PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bana vitesli motosiklet konusunda yardımcı olabilecek biri var mı?

MuTLu.
25 Haziran 2010, 21:56
Arkadaşlar iyi günler. 12-13 bin km scooter kullandım buna maxi de dahil ( 150 Zat maxi sayılır geniş çaplı. :mrgreen: ) Ehliyetimi aldıktan sonra kısmetse ybr'den vazgeçtim, Honda Cbf 150'ye yöneldim. Debriyajı sık, vites kolunu yukarı attır debriyajı bırak, gaz ver.. Bu olayları teknik olarak okudum ve biraz biliyorum. Ama daha önce hiç denemedim. İstanbul Avrupa Yakası'nda oturuyorum. Öğrenci olduğum için para sıkıntısı var cuzzi bir miktar verebilirim. Bana önerebileceğiniz eğitim yeri yahut aramızdan biri yardımcı olabilir mi acaba?

İyi günler herkese, teşekkür ederim. :)

ol_gu87
25 Haziran 2010, 22:55
sahibinden com da bir tane ilan vardı bununla ilgili izmirde olsan yardımcı olabilirdim ama baya uzak mesafe

MuTLu.
25 Haziran 2010, 23:22
sahibinden com da bir tane ilan vardı bununla ilgili izmirde olsan yardımcı olabilirdim ama baya uzak mesafe

Dediğin gibi çok uzağız ama düşüncen için çok teşekkür ederim hocam. Dediğin ilana göz atayım bulabilirsem. :cat:

X-Fi
26 Haziran 2010, 00:01
ben MZ ile motor sürmesini öğrendiysem sen şimdiki motorları çok rahat öğrenirsin zamanında mz de marş dinamosuda yoktu stop ettiğinde ayakla çalıştırıyoduk..:cherry:

Tek kural motorun zorlandığı anı anlayıp ya gaz açmalısın yada debriyajı hafif germelisin kalkışlarda gaz açmak önerimdir izmirde olsan yardım ederdik :cat:

MuTLu.
26 Haziran 2010, 00:35
ben MZ ile motor sürmesini öğrendiysem sen şimdiki motorları çok rahat öğrenirsin zamanında mz de marş dinamosuda yoktu stop ettiğinde ayakla çalıştırıyoduk..:cherry:

Tek kural motorun zorlandığı anı anlayıp ya gaz açmalısın yada debriyajı hafif germelisin kalkışlarda gaz açmak önerimdir izmirde olsan yardım ederdik :cat:

Arkadaşlar ilginize çok teşekkür ederim. Debriyajı germek derken vites attırmadan boş yere mi geriyoruz? :silent:

Keşke İzmir'de olsaydım. Hala iyi insanların varlığını görmek beni ismim gibi mutlu ediyor gerçekten. Teşekkür ederim. :) Uzaktan bir tanıdık ile görüştüm yarın yağmur yağmazsa deposuna benzin koyup, onun motosikletiyle deneme yapacağım. Genelde yoğun ama bakacağız. :)

X-Fi

Hocam zamanında başını ağrıttım Ybr diye teşekkür ederim. Para sıkıntısı fazla olduğu için kısmet Cbf'miş. Ybr'nin temiz 2. elini bulmak gerçekten çok zor. :pale:

avare rulman
26 Haziran 2010, 01:01
Arkadaşlar ilginize çok teşekkür ederim. Debriyajı germek derken vites attırmadan boş yere mi geriyoruz? :silent:

Keşke İzmir'de olsaydım. Hala iyi insanların varlığını görmek beni ismim gibi mutlu ediyor gerçekten. Teşekkür ederim. :) Uzaktan bir tanıdık ile görüştüm yarın yağmur yağmazsa deposuna benzin koyup, onun motosikletiyle deneme yapacağım. Genelde yoğun ama bakacağız. :)

X-Fi

Hocam zamanında başını ağrıttım Ybr diye teşekkür ederim. Para sıkıntısı fazla olduğu için kısmet Cbf'miş. Ybr'nin temiz 2. elini bulmak gerçekten çok zor. :pale:

viraj dönme tekniği vs. konularında eğitim yardımcı olabilir. ama kalkış ve vites atmak aslında kolay işler.

