, kitaba göre, trafik polisi sizi durdurabilir ve işlem yapabilir. Eh bu durumda, bu nasıl iş diye sormak kalıyor geriye... Bu makinelere para verip alan insanlar banyoyla mutfak arasında mı kullanacaklar bunu?!?

Elektriğin nereden ne şekilde üretildiği, Kyoto protokolü, bu tip yavaş makinelerin yolda tehlike saçıp saçmadığı ikincil konular bence. Umarım bir gün başka bir saçma genelge de daha büyük hacimli motorlar için çıkmaz... Düşünsenize, racing'lerin trafiğe çıkması yasak vs gibi bir genelgeyi XD

Hepinizin tekeri düz bassın. Yollarda görüşmek üzere!

blackcbr125
29 Haziran 2010, 21:23
plakası yok nasıl bağlayıp ceza kesiyo ??? hangi evrak üzerin işlem ve tutanak tutuyor bi ceza kağıdında plaka olmazsa o ceza geçersiz sayılır dava açsınlar !!!

-ibrahim-
29 Haziran 2010, 21:25
Üzüldüm şimdi millet bunlara 1000 lira para bağladı,7 den 70 e herkes kullanıyor bu aletleri. Trafikte zorluk çekiyorlar ama ilerde daha kuvvetlileri etrafımızı saracaktır.Umarım makul bir yol bulunur.

Volkan Serezli
29 Haziran 2010, 21:55
bence insanları çıldırtmak için yapıyorlar:pr:

bur-k@
29 Haziran 2010, 22:23
katılıyorum... sonuçta ikidide trafikte yetersiz kalıyor ve tehlike yaratıyor görevleri ve hızları neredeyse aynı ozaman bisiklette cıkmasın karayollarına:farao:

kardeş haydarpaşa yokuşunda bisikletle 90 km yol alıyorsun ve kafan rahat olsun dandik bisikletle kimse çıkmaz zaten trafiğe ama ben 1 sene boyunca kadıköyde bisiklet kullandım ve hiç bir sorun yaşamadım bu aletler bisiklet kadar kıvrak değil en azından bi bony hup yapamıyosun :)

Hakki
03 Temmuz 2010, 17:54
şaka gibi :)
bildigim kadarıyla 250W'a kadar olan elektrikli araçlara plaka ve ruhsat gerekmiyor (kanunda bir değişiklik yoksa)
burda devletin polisine bir şey diyemem eger 250W ve altı güçlerdeki araçları topluyorsa. çünkü devletin polisi verilen emri uygulamakla yükümlü yoksa işinden olur.

burada en büyük suç bizim vatandaşımızda. baglattırmayacaksın arkadaşım aracını. madem aracını baglattıracaksın niye satın alıyorsun. parası çok galiba bu insanların.
insanımız boyle herşeye he dedikce, herşeye tepkisiz kaldıkça daha çok binerler insanımızın sırtına...

zeda3000
03 Temmuz 2010, 18:56
Kanun teknolojiden daha yavas gelisiyor. Elektrikli arabalar cikti piyasaya. Gelecegin yakit teknolojisi elektrik. Petrol urunleri artik elektrik uretilmek icin kullanilacak ve yavas yavas benzin istansyonlarindan cekilecek. Bu surec icinde kanunda yavas yavas degisecek, arada muhakak magdurlar da olacak.Bugun size ceza kesenler yarin elektrikli motora binmeyi mecburi kilacak , icten yanmali motora binen ceza alacak.

Dogan88
04 Temmuz 2010, 12:51
arkadaslar geçen gun izmir 3. sanayi girişinde bitane elektrikli motoru durdumus polis ceza yazıyor. bende durdum memur bey hayırdır neden ceza yazıonuz elemana dedim. cocukta 15 yasında genç. babasını arıyor. diyor bunların trafikte dolasması suç. soylermisiniz dedim trafik olmayan yer neresi evin içimi? "pki satarken bu ürünleri ceza,plaka ehliyet vs yok diye reklam yapılıyor bunlar ne oluyor, smdi kim magdur oluyor. yine vatandas tabiki." ddim. adam bi guzel 15 ysında cocugun tc kimlik nosuna cezayı yazdı (62 tl) gonderdi. yazık walla 15 yasında cocuk benzin derdi olmasın diye 3 kurus vergiden vs kâr deyim diye bunu alıo devlet yine vurgun yapıo cok uzucu durum dedim, polis zaten harıl harıl yazıo cezayı tınlamıo bile bastım gittim.

erhan_39
04 Temmuz 2010, 12:56
Düpe düz soygunculuk başka birşey değil bu yapılan.Adamı zorla isyan ettirecekler...

ibhaak
14 Temmuz 2016, 17:17
Gaziantep de de denk geliyorum iki haftadır bağlıyorlar. birinden ucuz yırttım. Allah ellerine düşürmesin. sırf sigortalar pahalı diye almıştım bunu.
Şimdi bunu da kaldırdılar. ben bisiklet alınca onları da toplar bunlar.

turkish39
14 Temmuz 2016, 17:19
Konunun üstünden 6 yıl geçmiş ama halâ yollarda fink atıyo bu ceryanlı pisikletler

redmap
14 Temmuz 2016, 18:10
Bu uygulama kesinlikle doğru olmuş herzaman risk yaratıyorlar.Aynı şekilde bisikletlerinde anayollardan men edilmesi gerekli.Lakin bu kadar vergiye halkı sömürmeye karşılık bisiklet ve belli bir hıza kadar ulaşabilen elektrikli motosikletler için yan yol gibi birşey yapılmalı ve güvenli olarak seyahat etmeleri sağlanmalı.Yap bu güzelliği istersen vergide al kimsenin sesi çıkmaz. Ama bu şekilde yaptıklarında halkı sömürmek vede kısıtlamaktan başka birşey olmuyor.

etarhan
14 Temmuz 2016, 18:12
Trafik kanununu okuyup anlayıp uyup uygulamazsan yakında seni de toplar "bunlar"...

Mengu16
14 Temmuz 2016, 18:55
Bizim burda ankaranın göbeğinde plakasız 16700km yapmış kebapçı scooterı var gel de ona anlat bu durumu :queen: Motorun sıfır km alındığı zamanı biliyorum, plakasız gezdi o kadar kilometre.