her motosikletin bir kavrama noktası vardır. debriyaj kolunu tamamen sıktıktan sonra yavaş yavaş milim milim bırak. bir yerde motorun kavramaya basladıgını, devrin düseyazdığını hissedeceksin. işte orası kavrama noktası oluyor. zamanla el alışkanlığıyla orası ezberine yerleşecek. şimdilik mahalle arasında dur kalk yaparak orayı iyice bellemeye çalış.

debriyajı bırakırken kavrama noktasına geldiginde kolu bırakma hızını düşüyorsun. o noktada çok yavaş bir şekilde debriyajı bırakırken aynı anda da gaz veriyorsun. olay bu kadar. başta zorlansan da takma, 1-2 saat sonra otomatik olarak yapabilir hale geleceksin bunu.

cbf-ybr çok kuvvetli makinalar olmadıgından yanlış bir kalkışla ön falan kaldırma yönelimleri yoktur. beceremeyip fazla gaz verirsen anca stop eder. o yüzden korkmana gerek yok.

gorkemuls
26 Haziran 2010, 01:03
ben istanbul bostancıdayım, istersen yardımcı olabilirim bu konuda sana :bounce:

askon
26 Haziran 2010, 01:05
ben ist. gaziosmanpaşadayım sana yardımcı olabılırım zamanlarımız ve mekanlarımız uyarsa

madlive
26 Haziran 2010, 01:05
Selam Mutlu kardeşim. Seninle sanırım Dh'den de tanışıyorduk. Yanılıyor olabilirim. Motorunu aldıysan sana kendi motorunla pratik yapman konusunda yardımcı olabilirim.
Bağcılarda oturuyorum. Bende de Cbf150 var.

gorkemuls
26 Haziran 2010, 01:07
ne parası yaww motorcu motorcudan para mı alır kardeşim saçmalama..!! :farao:

RunemagicK
26 Haziran 2010, 01:47
bende vitesli kullanmak istiyorum ama vitesli motorum yok. varmı öyle bi yardım sever:D

Burak_34
26 Haziran 2010, 01:48
bende vitesli kullanmak istiyorum ama vitesli motorum yok. varmı öyle bi yardım sever:D

var kardeşim var :D

bu arada geçenki pm ine attığım msj geldi mi?

RunemagicK
26 Haziran 2010, 02:02
var kardeşim var :D

bu arada geçenki pm ine attığım msj geldi mi?

öğret o zaman bi zahmet:D
attığın mesajda gelmedi, kgm ve bankaya durumu ilettim, sorun kgmde ama uğraş dur şimdi, sorunumu çözmezseniz bende diğerleri gibi plakamı kapatıp geçmek zorunda kalıcam, sorumlusuda insanları kanunsuz yollara iten sizsiniz diyede yazdım, bakalım ne çıkacak.

Burak_34
26 Haziran 2010, 02:06
öğret o zaman bi zahmet:D
attığın mesajda gelmedi, kgm ve bankaya durumu ilettim, sorun kgmde ama uğraş dur şimdi, sorunumu çözmezseniz bende diğerleri gibi plakamı kapatıp geçmek zorunda kalıcam, sorumlusuda insanları kanunsuz yollara iten sizsiniz diyede yazdım, bakalım ne çıkacak.

dostum sana 1 sayfa yazdım detaylı gönderdim ofisten ama şirket hattı işte gelmedi demekki ama şu an evdeyim hatırladığım kadarıyla yazayım tekrar, işbankası kredili kgs var plakana kayıtlı hesap durumu normal ve geçişlerin normal gözüküyordu, bir kereye mahsus 3,75 çekmiş geçişte hesabından ve aynı anda 0,75 ini tekrar iade etmiş olarak gözüküyordu.. attığın pm de plakan var pazar günü tekrar bakıp yazacım sana.

RunemagicK
26 Haziran 2010, 02:14
dostum sana 1 sayfa yazdım detaylı gönderdim ofisten ama şirket hattı işte gelmedi demekki ama şu an evdeyim hatırladığım kadarıyla yazayım tekrar, işbankası kredili kgs var plakana kayıtlı hesap durumu normal ve geçişlerin normal gözüküyordu, bir kereye mahsus 3,75 çekmiş geçişte hesabından ve aynı anda 0,75 ini tekrar iade etmiş olarak gözüküyordu.. attığın pm de plakan var pazar günü tekrar bakıp yazacım sana.

msj gelmiş:) cevap attım şimdi

X-Fi
26 Haziran 2010, 09:52
germek derken gazı düşük devirde sabit tutup debriyajı bırakırken kavrama noktasına gelindiğinde motor zaten hareket almaya başlar gaz vermeden bırakmaya devam edersen stop edecektir stop etmesin diye hafif sıkarak motor hızlanana kadar bu yönteme devam etmen lazım hızlanınca bırak debriyajı

bu yönteme debriyajla kalkma diyolar galiba ben adını bilmiyorum ama yeni başlıyacağın için en uygunu böle kullanman kalkışda gaz açarasan motor ani hızlanabilir dengeni bozabilirsin viteslilerin tepkileri daha sert olur scooterdaki gibi yağ gibi açılıp gitmez her şeyi sen kontrol edersin som balığı örneği verilmişti hep öyle motor sürebiliyorsan öğrendin demektir.

MuTLu.
26 Haziran 2010, 11:43
Selam Mutlu kardeşim. Seninle sanırım Dh'den de tanışıyorduk. Yanılıyor olabilirim. Motorunu aldıysan sana kendi motorunla pratik yapman konusunda yardımcı olabilirim.
Bağcılarda oturuyorum. Bende de Cbf150 var.

Evet abi öyle DH'den. Sanırım Murat'tı ismin. :) Senin de başını ağrıtmıştım sanırım zamanında pc için. :mrgreen: Daha kısmet olmadı almaya. Keyy paraları temmuzun 2. haftası ödenecekmiş o zaman alacağız. :)

@X-Fİ

Eyvallah, sağol hocam. :)

@avare rulman

Çok teşekkür ederim, işime yarayacak. :cat:

@ askon

Yardımın için teşekkür ederim hocam. 1,2 güne kadar kadıköy - ümraniye yapacağız arkadaşın işi için. Eğer öyle olursa ''gorkemuls'' müsait olursa ona uğrayalım diyorum hocam. :) Arkadaşı arayım eğer işi hallolmuşsa müsait olduğun bir zaman görüşebiliriz. :)

( Arkadaşım bilgisayar kasasını aldığı yere geri götürecek arıza vermiş sanırım Kadıköy Gold )

''gorkemuls'' hocam sanada teşekkür ederim. Kadıköy Gold'a gidersek eğer başını ağrıtacağım müsait olursan. :mrgreen:

gorkemuls
26 Haziran 2010, 13:12
motorla mı geçıosunuz kardeşim? gelirseniz bana bi msj atın, telefonumu ozelden atarım :cat:

ozrace
26 Haziran 2010, 13:38
bendede scooter var ama ehliyet alırken eğitimlere sırf vitesli motosiklet kullanmak için gitmiştim ve bikaç arkadaşımın vitesli motosikletini kullandım.o kadar basitki anlatamam mantık otomobille aynı bi kaç pratikden sonra eminim dediklerime hak vereceksin.cbf 150 de kullandım bana bisiklet gibi geldi kullanımı çok rahat ve basit bunlar kendim için geçerli tabi ama senin içinde zor olacağını sanmıyorum.hadi kolay gelsin...

MuTLu.
26 Haziran 2010, 17:49
Arkadaşlar şu an sanayi'den geliyorum.. Arkadaşın ybr'sinde denemeler yaptım baya kavradım olayı ama biraz zor oldu. Altımda kot vardı ve süspansiyon yayları kesilmiş, sele kesilmiş. Motosiklet yere çok yakındı yani sürüşü çok zordu. Elcikler büyütülmüş tam kavrayamıyordum bile doğru düzgün..

Elcikler yüzünden gazı ayarlayamıyordum. Hafif gaz verdim devir 2.5 - 3 arasında seyretti debriyajı yavaşça bıraktım sonra motor hareket alınca gaz verip gittim. Dengeyi sağladıktan sonra tamamen bıraktım. Meğer durduğumuz zaman debriyajı sıkacakmışız, bilmediğim için stop ettirdim. :mrgreen: Sonrasında araba geliyordu, geri itiyorum gitmiyor motor. :silent: Meğer onu da debriyajı sıkıp yapacakmışız.. :mrgreen: Dediğiniz gibi gaza çok tepkili. Gazı verir vermez motor hemen tepki alıyor. Böylece az çok öğrenmiş oldum ama pratik yapmam gerek. En fazla 10 dakika çalışabildim arkadaşın işi vardı çünkü. :wiinkk: Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim dediğiniz gibi herşeyi yaptım. Biraz daha çalışmam gerekecek eğer biri yardımcı olursa. :cat:

Tamamen işkenceydi motosiklet yere çok yakındı bacaklarım katlanmıştı. Sanki pocket bike sürüyor gibiydim. :mrgreen:

X-Fi
26 Haziran 2010, 17:52
ybr den inip cbf ye bincen demek :mrgreen:

MuTLu.
26 Haziran 2010, 18:17
ybr den inip cbf ye bincen demek :mrgreen:

Ybr benim olmasa da öyle sayılır. :mrgreen: Ybr'ye benzer hiç bir yanı yoktu motorun gerçekten.. Süspansiyonları bildiğiniz kesmiş ve selesi çok yere yakın. Bacaklarıma kramp girdi zar zor kullandım baldır hizamdan, aşağıya kadar ter olmuştum. Yerle arası normal bir ybr'nin yarısı kadar azdı. :)

Arjantinli69
26 Haziran 2010, 18:27
motor sürmek gayet kolay bir durum ama cc sine göre tabiki.pratikte bisiklet kullanmasını bilen ve dengesini güzel sağlayan her kişi biraz uğraşla motosiklet kullanabilir.heycan yok,gayet sakin motosikleti kullanacaksın,motosiklet seni kullanmayacak.:P

MuTLu.
26 Haziran 2010, 18:32
motor sürmek gayet kolay bir durum ama cc sine göre tabiki.pratikte bisiklet kullanmasını bilen ve dengesini güzel sağlayan her kişi biraz uğraşla motosiklet kullanabilir.heycan yok,gayet sakin motosikleti kullanacaksın,motosiklet seni kullanmayacak.:P

Hocam motosiklet kullanabiliyorum da viteslide debriyaj olayı falan.. :mrgreen: Onu da az, çok pratik yaparak bugün çözdüm. Peki bir daha pratiğe imkanım olmazsa, motosikleti aldığım gün 2,3 saatte tam kavrarım bu kadar bilgi ile. Kavrama süresinde zarar verir miyim motosiklete? ( belki 0 olmazsa 2. el alacağız )

X-Fi
26 Haziran 2010, 20:00
0 alırsan zatar verirsin sağır olur motor sen alışıncaya kadar seri alıştırman gerek :cat:

MuTLu.
26 Haziran 2010, 20:04
0 alırsan zatar verirsin sağır olur motor sen alışıncaya kadar seri alıştırman gerek :cat:

Ben de böyle düşünüyordum. Temizinden 2. el almak daha mı mantıklı olur? :silent: Mesela en fazla 5,6 bin km düşünüyorum. Ortalama uygun mu? 1 yıl garantisi falan da oluyor böylece daha iyi olur. :mrgreen: Zaten para sıkıntısı var şu an 0 alamayacağız gibi de. :cat:

2. el garantili bulabilirsek her ihtimale karşı çok güzel olacak.. Bir sorunu çıkarsa eğer yaptıramayızda biteriz tam anlamı ile. Evdekilerin güvenini boşa çıkarmış olurum.

X-Fi
26 Haziran 2010, 20:49
bilen bi akrabanla gidersin almaya paranın yarısını ödeyip bir iki gün denersiniz motoru ustayada gösterirsin sorun olmaz :cat:

MuTLu.
26 Haziran 2010, 21:29
bilen bi akrabanla gidersin almaya paranın yarısını ödeyip bir iki gün denersiniz motoru ustayada gösterirsin sorun olmaz :cat:

Bilen bir akrabam olmadığı için sorun olacak gibi. :pale: 0 km alsak, uzun km'ler kullanmayı düşünüyorum ben motosikleti. Çok mu sorun yaratırım? Açma olayı falan.. 2. el alınca da içim rahat etmiyor daha önceden aldığımız motosikletler iyi çıkmamıştı.

X-Fi
26 Haziran 2010, 22:22
madem içinde 0 km motor çıkartma sevinci var al o zaman zaten motorun alışma süresi 5000km ye kadar gider toparlar kendini ilerde benim performansla işim yok diyorsan zaten rodaj döneminde motoru açma çabalarına girmene gerek olmaz hem küçük motorlar performansı olsa nolcak :mrgreen: ısısına devirine dikkat et motor açılır gider. :cat:

MuTLu.
26 Haziran 2010, 22:37
madem içinde 0 km motor çıkartma sevinci var al o zaman zaten motorun alışma süresi 5000km ye kadar gider toparlar kendini ilerde benim performansla işim yok diyorsan zaten rodaj döneminde motoru açma çabalarına girmene gerek olmaz hem küçük motorlar performansı olsa nolcak :mrgreen: ısısına devirine dikkat et motor açılır gider. :cat:

Açılma derken serilik. 2 kişi 80 - 90 km hız yeter. Kalkışlarda titremesin, yolda bırakmasın, sorun çıkarmasın... :mrgreen: 150 cc motordan, 140 - 150 km hız bekleyenlerden değilim. :mrgreen:

Devir göstergesi olmadığı için problem yaşayacağım gibi. :silent: Başlarda zorlanır mıyım? :silent: Yani mesela minibüs şöförleri gibi motorun sesine göre attırıyoruz değil mi? :cat:

X-Fi
26 Haziran 2010, 22:55
kask kullanırken sesi duyulmaya bilir azda olsa bi titreşim oluyor bisiklet değil can taşıyo nede olsa :mrgreen:

MuTLu.
26 Haziran 2010, 23:14
kask kullanırken sesi duyulmaya bilir azda olsa bi titreşim oluyor bisiklet değil can taşıyo nede olsa :mrgreen:

Nasıl alışacağım konusunda düşünceliyim.. Dediğin gibi kask, araç gürültüleri derken.. Birde Cbf'in sesi sinek vızıltısı gibi. :silent:

MuTLu.
27 Haziran 2010, 01:59
Nasıl alışacağım konusunda düşünceliyim.. Dediğin gibi kask, araç gürültüleri derken.. Birde Cbf'in sesi sinek vızıltısı gibi. :silent:

4.100 TL fiyata ben ruhsat, plaka dahil değil sanıyordum. Hatta koruma demiri veren yerler bile var ! Motosikleti 0 alacağız sanırım. Arkadaşlar rodajını kitaba göre yaptıktan sonra başka ne yapmalıyız açmak için. Sınırları zorlamak gerekir mi rodajdan sonra? :) Almadan 2,3 kere daha pratik yapmam gerekecek sanırım. Zarar görmesini istemem doğrusu. :) Mont, pantolon, eldiven, kask, branda, kilit herşey hazır tek eksik temiz bir CBF :mrgreen:

Arjantinli69
29 Haziran 2010, 03:21
Mutlu arkadaş O paralara güzel bir cbf alabilirsin.cbf de devir saati yok ama dert etme.sonuçta her viteste belli bir hıza çıkacaksın ve belli hızlarda motorun sesinin değiştiğini hissedeceksin pratikte.
yani şöyle diyelim ;
1.vites 30 km hız
2.vites 55 km hız
3.vites 75 km hız
4.vites 100 km hız gibi sonuçta altındaki 150 cc 11 hp motor ne bekleriz

sen bu durum'da ne yapıyorsun cbf de vites göstergesi mevcut takıyorsun 1 vites'e motoru 25-30 km hıza çıkınca 2.vites'e atıyorsun böyle devam ediyorsun,vites düşürürken'de aynı yönteme uymaya çalışırsın,ama vites düşüşleri daha esnek hızlara sahiptir.
debriyaj ayarını biraz yukarda tutarsan hem balataya zarar vermemiş hemde kendini fazla kasmamış olursun.önemli olan kendini müsait bir alanda motosiklet üzerinde dengeli durmaya alıştır,dönüşlere alış,ön fren kullanmaya alıştır;tabiki bunları yaparken fazla hız yapmamaya çalış nasıl olsa tecrübe kazanınca gaz açarsın.

X-Fi
29 Haziran 2010, 16:14
cbf150 4. vitesde 100 km e çıkmaz ama yöntem doğru

vites konusunda ilk bir kaç gün sorun çekersin sonra alışırsın motor sana söyler atman gereken deviri bunu bu kadar büyütmeyin vitesli bir motora binipde vites atışlarını devir saatine bakıpda yapıyorsa sürücü vitesli motor kullanmasın zaten tehlikeli.:cat: